Juramantul de initiere in mafia italiana

Options Juramantul de initiere in mafia italiana
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Postat: Wednesday, November 19, 2014 11:28 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1826
Locatia: Romania-Bucuresti
Carabinierii au reusit pentru prima data sa filmeze ritualul mafiot de initiere, intr-o ancheta care dus la arestarea a 40 de persoane membre 'Ndrangheta (Mafia din Calabria).
PS: poate ne spune si noua in mare, cineva care intelege, ce spun :)

bereea
Postat: Thursday, November 20, 2014 9:11 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22671
Incerc sa va traduc eu acest juramant.Sunt niste cuvinte care nu stiu ce inseamna precum "buon vespero " (probabil buna seara in dialectul calabrez) sau giustapunto .Am intrebta niste italieni si nici ei nu stiu intelesul eaxt deci le voi lasa in italiana in text.

" Buon vespero si o seara sfanta sfintilor!Giustappunto aceasta noapte sfanta. In linistea noptii , sub lumina steleleor si a spendorii lunii formez lantul sfant.
In numele lui Garibaldi, Mazzini si Lamarmora cu cuvinte unile formez societatea sfanta.
Spuneti odata cu mine: Jur de renedare tot pana la a saptea generatie, toata societatea criminala de mine pana astazi cunoscuta , pentru a proteja onoarea fratilor mei intelepti.
In numele lui Garibaldi ,Mazzini e Lamarmora dau votul meu lui Buttà G. Daca inainte il cunosteam ca pe un frate intelept dar nu loial din acest moment il cunosc ca pe al meu intelept frate.
Sub lumina stelelor si a spendorii luniidesfac sfantul lant.In numele lui Garibaldi, Mazzini si Lamarmora , cu cuvinte umile desfac sfanta societate."

Mie mi se paer un pic fara sens acest juramantalcool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed