kryssu92

Profil: kryssu92
Despre
Utilizator: kryssu92
Nivel: Grupa mijlocie
Nume real:
Locatia Bucuresti
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Monday, October 8, 2018
Ultima vizita: Monday, January 27, 2020 7:56 PM
Numarul de postari: 264
[0.03% din toate postarile / 0.55 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 55 UPDATED
Postat: Monday, January 27, 2020 7:56 PM
Mihaela14 wrote:

E o luptatoare!hearts
Chiar imi aminteam ca pana n-am fost insarcinata le ziceam fetelor care reuseau sa se bucure de sarcina, nu stiam cat stres poate urma pe perioada sarcinii. Asa ca ma gandesc ca si dupa nasterea lui bebe va fi alt stres, dar si bucurii pe masura. Le iau pe rand si sper de data asta sa ajung la mamici!Hands

Cred ca stresul apare la testul pozitiv si nu va mai disparea ceva ani buni, poate toata viata. Când ai urmatorul control? Scuze daca ai zis si am ratat eu.

Eu: 27 ani, tiroidita Hasimoto descoperita in 2010, sub tratament
Sotu': 29 ani

Tratament:
Euthyrox 100, acid folic, femosun, aspirin cardio, 2*astenor energy, altrifer forte

7.09.2019 - test sarcină pozitiv
Beta 1: 194.86
Beta 2: 366.67
Beta 3: 717.7

Baby boy on board 💙
Postat: Monday, January 27, 2020 5:18 PM
GeorgianaB wrote:

Buna! Eu sunt genul de persoana care vrea sa stie orice varianta pentru a fi pregatita pentru urmatorii pasi, nu conteaza gravitatea etc merg pe premiza "expect the worst, hope for the best"... Dar asta depinde de tine ca om si cat de mult te-ar stresa chestiile astea, ideal este sa te si poti detasa. Cel mai informat si util grup din punctul meu de vedere este "La primul bebe", acolo gasesti experiente similare. Sunt sigura ca va fi totul bine :*

Si eu sunt la fel, ma pregatesc pentru ce e mai rau. Daca e bine, ma bucur mai tare, daca e rau, stiu ce am de facut. Am trimis acum cerere de intrare în grup, sper sa se aprobe.

Tratament:
Euthyrox 100, acid folic, femosun, aspirin cardio, 2*astenor energy, altrifer forte

Baby boy on board 💙
Postat: Monday, January 27, 2020 11:42 AM
CrisM wrote:

Se pare ca hidronefroza este o problema care apare frecvent la baie?ei.. Cel putin asa ne-au zis noua la morfologii. Si noua ne-a zis dr la morfologia de trim 2 ca bebe are o acumulare de urina într-un rinichi, însa nu o poate cataloga drept hidronefroza. Zicea dr ca se da un scor si dupa aia se stabile?te daca e hidronefroza, dar de cele mai multe ori pana la morfologia de trimestru 3 se duce aceasta problema. La noi a zis la morfologia de trimestru 3 ca nu pare sa mai fie problema asta. Apoi am mai facut o eco pe la 35 de sapt ?i dr mi-a zis ca îi apare ca se elimina mai greu urina dintr-un rinichi, dar sa stau linistita ca nu e hidronefroza. Acum dupa nastere am întrebat neonatologul cum sa verificam daca are ceva la rinichi ?i mi-a zis ca la 6-7 sapt se poate face o ecografie renala. Eu asta am de gând sa fac. Sun sapt asta sa îl programez ca sa fiu sigura ca nu are probleme sau daca e ceva sa rezolvam cât mai repede.

Legat de modul în care tine picioarele pot sa î?i zic din experienta ca se corecteaza cu masaj. La Sofia ne-a aratat pediatra cum sa ii facem masaj si pana la 2 luni era totul ok. La bebita pare sa se fi corectat deja. Poti sa mergi cu bebe la un kinetoterapeut si sunt convinsa ca se corecteaza. Iar din experienta mea e bine sa gasesti unul care vine acasa. Se simte mai în largul sau copilul si e mai linistit.
Sarcina usoara în continuare!

Multumesc pentru raspuns. Sper sa fie si bebe meu bine. Am citit ca sunt toate rezolvabile, dar când primesti asa vesti, pici putin cu moralul. Sotul ma tot întreba daca stiu ceva despre ce e de facut, încercam sa ii zic ca trebuie sa citesc, sa întreb în stânga si în dreapta, ca nu stiu chiar totul. A fost pentru prima data când a zis el sa întreb pe grupuri de Facebook sau pe forum, el care era anti sfaturi de pe internet. Ne-am speriat amândoi destul de tare.

Tratament:

Baby boy on board 💙
Postat: Sunday, January 26, 2020 12:15 AM
Buna fetelor.
In primul rand felicitari Mihaela si Fluturash. Sarcini usoare si la termen. Am ramas tare rau în urma pe aici, iar de aspirante nici nu mai zic.

Am avut morfologia 2 pe 13, cu reevaluare pe 15. Au aparut ceva probleme la rinichii lui bebe, pare a fi hidronefroza bilaterala. Sotul a avut asta dar s-a descoperit la 6 ani când era deja la stadiu foarte avansat si a fost operat direct. Speram sa nu fie cazul la bebe, cica se poate rezolva pana la nastere, sau în primii 2 ani, de la sine. Pe lânga asta se pare ca are o problema ?i la glezna, o tine flexata în sus si usor rotita in exterior. Asta speram sa se rezolve cu kinetoterapie, sa nu ajungem la altele. Bebe e mai mic cu 3-4 zile. Nu am avut o saptamâna prea placuta. Doctorul meu nu a parut îngrijorat când am mers cu rezultatele.
Apoi am fost în concediu de pe 20 pana ieri, iar ieri toata ziua si azi am tot simtit presiune pe col. Am vorbit azi cu doctorul si am ajuns la camera de garda. Colul e de 4 cm si închis în scadere cu 0.2 cm fata de morfologie, iar bebe sta cu fundul pe el. Saptamâna viitoare trebuie sa refac secretiile si culturile, pentru ca mi s-a parut azi ca am avut si o secretie usor verzuie înainte sa ajung la doctor. Azi când am ajuns la Medlife nu recoltau, dar o sa merg eu saptamâna viitoare. De atunci nu am mai avut nici o scurgere, dar tot urmaresc. Bebe e activ, acum stiu sigur cum se simte el.
Luni ma duc sa fac testul acela pentru diabet, întrucât am 3 cazuri de diabet în familie.
Cam asta a fost ultima mea perioada. Am vazut la serviciu ca au început sa îmi caute înlocuitor, vad ca încearca sa angajeze barbat, probabil sa nu pateasca la fel ca la mine, dupa 5 luni de la angajare i-am anuntat de sarcina. Deabea astept ziua de 6 martie ca sa intru in concediu prenatal.

Tratament:

Baby boy on board 💙
Postat: Wednesday, January 8, 2020 6:41 PM
Criss90 wrote:
Buna fetele si La multi ani! Felicitari proaspetelor mamici! Nu am mai apucat sa citesc/scriu. Am avut greturi mai tot timpul si de abia mananc cat de cat ciorbe de legume si fructe...am si slabit cateva kg. Azi avem 11 sapt, pe 17 ianuarie avem morfologia de primul trim. Am si o mica intrebare, sunt ff constipata indiferent de cate fructe mananc si cata apa beau.. si azi m-am cam fortat la toaleta. Poate afecta cumva sarcina/bebe?

Eu pentru constipatie am luat Casen Fibra. Asta mi-a recomandat doctorul când i-am spus de constipatie. Stiu ca nu e bine sa te fortezi, sa nu creezi contractii.

Tratament:

Baby boy on board 💙
Postat: Wednesday, January 8, 2020 6:39 PM
Adina Mariana wrote:
Felicitari Adina pt.bebelusi.Sa fie sanatosi si sa creasca cuminti acolo in burtica ta la caldurica pana la termen.Ma bucur tare pt.tinepupici
Imi pare rau pt.bichonul tau..sper bebelusii sa umple acest gol.Totusi 9 ani sunt multi si cred ca doar cu ajutorul lui treceai peste fiecare luna esuata(ma gandesc) iar cu partea ca trebuie sa pierzi pe cineva drag ca sa reusesti sa obti ceva mult dorit ai dreptate.Eu nu am ramas gravida pana nu a murit bunicul meu la care tineam enorm.Cand am avut eu aproape 3 luni de sarcina a murit el si nici nu apucasem sa ii spun ca va avea un stranepot desi mereu asta imi spunea sa ii fac un stranepot.Am spus ca zic la toata lumea la 3 luni dar lui nu am mai apucat.Tare rau mi-o parutBye2

Ma bucur ca sunt bine bebeii, dar îmi pare rau de cutu. Te îmbra?i?ez grup

Tratament:

Baby boy on board 💙
Postat: Tuesday, January 7, 2020 2:18 PM
Da mai fetelor. Crazy
O daduse la întors ca vezi doamne sarcina mica. I-am trântit-o ca nu e chiar mica, are 21 saptamâni. Dupa ca ii e rau si e si dupa garda si muncise si înainte de garda si acum dupa. Imi venea sa ii zic ca nu ma intereseaza, dar tot ce voiam era sa plec de acolo. De la început mi s-a parut ciudata, era agitata, vorbea singura. Eu va zic, era fumata, altfel nu ai scuză să dai verdicte dintr-o privire fugitivă Lol

Tratament:

Baby boy on board 💙
Postat: Tuesday, January 7, 2020 1:20 PM
Am fost ieri la o eco de abdomen, aveam nevoie pentru un control post operator de 2 ani. Nu i-am zis ca sunt însarcinata si nu am nici burta. A ajuns la partea de uter si imi zice "aveti uter fibromatos". Am ramas masca. I-am zis ca nu e nici un fibrom, e un bebe acolo. Macar asa i-am vazut inima cum bate si cum se misca el pana ajung luni la morfologie.
Cred ca oricum doctorita de ieri era fumata nitel

Tratament:

Baby boy on board 💙
Postat: Tuesday, January 7, 2020 1:15 PM
lore.t. wrote:
Speram de data asta sa fie mai bine, merg hotarata sa nu mai tac iar daca eu nu pot atunci sa vorbeasca sotul, data trecuta am fost amandoi prea coplesiti de tot, el chiar mai rau ca mine, acum stie ce urmeaza si sper sa se tina tare.
Ce faceti restul gravidutelor?? Criss, Mada?? Nu prea mai scrie nimeni...e totul ok?

Eu am facut analizele de sânge de trimestrul 2, mai astept urocultura, presimt ca am o infectie urinara dupa sumarul de urina, ca mi-au iesit leucocite in urina.
Pe 13 am morfologia 2, pe 15 merg la doctorul meu si pe 20 seara plecam în concediu pana la Londra.

Tratament:

Baby boy on board 💙
Postat: Monday, December 30, 2019 7:18 PM
monican wrote:
Fetelor, am nascut ?i eu azi noapte (30.12.2019) natural o fetita de nota 10, 3060g si 50cm. A venit fix la termen, la 40 sapt, dupa un pretravaliu declan?at de vineri de la amiaza, care s-a tot intensificat (contrac?ii dese între 4-10 min si dureroase dar neregulate ca interval toata duminica) pana duminica noapte, când am plecat la spital, aveam dilata?ie 2. Apoi a urmat travaliul propriu zis care a durat 4,5 ore cu tot cu expulzia, dar cel mai mult m-am chinuit pe expulzie. Totul a fost nemedicamentat, din cauza uterului cicatricial de la cezariana anterioara pentru care era indicat sa am toate sim?urile intacte în caz de ceva. A fost greu, dar împlinitor ?i foarte emo?ionant la final.
Va doresc la toate an nou fericit ?i bebei frumo?i ?i sanato?i în anul care vine! Va pup

Felicitari monican!! Sa ai o recuperare usoara si un bebe mâncacios!!! hearts

Tratament:

Baby boy on board 💙