La ceas de taina...

Options La ceas de taina...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anaida
Postat: Monday, February 27, 2006 1:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
La ceas de taina

autor:
psih. Cornelia Codreanu

Se lasa incet seara, baita calda a avut efectul scontat, papica buna a umplut burtica, jucaria preferata isi reia locul in bratele micutului si ochisorii ageri incep sa fie vizitati de Mos Ene. Este timpul povestilor!

Cele mai frumoase povesti sunt cele din copilarie, citite de parinti sau bunici. Toti ne amintim cu drag de acele clipe de tandrete, in care ne-am transformat pe rand alaturi de cel care ne citea in printesa, Fat-Frumos, Alba ca Zapada, iezii neascultatori sau lupul cel rau. In general copii se ataseaza de o poveste pe care o cer la infinit. O invata pe de rost la un moment dat si daca cumva incerci sa schimbi vreun cuvant, te corecteaza cu o nota critica in glas.

Sa citesti copilului tau este cel mai bun lucru pe care il poti face! Intr-adevar s-au inventat masinarii sofisticate, care sa ne inlocuiasca munca si efortul. Dar nici un casetofon, DVD, calculator nu poate inlocui legatura sufleteasca care se creeaza in momentele de confidentialitate dintre tine, copilul tau si eroii povestilor. Nu aveti bani sa cumparati cartile frumoase dar scumpe din librarii? Nu aveti timp si rabdare? Scuze iluzorii! Aveti imaginatie, inventati povesti. 30 de minute seara gaseste orice parinte oricat de obosit ar fi sau oricat de multa munca ar avea de terminat. Va garantez ca merita.

Cititul povestilor, in afara de legatura stransa si deosebita, la ceas de taina, ajuta enorm si la dezvoltarea psihica a copilului. Limbajul evolueaza, gandirea se dezvolta, logica face progrese. Pe plan afectiv, copilul experimenteaza emotii noi, pentru ca el traieste intens de fiecare data evenimentele din povesti.

Nu exista copil sa nu-i placa povestile. Daca intr-adevar acesta da semne de plictiseala, poate ca cititorul nu interpreteaza destul de atractiv personajele, poate ca micutul simnte ca parintele nu are starea de spirit necesara si o face din obligatie. Dupa varsta de 1 an si jumatate, copilul intelege povestiri cu 2-3 personaje, nu mai lungi de 30-35 de propozitii. Dupa varsta de 2 ani, 2 ani si jumatate poate intelege povesti cu 3-5 personaje plasate in contexte familiare si nu mai lungi de 50 de propozitii.

Contextul familiar al povestilor se refera la activitati si locuri pe care copilul deja le cunoaste din realitate. Capra cu trei iezi sta intr-o casuta, piticii au patuturi, farfurioare mititele, Scufita Rosie se duce la bunica prin padure. Povestile trebuie deci sa contina notiuni deja cunoscute.

Dupa 2 ani si jumatate, 3 ani, copilul incepe sa povesteasca sau sa reproduca exact povestile. Uneori suntem uimiti de fidelitatea cu care le reproduc. Altii, incep sa plaseze evenimentele din povesti in fanteziile sale. Astfel va povesti cum lupul cel rau statea ascuns aseara dupa fotoliul din sufragerie si astepta ca el sa nu faca baie ca sa-l manace, sau ca i-a vazut el pe piticii din Alba ca Zapada coborand pe scara blocului. Este pura fantezie si nu are de ce sa ingrijoreze pe parinti. Oricum, daca nu este reprodusa cuvant cu cuvant povestea va fi spusa de copil in 4-5 propozitii scurte in care va condensa toata actiunea: "Scufita Rosie a fost trimisa de mama la bunica cu mancare. Da' lupul a ajuns primul la bunica, a pacalit-o si asteptat-o pe fetita si a mancat-o si pe ea. Dupa aia a venit vanatorul si le-a scos din burta."

Urmeaza apoi varsta celor mai delicioase intrebari: "nu l-a durut pe lup cand i-a taiat vanatorul burta?", "dar eu am voie sa mananc mar rosu ca Alba ca Zapada?"...

Nimic pe lumea asta nu poate inlocui prezenta fizica a parintelui. Iar comoditatea oferita de tehnologia ultramoderna nu inlocuieste cu nimic caldura prezentei si apropierii parintesti.

mihaela75
Postat: Monday, February 27, 2006 4:52 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Chiar ca sunt unice serile cu povesti.Mie mama nu mi-a citit niciodata si nici educatoarea la gradi nu prea ne citea ,cred ca nu era educatoare de-adevaratelea.Eu mi-am citit singura povesti cand am invatat sa o fac si nu ma mai saturam de ele.Intr-adevar cand citeste mama e altceva o simti aproape,ai senzatia de siguranta si adormi linistit.Abia astept sa-mi reiau jobul de mamica:ras:
AdrianaC
Postat: Friday, March 3, 2006 4:21 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
E foarte frumos sa stai seara cu copiii si sa le citesti povesti. Eu pana sa nasc ii citeam in fiecare seara povesti lui Alice. Era stiut, la ora 21:00 citeam povestea, de multe ori ma punea sa ii citesc de 30 de ori aceeasi poveste (nu in aceeasi seara, ci 30 de zile la rand), apoi spunea rugaciunea si se culca.

Dupa ce am nascut insa, eu m-am mutat cu Andrei intr-o camera, ea nu a mai vrut sa doarma singurica si s-a mutat cu tati, tati era prea obosit ca sa ii mai citeasca povesti si ii mai punea cate o poveste la DVD, dar parca nu era acelasi lucru.

Acum Alice spune foarte frumos Punguta cu 2 bani, am ramas uimita cand am auzit-o, cu intonatie, cu schimbari de ton in functie de personaj, ce sa mai zic, mai bine ca mine, si la fel, 101 Dalmatieni. Astea sunt favoritele ei. Mai are si altele, dar pe astea le spune intruna.

Trebuie sa il dezvat pe Andrei de dormit cu mine, sa o mut inapoi la camera ei pe Alice si sa incep din nou sa ii citesc povesti ! nu
Elia
Postat: Saturday, March 4, 2006 4:34 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Si noi citim mult, John are vreo 5 carticele pe care le stie pe dinafara, daca fac pauza, continua el. ii place sa stam in pat si sa citim si incercam sa o facem cel putin o data pe zi. Deocamdata, cele 5 carti preferate dureaza cam 10 minute sa i le citesc, si cateodata mai vrea si cate ceva suplimentar, dar tot astea vad ca raman preferatele.
Mirandolina
Postat: Tuesday, March 7, 2006 3:18 PM

Nivel: Ambasador

Postari: 543
AdrianaC wrote:

Trebuie sa il dezvat pe Andrei de dormit cu mine, sa o mut inapoi la camera ei pe Alice si sa incep din nou sa ii citesc povesti ! nu

Daca reusesti sa-l dezveti pe Andrei sa doarma cu tine sa-mi spui si mie cum ai facut, ca si al meu e atat de dependent de mine ca nici nu adoarme daca nu sunt langa el.
AdrianaC
Postat: Wednesday, March 8, 2006 8:57 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Stii si tu cum e, teoria ca teoria, dar practica ma omoara ras
delfinasa
Postat: Tuesday, November 21, 2006 6:33 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Am inceput si noi de vreo 2 saptamani sa-i citim Karinei povesti la culcare...ii plac foarte mult cartile si are biblioteca impartita in 4 locuri: langa olita la baie:003:, la ea in camera, la noi in dormitor si jos in family room unde se mai joaca ziua...asa ca, inainte de culcare, imi aduce cateva carticele in pat si pana nu-i povestim si-i aratam poze nu vrea sa se culce, se ridica si se da jos din pat pe intuneric si "citeste" la lumina lunii ras.
MNiko
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:44 PM

Cand era de cateva luni, ma asculta cu foarte mare incantare. Acum trebuie sa studieze ea cartea si sa intoarca paginile. N-are rabdare inca. O sa vina si vremea cand o sa vrea ea sa ii citesc.
Miri
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:47 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Si eu abia astept sa-i citesc printesei povesti.Parca vad ca va fi inca un motiv de ciondaneala cu tati!ras
mihaela75
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:48 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Mniko,tu de cand ii citesti?oare Ai aplicat teoria cu cititul din viata intrauterina?Cica are efect dar nu stiu ce efect.eu prefer sa creasca sa am totusi cu cine sa ma intelegalcool
MNiko
Postat: Tuesday, November 21, 2006 9:57 PM

mihaela75 wrote:
Mniko,tu de cand ii citesti?oare Ai aplicat teoria cu cititul din viata intrauterina?Cica are efect dar nu stiu ce efect.eu prefer sa creasca sa am totusi cu cine sa ma intelegalcool

Doar pentru vreo cateva saptamani. Citisem undeva ca ar fi mai destept daca ii citesti mult inainte de a se naste. Problema era ca incepusem sa adorm repede cand citeam.
mari_paun
Postat: Thursday, November 23, 2006 11:11 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/17/2006
Postari: 698
Locatia: Slobozia
si Ema asculta povesti, ii place scufita rosie si alba ca zapada, daca nu-i citesc eu asculta povesti pe cd-uri, cand ii citesc ii place sa-i arat poze, sa-i spun ce reprezinta...
dupa ce stingem lumina ii spun TATAL NOSTRU, o inchin si zic DOAMNE AJUTA, Ema incepe sa spuna si ea rugaciunea in soapta ( pe limba ei ) si incearca sa se inchine... imi vine s-o mananclove

Mari, mami de Emamami de fetita

http://www.help-ema.puls-il.ropovestea Emei [/url]

mari_paun attached the following image(s):
mic_4_ani3.jpg mic_petrecere_ema1.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed