Iritatie de la caldura

Options Iritatie de la caldura
Subiectul anterior · Subiectul urmator
misha
Postat: Friday, June 30, 2006 11:54 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
De cateva zile Mariei i-au aparut burbonele rosii pe umeri, pe la ureche si in cap (acestea sunt ca niste besicute mici mici)...am dat-o cu reviken de doua ori si s-au uscat (cele de pe corp)...nu stiu insa cum sa procedez cu cele din cap...as vrea un tratament naturist, daca imi poate cineva recomanda ceva...pot spune sigur ca e iritatie de la caldura caci cu cat transpira mai mult cu atat se inmultesc si ele...
Eu ma gandeam sa folosesc ceai de galbenele, musetel...pelin e voie la bbi atat de mici?...si eventual un unguent tot pe baza de plante de la plafar...ce spuneti?
leut
Postat: Friday, June 30, 2006 11:57 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
MIsha, problema asta o are si Alex. Am observat ca-i apar la caldura excesiva, o dau cu bephanten si aproape ca-i trec dar trebuie sa o tin la o temperatura "buna de respirat". Depinde cat ii este de cald. Nu-mi fac griji pentru ca trec de la sine...
Kiki
Postat: Friday, June 30, 2006 12:05 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Si noi avem problema asta. Pe umeri sau intre picioruse, la subrat si la ceafa. acolo transpira Dav cel mai mult. Ii dau cu crema de galbenele in fiecare seara si pana dimineata nu mai are.
misha
Postat: Friday, June 30, 2006 12:10 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Fetelor, va multumesc!...uffff, m-am saturat, mititica...nici nu stiu daca o mananca, daca o ustura...sper doar sa-i treaca mai repede...si parca nu era de ajuns, apa calda nu avem, iar cea rece e neagra de nu-ti vine sa te speli nici pe maini...idiotii, ca altfel nu am cum sa le spun!banghead
g_nicoleta2000
Postat: Friday, June 30, 2006 1:42 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Ma bucur ca a deschis cineva topicul asta ca si noi aveam asa ceva si nu stiam ce sa-i fac. Eu nu am dat-o cu nimic pentru ca nu o manaca, nu se scarpina. Sper sa se mai racoreasca afara ca sa putem respira si sa nu mai transpiram asa de tare.
Anaida
Postat: Friday, June 30, 2006 2:01 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Vedeti ca la farmacie gasiti un preparat pe baza de oxid de zinc, se cheama mixtura mentolata. E racoritor si arde foarte rapid bubitele. La noi merge de minune!
fdianamaria
Postat: Friday, June 30, 2006 2:24 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
si noi avem bubite...mi-am cam dat eu seama ca-s de la caldura, dar acum am confirmarea !!
Noi facem dusuri cat mai dese (si 4 pe zi...dar fara sampon sau sapun...) si mai scapam de ele...unele raman, ca-s "incapatanate" sic
miraa
Postat: Friday, June 30, 2006 3:27 PM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
si noi am avut...i-a trecut cu pasta mentolata de care a pomenit anaidasic
l-am dat cred ca de 2 ori in ultima saptamana...dar cele de pe fata i-au trecut de la sine,cu toate ca e ud tot timpul la cat transpira
mama_Sonyei
Postat: Friday, June 30, 2006 4:51 PM

Intrat: 2/24/2006
Postari: 1062
Locatia: Romania
Cat a fost mica n-am avut asa probleme cu ea, dar acum... banghead este pana la buric plina de buburuze mici-mici si marunte, pe umeri si pana la jumatatea spatelui - tot cu dusuri fara sapun si stat in apa sa se balaceasca de cateva ori pe zi si apoi pudra mentolata - dupa asta adoarme si apoi, cand se trezeste, nu mai are nimic... dar pana seara iar apar - caldura si umiditatea din atmosfera nu-i fac bine, ca transpira intr-o veselie uff
mihaela75
Postat: Friday, June 30, 2006 7:27 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Anaida wrote:
Vedeti ca la farmacie gasiti un preparat pe baza de oxid de zinc, se cheama mixtura mentolata. E racoritor si arde foarte rapid bubitele. La noi merge de minune!

Se mai cheama si pasta antiprurit...parca s-a mai discutat de ea.Sa nu va lipseasca din casaras
taki
Postat: Friday, June 30, 2006 7:46 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Da, si Sasha a inceput sa faca, pe piept, pe spate si la gat.

Ii dau cu crema de galbenele, deocamdata da rezulatate, dar vorba lui Leut, trebuie tinuta la o temperatura " buna de respirat ".
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, July 1, 2006 11:11 AM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Mai, dar este plin forumul de gargaritze cu bubitze.
Eu cu mixtura aia am o problema ca-i usuca pielea ingrozitor. Am dat-o anul trecut cand o piscase un tantar si mi-a trebuit o saptamana sa scot albeata si uscaciunea pielii. Am dat-o cu triamcinolon aseara in strat foarte subtire si au disparut toate; acum asta contine cortizon si iar nu-i bun dar si bubele alea ma ingrozeau cand le vedeam.
Astazi vad ca-i innourat, a plouat si este racoare, poate isi revine si pielea bebelusilor.
Anaida
Postat: Saturday, July 1, 2006 12:45 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
g_nicoleta2000 wrote:

Astazi vad ca-i innourat, a plouat si este racoare, poate isi revine si pielea bebelusilor.

Sa speram, Nicoleta!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed