La ce varsta recomandati o discutie serioasa cu copiii nostri?

Options La ce varsta recomandati o discutie serioasa cu copiii nostri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Monday, April 23, 2007 8:27 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Alina wrote:

Da, te-ai facut inteleasa.
Pai, cum sa fie doar responsabilitatea fetelor? Dar baietii nu iau parte la actul sexual? Eu parca asa stiu. Eu sunt mama si de fata si de baiat, toate la timpul lor, dar discutii vor avea loc si cu unul si cu celalat, ca totul sa fie bine, ca fiica mea si fiul meu sa fie pregatiti pentru actul sexual, fara tabu-uri si inhibitii, iar mai mult, Tudor sa fie un fin si un delicat.

bravo mami! asa trebuie, sa stie si sa nu fie inhibati! bravo pupici

laudabila si initiativa ta de a aduce medicul scolii la o discutie. tin minte ca si noua in liceu, clasa a 9-a parca, diriginta ne-a adus pe cineva de la Crucea Rosie parca, sa ne povesteasca de viata sexuala si contraceptie... au venit si cu prezervative atunci si s-au apucat sa ne povesteasca aia ce si cum si au facut o "demonstratie" cu un ...morcov!hohot toata clasa era pe jos, evident!hohot fool
Cristy
Postat: Monday, April 23, 2007 8:49 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Alina bravo bravo bravo Pentru initiativa ta de a aduce medicul....asa da diriginta...poti fi un exemplu pentru celelalte profesoare.

Alina wrote:

Da, te-ai facut inteleasa.
Pai, cum sa fie doar responsabilitatea fetelor? Dar baietii nu iau parte la actul sexual? Eu parca asa stiu. Eu sunt mama si de fata si de baiat, toate la timpul lor, dar discutii vor avea loc si cu unul si cu celalat, ca totul sa fie bine, ca fiica mea si fiul meu sa fie pregatiti pentru actul sexual, fara tabu-uri si inhibitii, iar mai mult, Tudor sa fie un fin si un delicat.

Il primesc ca ginere cu placere... ras ras ras

Acum serios, este foarta importanta pregatirea aceasta, inhibitiile referitoare la actul sexual sunt foarte greu de trecut uneori...
Nu as vrea sa-mi vad copiii in tratament pe la sexologi ( psihologi) datorita faptului ca nu am reusit sa le dau acea " baza " in domeniu....

Andismom... m-a dat tare faza cu morcovul.... tot nu inteleg cu a avut un cadru medical curajul sa se prezinte in fata unor adolescenti cu prezervative si cu ....morcov ??!?!?!?!?hohot hohot hohot hohot hohot
Adika nu am nimic impotriva explicatiilor despre prezervativ... dar morcov ?????
Chiar ma gandesc, acesta situatii fiind atat de penibila/amuzanta incat cu siguranta nu ai sa o uiti ?thumright

Andi&Mariuca
Postat: Monday, April 23, 2007 8:55 AM

Cristy wrote:

Andismom... m-a dat tare faza cu morcovul.... tot nu inteleg cu a avut un cadru medical curajul sa se prezinte in fata unor adolescenti cu prezervative si cu ....morcov ??!?!?!?!?hohot hohot hohot hohot hohot
Adika nu am nimic impotriva explicatiilor despre prezervativ... dar morcov ?????
Chiar ma gandesc, acesta situatii fiind atat de penibila/amuzanta incat cu siguranta nu ai sa o uiti ?thumright

iti dai seama ca si noi am ramas ca la urs... si diriga ne zicea :" nu radeti mai ca nu e de ras!" cyclops
da' o umfla si pe ea rasul!

adevarul e ca morcovul s-a dovedit un "material didactic" bun...oricum mai bun decat un organ real, nu?hohot
Alina
Postat: Monday, April 23, 2007 11:06 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Anca, Cristy, va multumesc pentru aprecierile voastre. Eu incerc sa-mi fac treaba cat mai bine, de aceea ora de engleza de la clasa unde sunt diriginta se transforma deseori in ora de dirigentie. Simt uneori ca nu gasesc echilibrul balantei. In fine, sa nu deviez de la subiect...
Anca, tare faza cu morcovul. hohot
Cristy, discutam despre ginere, uff uff
AdrianaC
Postat: Monday, April 23, 2007 1:47 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Cristy, nu stiu daca exista o varsta standard. Eu sunt de parere ca nu, si depinde foarte mult de fiecare copil in parte.

Eu de exemplu am mai avut o tentativa sa ii explic lui Alice ce si cum cu bebelusii cand eram insarcinata si ma tot intreba cum il scot pe Andrei de acolo, si mai ales, cum a ajuns Andrei acolo.

Nu a inteles, cum era si normal, pentru ca era prea mica.

Acum, de vreo 2 saptamani, i-am cumparat o carte "Corpul uman". Am incercat sa ii citesc cate ceva din ea, dar nu e pregatita sa asculte nimic despre corpul uman, si mai ales despre ce se afla in interior sic . O simt ca ii este oarecum teama.

Totusi, mai devreme sau mai tarziu va trebui sa ii explic ce si cum, si mai ales va trebui sa o invat de ce anume sa se fereasca.

Nu ii pot spune inca despre CM pentru ca ar incepe sa planga non stop, dupa cum atunci cand i-am spus ca am mers la doctor, mi-a taiat burtica si asa a scos-o si pe ea si pe Andrei, a avut un efect negativ asupra ei si si acum spune ca ea nu vrea sa aiba niciodata copii, pentru ca nu vrea sa mearga la doctor sa ii taie burtica.

Tu ai deocamdata 2 fetite si e oarecum mai simplu pentru ca poate nu au inceput sa isi puna prea multe intrebari.

Alice insa, cand il vede pe Andrei la baita, isi da seama ca ceva e diferit si in curand cred ca vor incepe si intrebarile. ras

Eu nu sunt de acord sa ii las pe copilasii mei sa umble dezbracati prin casa, dupa cum nici la mare nu am lasat-o pe Alice sa faca plaja in pielea goala, desi era micuta (2-3-4 ani). Dar asta sunt eu. Fiecare face cum crede de cuviinta.
Eu i-am explicat ca nu este frumos sa arati tuturor corpul tau, ca este ceva numai al tau. Ea nu se dezbraca de fata cu tati, deocamdata o mai pun la baie cu Andrei din comoditate, dar nu cred ca va mai dura mult acest lucru.

Trebuie sa isi cunoasca foarte bine corpul, sa il inteleaga, atat cat poate sa o faca la varsta asta si sa invete sa si-l respecte si sa aiba grija de el.

Cum poti sa o dezveti, daca asta vrei, intreab-o daca ei i-ar placea sa va vada pe voi mergand sau stand dezbracati prin casa. E doar o idee.

Succes, si daca ai ceva rezultate sau gasesti o abordare fericita a problemei, spune-ne si noua pupici
Lilly of the valley
Postat: Tuesday, July 24, 2007 2:17 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Uite ca Andrei a intrebat exact pe cine nu trebuia despre sex, in loc sa-l lamureasca la abramburit de tot. Baiatul a intrebat pe socru-miu ce inseamna sex si mosneagul nu i-a zis decat "Nu ti-e rusine, pui intrebari din astea, mai bine ti-ai sterge casul de la gura"banghead
De explicat exact nic noi nu stim cum, dar totusi o explicatie e mai buna decat "un pumn in gura", pt ca asa il consider.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, July 25, 2007 7:31 PM

mariuta wrote:
Uite ca Andrei a intrebat exact pe cine nu trebuia despre sex, in loc sa-l lamureasca la abramburit de tot. Baiatul a intrebat pe socru-miu ce inseamna sex si mosneagul nu i-a zis decat "Nu ti-e rusine, pui intrebari din astea, mai bine ti-ai sterge casul de la gura"banghead
De explicat exact nic noi nu stim cum, dar totusi o explicatie e mai buna decat "un pumn in gura", pt ca asa il consider.

chiar ma bucur ca ai spus chestia asta. citesc acum o carte f interesanta, scrisa de o psihanalista franceza in care se trateaza multe probleme din relatia parintilor cu copiii lor si am dat chiar azi peste recomandarile ei vis a vis de cum sa le spunem copiilor despre sex, cum s-au nascut, de unde vin si ce inseamna sex. nu am acum timp sa detaliez insa spun doar ca ea recomanda sinceritate totala in aceasta privinta insa in termeni cat mai accesibili copilului. promit ca la intoarcere in tara sa vin cu detalii complete din carte. mie una mi s-a parut f interesant punctul ei de vedere.pupici
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, July 25, 2007 8:22 PM

Multam Anca!pupici Sper ca pana atunci sa nu dam si noi in balbaiala si sa-l informam corect, fara sa-l zapacim de tot.
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, July 25, 2007 8:45 PM

mariuta wrote:
Multam Anca!pupici Sper ca pana atunci sa nu dam si noi in balbaiala si sa-l informam corect, fara sa-l zapacim de tot.

sigur o sa va descurcati!pupici cool daca as avea cartea la mine, ti-as scrie chiar acum dar din pacate nu o am iar eu nu ma pot exprima indentic cu tanti psihanalista si scade farmecul ideilor sale!cyclops

o sa incerc in schimb sa aduc cartea la mine cand mai ajung la calculator.
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, July 25, 2007 8:47 PM

pupici pupici Draguta ca intotdeauna!angel
Fluturas
Postat: Wednesday, July 25, 2007 10:19 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si eu sunt de parere ca trebuie sa fim sincer cu copii,nu spus ca ia adus barza.aici,in clasele mici invata deja totul despre sex,asa ca cel mai corect ar fi sa afle de la noi,parinti,nu de la scoala
MNiko
Postat: Sunday, October 21, 2007 1:26 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Cum le vorbim copiilor despre sex?
Cristy
Postat: Sunday, October 21, 2007 9:33 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Eu am gasit (la o colega de lucru) o caseta video, care explica cum vin pe lume copii, caseta este potrivita pentru varstele de la 3 pana la 10 ani, am observat insa ca Shachar si Eden se uita putin "diferit" la filmulet (care este foarte placut, cu un limbaj clar, cu cantecele, explicat totul despre fete si baieti, despre actul sexual, chiar si despre sarcina si nastere in cateva cuvinte, caseta as spune este extraordinara, chiar si numele care este si refrenul cantecului spune "copilul vine din dragoste"!!!)
Eu personal am incercat sa vb cu Eden, dar nu a vrut sa asculte si atunci am preferat filmul, sincera si-a facut efectul mult mai bine.
Dupa ce l-a vizionat de cateva ori, am incercat din nou sa vorbesc cu ea si a foat mai receptiva, i-am povestit despre schimbarile care vor urma cu corpul ei si am crezut momentan ca nu vrea sa priceapa nimic, adica nu este pregatita...dar surpriza.. aproape 2 luni dupa discutie, zilele trecute o vad in baie ca isi cauta sa vada daca i-a crescut par sub brat ras deci s-a prins ceva cu discutia avuta...

Nu-i impui capul cu unele cu altele, a fost doar discutia anterioara si atat, acum astept sa faca ea urmatorul pas...
flowers flowers
MNiko
Postat: Sunday, October 21, 2007 9:37 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Buna ideea cu filmuletul, Cristy.
Kiki
Postat: Monday, October 22, 2007 6:51 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Faina treaba cu filmul! Oare in Ro o fi asa ceva? In romana adica...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed