Jucarii 2-4 ani

Options Jucarii 2-4 ani
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fdianamaria
Postat: Friday, September 28, 2007 9:14 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Am ajuns in pana de idei !!! Va rog ajutati-ma !!!
Cristy
Postat: Friday, September 28, 2007 11:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel

Uite iti dau ceva idei, de fapt cu ce se joaca Shachar:

puzzle, remi, carti, jocuri de creatie, abtibilduri ( are un album de abtibilduri), jocuri de inteligenta ( mai greu pot sa explic, nu stiu ce se mai gaseste in rom) jocuri de calculator - Confi, tot felul de Lego ( sunt o gramada), plastelina + forme, carti de colorat, tusuri de tot felul, margele mari pentru inshirat pe sfoara ( dezvolta coordinatia fina a degetelelor ) daca imi mai aduc aminte mai scriu
sousourel
Postat: Saturday, September 29, 2007 11:04 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Cea mai buna jucarie a lui Victor e...mami!!!!!maseluta Orice ne jucam e minunat, numai sa o facem impreuna. Nici cea mai interesanta jucarie, mai noua, mai grozava, nu e buna mai mult de 10 minute...daca e sa se joace singur.
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 29, 2007 11:11 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Maria e mai mult la camin si acolo ..... chiar ca se joaca cu toate. Acasa se joaca cu cuburile alea de construit mult timp, asa recunoaste si culorile , apoi e carutzul cu bebele ei preferant, ( il plimba cu carutz , in brate, ii da papi, il sterge, il imbraca-dezbraca , ii spune povesti , ii canta, il ceatra , ...etc ) , apoi are niste carti cu zane si animalutze = magneti, pe care le plimba pe diferite pagini, inventeaza diferite povesti cu ele, poi le muta pe frigider, le organizeaza, apoi pe calorifer , apoi sunt toate chestiile dintr-un sertar mare de bucatarie ( linguri de lemn, celofane , pungi cu condimente, cereale , paina, zahar , ulei . etc ) pe care le tot foieste si muta si vorbeste acolo de zici ca gateste cu ele , mai are o pianina pe care canta , ii place foarte mult , rar se joaca la o bucatarie de plastic cu toate accesoriile , mai facem puzzle amandoua, modelam cu plastelina, citim mai mereu povesti in romana si englaza, desenam cu carioci Crayola , are doua laptopuri cu care se joaca , asculta comenzile si mai nou le si repeta si executa ( numere de recunoscut pe tastatura , culori ) , scriem cu pix pe foaie alba sub supravegherea mea , inca ii place tablitza aia cu pilitura de fier, pe care deseneaza singura apoi sterge , am pus ochii pe o minipianina superba cu microfon si scaunel , sa vedem cand ajung sa i-osi iau .

Oricum , in timpul saptamanii e putin acasa, doua ore de seara , sambata si duminica e acasa si atunci iesim si afara , dormim, mancam si se umple ziua !
cute_babies_of_mine
Postat: Sunday, September 30, 2007 8:41 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Noi vrem sa-i luam lui Tudor, cadou de ziua lui, o masinuta cu baterie de 6 V, cu care sa se plimbe fie prin casa (avem spatiu destul), fie pe afara. Avantajul mare este ca ea dispune si de o telecomanda aflata in mana parintilor. el are deja o masina pe care sta catarat toata ziua, si se impinge singurel cu picioarele ca sa inainteze. Asa ca, am zis ca ar fi o idee.
Fluturas
Postat: Sunday, September 30, 2007 3:36 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
cute,e f buna ideea.si noi am avut o astfel de masinuta,si era destul de maricica.se juca si el cu telecomanda.i-a placut f mult pana intr-o zi in care s-a lasat pe ea si a rupt-o.acum nu mai avem
stele_pe_cer
Postat: Sunday, September 30, 2007 4:00 PM

Postari: 6678
Cristy wrote:

margele mari pentru inshirat pe sfoara ( dezvolta coordinatia fina a degetelelor )

La copiii pana in 3 ani nu ar fi indicat.Mie mi-ar fi teama ca le inghite sau si le baga pe undevapale dar tu, Cristy, ai fete mari!

Noi ne jucam cu:masini, MASINI, masinutzeras .Important este sa fie mici, cat mai mici, minuscule, daca se poate.Plus masina mare de mers afara.Mai ii plac ursii de orice fel, dar cei adorati sunt ursii Nestle.Ii mai plac surprizele de la ouale Kinder, sau de la iaurtele, obiectele foarte mici de bucatarie gen canutze, cescute, capacele, linguri, lingurite, furci si cutite, ii place sa ude florile sau sa le bataangry .Ii place sa se joace cu masinile sub plapuma, pe pat sau sub cearsaf (ceeaza tot felul de jocuri imaginare).Acum, mai nou, este fascinat de saltelutza de la Quelle, desenata cu multe strazi, cu posta, service, benzinarie si multe altele, unde se poate plimba cu masinile lui in voie, unde isi poate pune semnele de circulatie cum doreste.De sarbatori vreau sa ii cumpar o parcare cu 3 nivele, cu lift si alte kestiutze faine de care sigur va fi fascinat.Daca e vorba de masini e in culmea fericirii.

La nisip se joaca cu orice instrumente, de la recipiente de iaurt pana la galetuse, forme, greble, camioane.

In parc se catara pe diverse kestii, in functie de pacul frecventat.In unele are unde sa se catere ca la alpinism, pe franghii si prize, in altele numai pe tobogane.Cert este ca afara are multe optiuni de joaca.

Ii mai plac trenurile, de preferat mici.Are din metal si din lemn pana acum, si unul urat din plastic care nu mai are baterii, spre marea mea fericireyes !

Ii mai place sa se joace cu piesele de puzzle, dar nu sa le faca, ci...sa le ascunda sub covor sau sub mobila sau...mai noi, sa le bage ins ticlutze de jumatate si apoi sa zbiere c anu poate sa le mai scoata!

Iar masina mult indragita d eel este aceasta (pe vremea aia nu o scoteam din casa):

stele_pe_cer attached the following image(s):
dsc08014 (576 x 432).jpg

Kiki
Postat: Sunday, September 30, 2007 4:59 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Stele, si Dav e topit dupa masina asta. Toata ziulica s-ar plimba cu ea. Daca s-ar putea sa manance si sa doarma pe ea, ar fi perfect. Cand se trezeste, ce mami, ce tati, ce titu (lapticul)...MIA sa fie...what
stele_pe_cer
Postat: Sunday, September 30, 2007 10:03 PM

Kiki wrote:
Stele, si Dav e topit dupa masina asta. Toata ziulica s-ar plimba cu ea. Daca s-ar putea sa manance si sa doarma pe ea, ar fi perfect. Cand se trezeste, ce mami, ce tati, ce titu (lapticul)...MIA sa fie...what

Cred ca masina asta are ceva lipici la copii, ca in parc e foarte solicitata, si atunci sa vezi cata munca de lamurire duc eu cu copilul meu si cu ai altora, ca deh, trebuie sa impac si capra si varza, iar pe unii parinti ii intereseaza numai una din eleras !O mamica intr-o zi imi spune ca din cauza mea gemenii ei plang isteric si trebuie sa plece din parc (am lasat masina noastra gemenilor mult timp, dar cand a trebuit sa plecam noi din parc, am revendicat masina, ca nah, e a noastra si am fost eu "de vina" ca nu stie ea sa-i stapaneasca)!Parinti si parinti...
Fluturas
Postat: Sunday, September 30, 2007 10:43 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
si ai mei se joaca mult cu masinute,nu conteaza ca e mica sau mare masina,le place de numa,la amandoi.karina prefera o masina,in loc de papusa
danab
Postat: Monday, October 1, 2007 2:44 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Are si Miru "pashina roshie"love si se joaca cu ea, cand nu se da utza pe calutul din lemn.
Stele, cand il plimbi afara cu masinuta asta, nu cade de pe ea? ca nu are nici un suport pt spate, ca tricicleta. In casa nu am avut accidente, dar nici gropi nu avem ...
mommy
Postat: Monday, October 1, 2007 3:54 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Kiki wrote:

Si Mihaita la fel! I-am cumparat-o inainte de a pleca la mare si am carat-o cu noi. Dimineata, cum se trezea, direct pe masinuta era, se plimba prin camera si se ciocnea de usi si de pereti pana ne trezeam sa il scoatem pe veranda. I-a innebunit pe vecini cu masinuta asta. Acum o are la curte la mamaia si toata ziua se plimba cu ea! sofer
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, October 2, 2007 9:20 AM

danab wrote:

Stele, cand il plimbi afara cu masinuta asta, nu cade de pe ea? ca nu are nici un suport pt spate, ca tricicleta. In casa nu am avut accidente, dar nici gropi nu avem ...

Sa cada?Gumesti....cand baga o viteza si se da la vale de pe un deluletz de langa casa de fiecare data zic ca il culeg din copaci, da' de unde!A cazut numai de 2 ori, si asta pt ca si-a pus picoarele sus (cum a vazut el la o prietena mai mare a lui si la viraj a avut reflexele mult incetinite, ca pana si-a dat jos picioarle pt frana s-a rastunrnat - dar asta de curand).In rest merge de nu ai treaba, plus ca nu are de unde sa cada, ca se tine de volan.Eu nu l-am tras niciodata cu masina asta, el singur basculeaza cu picioarele.
Cristy
Postat: Tuesday, October 2, 2007 8:43 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
stele_pe_cer wrote:

La copiii pana in 3 ani nu ar fi indicat.Mie mi-ar fi teama ca le inghite sau si le baga pe undevapale dar tu, Cristy, ai fete mari!

La noi sunt margele mari speciale pentru copii mai mici ( mari, mari ca niste bile, nu au cum sa le inghita) la aceastea m-am referit....pupici

Cristy attached the following image(s):
openimg.jpg

Kiki
Postat: Tuesday, October 2, 2007 8:49 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
stele_pe_cer wrote:

...Eu nu l-am tras niciodata cu masina asta, el singur basculeaza cu picioarele.

Si noi la fel...Mamaaaaaa, si ce viteza prinde! Singura chestie pe care trebuie s-o fac e sa-mi feresc picioarele! alcool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed