Jurnalul unui copil nenascut

Options Jurnalul unui copil nenascut
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Monday, May 1, 2006 8:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Deja am emotiiangel ...

stele_pe_cer attached the following image(s):
multumesc.jpg

Miri
Postat: Monday, May 1, 2006 8:47 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Stelute,injectiile de care ai pomenit(papaverina,scobutil)se pot face si acasa si,in general,se fac zilnic mai mult timp(cit recomanda medicul tau).Dar s-ar putea sa fie nevoie de internare in spital in conditiile in care medicul tau apreciaza ca trebuie sa te tina sub supraveghere citeva zile.
In loc de papaverina nu se poate sa faci No-spa?Iar scobutilul poate sa dea,ca efect secundar,uscaciunea gurii.Asta ca sa stii ,in caz ca ti se va inrimpla.

Daca ai nevoie de ceva,striga tare aici,pe forum,poate te putem ajuta.pupici
Asteptam vesti si capul sus!uff
stele_pe_cer
Postat: Monday, May 1, 2006 10:40 PM

Miri, esti o draduta, ca toate fetele care m-au sustinut...dar acum, va inteb ceva, cu cea mai mare sinceritate:daca refuz categoric internarea in spital pe motiv ca Eugen nu isi mai poate lua concediu ca deja si-a luat 5 zile, iar nimeni din familie nu isi poate lua nici liber, nici concediu (nu de moft, ci au functie de conducere, si nu se poate cand vor ei, ci numai in caz de deces) ESTE PACAT SA LAS LUCRURILE IN VOIA SORTII?Nu ma pot interna cu Matei, ca nu voi putea avea grija de el, apoi nu ma pot interna cu Matei ca nu imi permit o rezerva numai pentru mine....

Stiu ca pun multe intrebari ipotetice, dar asa sunt eu:trebuie sa fiu pregatita pentru neprevazut...altfel sunt nelinistita, simt ca pierd controlul absolut...ori castig totul, ori pierd totul.

E pacat ?Omor cu buan stiinta viata ce tocmai s-a infirtipat in mine?Raspundeti-mi sincer, si nu e nici o suparare daca vreun rapsuns e mai dur...am nevoie sa stiu parerea voastra de MAMICI, desi stiu ca e greu sa te pui in locul celui de tine, imaginandu-ti cu exactitate cum vei face....

Inca am nevoie de voi, dragelor...parca zilele astea, de cand a probleme in sarcina, simt ca sunt dependenta de incurajarile voastre, de vorbele voastre frumoase, dar si de cate un dus rece daca este nevoie.Dar cel mai mult am nevoie de relism si de sinceritate.Nu ezitati sa ma menajati.Incerc sa fiu puternica, desi mi-e atat de greu...in special seara, cand parca ma napadesc cele mai vulnerabile sentimente....
oana_nicole
Postat: Monday, May 1, 2006 10:51 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Eu cred ca ar trebui sa faci orice sacrificiu daca ti se va cere sa te internezi pentru ca puiutul tau sa traiasca. Sunt convinsa ca se va gasi o solutie. Cineva tot o sa iti sara in ajutor, o sa vezi. Stam noi cu Matei daca e nevoie... ras

Stiu ca maine e ziua desiciva, daca o pot numi asa... Dumnezeu, cred, stie cel mai bine care va fi soarta sufletelului din burtica ta. Noi nu putem decat sa ne rugam sa fie totul bine... Ca sa te linistesti si tu, intr-un fel sau altul... Asteptam cu sufletul la gura vestile tale, stelute. Sa fii tare, asa cum te stim noi! pupici pupici pupici
stele_pe_cer
Postat: Monday, May 1, 2006 10:55 PM

Si eu cred ca ceam mai buna solutie sunt rugaciunile...sa fie bine, indif cum si in ce fel...cred ca Dumnezeu lucreaza numai spre binele nostru si, kiar daca in decizia Lui nu vedem binele pe moment, el exista.Cred ca am sa ma rog pentru intelepciune, intelepciune si putere de a accepta decizia pe care El, Creatorul meu si al copilasilor mei o va lua spre binele nostru ca si gfamilie...
Laura&Alfonso
Postat: Monday, May 1, 2006 11:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
din cate am citit din tot ce ai scris tu iti doresti mult acesc copilas... eu una cred ca ar fi bine sa te internezi daca e cazul..daca iti doresti asa de mult ingerasul pe care il ai in burtica lupta pt el ca are nevoie de tine....si nu uita ca suntem aici in a te sustine in orice decizie vei luapupici ... Sa de-a Dumnezeu ca maine sa ne dai vesti bune...pupici pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, May 2, 2006 7:32 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Stelute, faptul ca cineva nu poate sta cu Matei 5 zile, nu e o scuza suficienta sa nu-ti implinesti visul de a avea 2 copii. Trebuie sa se gaseasca o solutie... Chiar si cei cu functii de conducere au familii... Daca nu, poate ca te pot ajuta financiar sa platesti pe cineva... E greu, ca e pe ultima suta de metri, dar gandeste-te bine! Poate o vecina mai invarsta, o bunica... Poate il ia mama ta si se duce cu el o ora la serviciu, isi rezolva problemele importante si apoi sta cu el...
In rest... Alegerea ar fi alta: cu ce riscuri sa iti pastrezi copilul? Riscuri pentru el si pentru tine... Dar asta numai Dumnezeu si cursul firesc al lucrurilor in natura pot decide!
Oricum, orice ar fi, gandeste-te ca tu, spre deosebire de alte mamici, mai ai o sansa. Nu e ca ti se va spune sa nu mai ramai insarcinata... Dar poate va fi bine! Te pupam dulce si aveti grija de voi!pupici
Kiki
Postat: Tuesday, May 2, 2006 7:37 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
cute_baby_of_mine wrote:
Oricum, orice ar fi, gandeste-te ca tu, spre deosebire de alte mamici, mai ai o sansa. Nu e ca ti se va spune sa nu mai ramai insarcinata... Dar poate va fi bine! Te pupam dulce si aveti grija de voi!pupici

Sunt perfect de acord cu ce a scris Cute_baby...Ai o sansa sa mai ai un bebelus, de fapt o bebelusa ca asta iti doresti! Ce ai face daca ar fi ultima posibilitate de bb2? Nu ai trage cu dintii ca sa pastrezi sarcina? Hai, curaj!
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 2, 2006 10:14 AM

Imi simt burtica jos cam tare, ce sa fie?Sa bag uns cobutil?Kestia e ca nu am contractii, sis tiu fosrte bine cum se simt contractiile, kiar zielele trecute am avut cateva contractii usoare, usoare de tot...si ieri mi s-a parut ca burtica e cam tare din cand in cand....asta o fi un semn ca se pregateste burta de contractii?

In alta ordine de idei, azi-noapte am avut un cosmar de toata frumusetea.Am visat ca am fost la toaleta si totul era ok.In urma mea, Eugen a intrat in baie sa faca "curat": WC-ul era plin de matze, bashici d'alea ca atunci cand tai un animal, si toate pluteau pe apa...si era clar ca pierdusem si copil si tot.Le-a strans intr-o punga, si erau tare multe, de ziceai ca ai taiat vreo 10 pasari, cica sa le ducem la doctor....si, colac peste pupaza, Matei s-a trezit plangand iar eu il auzeam plangand si nu ma puteam trezi din cosmar.Noroc ca era tati cu noi...
Kiki
Postat: Tuesday, May 2, 2006 10:36 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu am auzit ca atunci cand avem cosmare sunt din cauza starii noastre...Nu e de mirare ca ai visat urat la cat stress ai pe cap...
Ely
Postat: Tuesday, May 2, 2006 11:15 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Stele imi pare rau prin ce treci dar trebuie sa lupti mai ales ca iti doresti mult acest bebelus stiu ca Domnul te va ajuta si vei avea acest bebelus trebuie sa fii optimista ca si stresul ,gandurile care ti le faci fac si mai rau sarcinii tale gandeste pozitiv si nu te panica ,oricum tu esti o fata puternica thumleft
Vesna
Postat: Tuesday, May 2, 2006 11:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Visele se formeaza din agitatia noastra de peste zi, creierul "lucreaza" non-stop, iar grijile reale sunt transfigurate in vise mai mult sau mai putin exagerate.

Stelute draga, m-am tot gandit la tine zilele astea...Am incercat sa ma pun in pielea ta, dar, of!, tare greu mai e sa faci asta! Pentru ca m-am pus doar in situatia in care esti tu, dar cu gandurile si trairile mele...Oricum, in sinea mea, ajunsesem la concluzia ca am incredere in medic si daca sarcina evolueaza dar cere sacrificii (internare sau stat la orizontal), voi face orice ca sa aduc pe lume acea fiinta unica. Apoi, iar am intrat in pielea mea si mi-a venit sa plang, ca Razvanul meu nu va avea vreodata un fratior/surioara...plans

Doamne ajuta sa fie bine pentru tine, pentru familia ta, si ai incredere ca ceea ce se va intampla va fi cu un scop stiut numai de El! pupici
AdrianaC
Postat: Tuesday, May 2, 2006 12:45 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17476
Locatia: Bucuresti
Stelutze, de data asta nu o sa mai fiu diplomata asa cum probabil te astepti sic .

Daca trebuie sa te internezi pentru ca bebe sa fie bine te internezi si gata. Fara alte comentarii. Nu faci copii in fiecare zi, iar bunicii de aia sunt bunici ca sa ajute. Orice om are minim 20 zile / an liber, asa ca macar 40 de zile esti acoperita numai cu parintii tai. Dupa aceea mai vezi tu ce mai e.

Stiu ca nu vrei sa il lasi pe Matei pe mana altora, fie ei si bunici, dar trebuie sa o faci daca va fi cazul de internare.

Nici eu nu imi las copiii pe mana soacrei mele decat in cazuri extreme, pentru ca nu i-a crescut si a cam uitat cum se cresc copiii, dar daca trebuie atunci ii las, cu instructiuni clare si cu rugamintea ca orice neregula sa imi fie adusa la cunostinta. Totul o sa fie bine cu Matei, ca doar va fi cu bunicii si taticul lui, care cu ocazia aceasta vor avea sansa sa petreaca mai mult timp cu el si sa vada cum e sa te ocupi de un copil.

Nici sa nu te gandesti sa nu te internezi daca asta inseamna salvarea bebelusului !
kry
Postat: Tuesday, May 2, 2006 2:23 PM

Nivel: Ambasador

Postari: 504
Stelute draga, eu sunt dispusa sa stau fiecare zi din cele 9 luni de sarcina in spital daca asta presupune sa am un copil. Nimic nu ma impiedica sa-mi implinesc visul. Si nimic nu e suficient de greu sa ma doboare. Asa ca...fruntea sus, fii o luptatoare, lasa, vei avea timp sa-ti plangi de mila dupa ce vine fetita, acum ai de luptat. Stiu ca vei reusi, stii si tu asta, nu?
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, May 2, 2006 8:41 PM

Deci, sa va tin la curent cu noutatile....minunatia mea din burtica este bine, lipita ca o sarcina normala.Medicul i-a simtit bataile cardiace cu sonda (am facut tot echo intravaginal, ca altfel nu are cum deocamdata, ca sarcina este rpea mica).

Doctorul meu a ramas la fel de interzis de evolutia sarcinii cum a ramas interzis cand i-am spus ca am ramas insarcinata in a 7 zi de menstra.Nu-mi mai dadea sanse, dar cica e un "gentil" si astazi era pregatit sa ma kiureteze, nici nu se gandea ca cu tot repaosul din lume se va mai lipi embrionul.Cica este un copil" norocos".Nu stie de ce a spus asta, dar cica in cazul hemoragiei avute si la cum se prezenta sarcina acum o saptamana totul era compromis.Nu va spun ce fericire era pe fata lui, de parca ar fi fost vorba de copilul lui, si nu al altuiasic .

In continuare trebuie sa ma menajez cat pot...nu se pune problema de internare deocamdata.Ma asteapta peste 2 saptamani la control, timp in care continui cu Utrogestan 8/zi, Matrena si acid folic.Mi-a mai spus ca orice sangerare maronie enormala in situatia de fata.Daca e ceva ingrijorator, orice, sa il sun oricand.Nu l-am mai intrebat daca si la 5 dimineata, ca stiu ca imi va raspunde indif. de ora, doar am fost cosmarul lui peste 9 luni de zile.

Sun tare bucuroasa ca totul e bine, dar in continuare am emotii pentru saptamanile care vor urma.Adica pana pe la 4 luni.Sa speram ca bebelina va fi o luptatoare, si va prefera sa ramana alaturi de noi.

Va multumesc din suflet pentru cuvintele mumoasesic care m-au ajutat enorm in aceste zile de disperare.E minunat sa stii ca cineva pe care nu il cunsoti si care nu te cunoaste este alaturi de tine, virtual vorbind si are oricand o vorba buna care sa te incurajeze.Sunteti minunatepupici !
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed