Intepaturi in partea dreapta, jos

Options Intepaturi in partea dreapta, jos
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Monday, December 3, 2007 12:38 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
adriana,sper sa fie totul ok si sa nu mai apara aceste dureri

si sa nu mai deschid un subiect nou,intreb aici.am si eu ceva dureri asemanatoare,doar ca acolo unde am fost cusuta la nasteri.e mai mult o durere/usturime,nici nu pot explica exact ce simt.ma deranjeaza chiar si gelul de dus,sau cand fac pp.se intampla aproximativ o data pe luna,si cred,ca atunci cand sunt la ovulatie pentru ca e la circa 10 zile de la menstra si dureaza 3-4 zile.ce poate fi,a mai intalnit careva o astfel de problema?
kali
Postat: Wednesday, July 13, 2011 5:40 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Intreb si eu aici: voi aveti dureri de ovare/ uter la ovulatie?
Mie mi se intampla ( cauza doar o banuiesc pentru ca prea coincide cu perioada fertila! ), insa nu in fiecare luna si uite ca se pare ca pana acum nu m-a deranjeaza atat de mult incat am uitat sa intreb medicul la ultimul control ( de acum prox. 2 luni in urma ).
Da' luna astaaaa... ma chinuie de vineri incoa' de-mi cam ies ochii!alcool
Sunt curioasa daca dupa ziua de maine ( ultima de ovulatie ) trece.
delfinasa
Postat: Wednesday, July 13, 2011 6:30 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Da, eu...cu luni de zile inainte sa raman insarcinata mi-am monitorizat ovulatia si am observat ca in prima zi ma intepa, dar nu pentru mult timp si intensitatea era medie, apoi eram ok. Iti dai seama cu exactitate si din ce parte ovulezi: stanga sau dreapta. La fel ca tine, nu simteam intepaturile in fiecare luna si, pentru ca incercam sa ramana insarcinata, imi verificam aditional si mucusul sa fiu sigura ca ovulez. Se poate sa simti crampele cat timp cat ovulezi, nu numai la inceput.
misha
Postat: Wednesday, July 13, 2011 6:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Kali, eu in luna cand am ramas insarcinata am avut niste intepaturi crunte in zona ovarelor, in partea dreapta daca tin minte bine. Si cred ca tot acolo a fost localizat si chistul hemoragic (cel care rezulta dupa ovulatie) la primele ecografii.
Nu poti merge la o ecografie in perioada aceasta cand te doare? poate se vede ceva pe-acolo...sanatate multa!pupici

PS. Vreo surpriza, ceva?coeur ras
dana_na
Postat: Wednesday, July 13, 2011 8:01 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/5/2011
Postari: 428
Kali, incearca sa faci o ecografie. Poate fi nimic sau poate fi un micut chist. Asa a inceput si la mine, mici dureri, nu in fiecare luna, dar dupa 2 ani cand au inceput dureri puternice au descoperit 2 chisturi care au trebuit operate. Nu vreau sa te sperii, poate fi doar de la ovulatie, dar asa, pentru linistea ta, incearca sa faci niste analize. Multa sanatate, sunt sigura ca nu e ceva grav. pupici
kali
Postat: Thursday, July 14, 2011 9:15 AM

Fetele, multumesc pentru sugestiicomputerlove
Eco am tot facut ( e drept ca nu s-a nimerit niciuna fix in perioada durerilor, ca e cam dificil... programarile la un medic bun se fac cu aprox. 3-4 sapt. inainte ) si sunt ok. Chisturi nu am... sau nu se vad.
Misha, nu e nicio surprizaras, ca mi-am pus fundita. Daca vom lua decizia de a avea copii ( desi nu cred ) la noi se va putea numai prin inseminare artificiala ori FIV. Da' eu zic ca ne ajung... nu vreau sa ramanem fara urechi.
monica irimia
Postat: Thursday, July 14, 2011 10:41 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
kali wrote:
Intreb si eu aici: voi aveti dureri de ovare/ uter la ovulatie?

Da, mi se intampla si mie si e exact perioada de care povestesti tu.
kali
Postat: Thursday, July 14, 2011 5:44 PM

Monica, in sfarsit cineva! Nu ca m-as bucura, dar am mai intrebat in stanga si in dreapta si mi s-a spus ca ma gandesc prea mult la asta de ma doare atatalcool
Da', sincer, pe mine nu are de ce sa ma preocupe subiectul, ca nu ma tem de sarcina si nici nu am cum pe cale naturala; deci nu ma monitorizez.

Am reusit sa ajung azi la eco; am zis ca am o urgentaras
Bineinteles ca mi-a confirmat ca sunt la ovulatiealcool
Totul e normal; pentru mai multa siguranta m-a chemat imediat dupa menstrutie ( ziua 7-9, sa vedem cum arata inainte de "furtuna" )
... Si da, cica sunt firesti durerile in timpul ovulatiei, precum si senzatii usoare de greata ( pe care eu nu le am ).
E mai degraba neplacut decat ingrijorator, dar daca iar mi s-a pus piticul... ma duc... asa cum merg - iaaaar! - la gineco, sa-l intreb si pe el, de control.
Poate asa ma linistesc definitiv.alcool Si nu le mai bag in seama.box2

shirel
Postat: Thursday, July 14, 2011 9:44 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
kali wrote:
Monica, in sfarsit cineva! Nu ca m-as bucura, dar am mai intrebat in stanga si in dreapta si mi s-a spus ca ma gandesc prea mult la asta de ma doare atatalcool
Da', sincer, pe mine nu are de ce sa ma preocupe subiectul, ca nu ma tem de sarcina si nici nu am cum pe cale naturala; deci nu ma monitorizez.

Am reusit sa ajung azi la eco; am zis ca am o urgentaras
Bineinteles ca mi-a confirmat ca sunt la ovulatiealcool
Totul e normal; pentru mai multa siguranta m-a chemat imediat dupa menstrutie ( ziua 7-9, sa vedem cum arata inainte de "furtuna" )
... Si da, cica sunt firesti durerile in timpul ovulatiei, precum si senzatii usoare de greata ( pe care eu nu le am ).
E mai degraba neplacut decat ingrijorator, dar daca iar mi s-a pus piticul... ma duc... asa cum merg - iaaaar! - la gineco, sa-l intreb si pe el, de control.
Poate asa ma linistesc definitiv.alcool Si nu le mai bag in seama.box2

Kali,am si eu dureri din astea cateodata si cel mai des cand ma racesc jos deci nu stiu parca un fel de durere amestecata intre durerea de ciclu (pe care nu o prea am )intre durerea ca si cum ai face un efort (fuga).Prima data tare m-am agitat si bucurat in acelasi timp fiindca aveam si greturi si credeam ca sunt insarcinata sic pe urma m-am obisnuit ca sunt dureri de ovare din timpul ovulatiei ,nu le am permanent dar sunt insotite c-am mereu de greturi finutze sic .Eu ma tratez cu un nurofen si dispar.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed