Jocuri educative de calculator pentru copii

Options Jocuri educative de calculator pentru copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
tati30
Postat: Tuesday, May 24, 2011 2:30 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am o problema cu juniorul meu de 4 ani. Nu-l mai pot dezlipi de calculator. Stiu, sunt vinovat, din cauza mea s-a ajuns in situatia asta, pentru ca l-am lasat mai mult decat trebuie in fata monitorului. Dar e cam greu cand vii acasa, dupa o zi de munca, sa mai alergi dupa el prin casa. Sotia mea e plecata de un an in Spania, ziua au bunicii grija de Andrei (juniorul), dar dupa 16:30 il iau acasa. M-am complacut in faptul ca statea cuminte in fata calculatorului, iar de o luna incerc sa-l dezvat, insa nu reusesc. Plange, urla, nu mai vrea sa mergem in parc. Ma ingrijoreaza, mai ales pentru ca l-am lasat sa joace toate mizeriile de jocuri online, cu baloane, cu impuscaturi si altele de genul asta. Ma gandesc sa nu-i interzic brusc accesul la calculator, ci sa-l trec pe jocuri educative. In timp, sa-i reduc timpul petrecut in fata monitorului. Sa nu-i interzic, ci doar sa-i reduc timpul si sa-i dau un un scop educativ.
Problema mea e ca nu gasesc jocuri educative serioase pentru calculator. Am mers pe Google, insa ce am gasit online sunt niste simple jocuri in limba engleza. Am cautat vreun magazin online care vinde asa ceva, dar n-am gasit. Sunt sigur ca intr-o comunitate de marinea 7p.ro sunt parinti care au avut problema asta. Poate ma ajutati cu o recomandare. Va rog, nu puneti link, spuneti doar numele.
Multumesc anticipat.
aurishta
Postat: Tuesday, May 24, 2011 3:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Ma bucur ca ai sesizat din timp aceasta problema. Cu timpul, daca nu este tratata corespunzator, se va agrava foarte mult, ajungand la dependenta cu toate consecintele ei negative. Pe langa reducerea timpului la calculator va trebui sa pui in loc altceva, de preferinta o activitate fizica intensa, care sa-l oboseasca mult.
Iti recomand ca jocuri, "Dora,the Explorer", "Gradinita matematica", "Poisson rouge"
prodana
Postat: Thursday, May 26, 2011 3:46 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
@tati30: am un baiat si o fetita. Cel mic, baiatul, are varsta baiatului tau si am gasit un joc educativ potrivit pentru el. Ii invata pe pusti notiuni elementare de matematica, muzica, geografie, engleza sa recunoasca literele si animalele. Jocul il gasesti pe Dragoni.ro. Rares al meu e incantat de personaje si vocile lor haioase. Ideea e ca-i place sa invete. Cred ca e lucru mare.

In cazul tau, oricat de obosit ai fii seara, tot trebuie sa-i acorzi timp copilului. Chiar si in cazul jocului despre care ti-am vorbit, trebuie sa stai cu el cand il joaca pentru a-l ajuta. In plus, nu cred ca e bine sa petreaca mai mult de 2 ore pe zi in fata monitorului. Nu ca ar fi nociv, dar e bine sa aiba activitati variate, inclusiv fizice - plimbari in parc, sport etc. Deh, stim cu toti ca nu-i usor sa fii parinte. Daca-i lasi de capul lor, cresc ca buruienile: gresit. Sunt sacrificii, dar satisfactiile sunt mai mari.
Spor in educarea piciului.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed