Intoleranta la mancare

Options Intoleranta la mancare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ira_tgr
Postat: Tuesday, December 4, 2007 1:13 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
nu stiu cum sa numesc aceasta manifestare asa k ii zic "intoleranta"

sambata seara, mi s-a facut rau, nu-mi dau seama de la ce, dar cert e k am vomitat toata noaptea...
duminica de dim. am incercat sa mananc dar rezultatul a ajuns si el la toaleta...
restul zilei nu am mai avut curaj sa mananc ceva desi eram cu capul in vasul de wc toata ziua...
luni - aceiasi poveste, orice as incerc sa mananc - vomit in maxim 15 min...

drept urmare de dcateva zile nu am mancat absolut nimic (caci ma doare stomacul si gatul de la atata efort)

aveti idee cam ce ar putea fi?
nu, nu sunt gravida
Rody
Postat: Tuesday, December 4, 2007 1:17 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
ira_tgr wrote:
nu stiu cum sa numesc aceasta manifestare asa k ii zic "intoleranta"

sambata seara, mi s-a facut rau, nu-mi dau seama de la ce, dar cert e k am vomitat toata noaptea...
duminica de dim. am incercat sa mananc dar rezultatul a ajuns si el la toaleta...
restul zilei nu am ami avut curaj sa mananc cva desi eram cu capul in vasul de wc toata ziua...
luni - aceiasi poveste, orice as incerc sa mananc - vomit in maxim 15 min...

drept urmare de duminica nu am mancat absolut nimic (caci ma doare stomacul si gatul de la atata efort)

aveti idee cam ce ar putea fi?
nu, nu sunt gravida

Ira,e posibil sa fie un virus gastroduedenal.Asa a patit si ELO si sotul la fel acum 2 saptamani.Ai ceva la stomac sigur.Sper sa fie bine cu tinepupici angel
ira_tgr
Postat: Tuesday, December 4, 2007 2:05 PM

Rody wrote:

Ira,e posibil sa fie un virus gastroduedenal.Asa a patit si ELO si sotul la fel acum 2 saptamani.Ai ceva la stomac sigur.Sper sa fie bine cu tinepupici angel

merci mult Rody , k efectiv nu mai stiu ce sa fac...
am vb. cu pediatra Soniei, si dupa cum se prezinta, zice k m-am intoxicat uff cry
Fluturas
Postat: Tuesday, December 4, 2007 2:09 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
ira,febra ai,ti-e rau?daca da,e acel virus de care zicea rody,si noi am trecut peste asta.multa sanatate si sa iti treaca repede
ira_tgr
Postat: Tuesday, December 4, 2007 2:12 PM

butterfly wrote:
ira,febra ai,ti-e rau?daca da,e acel virus de care zicea rody,si noi am trecut peste asta.multa sanatate si sa iti treaca repede

nu am febra nu's deranjata la stomac...

doar k am o greata in mine (bine, in generral am o greata in mine, sic dar acum chiar am un motiv), si nu reusesc sa mentin mancarea in stomac mai mult de 15 min, orice ar fi - vomit...

bine, azi chiar nu am incercat sa mananc k deja ma doare gatul, si mi-e frica sa nu o iau de la capat pale pale

mercik sper si eu sa-mi treaca repede pupici
Laura
Postat: Tuesday, December 4, 2007 7:10 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
ira_tgr wrote:

doar k am o greata in mine (bine, in generral am o greata in mine, sic dar acum chiar am un motiv), si nu reusesc sa mentin mancarea in stomac mai mult de 15 min, orice ar fi - vomit...

Exact aceeasi senzatie o aveam si eu cand eram insarcinata ras ,dar daca tu esti absolut sigura ca nu e BB,atunci poate ai mancat ceva mai vechi,sau ai papat cu pofta,sau ai papat prea mult(ca asa mai patesc si eu cand mananc peste limita sau cand consum seara usturoi). Sunt pareri neavizate,dar sper sa ajute.
Iti doresc multa,multa sanatate si daca se agraveaza,mergi fuguta la un doctor de specialitate. flowers flowers flowers
Cristy
Postat: Tuesday, December 4, 2007 8:43 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Ira eu am avut niste crize din acestea cand eram mai tanara si nu am gasit nici o explicatie, doctorita mea me-a spus ca ar putea fii un ulcus sau inceput de ulcus, am facut si analiza cu bariu si nu a iesit nimic, decat o anumita sensibilitate care s-a pus pe seama stresului + mancarii neadcvate ( in acea perioada cam traiam la o pitza pe zi sau o pulpa de pui cu ceva pe langa, si asta pt ca uitam sa mananc... uitam... nu ma intreba cum reuseam, noroc cu ai mei ca m-au tinut de manuta sau de capul meu sa mananca macar 2 mese pe zi daca nu chiar 3 si asa am reusit sa scap de o nenorocire)

Eu zic sa te consulti cu un medic, mai ales ca este vb de cateva zile, ceea ce trebuie sa ai grija in mod deosebit este sa nu te dezhidratezi

Multa sanatate si ai grija de tine mami, pupici de la noipupici
Miri
Postat: Tuesday, December 4, 2007 9:44 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Ira, daca situatia continua, trebuie sa consulti un medic!Trebuie neaparat sa te hidratezi, sa incerci sa mananci cate putin, 2-3 inghitituri din orice fel de mancare crezi ca ti-ar trebui, si sa vezi daca iti mai vine sa versi.
Ai grija de tine!angel
ira_tgr
Postat: Wednesday, December 5, 2007 8:36 AM

Laura wrote:

Exact aceeasi senzatie o aveam si eu cand eram insarcinata ras ,dar daca tu esti absolut sigura ca nu e BB,atunci poate ai mancat ceva mai vechi,sau ai papat cu pofta,sau ai papat prea mult(ca asa mai patesc si eu cand mananc peste limita sau cand consum seara usturoi). Sunt pareri neavizate,dar sper sa ajute.
Iti doresc multa,multa sanatate si daca se agraveaza,mergi fuguta la un doctor de specialitate. flowers flowers flowers

sigur, sigur nu e bebe (azi am facut al 2-lea test), ar fi putut foarte bine fi de la mancat cu pofta, k mia pateam asa,ma rog, nu chiar asa, imi mia era rau, dar nici in halul asta sa nu mananc nimic 3-4 zile...
sa vad cum decurge ziua de azi si poate fac un drum la doctor
merci mult pupici

Cristy wrote:
Ira eu am avut niste crize din acestea cand eram mai tanara si nu am gasit nici o explicatie, doctorita mea me-a spus ca ar putea fii un ulcus sau inceput de ulcus, am facut si analiza cu bariu si nu a iesit nimic, decat o anumita sensibilitate care s-a pus pe seama stresului + mancarii neadcvate ( in acea perioada cam traiam la o pitza pe zi sau o pulpa de pui cu ceva pe langa, si asta pt ca uitam sa mananc... uitam... nu ma intreba cum reuseam, noroc cu ai mei ca m-au tinut de manuta sau de capul meu sa mananca macar 2 mese pe zi daca nu chiar 3 si asa am reusit sa scap de o nenorocire)

Eu zic sa te consulti cu un medic, mai ales ca este vb de cateva zile, ceea ce trebuie sa ai grija in mod deosebit este sa nu te dezhidratezi

Multa sanatate si ai grija de tine mami, pupici de la noipupici

pai da, la concluzia asta am ajuns si eu, k in ultumul cam uitam sa mananc, ma rog, nu am mese deloc regulae, de fapt ma hranesc aiurea rau...
intoarcem pupicii si multumim pt. ajutorpupici

Miri wrote:
Ira, daca situatia continua, trebuie sa consulti un medic!Trebuie neaparat sa te hidratezi, sa incerci sa mananci cate putin, 2-3 inghitituri din orice fel de mancare crezi ca ti-ar trebui, si sa vezi daca iti mai vine sa versi.
Ai grija de tine!angel

ieri seara nu am mai putut de foame, am mancat un colt de paine si m-am dus repede le culcare... vad k e ok deocamdata, o sa incerc cum zici tu sa mananc cateva lingurite din una si din alta sa vad cum reactionez
multumesc pt. sfat

Mamici, va multumesc din suflet, pt. comentarii prompte si utile pupici pupici pupici
oanalaurisa
Postat: Wednesday, December 5, 2007 10:22 AM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Apropos de subiectul de tigari,tu ai fumat de cand ti-e rau de la stomac? Sau ai fumat foarte mult in perioada dinainte?
Ely
Postat: Wednesday, December 5, 2007 6:07 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Ira multa sanatate pupici .
Stiu ca nu esti gravida ...dar zic si eu sper sa nu te superi sa nu fie vreo sarcina extrauterina care nu prea este depistata cu ajutorul testului.uff
ira_tgr
Postat: Wednesday, December 5, 2007 9:26 PM

Ely wrote:
Ira multa sanatate pupici .
Stiu ca nu esti gravida ...dar zic si eu sper sa nu te superi sa nu fie vreo sarcina extrauterina care nu prea este depistata cu ajutorul testului.uff

merci mult pupici
cred k totusi a fost sau de la alimentatie incorecta sau de la fumatul in exces in utimele zile....

oanalaurisa wrote:

Apropos de subiectul de tigari,tu ai fumat de cand ti-e rau de la stomac? Sau ai fumat foarte mult in perioada dinainte?

in perioada dinaite.... uff
oricum - azi am mancat 4 lingurite de ciorba, o banana si 3 biscuiti
inca imi e greata, dar - eu cred k sunt pe drumul cel bun

multumimes pt. sfaturi pupici pupici pupici pupici
oanalaurisa
Postat: Wednesday, December 5, 2007 9:40 PM

Fa o pauza cu tigarile si nu bea cafea,daca bei si vei vedea o diferenta foarte mare la stomac.
ira_tgr
Postat: Wednesday, December 5, 2007 9:57 PM

oanalaurisa wrote:

Fa o pauza cu tigarile si nu bea cafea,daca bei si vei vedea o diferenta foarte mare la stomac.

o sa incerc (desi va fi foarte greu, mai ales fara cofee) pupici
oanalaurisa
Postat: Wednesday, December 5, 2007 10:31 PM

ira_tgr wrote:

o sa incerc (desi va fi foarte greu, mai ales fara cofee) pupici

Trece,cand te apuca cheful de coffee iti iei o punga de aia decofeinizata ,asa de dragul gustului si ai scapat.pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed