Invatati glume daca aveti nevoie de un rinichi

Options Invatati glume daca aveti nevoie de un rinichi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Postat: Thursday, September 5, 2013 9:33 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1820
Locatia: Romania-Bucuresti
Quote:
Actorul Alexandru Arsinel a primit, joi, un rinichi sanatos, în urma unei operatii de transplant renal efectuata cu repeziciune, dupa 3 zile de la internare, în clinica doctorului Mihai Lucan de la Cluj.

.....

Quote:
Dar sâmbata, un asistent social din Cluj care îngrijeste copii cu insuficienta renala si care prezideaza o asociatie de binefacere i-a transmis actorului o foarte dura scrisoare publica, în care-l acuza ca a beneficiat de un transplant renal peste rând si înaintea unor oameni poate mai îndreptatiti, din punct de vedere medical, doar pentru ca este “o vedeta” si pentru ca “profesorul Lucan a decis ca viata dvs. este mai pretioasa decât a altora”.

.....

Quote:
“O tara întreaga e fericita ca l-am salvat pe cel care-i bucura cu glumele lui si se gaseste cineva sa spuna ca nu am facut bine.”

.....

Quote:

(Steve Jobs) a fost pus pe lista de asteptare pentru un transplant de ficat în California, însa era clar ca nu avea sanse sa obtina unul acolo în timp util.Jobs a primit ficatul cu mai putin de o luna înainte de expirarea termenului medical de siguranta, când familia începuse sa panicheze.

Articolul complet aici.
bereea
Postat: Thursday, September 5, 2013 10:03 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22608
Nu mi se pare normal: in fata lui Dumnezeu si a mortii toti suntem egali, nu conteaza ca unul e actor, iar celalalt un sarantoc sau un copilas.Trebuia sa-si astepte randul.
alexandrabogdan
Postat: Thursday, September 5, 2013 11:40 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
bereea wrote:
Nu mi se pare normal: in fata lui Dumnezeu si a mortii toti suntem egali, nu conteaza ca unul e actor, iar celalalt un sarantoc sau un copilas.Trebuia sa-si astepte randul.

mda , de acord cu tine. dar se pare ca celebritatea si banii isi spun cuvantul, in zilele noastre. dc n-ai nici una , nici alta ....esti pierdut
Roxie
Postat: Thursday, September 5, 2013 12:11 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Mda, eu una am un gust amar si o mare dezamagire in suflet, sunt mii de pacienti care asteapta de ani de zile randul la un transplant de rinichi, au facut ani de zile dializa, iar Arsinel nici macar o zi de dializa nu a facut. Iar raspunsul Stelei Popescu in apararea lui Arsinel m-a dezgustat de-a dreptul. puker
„Şi ce voia domnul Ungureanu? Să moară Arşinel ca să trăiască altul? Încă o dată mi se confirmă că în România multă lume se comportă urât. Nu înţeleg ce urmăreşte domnul ăsta! Ar trebui să ţină cont că artiştii acestui neam sunt de folos societăţii, şi poate aşa l-ar ierta pe Arşinel că a câştigat două sau trei săptămâni în plus faţă de alt om bolnav. (...) E foarte greu să cântăreşti cine merită şi cine nu merită această şansă. Aşa a fost să fie, au căzut sorţii pe Arşinel! Dacă un om e creativ şi are 70 de ani poate să fie egal cu altul tânăr care nu are atâta valoare, nu ştiu... Chiar mi-e greu să socotesc lucrurile astea. După mine, e o răutate tipică vremurilor pe care le trăim. Oricum, sunt foarte mulţi oameni care se bucură că Arşinel a avut norocul să obţină acest rinichi“, a declarat artista Stela Popescu, pentru ziarul Ring.

kali
Postat: Thursday, September 5, 2013 12:46 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14272
Asa e... foarte greu sa cantaresti cine merita si cine nu aceasta sansa...

Plus ca media are obiceiul de a scoate din context date pentru a prezenta stiri cat mai dramatice si mai interesante. De unde stim noi - sau jurnalistii - ca nu Arsinel ar fi fost cel mai compatibil dintre toti cu organul primit?!

Sunt multe aspecte pe care nu le iau de bune...

Totusi, sa nu fim ipocriti. Oricare dintre noi ar avea posibilitatea, ar face tot posibilul sa " sara " randul pentru a-si salva viata - lui, sau a cuiva drag.

Eu as face-o... sa ne fereasca DD de asemenea probleme...

E usor sa-ti dai cu parerea de pe margine. Mai grave, insa, mi se par comentariile de pe langa. Toti cei implicati ar fi trebuit sa se abtina. Asa... mai mult si-au dat foc la palarie.
Roxie
Postat: Thursday, September 5, 2013 12:56 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Trebuie sa fii naiv rau de tot sa crezi ca Arsinel a primit cu atata repeziciune rinichiul pentru ca a fost cel mai compatibil dintre atatia mii de bolnavi care asteapta randul de ani de zile, si nu pentru ca e vedeta. Dar asa se intampla in Romania, chiar si la coada la paine. Unii intra in fata sau sunt lasati in fata pentru ca sunt mai cu motz.
bereea
Postat: Thursday, September 5, 2013 12:56 PM

Mi se pare cam greu de crezut ca doar Arsinel a fost compatibl cand sunt sute, mii de bolnavi.Mama mea nu a avut dreptul la transplant pentru ca era trecuta de o anumita varsta, n-au pus-o niciodata pe o lista de asteptate...si a murit la 61 de ani (deci de departe mai tanara decat Arsinel)
kali
Postat: Thursday, September 5, 2013 1:04 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14272
Roxie wrote:
Trebuie sa fii naiv rau de tot sa crezi ca Arsinel a primit cu atata repeziciune rinichiul pentru ca a fost cel mai compatibil dintre atatia mii de bolnavi care asteapta randul de ani de zile, si nu pentru ca e vedeta. Dar asa se intampla in Romania, chiar si la coada la paine. Unii intra in fata sau sunt lasati in fata pentru ca sunt mai cu motz.

Nici nu am spus ca asta cred... era o intrebare retorica, exemplu a cum s-ar putea interpreta situatia asta. Nu e convingerea mea, deci nu trebuie luata mot-a-mot. Putina relaxare nu strica.

Raman la parerea mea ca nu suntem direct implicati, deci e posibil sa nu stim toate detaliile.

E vorba de ceva, aici, cu care majoritatea dintre noi nu suntem familiarizati, deci cum sa-mi dau eu cu parerea despre un transplant daca eu nu cunosc sistemul si nici nu sunt familiarizata cu culisele acestei - asa zise - afaceri?!

Deci... ma abtin. Cum nu sunt pro, nu as putea fi nici contra - cum as putea? Tot de viata unui om e vorba... sa-l blamezi e ca si cum i-ai dori sfarsitul. In fine...
t-mihaela
Postat: Thursday, September 5, 2013 4:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
Parca tipul de la Compact tot asa a sarit randul cu un transplant...ce sa zic , nu e drept dar daca mi s-ar oferi mie sansa nu as refuza pe motiv de rand .Blushing
bereea
Postat: Thursday, September 5, 2013 4:37 PM

Cred ca aici e vorba despre atitudinea medicului si a sistemului si nu a pacientului.
t-mihaela
Postat: Thursday, September 5, 2013 7:57 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5128
Asa este, pacientul e vulnerabil,nu ii poti cere sa aleaga intre viata si moarte ca normal alege viata...dar sistemul cred ca are bube ,tre sa fie un consiliu care aproba cui ce organ da , nu stiu , e oare asa simplu sa sari randul ...cineva favorizeaza fenomenul asta .oare
michi
Postat: Friday, September 6, 2013 3:13 PM

Intrat: 2/17/2009
Postari: 1038
Locatia: romania
E clar eu traiesc inca pe alta planeta Hilar Hilar Hilar Nu de alta dar deabia acum am aflat de aici despre acesta poveste.Concluzia.....
bulibuli
Postat: Friday, November 8, 2013 8:22 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Eu mi-as dori sa-mi fie donate toate organele (sanatoase) daca va fi cazul, nu vreau sa raman sa vegetez pe aparate pana-mi cedeaza toate si nu se mai poate face nimic cu ele. Cu toate astea, ma infurie sa stiu ca nu ajung la cine trebuie si ca unii ar face bani grei cu ele.. dar n-am ce face, nici n-o sa am cum sa ma infurii la momentul respectiv..
zaza_
Postat: Saturday, November 9, 2013 10:16 AM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
bulibuli wrote:
Eu mi-as dori sa-mi fie donate toate organele (sanatoase) daca va fi cazul, nu vreau sa raman sa vegetez pe aparate pana-mi cedeaza toate si nu se mai poate face nimic cu ele. Cu toate astea, ma infurie sa stiu ca nu ajung la cine trebuie si ca unii ar face bani grei cu ele.. dar n-am ce face, nici n-o sa am cum sa ma infurii la momentul respectiv..

Eu nu am auzit in romania ca vreun spital tine pe cineva pe aparate pana ii cedeaza toate cele. Asta vedem doar in filme. La noi nu exista asa ceva. e pun pe targa si te trimit acasa sa mori. Daca nu te dau afara din spital si mori pe trotuar.

Eu nu mai pot dona organe sau sange. Am avut hepatita B si am inteles ca nu mai pot face asta. Ma sperie un pic totusi donarea de organe. In fiecare clipa cineva mi-ar dori ba rinichii, ba ficatul, inima, etc. Creepeeealcool Si cum am avea carduri cu cip, cu analize in baze de date, m-ar gasi compatibila fara sa ma cunoasca, fara sa sufar vreun accident... ooof, sunt cam paranoica. Dar asta nu inseamna ca nu ar putea fi adevarat.
bulibuli
Postat: Saturday, November 9, 2013 2:09 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Ba se tin muuuult si bine oamenii pe aparate, asta pt ca la noi nu exista protocoale clare prin care sa se decida ca nu mai are rost sa continuam. Singura solutie e sa explicam familiei si, daca inteleg, sa-si ia ruda sa moara acasa, cu demnitate. Eu una n-as vrea sa zac intr-o sectie TI saptamani intregi, sincer mi-as tatua pe piept mare "DNR". In filme vezi multe ineptii, cum oamenii isi revin brusc dupa o resuscitare si bine mersi pleaca acasa, cum altii se trezesc dupa luni sau ani din cea mai profunda coma... prostii...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed