Intrebari...intrebari

Options Intrebari...intrebari
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fdianamaria
Postat: Friday, August 9, 2013 2:43 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Eu am 1000 de intrebari referitoare la gradina mea si sunt sigura ca si voi.
Pentru inceput, astept raspunsuri la primele:
- Ce model de motosapa aveti si folositi si sunteti multumite de ea? Am gradina maricica si nu voi avea nici o sansa sa o sap "de picior" in timp util an de an...
- Are careva in gradina muuuuuulte coacaze? Pot sa creasca printre copaci sau le trebuie soare direct, mult?
- Ce solutii ati gasit pentru gardul cu vecinii? Un gard zidit, inalt pana la aprox 2 m m-ar costa aprox 10.000eur si eu n-am nici macar 10.000lei sa-mi renovez casa...deci sare din plan. Gard de sarma exista, dar ma gandeam la alternativa de a-l "imbunatati" cu gard viu...Ce parere aveti?
- Stiu ca la gladiole, de exemplu, se scot bulbii an de an pentru a "hiberna" in pivnita peste iarna. Mai sunt si alte flori cu cerinte speciale, de ganul asta? La pomi, stiu de smochin pe care trebuie sa-l invelesc in fiecare iarna sa nu inghete...alte soiuri cu cerinte speciale?
koko2008
Postat: Friday, August 9, 2013 5:46 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5441
Locatia: romania
V ati mutat la casa ?

La gladiole si la delii se scot bulbii .La celelalte intrebari ....nu stiu sa ti raspund...A..ideea cu gard viu e minunata Bravoo
sousourel
Postat: Saturday, August 10, 2013 9:45 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Diana, sa o iau pe rand. Motosapa nu am luat ca eu "tin" la sportul asta ras care-mi permite sa fac niste mici abuzuri, gen cioco, inghetata ras Asa ca eu sap la picior si aici nu te pot ajuta.

Gard viu, gratis: carpen, toaletat in fiecare an. MAi exista si varietati de gard care se tund frumos (ornamental) dar pentru spate si laterale unde vrei numai sa astupe, nu stiu daca merita, ca e scump. Alte vegetale care pot fi toaletate gen gard viu: nalbe tufele de coacaz puse des, trandafiri agatatori si mai ales caprifoi. Creste navalnic, astupa tot si face niste flori foarte parfumate.

Bulbii de gladiole, de dalii se scot si se tin in beci. Crinii si lalelele (tot bulbi) e bine din 2 in 2 ani macar sa-i erisesti. Bulbii de narcisa se mai raresc si ei cand si cand, altfel cresc tufe dese de frunze, dar fara flori.

Lacramioarele: foarte productive. Se intind ca si urzicile. Trebuie rarite, altfel cresc frunze fara flori. Tufele de crizanteme e bine sa fie protejate cu invelis de frunze ca sa nu infhete cand e foarte frig iarna.

Trandafirii se protejeaza si eu, tot pentru aceasi problema.
mikaela
Postat: Monday, May 5, 2014 6:03 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Fetele care aveti hrean in gradina, ajutati-ma cu un raspuns va rog angel Hreanul meu a fost plantat anul trecut, acum vad ca planta face flori, mai e buna radacina? Nu se face tare si atoasa? Ce sa fac, sa-l scot sau sa-l las? Sa las sa faca seminte si daca da, sunt bune pt plantat?
sousourel
Postat: Wednesday, May 7, 2014 9:09 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Lasa-l, In principiu, in timp creste tufa. Cand scoti radacini, il cureti pe loc, ingropi resturile si iti creste inca o tufa.
mikaela
Postat: Wednesday, May 7, 2014 5:15 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Multumesc Sousou, am inteles, asa o sa fac Cheek Kiss
petronela_gav
Postat: Thursday, May 8, 2014 3:32 PM

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
sousourel wrote:
Lasa-l, In principiu, in timp creste tufa. Cand scoti radacini, il cureti pe loc, ingropi resturile si iti creste inca o tufa.

asa este hreanul se imnulteste foarte usor, nu mai "scapi" de el
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed