Intarcarea

Options Intarcarea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monique
Postat: Saturday, December 9, 2006 11:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Noi suntem amandoua OK, eu mi-am revenit in 2 zile, dar Alexandra ne-a oferit un spectacol pe cinste 4-5 zile (si nopti). Acum deja nu ma mai cauta pe sub bluza, in schimb are o stare accentuata de nervozitate... poate si din cauza ca acele 4-5 zile a fost f alintata, iar acum am revenit la normal...
Asta e, ma bucur ca am intarcat-o, pt ca acum are un program in ceea ce priveste mancarea... ca pana acum de la mine nu manca nimic, decat tzitzi, scuipa tot ce-i dadeam, in week-end nu punea gurita pe papa, iar cu bona manca de rupea...
Multumim pt sustinere!
Codruta, voi cum va mai descurcati?
Miri
Postat: Sunday, December 10, 2006 8:38 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Monique, ma bucur ca ati reusit sa treceti - cu bine! peste aceasta etapa!pupici
g_nicoleta2000
Postat: Monday, December 11, 2006 2:05 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Monica, multasnaatte si ne bucuram sa sunteti bine amandoua. Ce fascinanti sunt copii astia, ce bine stia Alex ca tu esti cu tzatzica cea buna si bona cu papitzabounce
anason
Postat: Friday, February 9, 2007 12:35 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Este prima data cand scriu sper sa-mi iertati eventualele greseli.
Am o fetita de aproape 10 luni si ma gandesc din ce in ce mai mult la momentul intarcarii. Urmeaza sa incep serviciul . Problema mea este da suge de ff multe ori la san si zi si noape si nu prea mananca alceva decat fff greu .Avem trei mese pe zi la11.14.si18 dar ele sunt ffoarte sarace abia de gusta cateva lingurite. u bea nici sucuri nici cu cana nici cu bibi. cum simte alt gust decat lapte sau apa scuipa.eu incerc cu rabdare sa-i dau totusi cate putin in fiecare zi dar parca merge din ce in ce mai prost. voi v-ati confruntat cu problema asta si cum ati rocedat in acest caz cu intarcatul?
ajutati-ma cu sfaturile voastre. si multumesc.
mommy
Postat: Friday, February 9, 2007 1:15 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Anason, bine ai venit!
Eu am inceput serviciul la 6 luni si pe atunci inca il alaptam la 3 ore. Dar Mihaita s-a acomodat foarte repede cu noul program si de foame a mancat foarte bine in lipsa mea, supa, iaurt, fructe etc. Eu zic ca nu e musai sa il intarci brusc, poti incepe prin a scoate mesele de lapte din timpul zilei. Eu inca mai alaptez seara si dimineata (la 1 an si 5 luni, aproape), pentru ca Mihaita nu a acceptat alt fel de lapte. In timpul zilei mananca mancare obisnuita si nu face nazuri, pentru ca nu primeste "snackuri" intre mese si nici titi.
Nu iti face griji, bb se va acomoda.
anason
Postat: Sunday, February 11, 2007 4:51 PM

Miru wrote:
Anason, bine ai venit!
Eu am inceput serviciul la 6 luni si pe atunci inca il alaptam la 3 ore. Dar Mihaita s-a acomodat foarte repede cu noul program si de foame a mancat foarte bine in lipsa mea, supa, iaurt, fructe etc. Eu zic ca nu e musai sa il intarci brusc, poti incepe prin a scoate mesele de lapte din timpul zilei. Eu inca mai alaptez seara si dimineata (la 1 an si 5 luni, aproape), pentru ca Mihaita nu a acceptat alt fel de lapte. In timpul zilei mananca mancare obisnuita si nu face nazuri, pentru ca nu primeste "snackuri" intre mese si nici titi.
Nu iti face griji, bb se va acomoda.
anason
Postat: Sunday, February 11, 2007 5:00 PM

Multumesc pentru incurajari Miru am sa incerc si eu sa-i dau sa suga dupa ce merg la serviciu.
Sincer nici eu nu prea vreau sa renunt ca mi-e drag sa-i dau tatica.Daca ar suge doar noaptea si dimineata nu mi-ar fi prea greu. Am citit sfaturile tuturor am sa vad ce pot aplica in cazul nostru. Din cate am vazut ceilalti copii mananca dar poate va manca si Sonia mea.
mommy
Postat: Monday, February 12, 2007 11:30 AM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
anason wrote:
Multumesc pentru incurajari Miru am sa incerc si eu sa-i dau sa suga dupa ce merg la serviciu.
Sincer nici eu nu prea vreau sa renunt ca mi-e drag sa-i dau tatica.Daca ar suge doar noaptea si dimineata nu mi-ar fi prea greu. Am citit sfaturile tuturor am sa vad ce pot aplica in cazul nostru. Din cate am vazut ceilalti copii mananca dar poate va manca si Sonia mea.

pupici Sa ne povestesti cum ai procedat, cum v-ati descurcat. Si eu ma gandesc la intarcare, Mihaita merge pe 2 ani. Nu stiu cum voi proceda, ma mai gandesc.
LIA
Postat: Monday, February 12, 2007 12:11 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/6/2006
Postari: 309
Locatia: Bucuresti
Eu asteptam cu groaza momentul intarcarii. Fiica-mea era innebunita dupa tzitzi, sugea si noaptea, nu adormea decat asa... Alte lichide nu prea vroia (in afara de suc de mere nu vroia nimic, nici apa nici ceai). Ma gandeam ca imi va fi greu pt.ca ea nu accepta nici biberonul, nici suzeta. Si cand colo, sambata, surpriza! Nu i-am mai dat sa suga incepand de dimineata. I-am dat sa manance ce stiam ca ii face ei placere, a marait ea un pic, pe urma am iesit afara, am incercat sa ii distrag atentia. Cand am venit de afara a inceput sa urle. A plans vreun sfert de ora, dupa care a adormit (fara sa suga), adevarul e ca am luat-o in brate, am vorbit cu ea, i-am cantat. Cand s-a trezit a mancat un castronel de ciorba, si incredibil pt.mine, a baut o cana cu apa! Seara iarasi am avut un pic de show, tot inainte de culcare. Am procedat cam ca la pranz (adica i-am cantat etc. - sper sa nu se obisnuiasca asa). S-a mai trezit de 2 ori peste noapte, a plans putin, nu a vrut nici lapte nici apa nici ceai, nimic. Prima noapte am lasat-o sa doarma singura in pat (inainte dormea cu mine). Asta noapte m-am trezit cu ea peste mine, si am constatat ca daca sunt langa ea (cand se trezeste si incepe sa planga) si incep sa o mangai adoarme la loc fara prea mult scandal. Nu imi vine sa cred ca e totusi mult mai usor decat ma asteptam eu. Partea proasta e ca eu ma simt foarte prost. Desi m-am legat strans la sani si am pus comprese cu apa rece, am luat si bromcriptin, de-abia de azi simt putina detensionare in zona sanilor, ca aveam niste dureri de am crezut ca mor. Pe urma bromcriptinul ala e nenorocire, Doamne cat de rau mi-a fost dupa primele 2 pastile...Ai o senzatie de ameteala, greata si somnolenta in acelasi timp, insotite de o senzatie de lesin, nu stiu cum sa va explic, dar in viata mea nu m-am simtit atat de rau. Cam asta a fost povestea cu intarcarea Cristianei. Sper ca mamicile care urmeaza sa ii intarce pe micuti sa nu aiba prea multe probleme. Si mie mi-a fost greu sa stiu ca nu o mai vad cu mainile alea grasune cum imi tinea sanul, dar este un moment pe care trebuie sa il depasim.
miraa
Postat: Monday, March 5, 2007 3:10 PM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
LIA wrote:
Eu asteptam cu groaza momentul intarcarii. Fiica-mea era innebunita dupa tzitzi, sugea si noaptea, nu adormea decat asa... Alte lichide nu prea vroia (in afara de suc de mere nu vroia nimic, nici apa nici ceai). Ma gandeam ca imi va fi greu pt.ca ea nu accepta nici biberonul, nici suzeta. Si cand colo, sambata, surpriza! Nu i-am mai dat sa suga incepand de dimineata. I-am dat sa manance ce stiam ca ii face ei placere, a marait ea un pic, pe urma am iesit afara, am incercat sa ii distrag atentia. Cand am venit de afara a inceput sa urle. A plans vreun sfert de ora, dupa care a adormit (fara sa suga), adevarul e ca am luat-o in brate, am vorbit cu ea, i-am cantat. Cand s-a trezit a mancat un castronel de ciorba, si incredibil pt.mine, a baut o cana cu apa! Seara iarasi am avut un pic de show, tot inainte de culcare. Am procedat cam ca la pranz (adica i-am cantat etc. - sper sa nu se obisnuiasca asa). S-a mai trezit de 2 ori peste noapte, a plans putin, nu a vrut nici lapte nici apa nici ceai, nimic. Prima noapte am lasat-o sa doarma singura in pat (inainte dormea cu mine). Asta noapte m-am trezit cu ea peste mine, si am constatat ca daca sunt langa ea (cand se trezeste si incepe sa planga) si incep sa o mangai adoarme la loc fara prea mult scandal. Nu imi vine sa cred ca e totusi mult mai usor decat ma asteptam eu. Partea proasta e ca eu ma simt foarte prost. Desi m-am legat strans la sani si am pus comprese cu apa rece, am luat si bromcriptin, de-abia de azi simt putina detensionare in zona sanilor, ca aveam niste dureri de am crezut ca mor. Pe urma bromcriptinul ala e nenorocire, Doamne cat de rau mi-a fost dupa primele 2 pastile...Ai o senzatie de ameteala, greata si somnolenta in acelasi timp, insotite de o senzatie de lesin, nu stiu cum sa va explic, dar in viata mea nu m-am simtit atat de rau. Cam asta a fost povestea cu intarcarea Cristianei. Sper ca mamicile care urmeaza sa ii intarce pe micuti sa nu aiba prea multe probleme. Si mie mi-a fost greu sa stiu ca nu o mai vad cu mainile alea grasune cum imi tinea sanul, dar este un moment pe care trebuie sa il depasim.

plans am auzit si eu de stari de amteala,asa cum explicai u
ma cuprinde si pe mine groaza,pt ca suntem atasati f tare unul de celalalt si nu potplans aseara a fost groaznic, nu am inchis un ochi...a supt non stop...la 12 a vrut la fel sa doarma, dar nu mai potbataus
Mela
Postat: Tuesday, March 6, 2007 11:39 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Solutia cea mai buna e intarcarea treptata, zic eu. Trebuie scoasa cate o masa la tzitzi, dupa cateva zile alta si tot asa. Copilului i se poate distrage atentia de la lapticul mamei, sunt atatea moduri de a o face.
Asa e mai usor si pt mami si pt bb.
Si mai trebuie extrem de multa rabdare.
Succes, Anason!
Alina
Postat: Tuesday, March 6, 2007 3:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Eu nu sunt de acord cu intarcarea treptata. Am intarcat ambii copii brusc si gata.
LIA
Postat: Wednesday, March 7, 2007 8:32 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/6/2006
Postari: 309
Locatia: Bucuresti
Miraa, eu zic ca vine un moment in care trebuie sa spunem "gata". Cred ca Milan a beneficiat din plin de beneficiile alaptarii si acum e destul de mare si poti sa il intarci. Trebuie sa te gandesti si la tine. Si eu am tot amanat momentul, mi-a venit foarte greu pt.ca nu a avut cine sa ma ajute, dar pana la urma a fost bine. Oricum, hotararea ramane a ta. Inca ceva, daca il intarci i-a aspirina, mie mi-a facut foarte bine, doar asa mi s-au decongestionat sanii, chiar daca am luat si bromcriptin. Succes!pupici
Mela
Postat: Wednesday, March 7, 2007 7:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
pai si eu am intarcat-o de pe o zi pe alta pe fiica-mea si a fost rau,mai ales pentru mine si de-aia ziceam ca o varianta mai buna poate fi intarcarea treptata.cel putin asa o sa incerc cu juniorul nostru.
Alyna
Postat: Wednesday, March 7, 2007 7:39 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Mai fetelor, eu sunt tare suparici... Matei nu mai vrea sa suga pale uff il pun la san si incepe sa se foiasca, intoarce capul in alta parte...nu mai reusesc sa-l alaptez si gata..plans plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed