Intretinerea dintilor

Options Intretinerea dintilor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Postat: Friday, December 15, 2006 3:32 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
katy wrote:
Cum se intretin dintisorii falsi?ras Ca eu de la motoreta i-am cam lasat pe trotuar pe cei de la mama natura ( incercand sa fac un stoppieras )

hohot Ce simpatica esti!hohot Cred ca-i speli ca si pe cei proprii ca de albit nu ai ce sa albesti la ei, culoarea fiind din material, nu? Depinde si de ce fel de dinti falsi ai, cei din "plastic" sunt slabi calitativi si se innegresc mai ales langa gingii iar cei de portelan sunt mai frumosi si din cate stiu o schimbare la 10 ani ajuta sa-i mentii curati.
taki
Postat: Sunday, December 17, 2006 11:11 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
katy wrote:
Cum se intretin dintisorii falsi?ras Ca eu de la motoreta i-am cam lasat pe trotuar pe cei de la mama natura ( incercand sa fac un stoppieras )

Tatal meu ii intretine cu pasta de dinti,Lacalut Activ ( hmmm, cred ca asa se numeste uff ).
delfinasa
Postat: Thursday, January 18, 2007 6:25 AM

Nivel: Senior

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Care-ati folosit gel pentru albit dintii? Ieri mi-am achizitionat si eu una bucata sticluta pe care scrie ca ma ajuta sa am dintii albi timp de 6 luni, tratamentul tinand cam 14 zile...aplicatorul e cu pensula, iar gelul e cam naspa la consistenta, la gust e ok, dar pana se topeste pe dinti, il simt aiurea in gura...cam dificila aplicarea, imi era mai usor cu mulajele alea impregnate deja cu gel, dar cum vreau sa-mi albesc si premolarii si primii molari, am zis ca gelul ar fi solutia, mulajele pe care le-am folosit eu nefiind atat de lungi sa le acopere si pe ele...cele care-ati folosit asemenea geluri, cum v-ati impacat cu ele? sunt la fel de bune ca mulajele din kiturile de albit?
taki
Postat: Thursday, January 18, 2007 3:15 PM

Nivel: SMARALD

Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
delfinasa wrote:
Care-ati folosit gel pentru albit dintii?

Sa ne spui si noua ce reactii are pe viitor ( daca-l folosesti )?please!pupici
mihaela75
Postat: Thursday, January 18, 2007 5:41 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Da de aparatul ala cu lumina stiti ceva?E ca o proteza pui gelul, aprinzi luminita si zice ca are efect scratch a incercat cineva?
delfinasa
Postat: Tuesday, January 23, 2007 5:40 AM

De-asta n-am auzit si n-am vazut prin farmacii sau magazine...stiu ca dentistii au un aparat de albit dintii in genul astuia de care zici, numai ca na, e profesional, mult mai eficient decat ce se gaseste pe piata de folosit acasa, plus ca ei iti albesc toata dantura, nu numai dintii si premolarii, cum o fac kiturile cu mulaje....ce marca e si unde se gaseste? sa ma uit si eu dupa elcyclops, poate-mi cade cu tronc.

Pana acum sunt multumita de gelul asta nou, l-am folosit aproape o saptamana si se vede bine ca a mai albit dintii...2 inconveniente am la el: dospeste in gura in contact cu saliva si e cam neplacuta senzatia si imi amorteste usor si limba-partea din fata care atinge dintii...in rest, se topeste in gura, aproape ca n-are gust si in 1/2h nici nu zici ca ai avut ceva pe dinti....astept sa vad cum se prezinta dantura mea dupa ce termin tratamentul de 14 zile ras.
mihaela75
Postat: Tuesday, January 23, 2007 6:28 AM

am vazut in farmacii,e o proteza albastra...dar cred ca la mine nu-i problema ce folosesc ci cum folosesc ca niciodata n-am dus la capat nici un tratamentnono mai bine m-as ambitiona sa termin gelul asta care-l am si apoi sa iau altcevabanghead
delfinasa
Postat: Tuesday, January 23, 2007 7:16 AM

Sunt aici in fiecare seara, ca doar noi si taki am vazut mai bantuim pe la ora asta...asa ca fuguta la gel si picteaza dintii sa se faca frumosi flower.
mihaela75
Postat: Tuesday, January 23, 2007 6:55 PM

da, am observat si eu, e ora noastrahohot
delfinasa
Postat: Wednesday, January 24, 2007 6:17 AM

Mihaaa, hey, unde esti? Treci repede la pictat dintii pana mergi la naniras
mihaela75
Postat: Wednesday, January 24, 2007 8:28 AM

pai de ce crezi ca am absentat in seara asta?am avut ora de pictura...mai da de ce nu se albesc asa de la o sedinta, cate tre sa fac ca mi s-a acritplans am vazut pasta de dinti pt cafengii ,poate si de asta-s baba cloanta ca beau cafeaua cate o gura ,cate-o gura dimineata o fac si seara o terminoare
delfinasa
Postat: Wednesday, January 24, 2007 3:16 PM

Nu se albesc asa repede...eu dupa aproape o saptamana de pictura am vazut ca s-au mai albit...e si mai bine sa faci tratamentul dupa un cleaning, atunci se vede bine...toate kiturile pt albit pe care le-am avut, si acum si gelul, spun ca tratamentul se face 14 zile consecutive, seara la culcare...deci trebuie sa fii cu pensulica in mana in fiecare seara...iar daca dupa astea 14 zile nu esti multumit, mai faci o tura de tratament...ei spun ca albirea depinde foarte mult si de culoarea naturala a dintilor, care nu e aceeasi la toata lumea, astfel ca la unii ies albi curati, iar la altii mai putin albi...oricum, cu un cleaning in prealabil ies mai albi, normal...o sa fac si eu o vizita la un dentist, n-am mai fost de multicel si e cazul sa ma mai ocup si de o masea care ma mai chinuie din cand in cand.
Maria & Mario
Postat: Monday, January 29, 2007 11:06 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Postari: 9880
Locatia: Departe-poate prea departe
Poftim rezultatul subiectului, m-a luat si pe mine ..... albirea dintilor. Voi incerca treptat . Am inceput cu periaj dentar cu Enamel Care , reface smaltul dintilor , cu Calciul lichid si bicarbonat de soda de 2 ori pe zi , apoi cu Pearls Drops Whitening Toothpolish de la Hollywood Smile , tot periaj de doua ori pe zi.

Nu consideram eu ca am mari probleme, dar cand mi-am verificat albul lor cu un chart standard al culorii, m-am cam ingrozit ! banghead

Vedem rezultatele in 3 saptamani. Sper angel
Kiki
Postat: Monday, January 29, 2007 11:29 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Maria & mami wrote:
...

Succes! pupici
mihaela75
Postat: Monday, January 29, 2007 7:23 PM

Maria & mami wrote:

Nu consideram eu ca am mari probleme, dar cand mi-am verificat albul lor cu un chart standard al culorii, m-am cam ingrozit ! banghead

nu te lua dupa chart-ul ala ca nu tine cont de culoarea natutala sau de alte conditii ( alaptat, nastere, etc).oricu,. eu ma uit la mine ca n-am avut in viata mea dintii asa de intunecati si sunt sigutra ca de la alaptat, cred ca-mi haleste ceva calciu sau vitamineoare Bafta la albit si asteptam rezultatelefirstprize
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed