Joc Matematica pentru copii 5-10 ani, GRATUIT

Options Joc Matematica pentru copii 5-10 ani, GRATUIT
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ericvlad
Postat: Monday, February 10, 2014 9:17 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/10/2014
Postari: 13
Locatia: Romania
Pentru toti copii intre 5 si 10 ani, am dezvoltat un Joc Matematic foarte util.

Practic este un "meditator virtual" pentru Matematica pentru clasele 1-3. Adica are toate elementele importante ale programei scolare, iar copilul FARA A FI NEVOIE SA FIE SUPRAVEGHEAT, poate exersa, repeta si in final memoriza mult mai usor si placut materia predata la scoala.

Povestea acestui joc e simpla si previzibila. Initial a fost creat pentru baiatul nostru care acum este in clasa a 2a. Vazand cat de repede a invatat - folosind acest joc - lucruri pe care initial nu le intelegea, iar eu i le explicam fara succes, m-am gandit sa fac o versiune online pe care sa o poata accesa toti copii.

"Secretul" succesului acestui joc il constituie - bineinteles - recompensele, premiile. Altfel nu cred ca e eficient :)

Deci, inainte de a incepe jocul trebuie sa hotarati ce premiu veti oferi copilului daca reuseste sa dea raspunsurile corecte. Pragul "de exigenta" il hotarati tot voi. De exemplu pentru copii mai buni la matematica puteti alege 90% raspunsuri bune. Pentru cei care mai au dificultati se poate alege 70%..

In orice caz, dupa cateva zile, veti vedea ca - indiferent de nivelul initial - in mod miraculos, nu mai are probleme cu matematica :)

Dar nu uitati: premierea este secretul reusitei. Sunt suficiente premii mici: o ciococolata, un pachet de napolitane, un hamburger sau ce mai e "la moda" printre copii. Veti vedea ca foarte repede va va intreba singur daca poate sa mai joace, evident pentru a mai lua inca un premiu :)

Dupa cum am spus in titlu, jocul este gratuit.

Adresa siteului este: www.MathGame5-10.com/ro

Pentru orice informatie suplimentara sau sugestie va rog sa ma contactati.
TatyKS
Postat: Tuesday, February 11, 2014 8:26 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro

Nu stiu daca este reclama, dar este intersant cool
ericvlad
Postat: Tuesday, February 11, 2014 8:46 AM

Pai sa ne gandim: :)

- Se cere vreo plata ca sa joci? Nu.
- Se gaseste vreo reclama pe site? Nu.

Atunci ce reclama ar putea fi? Singura "reclama" este ca am incercat pe cateva forumuri de parinti/copii sa fac cunoscut acest joc IN BENEFICIUL COPIILOR. Pentru ca daca parintii nu afla de acest site, bineinteles ca nici copii nu il pot folosi.

Deci putem fi linistiti. Nu are cum sa fie reclama.

Asa cum am spus, m-am gandit doar ca la fel cum baiatul nostru a inteles si memorat in cateva zile ce nu reuseam cu metode "clasice" de cateva saptamani, tot asa putem ajuta si alti copii.

Cred ca fiecare dintre noi isi aminteste de exemplu ca nu inveti tabla inmultirii intr-o ora. Cu acest joc nu doar ca se invata foarte repede, dar nici nu e nevoie sa stam cu copilul toata aceasta perioada.

In concluzie, daca sunteti multumiti de progresul copilului, va rog doar sa popularizati (la rude, colegi, prieteni) acest joc.

Multumesc :)
TatyKS
Postat: Tuesday, February 11, 2014 10:35 AM

ericvlad wrote:
Pai sa ne gandim: :)

- Se cere vreo plata ca sa joci? Nu.
- Se gaseste vreo reclama pe site? Nu.

Atunci ce reclama ar putea fi? Singura "reclama" este ca am incercat pe cateva forumuri de parinti/copii sa fac cunoscut acest joc IN BENEFICIUL COPIILOR. Pentru ca daca parintii nu afla de acest site, bineinteles ca nici copii nu il pot folosi.

Deci putem fi linistiti. Nu are cum sa fie reclama.

Asa cum am spus, m-am gandit doar ca la fel cum baiatul nostru a inteles si memorat in cateva zile ce nu reuseam cu metode "clasice" de cateva saptamani, tot asa putem ajuta si alti copii.

Cred ca fiecare dintre noi isi aminteste de exemplu ca nu inveti tabla inmultirii intr-o ora. Cu acest joc nu doar ca se invata foarte repede, dar nici nu e nevoie sa stam cu copilul toata aceasta perioada.

In concluzie, daca sunteti multumiti de progresul copilului, va rog doar sa popularizati (la rude, colegi, prieteni) acest joc.

Multumesc :)

Mai este un site similar in America , pentru toate materiile ... extraordinar newclap .

Daca copilul meu este incantat, o sa scriu cu siguranta.
ericvlad
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:15 PM

Te rog sa ne dai si noua adresa celui "din America". Pentru a-l oferi copiilor si pe acela.

Multumesc.
TatyKS
Postat: Tuesday, February 11, 2014 12:30 PM

Nu inteleg ghilimelele puse la America ... suna a ironie.
ericvlad
Postat: Tuesday, February 11, 2014 1:06 PM

Nu nici o ironie. Nu am venit aici pentru ca nu aveam pe cine sa ironizez. Am alte treburi mai serioase decat sa ironizez membrii forumului.

Ghilimelele se refera la faptul ca nu imi asum exprimarea, ci iti apartine tie. Asta e tot.

Oricum, esenta problemei este ca pare nepotrivit sa postezi pe un forum: "Am gasit un site extraordinar!!!". Si gata.

Normal e sa adaugi si adresa siteului, pentru ca pe forum te adresezi unei comunitati care te asculta cu interes. Si e normal sa impartasesti cu toata lumea informatia, din moment ce te-ai decis sa scrii acolo. Nu sa se roage ei de tine.

Dar, repet, nu am venit aici ca sa ma cert sau sa impart dreptatea. Eu doar vreau sa ajut copiii sa invete mai usor pentru ca stiu ca asta ii bucura foarte mult.

Imi cer din nou scuze pentru orice ai putea intelege gresit din ce am spus.
TatyKS
Postat: Tuesday, February 11, 2014 1:37 PM

Aaa ma citai ...vai si eu nu m-am prins Haha .
Daca vrei , poti cauta singur site-uri in U.S.A Lol dupa care sa-ti inveti copiii in continuare.
Eu o sa deschid subiect separat, daca vreau , asta era subiectul tau. O zi buna si la cat mai multe postariBye2
ericvlad
Postat: Tuesday, February 11, 2014 3:16 PM

E in regula :)

Iti multumim pentru pata de culoare (la propriu) pe care ai adus-o in topicul asta si iti uram succes pe noul tau drum.
math-dan
Postat: Thursday, March 6, 2014 1:13 PM

Intrat: 3/6/2014
Postari: 2
Invata gratis matematica pentru copii fara culegeri si fara profesor

Fii cel mai bun si participa la clasament cu teste pentru fiecare clasa
http://math-children.com/ro/online-math-test-quiz.php

Lucreaza teme de casa
http://math-children.com/ro/homework.php

Lucreaza exercitiile dorite
http://math-children.com/ro/exercises.php
ericvlad
Postat: Saturday, March 15, 2014 5:55 AM

math-dan wrote:
Invata gratis matematica pentru copii fara culegeri si fara profesor

Fii cel mai bun si participa la clasament cu teste pentru fiecare clasa
http://math-children.com/ro/online-math-test-quiz.php

Lucreaza teme de casa
http://math-children.com/ro/homework.php

Lucreaza exercitiile dorite
http://math-children.com/ro/exercises.php

A mai venit un ratacit sa ne invete matematica :)

Vizitati linkurile doar ca sa vedeti ca NU trebuie sa dati copiilor asa ceva. Pe langa faptul ca problemele au pur si simplu enunturi gresite, "analfabetii" matematici care au facut siteul asta daunator nici macar nu stiu sa faca diferenta intre notiunea de cifra si cea de numar. Habar nu au de notiuni elementare si asta face foare mult rau copiilor.
TatyKS
Postat: Saturday, March 15, 2014 9:06 AM

Uite despre ce vorbeam , o sa vezi cat este de interesant !

https://www.khanacademy.org/
Cristy
Postat: Saturday, March 15, 2014 11:49 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
TatyKS wrote:
Uite despre ce vorbeam , o sa vezi cat este de interesant !

https://www.khanacademy.org/

Foarte interesant !!
Chiar mi-a placut Bravoo
TatyKS
Postat: Saturday, March 15, 2014 11:55 AM

Cristy wrote:

Foarte interesant !!
Chiar mi-a placut Bravoo

Si foarte utile .newclap Dar trebuie exersat. Buna idee a avut fondatorul.cool
ericvlad
Postat: Thursday, March 20, 2014 2:24 PM

TatyKS wrote:
Aaa ma citai ...vai si eu nu m-am prins Haha .
Daca vrei , poti cauta singur site-uri in U.S.A Lol dupa care sa-ti inveti copiii in continuare.
Eu o sa deschid subiect separat, daca vreau , asta era subiectul tau. O zi buna si la cat mai multe postariBye2

Deci nici macar nu ai fost in stare sa-ti deschizi propriul topic :)) Parca asa ne amenintai...

Iti multumim ca macar ai publicat un site care stie diferenta intre cifra si numar. Nu ca analfabetul ala de mai devreme. Dar siteul tau mai are mult de lucrat la usurinta in utilizare.

Va rog pe toti sa incercati si acest site si sa spuneti public daca vreun copil l-a putut folosi cu placere si de buna voie, nu obligat :)

Cred ca nici macar parintii nu vor avea rabdare sa descalceasca labitintul folosirii lui :)

Te asteptam cu urmatoarea sclipire de geniu :)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed