Jurnalul unui copil nenascut

Options Jurnalul unui copil nenascut
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, April 25, 2006 4:43 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Jurnalul unui copil nenascut

5 octombrie: Astazi a inceput prima mea zi de viata. Parintii mei inca nu stiu, dar eu deja exist. Si voi fi fetita. Voi avea parul blond si ochii albastri. Deja este stabilit aproape totul, chiar si faptul ca voi iubi florile.

19 octombrie: Unii sustin ca eu nu sint inca o persoana reala, ca numai mama exista. Dar eu sint o persoana reala, tot asa cum o firimitura de piine este totusi paine adevarata. Mama exista. La fel si eu.

23 octombrie: Acum tocmai a inceput sa mi se deschida gurita. Ginditi-va, peste aproximativ un an de zile voi ride, iar mai tirziu voi vorbi. Stiu care va fi primul cuvint pe care-l voi spune: MAMA.

25 octombrie: Azi a inceput sa-mi bata inima de una singura. De acum incolo ea va bate incetisor pentru tot restul vietii, fara ca vreodata sa se opreasca pentru a se odihni! Iar dupa multi ani va obosi. Se va opri si dupa aceea voi muri.

2 noiembrie: Cresc cite putin in fiecare zi. Incep sa mi se formeze miinile si picioarele. Dar trebuie sa mai astept mult timp pina cind aceste picioruse ma vor inalta spre bratele mamei si pina cind aceste minute vor putea culege flori si il vor putea imbratisa pe tata.

12 noiembrie: La miini incep sa mi se formeze degetelele. Asa mici, sint de-a dreptul caraghioase! Cu ele voi putea mingaia parul mamei.

20 noiembrie: Abia astazi doctorul i-a spus mamei ca eu exist aici, sub inima ei. Oh, cit de fericita trebuie sa fie! Esti fericita, mami?

25 noiembrie: Mami si tati probabil ca se gindesc ce nume sa-mi puna. Dar ei nici macar nu stiu ca sint fetita. Vreau sa ma cheme Cati. Doar sint mare deja.

10 decembrie: Imi creste parul. Este moale, stralucitor si matasos. Ma intreb cum este oare parul mamei?

13 decembrie: Acum aproape ca pot sa vad. In jurul meu este intuneric. Cind mami ma va scoate in lume, in jur vor fi pretutindeni soare si flori. Dar, mai mult decit orice, vreau s-o vad pe mami. Cum arati, mami?

24 decembrie: Oare mami aude ticaitul inimii mele? Unii copii vin pe lume putin bonavi. Inima mea insa este puternica si sanatoasa. Bate intr-una: tic-tac, tic-tac. Mami, vei avea o fetita sanatoasa.

28 decembrie:
Astazi mama mea m-a ucis.

Sursa:www.primulpas.ro.org

stele_pe_cer attached the following image(s):
foetus.jpg

oana_nicole
Postat: Tuesday, April 25, 2006 4:48 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
plans plans plans plans plans Cat de trist, aproape ca imi vine sa plang...
taki
Postat: Tuesday, April 25, 2006 4:51 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Mi s-a facut pielea ca de gaina plans plans plans !!!
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, April 25, 2006 5:31 PM

Eu cand am citit acest jurnal eram insarcinata in cateva saptamni cu Matei.Eram la serviciu si m-am dus intins la toaleta si am tras o rapaiala de plans, ca mai devreme cand, intamplator, am dat iar peste acest "jurnal" atat de trist si totusi atat de adevarat.Asta ma duce cu gandul la noul meu copilas, care nu are decat 24 de zile ...ce-o fi in sufletelul lui, cum s-o zbate el intre viata si moarte?Oare ce va alege pana la urma?Sa ramana cu mine, sau sa plece pritnre ingerasi?
Anaida
Postat: Tuesday, April 25, 2006 8:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Gandeste pozitiv si ai incredere ca inimioara aceea mica vrea sa traiasca!
Miri
Postat: Tuesday, April 25, 2006 8:40 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ce trist e acest jurnal!plans
De mult timp nu am mai citit ceva atit de trist,nu-mi pot opri lacrimile!
Poate ca ,daca ar fi pus la vedere in cabinetele de ginecologie,numarul avorturilor ar scadea...
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, April 25, 2006 11:12 PM

miri_haluca wrote:

Poate ca ,daca ar fi pus la vedere in cabinetele de ginecologie,numarul avorturilor ar scadea...

Poate, dar ce sa fac eu sa mai scad cu un numar numarul avorturilor deja existente?In seara asta am avut iar o usoara sangerare, maronie...oare ma paraseste bebelina?Doar ce am aflat de existenta ei si acum pleacaplans ?
Miri
Postat: Tuesday, April 25, 2006 11:13 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Stelute,eu nu mai intru pe topicul asta ca ma apuca plinsul iar!
Pai dr.tau ce zice?
Sau doarme?oare
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, April 25, 2006 11:27 PM

miri_haluca wrote:
Stelute,eu nu mai intru pe topicul asta ca ma apuca plinsul iar!
Pai dr.tau ce zice?
Sau doarme?oare

Medicul meu ma iubeste tare mult, dar nu are ce sa imi facaplans , cel putin deocamdata.E vorba de lupta organismului, de lupta de supravieturire, de compatibilitate.Mi-a recomandat repaus la pat pana duminica, 8 utrogestan/zi si leneveala cat cuprinde.Duminica trebuie sa il sun.

Ma ingrozeste gandul sa nu mi se intample ceva rau pana atunci si sa fie nevoie de kiuretaj, ca medicul meu e pelcat din tara de fix maine pana sambata noapte.Iar rivalul lui, la fel de bun ca si el, si coleg in acelasi spital mi-e teama ca va vedea ca am mai nascut o data si ma va intreba cu cine si unde....si nu imi vine sa mint, ca mi-e teama ca descopera minciuna.Si sa stau cu ramasitele in mine,am inteles ca nu e bine, ca fac septicemie, desi inca nu mi-e prea clar ce inseamna asta...cica o infectie grava care se raspandeste in tot organismul...
Kiki
Postat: Wednesday, April 26, 2006 7:25 AM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
stele_pe_cer wrote:

Medicul meu ma iubeste tare mult, dar nu are ce sa imi facaplans , cel putin deocamdata.E vorba de lupta organismului, de lupta de supravieturire, de compatibilitate.Mi-a recomandat repaus la pat pana duminica, 8 utrogestan/zi si leneveala cat cuprinde.Duminica trebuie sa il sun.

Ma ingrozeste gandul sa nu mi se intample ceva rau pana atunci si sa fie nevoie de kiuretaj, ca medicul meu e pelcat din tara de fix maine pana sambata noapte.Iar rivalul lui, la fel de bun ca si el, si coleg in acelasi spital mi-e teama ca va vedea ca am mai nascut o data si ma va intreba cu cine si unde....si nu imi vine sa mint, ca mi-e teama ca descopera minciuna.Si sa stau cu ramasitele in mine,am inteles ca nu e bine, ca fac septicemie, desi inca nu mi-e prea clar ce inseamna asta...cica o infectie grava care se raspandeste in tot organismul...

Aloooooooo, Stelute!!! Optimismul unde e mami?

Cateva vorbe pentru tine

Intr-o zi vei vedea ca toate au intrat in matca lor.
Tot ce ti-ai dorit a devenit realitate.
Vei privi inapoi, vei zambi la toate ce s-au intamplat,
Si te vei intreba "Cum am trecut prin toate?"
Doar tinand speranta aprinsa, nerenuntand la vise
Si nelasand niciodata dragostea sa plece din viata.
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, April 26, 2006 1:04 PM

kiki, iti multumesc pentru incurajarepupici !
cute_babies_of_mine
Postat: Wednesday, April 26, 2006 2:15 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Stelute, dar poate ai si tu ceea ce in popor se numeste insemnare. La o luna de sarcina, cam in perioada in care trebuia sa vina menstruatia, unele femei au aceasta sangerare. Si eu am avut-o... Si eu am luat Utrogestan si am facut Gravibinon... Si Tudor e bine... La fel va fi si fetita ta!
Fii tare, Stelute, ca Dumnezeu e mare!
alinutza
Postat: Wednesday, April 26, 2006 2:30 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/4/2006
Postari: 448
Locatia: Timisoara
Hei, Stelute, eu am avut 3 luni singerari maronii, dar la controalele ginecologice totul era OK. Si nici nu am luat nici un fel de medicament. Ca medicul mi-a spus ca indiferent, daca iau sau nu pilule, daca e sa fie respins de orgenism, n-am ce face, asta e. Dar majoritatea femeilor au asa ceva. I se spune menstra peste sarcina si nu trebuie sa te alarmezi prea tare, ca nu-ti face bine sa fi stresata. Asa ca, fruntea sus si fi cit mai optimista. VEI FI PENTRU A DOUA OARA MAMICA!yes yes yes
FELICITARI!flowers
Asteptam noutati!
pupici
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, April 26, 2006 6:51 PM

Fetelor, daca la echo imi spunea medicul ca totul e ok, nu mai imi faceam atatea griji despre aceasta sangerare.Stiam de mult despre ciclu perste sarcina, dar la mine a fost hemoragie, iar sarcina este dezlipita.Se poate lipi si pot duce mai departe sarcina, dar la fel de bine se poate ca sarcina sa se opreasca in evolutie, adica adio mami pentru a doua oara, cel putin deocamdataplans ...mi-e tare greu sa fiu optimista, desi incerc din rasputeri.

Astazi am iesit putin in parc, ca simteam o iau razna, nu alta, sa stau numai in pat.Poate va fi bine...
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, April 27, 2006 10:15 AM

Nivel: Avansat

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Cand citit denumirea topicului am crezut ca-i jurnalul bebelusului tau din burtica, vroiam sa-i scriu cat de uimita am fost ca a aparut la tine in burtica yes .
Trebuie sa fie bine, optimism va rugamflowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed