Klebsiella

Options Klebsiella
Subiectul anterior · Subiectul urmator
LIA
Postat: Tuesday, March 20, 2007 3:14 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/6/2006
Postari: 309
Locatia: Bucuresti
Cristiana tocmai s-a pricopsit de la cresa cu o infectie urinara cu Klebsiella pneumoniae. Din pacate nu am gasit prea multe informatii despre bacteria asta, decat ca poate cauza pneumonie. A mai avut cineva de-a face cu o astfel de infectie? Stiti cumva daca dupa tratament poate recidiva? Acum ii dau Negram 10 zile, sa vedem dupa aceea cand repetam urocultura daca mai iese ceva. Offf, m-am saturatbanghead asta imi mai lipsea dupa ce ca a luat din spital o foarte "frumoasa" conjunctivita. nervi
misha
Postat: Tuesday, March 20, 2007 6:53 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Lia, multa sanatate Cristianei!pupici pupici
Cristy
Postat: Tuesday, March 20, 2007 6:58 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
ooooffff....

In primul rand verifica si cu alti parinti de la gradinita sa nu fie vreo bacterie pe colacii VC de la gradinita....

In al doile rand nu ma pricep la astfel de boli, eu pot sa-i urez doar multa, multa sanatae....pupici pupici pupici pupici

Stiu ca la bacterii/infectii urinare sa da antibiotic, ar trebui sa treaca in 2 cel mult 3 zile, dar tratamentul trebuie tinut pana la sf......

flowers flowers flowers flowers flowers
Ema
Postat: Tuesday, March 20, 2007 8:26 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Lia, multa sanatate la Cristiana pupici pupici sa-i treaca in graba!

Asa e , tratamentul cu antibiotice trebuie facut pina la sfirsit, chiar daca simptomele bolii dispar dupa citeva zile.
flowers
LIA
Postat: Tuesday, March 20, 2007 9:09 PM

Multumesc Cristy, Emapupici ! Tratamentul pe care il face acum este cu antibiotic. Sper ca in 10 zile sa nu mai aiba nimic. La cresa ii pun pe olita, si banuiesc ca nu tin cont cum le folosesc, probabil nu le dezinfecteaza dupa fiecare copil. Am vrut sa ii duc olita ei dar nu au acceptat. Oricum, din 9 aprilie cresa se inchide o saptamana pentru dezinfectie, probabil au mai fost reclamate si alte cazuri de genul celui patit de mine.
Ema
Postat: Tuesday, March 20, 2007 9:15 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Sper sa ne dai vesti bune ca i-a trecut perfect si pupici la puiul scump!

flowers flowers
Miri
Postat: Tuesday, March 20, 2007 9:18 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Lia, uite cateva informatii despre Klebsiella:

"Klebsiella este o bacterie frecvent intalnita in pediatrie, poate determina infectii severe sau mai putin grave in functie de imunitatea copilului. O infectie urinara cu acest microb trebuie tratata conform antibiogramei, trebuie repetata uroculturi lunar, trebuie cautat un substrat malformativ al aparatului urinar. Nu se transmite in familie si necesita o igiena riguroasa ( atentie la decalotare)"

Multa sanatate Cristianei!angel
Ely
Postat: Tuesday, March 20, 2007 11:08 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Cristiana multa sanatate puisor ce rau im pare pale sper sa treaca cat mai repedepupici pupici .
delfinasa
Postat: Tuesday, March 20, 2007 11:42 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Of, galuska, sa te faci bine! pupici...la crese in special ar trebui tinuta o igiena riguroasa fiind vorba de copiii asa mici...sigur de-acolo a luat si ar fi bine sa vorbesti cu directoarea sa ia masuri si pe viitor sa fie atente educatoarele mereu, nu sa faca o dezinsectie o data la juma' de an...eu as schimba si cresa, nu pot tolera atata nesimtire si sa mai dau si bani sa se-mbolnaveasca copilul...multa sanatate puiutei, Lia!
LIA
Postat: Wednesday, March 21, 2007 9:21 AM

Miri, Ely, Delfinasa pupici As schimba cresa, dar din pacate pana la toamna nu am nici o sansa, nu am mai gasit locuri in alta parte. Incerc acum sa imi gasesc niste pile, sa vedem. Oricum, se pare ca mama se simte mai bine si atunci o sa o duc la ea, dar numai dupa 20 aprilie stiu sigur, atunci trebuie sa mai faca niste analize sa vada daca e nevoie sa fie operata sau nu. Daca scapa fara operatie si nu ii mai este rau si din cauza citostaticelor, o duc la ea si scap de cresa.
delfinasa
Postat: Wednesday, March 21, 2007 3:24 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
M-am intristat cand am citit despre mama tacry...imi inchipui ca e o bucurie pentru ea sa petreaca cat de mult timp poate cu Cristiana...multa, multa sanatate si putere sa invinga necazul asta!
LIA
Postat: Wednesday, March 21, 2007 3:54 PM

Multumesc, Delfinasa!
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, March 21, 2007 3:59 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Of mai Lia, draga de tine, prin cate trebuie sa treci tu!pale cry
imi pare asa de rau ca piticuta ta este bolnavioara. musai sa faci ceva sa nu mai mearga acolo!
de asta imi e frica si mie cu dusul in colectivitate: pot lua toate bolile posibile.. chiar am o prietena care si-a dus fetita la cresa acum 2 saptamani (a inceput serviciul) si dupa 2 zile a adus-o acasa racita infiorator si toata familia s-a imbolnavit de la ea, inclusiv bunicii.what si de atunci nici ca au mai dus copila la cresa! noroc ca au varianta de rezerva cu bunicii.

Lia
, ii doresc piticutei tale multa sanatate, sa se faca bine repede si sa nu mai ia nimic de acolo, iar mamei tale la fel, multa, multa sanatate, sa isi revina si sa aiba puterea de a lupta cu boala. fie macar si numai pt nepotica ei. pupici
kali
Postat: Wednesday, March 21, 2007 4:01 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Sanatate multa piticutei tale, Lia! Cica primul an in colectivitate e mai greu, dupa aia isi mai formeaza sist. imunitar. Sa treceti bine peste si... multa sanatate mamei tale.
LIA
Postat: Thursday, March 22, 2007 4:16 PM

Andismom, Kali pupici va multumesc pentru ca sunteti alaturi de mine! Si eu sper sa trecem cu bine peste perioada asta, ca deja simt ca nu mai pot. Cristianei am inceput sa ii dau Septilin pt.intarirea imunitatii, sper sa aiba efect. Mi-a fost cu atat mai greu cu cat ea pana sa o duc la cresa nu a fost bolnava niciodata, nici macar racita, si dupa 3 zile de cresa am tinut-o 1 luna incontinuu numai cu probleme, si inca nu am terminat. Sper sa poata mama sa o ia de luna viitoare la ea, acolo are si aer curat (sta langa padure) plus ca mama este asistenta pediatra si am toata increderea sa o las cu ea. Am auzit acum ca au fost ceva cazuri de pneumonii la cresa, ori Klebsiella tocmai asta poate provoca, cred ca de aia dupa Paste o saptamana inchid cresa pt.dezinfectie, probabil au avut mai multe reclamatii, nu doar din partea mea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed