Intarcarea

Options Intarcarea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, November 29, 2006 2:26 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Kiki wrote:

Da' de ce ar fi de rau? scratch

dance Nu-i de rau dar cateodata pic de aiurita de atata hilizeala.bis
Vesna
Postat: Wednesday, November 29, 2006 2:31 PM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Nico, welcome the club!
Adriana, succes la intarcare! Eu cand am inceput intarcarea, Raz avea 2 mese de lapte/zi: dimineata si seara. Am inceput intai la masa de dimineata sa-i dau bibe (pe care l-a acceptat foooarte greu, cam intr-o luna-cand il vedea incepeau urletele), cate 30 ml/zi de lapte praf, iar cand am reusit sa-i dau numai bibe dimineata, am inceput aceeasi metoda si seara. De san s-a desprins destul de usor, mai greu a fost acceptarea biberonului.
Intarcand treptat, nu am avut nici eu, nici Raz traume, sanii nu au explodat si laptele praf l-a acceptat fara sa vomite sau sa aiba scaune moi.
Personal, nu i-am dat ceai noaptea, doar apa, din aceleasi considerente ca si Alina. ras
AdrianaC
Postat: Wednesday, November 29, 2006 5:58 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Peste zi am reusit sa reduc la 2 numarul meselor de laptic de la mami.

Seara mananca de 2-3 ori insa si nu reusesc sa il calmez decat daca ii dau sa suga. Daca incerc cu leganat, cantat, apa - nu fac nimic. Nu merge.

Cum si ce sa mai fac sa il dezvat? Please help ! Si se uita la mine cu niste ochisori rugatori si zice bocind ma-ma, ma-ma si ma trage de bluza ca sa suga plans
TatyKS
Postat: Wednesday, November 29, 2006 6:22 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Nu stiu cum e si ce sfat sa iti dau...eu iti zic ce ii fac Karinei cand se trezeste noaptea...ii dau muult ceai, de cate ori vrea sa se ridice o asez la loc, cateodata ma fac ca dorm si se culca la loc , cateodata o mai las sa planga, apoi o iau la mine pe piept , o mangai si apoi o pun iar in patutul ei si se culca. Stai intr-o noapte facand asa , fara sa-i da san si vezi ce face, sau du-te cu el in alta camera si jucati-va putin pupici , oboseste-l .dar nu-i da san
Bafta multapupici
kali
Postat: Wednesday, November 29, 2006 6:27 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Nici eu nu stiu ce sa te sfatuiesc... e dureros, mai ales pentru mama.
Eu am intarcat-o pe Alexia in decurs de o luna, dar nu sugea decat cand ii era foame, deci nu de alint. Biberonul mi l-a acceptat foarte greu, aproape ca o fortam, dar ea era si mai mica...
... Si vreau sa-ti spun ca si acum cand ma vede dezbracata fuge spre mine si vrea sa sugaplans
Alina
Postat: Wednesday, November 29, 2006 6:36 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
AdrianaC wrote:
Peste zi am reusit sa reduc la 2 numarul meselor de laptic de la mami.

Seara mananca de 2-3 ori insa si nu reusesc sa il calmez decat daca ii dau sa suga. Daca incerc cu leganat, cantat, apa - nu fac nimic. Nu merge.

Cum si ce sa mai fac sa il dezvat? Please help ! Si se uita la mine cu niste ochisori rugatori si zice bocind ma-ma, ma-ma si ma trage de bluza ca sa suga plans

Uite, tocmai de aceea am optat pentru intarcarea brusca. Am zis GATA si gata a fost. N-as fi putut suporta sa-i mai dau putin, macar putin, ori ii dau ori nu-i dau. Cel putin asta e parerea mea.

Nico, nu am stiut ca Alexandra nu mai papa tzitzica, chiar credeam ca inca alaptezi.
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, November 29, 2006 8:28 PM

Alina wrote:

Nico, nu am stiut ca Alexandra nu mai papa tzitzica, chiar credeam ca inca alaptezi.

Nope. Am intarcat-o si sincer nu-mi pare rau. Cred ca sunt cea mai ingrozitoare mamica de pe forum pentru ca simt asa ceva dar sincer cred ca intarcatul face parte dintr-o faza normala a vietii unui copil. Decat sa o alaptez nervoasa ca ma tot trage de mameloane si ca nu vrea sa adorma mai bine o mamica care sta relaxata langa copil. Eu asa simt. De plans cred ca toti plang, este o schimbare mult prea importanta in viata lor dar sa nu uitam ca este o schimbare fireasca.
Acum Alex nu mai stie exact ce facea cu tzatzi. cand le vede rade la ele, apasa pe ele dar oare Oare la ce erau ele bune?oare . Nici vorba sa mai incerce sa puna gura pe ele doar atat ca-i face mare placere sa le vada.yes
Miri
Postat: Wednesday, November 29, 2006 9:29 PM

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Eu ,la sfatul unor mamici de pe forum, am inceput sa-i dau ceai noaptea, in perioada in care inca mai alaptam, ca sa o determin sa doarma mai mult, sa nu se mai trezeasca pentru doua trei molfaituri la san, de alint.Chiar am avut rezultate, ca altfel si acum ma mai trezeam din 2 in 2 ore!banghead (asa ma trezesc din 3 in 3ras )
Acum, Sara a invatat sa ma traga de bluza, atunci cand o intreb "unde are mami titi?"iar daca ma vede dezbracata, incepe sa intinda degetelul spre mine si sa tipe!
SI mentionez ca ea nu a fost niciodata mare fan al alaptarii!
sousourel
Postat: Wednesday, November 29, 2006 9:49 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
g_nicoleta2000 wrote:

Nope. Am intarcat-o si sincer nu-mi pare rau. Cred ca sunt cea mai ingrozitoare mamica de pe forum pentru ca simt asa ceva dar sincer cred ca intarcatul face parte dintr-o faza normala a vietii unui copil. Decat sa o alaptez nervoasa ca ma tot trage de mameloane si ca nu vrea sa adorma mai bine o mamica care sta relaxata langa copil. Eu asa simt. De plans cred ca toti plang, este o schimbare mult prea importanta in viata lor dar sa nu uitam ca este o schimbare fireasca.
Acum Alex nu mai stie exact ce facea cu tzatzi. cand le vede rade la ele, apasa pe ele dar oare Oare la ce erau ele bune?oare . Nici vorba sa mai incerce sa puna gura pe ele doar atat ca-i face mare placere sa le vada.yes

... pai atunci cred ca suntem doua uff ca si eu simt exact, dar exact la fel. Am intarcat fara probleme si nici macar nu le duce dorul...vorba ta, daca le vede intamplator nu reactioneaza nicicum, parca n-ar fi supt 11 luni si mai bine...nu mai stie la ce sunt bune.
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, November 30, 2006 1:44 PM

sousourel wrote:

... pai atunci cred ca suntem doua uff ca si eu simt exact, dar exact la fel. Am intarcat fara probleme si nici macar nu le duce dorul...vorba ta, daca le vede intamplator nu reactioneaza nicicum, parca n-ar fi supt 11 luni si mai bine...nu mai stie la ce sunt bune.

hainoroc Ce bine-i impreuna!dance
Mela
Postat: Thursday, November 30, 2006 5:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Adriana, stii ce am tras cu fiica-mea? Ma apuca groaza cand imi aduc aminte.
2 zile si 3 nopti de urlete, scandal mare, nesomn. Se trezea la jumatate de ora noaptea sa ceara san, nu-i dadeam si urla 2 ore non-stop. Rau de tot a fost.
Si apoi, deodata...liniste, somn neintrerupt noaptea, nu a mai cerut, nu a mai tras de bluza.

Toate astea pt ca am intarcat-o fortat, nu i-am mai dat nici macar de mila, nu avea rost sa o intorc din drum.

E un moment foarte greu pt mama si copil.

Bafta in continuare!
Alina
Postat: Thursday, November 30, 2006 6:40 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Acum Alex nu mai stie exact ce facea cu tzatzi. Cand le vede rade la ele, apasa pe ele dar oare Oare la ce erau ele bune?oare . Nici vorba sa mai incerce sa puna gura pe ele doar atat ca-i face mare placere sa le vada.yes

Catinca m-a terminat aproape trei ani cu mangaieri si "piscaturi", eram deja insarcinata cu Tudor si tot la fel facea, ducandu-ma cu gandul ca nu am sa mai fiu in stare sa alaptez, ca nu voi mai suporta atingere, etc.
Tudor, ce sa zic, cum le vede, cum le mangaie, le pupa, Doamne, se cunoaste ca e baiat.

Asa ca si tu si Sousourel sunteti niste cazuri fericite.

bontocel
Postat: Friday, December 1, 2006 12:41 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/30/2006
Postari: 381
Locatia: galati
Am intarcat si noi de aproape o saptamanayes..si nu imi pare rau deloc.
Elena s-a acomodat foarte repede..doar daca ma dezbrac de fata cu ea si vede tzitzi-arata cu degetul si maraie sic
Cu sanii insa e o problema-iau BROCRIPTIN DE O SAPTAMANA SI TOT SE MAI FORMEAZA NODULI LA SANI
Nu sunt umflati dar ma dor la atingere si sunt noduli...asa ca i-am mai stors azi chiar daca de am auzit ca nu mai tb storsi cry
VOI CUM ATI INTARCAT? NU AVEATI PROBLEME CU SANII?
Alina
Postat: Friday, December 1, 2006 12:52 PM

bontocel wrote:
Cu sanii insa e o problema-iau BROCRIPTIN DE O SAPTAMANA SI TOT SE MAI FORMEAZA NODULI LA SANI
Nu sunt umflati dar ma dor la atingere si sunt noduli...asa ca i-am mai stors azi chiar daca de am auzit ca nu mai tb storsi cry
VOI CUM ATI INTARCAT? NU AVEATI PROBLEME CU SANII?

Ai mare grija, mare grija.
Eu am luat Brocriptin si mi-a fost foarte, foarte rau, de aceea le-am intrerupt; monique mi-a trims fiole de Sintofolin (4) si le-am facut. Sunt mult mai eficiente.
Trebuie obligatoriu sa te storci, dar nu ca sa golesti sanii (asa vei face loc altui lapte), ci pentru a-i degaja. Nodulii de care vorbesti nu au ce cauta acolo. pale
Mela
Postat: Friday, December 1, 2006 1:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mie medicul ginecolog mi-a interzis sa ma mulg, a zis ca asa nu trece pana ... cine stie cand secretia.
Nu am luat nimic, fiind gravida nu am avut voie, dar intr-o saptamana nu mai aveam probleme. Pprimele 4 zile au fost groaznice, aveam dureri la cea mai mica miscare. Mi-am pus multe comprese reci, m-am facut cu crema de galbenele, mi-am pus in sutien foi de varza si ... am scapat destul de repede.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed