La ce varsta fara biberon

Options La ce varsta fara biberon
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, November 6, 2007 1:25 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17774
Locatia: Bucuresti
De la ce varsta au renuntat piticii vostri la biberon?
Au renuntat singuri sau pur si simplu l-ati scos voi?

Andrei are inca 2 mese de lapte cu cereale, pe care le mananca numai cu biberonul, dimineata si seara inainte de culcare. Mananca 350ml / masa.

Totusi, de ceva timp incoace, vad ca cere lapte cu cereale de la noi si ma gandeam daca ar fi timpul sa incerc sa ii scot biberonul.

Maria & Mario
Postat: Tuesday, November 6, 2007 10:17 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
la 1 an si 4 luni Maria si-a scos singura biberonul , tetina si suzeta ! A avut o infectie la gingii, am profitat si aruncat tot si .... nici ca a mai cerut de-atunci . Bea lapte noaptea, 2 sticlutze cu cioc rigid !
Ely
Postat: Tuesday, November 6, 2007 11:06 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
De la 1 an si 7 luni din septembrie am fost in tara nu am gasit laptele Nestle special pt 1-3 ani si alt lapte nu a acceptat si nici nu a cerut biberon si asa am si renuntat.Acum bea din cana cu pai dar nu mai bea asa mult ca inainte.uff
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 7, 2007 9:26 AM

Mie in ultima saptamana Andrei mi-a vomitat de 2 ori laptele cu cereale baut cu biberonul inainte de culcare (ultima data chiar aseara).

Azi dimineata a cerut Biba, dar i-am spus ca e baiat mare de acum si daca nu vrea sa pape si el ca noi laptic cu cereale din castronel. A spus ca vrea, asa ca azi dimineata a papat bobite (cereale) + laptic, dar intradevar mult mai putin, cam 120ml lapte si ceva bobite.uff

Oricum, sunt hotarata sa ii scot biberonul pana implineste 2 ani.
marivic
Postat: Wednesday, November 7, 2007 9:40 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13409
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
ADRIANA,stii ca eu ma vaetam pe forum de Victor ca bea cu biba ,ca bea mult,etc,vreau sa-ti spun ca atata ma consumasem,atata caz facusem cand citeam ca alti copii mult mai mici ca el lasasera bibele de mult,iar el,nimic.Si iata la 3 ani si 9 luni a lasat singur biberonul.De fapt am avut grija sa las prin casa tot felul de canute cu desene,cu pai,cu cioc,si incet,incet s-a luat de ele.Acum nu stiu cum sa scap de ele caci bea noaptea apa cu ele pe post de biberon.Deci nu-ti face griji;cel mai bine e sa lasi natura sa-si urmeze cursul,caci daca ii impui ceva, sa te fereasca DUMNEZEU,dar s-ar putea sa dai peste altceva.(refuzul de abea lapte,sau simte ca-l privezi de ceva si atunci va deveni timorat,etc)Nu stiu,eu ti-am dat un sfat,tu singura stii ce e mai bine de facut.Mult succes in continuare.pupici pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, November 7, 2007 5:48 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Ely wrote:
De la 1 an si 7 luni din septembrie am fost in tara nu am gasit laptele Nestle special pt 1-3 ani ...

lapte Nestle pt 1-3 ani a bait Leea pana acum o luna, in Rom se cheama Nestle Junior.

sunt in comert ciocuri mai moi, pana la foarte rigide. CU ajutorul acestora am trecut la canitza/pahar cu cioc sau pai (dupa chef). trecerea a fost graduala. mie mi-a fost teama ca va refuza laptele de indata ce-i voi scoate biberonul. spre norocul nostru a acceptat orice spre deosebire de Andrei care a refuzat laptele dupa ce am scos biberonul (la varsta de 2 ani)in mod fortat, de gura lumii.banghead
pofta buna la laptic din orice ar bea copilasii!
mihaela75
Postat: Wednesday, November 7, 2007 5:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
AdrianaC wrote:

Oricum, sunt hotarata sa ii scot biberonul pana implineste 2 ani.

Si eu tot asa vreau .Ma enerveaza sa o tot vad cu bibele in gura.Chiar din seara asta o sa-i pun capat box2
sousourel
Postat: Wednesday, November 7, 2007 7:20 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Succes pupici thumleft

Noi am luat-o usurel cu scoaterea biberonului, de nici nu mai stiu cat timp...traiasca paharul cu pai!hainoroc
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 7, 2007 9:04 PM

Azi nu a mai baut Andreiutul Biba !!! yes yes yes

Dimineata si seara a mancat laptic cu cereale de-ale mele, din castronel. Cerealele si ceva laptic (ca nu prea poate sa il prinda si sa il mai si duca intreg la gurita) le-a papat cu lingurita, si ulterior, lapticul ramas in castronel l-a papat cu un pai si s-a distrat copios, si el, dar mai ales eu. I-am dat paiul si i-am spus sa bage un capat in castronel si celalalt in gurita si sa pape si mi s-a parut ca am explicat bine.

Andrei insa a inteles ca sa bage un capat de pai in laptic si apoi acelasi capat in gurita, el se chinuia sa "bea" laptele cu paiul pe post de lingurita hohot .

Dupa ce i-am aratat a fost foarte incantat, asa ca azi avem prima zi fara biberon, asa, dintr-o data, si totodata fara refuzul laptelui sau al cerealelor (el manca de obicei ca si cereale - Orez cu 3 fructe - de la 6 luni - Nestle).

yes
Fluturas
Postat: Wednesday, November 7, 2007 10:04 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
pentru karina mea ar fi prea devreme sa ii scot bibele?chestia e ca daca ma hotarasc sa le scot,trebuie la amandoi deodata,sa dispara bibele de tot din casa.daca darius o vede pe karina,ii trebuie si lui,sau invers.nu stiu ce sa fac...nu sunt hotarata
MNiko
Postat: Wednesday, November 7, 2007 10:39 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Si eu vroiam sa ii scot biberonul Cristinei pana la 2 ani, dar dupa 2 tentative esuate in care nu a mai acceptat laptele din altceva si am ajuns la crampe la burtica, am zis ca mai aman. Ma axez momentan pe scoaterea pampersului ca se pare ca acolo ar fi si ea de acord, si mai vedem noi ce facem cu bibele.

Andreiutz, felicitari pentru prima zi fara bibe.
delfinasa
Postat: Wednesday, November 7, 2007 11:16 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Felicitari, Andrei bravo!
Ideea e sa aiba canute in casa, sticlute cu cioc, cu pai, canuta normala, sticlute cu dop din ala cum au bauturile energizante si la culcare sa nu bea laptele in pat. O sa prinda drag de ele si va uita de biberon. K papa laptele din cana normala, ori fara, ori cu pai si din sticlute cu cioc si pai. Din ele bea si apa si suc, mai rar ceai ca domnisoarei mele nu prea i-a placut ceaiul niciodata. Dimineata papa lapte cu cereale, biscuiti, dar nu mereu, ii mai dau si iaurt in loc de lapte, simplu doar seara mai bea.
Butterfly, daca vrei sa le scoti biberonul, trebuie la amandoi, asa cum bine spui si tu. Le poti inlocui biberoanele cu sticlute cu pai sau cioc, care au si supapa.
AdrianaC
Postat: Thursday, November 8, 2007 2:58 AM

Mulumesc MNiko !

Delfinasa, Andrei bea apa dintr-o canuta cu pai, dar stie sa bea si din cana / pahar normale si chiar bea si din ele lapte, ca o vede pe Alice si vrea si el ca ea, cica "Andei baiat maare".

Biberonul nu il mai bea de mult in pat, dar cred ca am ramas cu el din inertie pana acum.

E foarte independent si vrea sa faca totul singur, sa manance singur, sa se imbrace singur, ba chiar vrea insistent sa faca temele din caietul lui Alice de clasa I hohot , cica "Andei face lectii! Andei baiat maaare !"

Nu imi fac probleme cu biberonul dupa cum a evoluat azi, nici macar nu a intrebat de el, desi a stat in nasul lui la vedere toata ziua. Cred ca a fost fericit ca a putut sa pape cu noi la masa la micul dejun, din castronelul lui.ras
Lilly of the valley
Postat: Thursday, November 8, 2007 9:55 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Felicitari Andreiut! firstprize Andriana poti rasufla usurata ca mie mereu mi-a fost teama de refuzul laptelului dupa biberon.
AdrianaC
Postat: Thursday, November 8, 2007 11:00 AM

Inca o reusita in dimineata asta, a vrut direct "cereale cheerios". yes

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed