Intretinerea dintilor

Options Intretinerea dintilor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria & Mario
Postat: Tuesday, January 30, 2007 5:48 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Kiki, Miha, multumesc ! Nu ma astept la mari schimbari, dar nici mai rau nu poate sa faca ! sic
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, November 12, 2009 7:23 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Dupa ce m-am spalat o perioada cu Crest aromata cu scortisoara, yes o nebunie grozava, acum 2 zile m-am reantors la Aquafresh, aveam una neterminata in dulap dar nu era veche. In mod incredibil mi-a ars buzele si gingiile, ma simt ingrozitor. Nu mai simt majoritatea gusturilor si dimineata m-am spalat cu pasta Alexandrei ca sa dau timp mucoaselor sa se vindece. Am niste buze rosii si umflate de zici ca m-am pupacit toata noaptea dar ma si dor de nu mai potplans
Pasta de dinti odata desfacuta isi schimba proprietatile oare sau se invecheste pentru simplu fapt ca-i tubul desigilat?fool
Maria & Mario
Postat: Thursday, November 12, 2009 10:57 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Nico, nu stiu daca e doar datorita faptului ca a fost desfacut tubul. Eu ma spal cu Parodontax ( verde , roz ) , ma clatesc cu Corsodyl - ( imi sangereaza gingiile de mica ) sau cu Gold de la Colgate - o pasta antiageing Si sunt ok . Daca ma ating de pasta sotului - pentru albit dintii , de la Colgate sau de la Aquafresh - exact la fel patesc. Plus ca simt cu se exfoliaza mucoasa bucala de pe interiorul falcutelor ..... Nasol sentiment !

Asa ca ....
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, November 12, 2009 1:45 PM

Oana, saru'mana, am fost la dentist si mi-a dat Corsodyl sa ma clatesc de 2 ori pe zi, cica am sa supravietuiesc!yes
Uimitor este ca m-am mai spalat cu minunea aia si alta data dar cica scortisoara de la Crest a fost mai putin abraziva si cand am dat de otrava de la aqua zau ca era sa raman fara pielita in gura. Si mie mi se desface un strat subtire de pe interiorul gurii, scarboselnervi Rau arata si buzele, mai ales rujata sunt de speriat copiifrown

Deci mai bine cu dintii mai putini albi dar gura intraga decat cu mucoasele in descompunere dar zambetul alb!
TeosOf
Postat: Thursday, November 12, 2009 10:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Fetelor, pt albire n-ati incercat lamaia? Eu imi frec intreaga dantura cu una-doua felii de lamaie o data la 3-4 zile si sunt albi fara nicio pata de la cafea sau ceai. Tratamentul profesional a fost un chin pt mine, ma dureau gingiile si, timp de 10 zile, n-am avut voie sa beau cafea. A mai costat si 100 euro si nici nu a avut efect timp de 6 luni.
Pt sangerarea gingiilor, stomatologa mi-a recomandat clatirea cu apa in care s-a dizolvat sare (la un paharel). Imi sagerau si mie, in urma cu vreo 4-5 ani si dupa cateva zile de astfel de tratament s-a rezolvat si de atunci nu mai mi-au sangerat.
g_nicoleta2000
Postat: Friday, November 13, 2009 7:36 AM

Teo, intentia mea a fost doar sa ma spal pe dinti, nici vorba de albire. Atata doar ca nici prin cap nu-mi trecea ca o sa ma "parlesc". Oricum super sfatul cu lamaia, nu stiam de asa ceva , bun de tinut minte.pupici
Iuli
Postat: Friday, November 13, 2009 3:14 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/14/2009
Postari: 820
Locatia: Hunedoara
TeosOf wrote:
Fetelor, pt albire n-ati incercat lamaia? Eu imi frec intreaga dantura cu una-doua felii de lamaie o data la 3-4 zile si sunt albi fara nicio pata de la cafea sau ceai. Tratamentul profesional a fost un chin pt mine, ma dureau gingiile si, timp de 10 zile, n-am avut voie sa beau cafea. A mai costat si 100 euro si nici nu a avut efect timp de 6 luni.
Pt sangerarea gingiilor, stomatologa mi-a recomandat clatirea cu apa in care s-a dizolvat sare (la un paharel). Imi sagerau si mie, in urma cu vreo 4-5 ani si dupa cateva zile de astfel de tratament s-a rezolvat si de atunci nu mai mi-au sangerat.

O lingurita la o cana cu apa ajunge sau e prea mult? As vrea si eu sa incerc.
TeosOf
Postat: Friday, November 13, 2009 8:43 PM

Iuli wrote:

O lingurita la o cana cu apa ajunge sau e prea mult? As vrea si eu sa incerc.

La o cescuta, sau jumatate de cana, caci trebuie sa se simta sarea si faci doar 2-4 clatiri, nu prea multe. Adica, dupa ce te-ai spalat pe dinti si te-ai clatit, la sfarsit te clatesti cu apa cu sare.
AlexandraL
Postat: Friday, November 13, 2009 10:51 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Teo, incerc si eu cu apa cu sare...si mie imi sangereaza gingiile de mult timp...se clateste dupa fiecare spalare pe dinti?
TeosOf
Postat: Saturday, November 14, 2009 7:42 PM

alexandra_lazar wrote:
Teo, incerc si eu cu apa cu sare...si mie imi sangereaza gingiile de mult timp...se clateste dupa fiecare spalare pe dinti?

Dimineata si seara, iar in maxim o saptamana trebuie sa inceteze sangerarea.
carla
Postat: Saturday, November 14, 2009 8:09 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Pentru albire eu pun pe periuta bicarbonat din cand in cand,se curata foarte bine.O perioada am avut dintii sensibili,dar am folosit Sensodyne si mi-a trecut
TeosOf
Postat: Saturday, November 14, 2009 8:36 PM

Da, si bicarbonatul este foarte bun. Eu sunt mai comoda, a se citi lenesa, si cand plimb felia aceea de lamaie pe dinti mai pot face si altceva, de ex. sa-mi citesc email-urile.
ninetem
Postat: Sunday, November 15, 2009 8:34 AM

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
carla wrote:
Pentru albire eu pun pe periuta bicarbonat din cand in cand,se curata foarte bine.O perioada am avut dintii sensibili,dar am folosit Sensodyne si mi-a trecut

Am urmarit zilele acestea, la emisiunea de pe Antena 2, Traieste sanatos , era invitat un medic stomatolog, si chiar a aspus ca nu e bun bicarbonatul pentru dinti.Si eu il foloseam candva.
TeosOf
Postat: Monday, November 16, 2009 12:27 PM

ninetem wrote:

Am urmarit zilele acestea, la emisiunea de pe Antena 2, Traieste sanatos , era invitat un medic stomatolog, si chiar a aspus ca nu e bun bicarbonatul pentru dinti.Si eu il foloseam candva.

Nu a dat si explicatii? Bicarbonatul e recomandat si la spalaturile vaginale, la dinti ce rau ar putea sa faca? Pana acum n-am auzit pe nimeni ca i-ar fi sarit smaltul din cauza bicarbonatului. Si exista si pasta de dinti cu bicarbonat.
CasandraE
Postat: Monday, May 21, 2012 4:12 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/17/2012
Postari: 205
taki wrote:
Igiena dentara
.....
Dupa ce terminam periajul dintilor urmeaza clatirea. Aceasta etapa este indispensabila deoarece apa poate ajunge in anumite zone la care nu se poate ajunge prin periaj, eliminand orice alte resturi alimentare ramase.
.....

Am dat peste un articol care m-a zapacit complet in privinta modului cum trebuie sa ne spalam pe dinti. Este vorba de recomandarea de a nu clati dintintii dupa periaj daca am folosit o pasta cu fluor

de aici : http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=120262&CultureCode=en
si aici : http://www.oralanswers.com/2011/10/rinse-after-brushing/

Voi ce parere aveti ? Are sens sa nu ne clatim dupa periaj ?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed