La ce varsta recomandati o discutie serioasa cu copiii nostri?

Options La ce varsta recomandati o discutie serioasa cu copiii nostri?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cristy
Postat: Saturday, April 21, 2007 7:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
La ce varsta recomandati o discutie serioasa cu copiii nostri?

Sunt putin cam nedumerita in aceasta privinta, eu una nu am avut parte de astfel de discutii cu mama mea, detaliile despre CM si alte probleme le-am aflat de la mama celei mai bune prietene, cand in disperare de cauza am rugat-o sa-mi spuna ce inseamna sa fii fetita.

Acum nu doresc ca aceasta problema sa se repete si cu fetele mele, as dori sa fiu pregatita (sau ele sa fie pregatite) pentru ce va veni, doar ca nu stiu care ar fii vremea potrivita.

Eden are 7 ani, imi este frica sa nu-i provoc vreo trauma vorbind de aceste lucruri... in acelasi timp vreau sa stie ce si cum, nu vreau sa se trezeasca ca-i vine CM si intra in panica dar si mai rau, imi este tare frica ca dintr-o prostie de copii sa nu cada victima unor jocuri stupide, doar ca nu stie ce inseamna sa fie fetita... ( panica de mama de fetita )

Nu am cu cine sa ma sfatuiesc, nu sunt prea apropiata de soacra-mea ( are si ea ca si mama mea idei preconcepute: cum ca nu se vorbeste de asa ceva pana la o anumita varsta....)

Sunt ferm convinsa ca si voi ca mame de fete sau ca foste fetite va ganditi la aceste probleme.

Voi ce ma sfatuiti? Cum ar trebui sa procedez...

Lilly of the valley
Postat: Saturday, April 21, 2007 8:39 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Bun topic, dar Eden e inca destul de mica (dupa parerea mea) pentru o astfel de discutie.
Chiar doream sa deschid un astfel de topic pentru ca baiatul meu a inceput sa aiba vagi idei despre conceptia bebelusului si noi nu stim cum sa-i explicam totul in mod corect, nici noi nu vrem sa cada in capcane.
Uneori e asa naiv, el inca mai crede in Mos Craciun si in Iepura la 9 ani si 10 luni.scratch
Cristy
Postat: Sunday, April 22, 2007 9:48 AM

Nici eu nu stiu cum sa-i dau aceste explicatii in modul cel mai corect....
Daca 7 ani este inca devreme, atunci care ar fii varsta potrivita?

Mai este si problema naivitatatii care ii carecterizeaza pe copii nostrii, noi mamele tinere, ii tinem prea aproape, prea incercam sa-i ferim de neplaceri, sa le cenzuram filmele si programele, de aceea imi este si mie frica, ca o data intalniti cu ce se intampla in afara acestui cadru poate sa-i prinda nepregatiti. Eu inca o mai duc/aduc pe Eden de la scoala, aprope ca nu este singura in afara casei ( in afara zilelor onomastice ale colegilor, dar si acolo este dusa si adusa si sub supravegerea unor mamici, facem cu schimbul). Ar trebui oare sa ii dau mai multa independenta? Imi este frica de mor sa o las singura sa se duca pe undeva...Cum trecem de astfel de frica? Adika am senzatia ca inca nu este pregatita... si uite asa intru iar in loop....

Am incercat sa-i spun cate ceva si imi este foarte greu.... are o proasta obisnuinta sa umble dezbracata prin casa si de cate ori ii spun sa se imbrace ma intreaba de ce?
Ce sa-i spun ca-i rusine?? Ca nu este normal sa fac acest lucru ??? Ma intreaba "de ce" "adica la ce te referi" " de ce ieri putem si azi nu?" Orice incercare s-a soldat cu esec, ori nu vrea sa priceapa ori chiar nu pricepeoare oare

Cred ce eu sunt mai confuza decat ea....

Lilly of the valley
Postat: Sunday, April 22, 2007 10:10 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Cred ca pe la 10 - 11 ani ar fi mai potrivit.
Dupa parerea mea e ok ca inca umbla dezbracata prin casa in fata familiei, ar trebui totusi pregatita sa se fereasca de baitei, probabil deja cunoaste diferenta dintre sexe deoarece la scoala invata vrute si nevrute (cel putin in Romania).
Cum ai putea sa-i explici sa nu mai umble asa, nu stiu, ca nu cunosc mentalitatile, convingerile si obiceiurile familiei si nu as vrea cumva sa fiu interpretata gresit.
kali
Postat: Sunday, April 22, 2007 11:10 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Mie, varsta de 10-11 ani la fetite mi se pare mult prea tarzie pentru astfel de discutii. Sunt fetite carora le vine CM la 9-10 ani, s-ar putea sa aiba si ea printre colege si risti sa afle informatii eronate de la copii de varsta ei.
Varsta potrivita? Eu cred ca depinde de la copil la copil. Daca se arata interesata de baieti, daca observi schimbari hormonale la ea (ii apare parul pubian, incep sa-i creasca sanii, transpira si e cazul sa foloseasca deodorant pe langa spalatul obisnuit etc.) e momentul potrivit, indiferent de varsta. De altfel, aceste schimbari mi se par pretextul ideal pentru a incepe o discutie de genul asta; tot atunci poti discuta si despre schimarile hormonale ale baietilor,etc...etc...
Daca e inca copil, cred ca e bine sa mai astepti 1-2 ani, dar nu mai mult.
Oricum, din proprie experienta, daca nu e pregatita sa aiba o astfel de discutie, i se va parea total neinteresanta si nu-i va da importanta (esential e sa nu insisti nici tu, in aceasta situatie)... in niciun caz nu va fi traumatizata. Important e sa stie ca, atunci cand va veni momentul sa caute informatii, se poate baza pe tine, ca esti deschisa unor astfel de discutii si ca stii ce se intampla cu ea.
Cat despre faptul ca umbla dezbracata prin casa nu vad niciun rau in asta. In fond e in familie si voi nu o priviti cu alti ochi decat cu cei de parinti...
Roxanel
Postat: Sunday, April 22, 2007 12:11 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Si eu zic ca 11 ani e tarziu. Dupa ce a implinit 8-9 ani zic ca e bine.

Mie mama mi-a mentionat cate ceva, vreau sa va spun ca pe o ureche mi-a intrat pe alta mi-a iesit, si cand mi-a venit CM fix la 14 ani, nu m-am panicat prea tare.

Nu aveti prin casa vreun atlas de anatomie? Lasa-l si tu prin casa si de curiozitate o sa se uite. Daca te va intreba incepi sa-i explici. Sau uita-te tu pe el cand e ea prin preajma ca sa o faci curioasa. Sau sunt jocuri educative cu corpul uman. Dintr-una in alta ajungi la discutie.

Cristy
Postat: Sunday, April 22, 2007 12:13 PM

kali wrote:

Important e sa stie ca, atunci cand va veni momentul sa caute informatii, se poate baza pe tine, ca esti deschisa unor astfel de discutii si ca stii ce se intampla cu ea....

Stiu asta si am inceput sa lucrez la acest lucru, Eden fiind destul de inchisa, mi-a fost frica sa nu-i pierd cu timpul increderea, sau sa nu se obisnuiasca cu idea ca nu trebuie sa-mi povesteasca ce se petrece cu ea, de aceea am introdus un joc de cateva zile si vreau sa va spun ca in mod surprinzator aflu foarta multa informatie despre ce se petrec cu fetele mele..... Intotdeauna le-am intrebat dar raspunsul era "e fost OK" si gata. Cel putin de la Eden sa scot 2 vorbe a fost aproape imposibil....
Jocul consta in a povesti, de preferat la masa de seara cand toti membrii familiei participa la masa si la joc, o intamplare trista si una vesela de pe ziua respectiva....
In primele zile se jucau si nu voiau sa povesteasca, pana cand cea mica si-a dat drumul la gura si ...gata...asa am aflat lucruri importanate despre comportamentul invatatoarii lui Eden...

kali wrote:
Cat despre faptul ca umbla dezbracata prin casa nu vad niciun rau in asta. In fond e in familie si voi nu o priviti cu alti ochi decat cu cei de parinti...

Nu deranjeaza pe nimeni... acest lucru vine de la mine mai mult decat de la altcineva din familie.....cred ca tot datorita educatiei mele primite de acasa

Roxanel wrote:

Nu aveti prin casa vreun atlas de anatomie? Lasa-l si tu prin casa si de curiozitate o sa se uite. Daca te va intreba incepi sa-i explici. Sau uita-te tu pe el cand e ea prin preajma ca sa o faci curioasa. Sau sunt jocuri educative cu corpul uman. Dintr-una in alta ajungi la discutie.

Idee excelenta, atlas nu am, dar am sa caut ceva asemanator....cred ca am vazut o serie de carti de enciclopedie pentru copii prin librarii...oare

Va multumesc pentru informatii....
Alina
Postat: Sunday, April 22, 2007 2:27 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Greu subiect, Cristy. Nici nu stiu cu ce sa incep.
In primul rand relatie copil - parinte se face in timp, numai asa, la un moment dat, copilul iti poate spune, mama, esti cea mai buna prietena a mea. Daca acest lucru se intampla, cred ca orice dificultate e depasita.
Cum mai spunea cineva, depinde de la copil la copil, de exemplu eu cu Catinca am fost mereu serioasa, deci am avut mereu discutii serioase, asadar ea deja stie despre ciclul menstrual, nu detalii, nu ca asta ar arata o maturare sexuala, etc, stie ca toate fetele au, ca va avea si ea, etc. Nu i-am zis niciodata povestea cu barza, stie ca Dumnezeu pune o samanta, care creste, iar dupa 9 luni, mergem la taiat burtica.
Eu personal nu sunt prea de acord cu minciunile, asa ca, imediat ce o voi considera pregatita, ii voi explica mai multe.
Corpul omenesc il cunoaste la perfectie, din carti, atlase, etc. Mai mult il stie si pe al lui Tudor. E curioasa de al tatalui ei acum, hohot hohot

Cristy wrote:
Cum trecem de astfel de frica?

Analizeaz-o, vezi ce stie, vezi ce vrea sa stie, iar frica va disparea..
Cu toate ar trebui sa facem acest lucru, comunicarea cu copiii nostri trebuie sa existe mereu, credeti-ma, acest lucru lipseste cu desavarsire in multe familii. Probabil ca si experienta scolara m-a transformat intr-un astfet de parinte. Vad multe, aud multe si ma ingrozesc.

Cristy wrote:
Am incercat sa-i spun cate ceva si imi este foarte greu.... are o proasta obisnuinta sa umble dezbracata prin casa si de cate ori ii spun sa se imbrace ma intreaba de ce?

Delicat, o explicatie trebuie sa existe, generatia noastra a crescut in spiritul multor "tabu-uri", noi suntem datoare sa le invingem.
Sa nu-mi spuneti ca nu am dreptate, oare care mama a stat de vorba cu fiica ei, sa-i explice, uite, fata mea, va veni o zi in care itit vei incepe viata sexuala, adica ......, e ceva normal, asa am venit noi pe lume, si daca Dumnezeu a lasat acest lucru, inseamna ca nu e pacat, e ceva frumos, etc, etc.
kali
Postat: Sunday, April 22, 2007 2:34 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Alina wrote:

Sa nu-mi spuneti ca nu am dreptate, oare care mama a stat de vorba cu fiica ei, sa-i explice, uite, fata mea, va veni o zi in care itit vei incepe viata sexuala, adica ......, e ceva normal, asa am venit noi pe lume, si daca Dumnezeu a lasat acest lucru, inseamna ca nu e pacat, e ceva frumos, etc, etc.

Mama mea... de altfel a stiut atat de bine sa ma apropie, incat ea a fost prima care a stiut cand mi-am inceput viata sexuala. Eu vad prin asta o reusita a ei, pe care as vrea si eu sa o realizez.
Alina
Postat: Sunday, April 22, 2007 2:44 PM

kali wrote:
Mama mea... de altfel a stiut atat de bine sa ma apropie, incat ea a fost prima care a stiut cand mi-am inceput viata sexuala. Eu vad prin asta o reusita a ei, pe care as vrea si eu sa o realizez.

Te felicit, Oana, pentru o astfel de mama. bravo bravo Sa o ai drept exemplu.
Cristy
Postat: Sunday, April 22, 2007 2:53 PM

kali wrote:

Exact acolo vreau sa ajung si eu cu fetele mele... eu venind din sensul opus....nici pana in ziua de fata nu pot avea o conversatie "matura" cu mama meu si am 33 de ani....intotdeuna ocolim subiectul....amandoua....

Submit la ceea ce a spun Alina... sa o ai de exemplu....

Alina wrote:

Greu subiect, Cristy. Nici nu stiu cu ce sa incep.
In primul rand relatie copil - parinte se face in timp, numai asa, la un moment dat, copilul iti poate spune, mama, esti cea mai buna prietena a mea. Daca acest lucru se intampla, cred ca orice dificultate e depasita.

Am facut cateva greseli cu Eden fiind primul copil, fiind si fff greu de ajuns la sufletelul ei, amandoi si eu dar si Haim ne-am das seama ca trebuie sa schimbam putin comportamentul.... dureaza, nu este foarte usor sa o fac sa-si dechida sufletul...

Incer sa-i fac intrarea in adolescenta cat mai usoara.... cat mai pregatita, si mai ales sa stie ca are pe cine se baza la greu sau cand are vreo problema...

Alina
Postat: Sunday, April 22, 2007 3:01 PM

Cristy wrote:
Incer sa-i fac intrarea in adolescenta cat mai usoara.... cat mai pregatita, si mai ales sa stie ca are pe cine se baza la greu sau cand are vreo problema...

Cristy, sa nu te dai batuta nicicum, incet, incet vei ajunge la sufletul ei, acorda-i mai mult timp, iar relatia voastra se va cimenta. thumright
Cristy
Postat: Sunday, April 22, 2007 3:33 PM

Alina wrote:

Cristy, sa nu te dai batuta nicicum, incet, incet vei ajunge la sufletul ei, acorda-i mai mult timp, iar relatia voastra se va cimenta. thumright

M-a uns la suflet aceasta conversatie.... si ma simt parca mai plina de siguranta acum....
Nu stiu ce m-as fii facut fara voi....

Love you all pupici pupici pupici pupici
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, April 22, 2007 4:39 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Foarte frumos subiect ai deschis, Cristy! Te felicit! Este util si pt mamele de fete, dar si pt cele de baieti.

Ca sa iti raspund la intrebarea ta, legata de varsta, sunt de acord cu fetele care zic ca pana in 10 ani. 10 maximum. Totusi, la 7 ani copila nu va intelege mare lucru si poate se va "speria", nu as zice chiar traumatiza. Este totusi o discutie care implica f multe concepte abstracte pe care nu le va intelege: menstruatie, sexul opus, implicatii sexuale, conceptie, viata sexuala etc. Vei intra in niste chestii care nu stiu daca le va intelege f bine, dar ideea cu atlasul de anatomie este excelenta!

Parintii mei au fost si sunt niste oameni tributari tabu-urilor.uff Nu am putut discuta multi ani cu ei nimic legat de viata sexuala si sfera asta. Nici macar cu mama. Era cam "rusinos". Ma rog, nici in ziua de azi nu inteleg de ce insa cred ca diferenta de generatie e de vina. Totusi, pe la 12 ani, mi-au pus in mana o carte, "igiena sexuala" se numea, evident ca de pe vremea lui Ceasca - fara poze si limbaj f explicit (sau oricum, f "tehnic", medical cumva) dar din ea se intelegeau niste chestii care ma puteau interesa atunci. Si mi-au zis si mei: "citeste-o si baga la cap". A fost util, am invata una-alta, am citit cu interes despre partile anatomice, ciclu si altele si cred ca a fost bine ca am avut acces la ea.

Eu tin minte ca inainte de a-mi veni ciclul menstrual, pe la 12 ani s-a intamplat, aflasem ca fetele au ceva de genul asta, dar stiam de la cele mai mari care se "laudau" si nu stiam mare lucru. Retin doar ca m-am socat intr-o dimineata cand am gasit lenjeria patata. M-am speriat initial si am crezut ca m-am lovit!fool Insa bunica mi-a exlicat ce mi se intampla. Ce-i drept, si mama imi povestise in treacat ca la un moment dat voi avea asa ceva.sic

Asadar, eu zic ca este f laudabila initiativa ta de a discuta cu fata cea mare insa eu personal as mai sta inca un an, cel putin. Poate chiar 2, ca sa se mai maturizeze putin si sa te inteleaga mai bine.

Eu voi discuta cu baiatul meu toate aceste lucruri. Chiar daca el nu va avea menstruatie, la o varsta pe care o voi considera potrivita, voi discuta cu el toate aceste lucruri, ii voi exlica eu diferentele intre fetite si baieti astfel incat sa nu auda la colt de bloc cine stie ce povesti si sa fie indus in eroare. Ca sa nu mai zic ca si baietii sunt responsabili pt unele dintre aceste lucruri sau ar trebui sa fie. Nu stiu de ce, dar unii parinti cred ca este numai responsabilitatea fetelor ce se intampla la capitolul viata sexuala. Poate am deviat putin, dar sper ca m-ati inteles.alcool
Alina
Postat: Sunday, April 22, 2007 5:44 PM

Andismom wrote:

Eu tin minte ca m-am speriat initial si am crezut ca m-am lovit!

Din pacate asa este, s-a intamplat in copilarie sau adolescenta noastra, dar, din pacate se intampla si acum. Sunt diriginta la o clasa de a Va si fetele, marea lor majoritate habar nu au de asa ceva, doar doua fete au deja menstruatie, deci ele mai stiu cate ceva, am invitat medicul scolii la o discutie mai punctuala si , va vine sa credeti ori nu, discutia a ajuns pana la metode contraceptive, sarcina, etc.

Andismom wrote:
Nu stiu de ce, dar unii parinti cred ca este numai responsabilitatea fetelor ce se intampla la capitolul viata sexuala. Poate am deviat putin, dar sper ca m-ati inteles.alcool

Da, te-ai facut inteleasa.
Pai, cum sa fie doar responsabilitatea fetelor? Dar baietii nu iau parte la actul sexual? Eu parca asa stiu. Eu sunt mama si de fata si de baiat, toate la timpul lor, dar discutii vor avea loc si cu unul si cu celalat, ca totul sa fie bine, ca fiica mea si fiul meu sa fie pregatiti pentru actul sexual, fara tabu-uri si inhibitii, iar mai mult, Tudor sa fie un fin si un delicat.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed