kali

Profil: kali
Despre
Utilizator: kali
Nivel: MEMBRU FONDATOR
Nume real:
Locatia
Ocupatie:
Interese:
Sex: Femeie
Statistici
A intrat: Saturday, May 27, 2006
Ultima vizita: Tuesday, January 23, 2018 9:14 PM
Numarul de postari: 14,211
[1.50% din toate postarile / 3.34 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Buna ziua
Postat: Monday, January 22, 2018 1:58 PM
Pentru a raspunde, foloseste add reply, te rog.
Subiect: Clubul aspirantelor - 62
Postat: Monday, January 22, 2018 1:56 PM
Andreea-Alexandra wrote:
Buna fetelor. Numele meu este Andreea. Eu si sotul meu incercam de 4 ani sa facem un bebe si nu reusim.Am incercat Myo Sun acum vreau sa vad daca merge cu Profecund.Am ciclul regulat la 28 de zile nu am avut niciodata un avort si totusi nu vrea. Eu una incep sa imi cam pierd rabdarea si imi este frica sa nu innebunesc de-a binelea :) Simt ca am cam ajuns la capatul puterilor si nush ce sa mai fac. Am vazut si doctori. Toti spun ca nu e nimic in neregula cu noi. Suntem amandoi bine si sanatosi si totusi nu se intampla nimic. Alta luna aceeasi poveste dureroasa.Aveti vreun sfat pentru o femeie disperata? Sincer nush ce sa mai fac cum sa mai fac. Multumesc
Subiect: Clubul mamicilor care vor sa slabeasca anul acesta - 3
Postat: Monday, January 22, 2018 9:38 AM
majoreta majoreta
Postat: Saturday, January 20, 2018 10:37 AM
Shirel, welcome back!Clap Buddy1 Cheek Kiss
Postat: Friday, January 19, 2018 8:39 PM
majoreta majoreta
Subiect: Chamonix Mont Blanc
Postat: Friday, January 19, 2018 7:27 PM
Te credCheek Kiss... oricum, de maine e cam gata cu zapada.
Subiect: Chamonix Mont Blanc
Postat: Friday, January 19, 2018 7:20 PM
bereea wrote:
Cat mi-as dori sa pot lua si eu o saptamana de concediu iarna sa mergem la zapada!

Poftim acasaLol E frumos, pacat ca nu a fost asa si de sarbatori.
Postat: Friday, January 19, 2018 7:19 PM
AdrianaC wrote:
Kali, tu mananci foarte putin... eu nu cred ca as rezista sa mananc asa putin...

Nici nu ar fi recomandat insa, in timp, iti vei micsora si tu portiile. Vine de la sine.
Uneori, eu nici macar nu mai am senzatie de foame si trebuie sa-mi amintesc sa mananc.alcool
Daca nu ar fi sarbatorile, aniversarile si vacantele as fi mereu pe linia de plutire; astea ma dezechilibreaza.Lol

Sdeea, bine ai venit!
E prea brusc, mami, ce vrei tu sa faci... e infometare in toata regula!
Pentru inceput as incerca, in locul tau, sa ma obisnuiesc cu mese regulate si sa nu mananc mai mult decat e cazul - te opresti cand simti ca te-ai saturat... mesteci mult, gurite mici, mananci constient, iti pui putin in farfurie, etc...

Tu faci, pana la urma, ce doresti... insa chestiile astea stricte nu au viata lunga.
Multa vointa, iti doresc!

Edit: ma uitam la titlul topicului. Din ce an tot slabim noi?!Big Laugh
Subiect: Ce tehnica abordati ca sa il determinati sa lucreze suplimentar?
Postat: Friday, January 19, 2018 11:11 AM
La noi sistemul e asa cum e, modalitatea de predare si abordarea la ore e greoaie si suprasolicita copiii care deja sunt extra-ocupati - si destul de maturi incat sa-si dea seama ca nu au nevoie de toata polologhia de la scoala. Toata lumea cere performanta, indiferent de obiectul predat, deci eu am inceput sa ma relaxez in privinta copiilor ptc. inteleg ca nu notele sunt esenta vietii. Daca nimeni de la scoala nu este preocupat de inclinatiile si pasiunile copiilor mei, de sanatatea lor emotionala si de viata lor sociala, cred ca e cazul sa o fac eu.

Poate ca din prea multa importanta data notelor - care, de multe ori nu reflecta cunostintele sau capacitatea copiilor - sunt atatia copii stresati de scoala, in depresie sau - mai rau - care s-au sinucis din cauza vreunui examen.

Mai important e sa mearga cu placere la scoala, sa fie perseverenti, pozitivi, seriosi, organizati, politicosi, amabili, sa aiba prieteni, sa aiba incredere in ei, pasiuni, etc...
Desigur, au si ajuns la varsta la care pot face alegeri - cu limite, desigur - iar eu sa incerc sa le dau credit din ce in ce mai mult ptc. nu mai pot sa le impun lucruri sau puncte de vedere asa cum o faceam cand erau mici; imi vin cu argumente si nu pot spune ca nu au dreptate.Crazy

Nici nu mi-as dori copii pentru care scoala e singura si cea mai importanta preocupare din viata... la 12 ani!

Daca scoala fi fi avut o alta abordare, bazata pe pasiuni, cu posibilitatea de alege obiectele la care sa exceleze si cu predare diferentiata, atunci ar fi fost alta poveste. Dar asta exista doar in visele mele!

Ca sa fiu la obiect, atata vreme cat isi asuma notele si sunt constienti care le sunt variantele, ii las in pace si le dau posibilitatea sa aleaga, aducandu-le la cunostinta parerea mea ori de cate ori consider ca e cazul. Nu as sta pasiva daca as observa ca situatia degeneraza - nu a fost cazul pana acum -, insa niste note de 8 nu mi se par un capat de lume. Ba mai mult, le da posibilitatea de a incerca sa si le repare fara ajutor din partea noastra... daca-si doresc.

Mi se pare ca s-au schimbat lucrurile fata de cls. a 5-a, cand multi copii au avut rezultate f. bune din inertie. Acum se diferentiaza mai bine obiectele si profesorii preferati; chiar si aceastia din urma si-au schimbat abordarea si cerintele.

Ma bucur ca au pasiuni si prefer sa-i stiu preocupati de ele decat sa lucreze suplimentar la fizica - de ex.

Referitor la cei mari ai mei, am norocul de niste copii f. buni, in care chiar pot avea baza ca invata si din greseli.

Adriana, bursa ati cerut-o voi sau v-a dat-o scoala din proprie initiativa? Ai mei au avut anul trecut peste 9.90 si nimeni nu ne-a zis nimic despre asta...
Subiect: Dezvoltarea scolarilor
Postat: Friday, January 19, 2018 10:20 AM
Noi tot in clubul musculitelor suntemalbinita ... da' nu ma plang: au o alimentatie sanatoasa, sunt activi, fac sport... e ok.