Intarcarea

Options Intarcarea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Thursday, March 9, 2006 7:40 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Noi in schimb am cam renuntat la biberon in favoarea sanului. Foarte rar nu se satura si mai vrea bibele.
monique
Postat: Sunday, March 12, 2006 10:33 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Am si eu o intrebare: daca nu o voi alapta pe Alexandra o saptamana (din motive de operatie de apendicita si ulterior tratament cu antibiotice), o pot alapta din nou?
stele_pe_cer
Postat: Sunday, March 12, 2006 10:42 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
monique wrote:
Am si eu o intrebare: daca nu o voi alapta pe Alexandra o saptamana (din motive de operatie de apendicita si ulterior tratament cu antibiotice), o pot alapta din nou?

Daca intre timp (in saptamana cat vei fi operata) vei putea sa te mulgi si neaparat sa arunci alptele (te mulgi ca sa mentii secretia lactata, si arunci laptele ca este contaminat cu medicamente), si, DACA bebelina va fi alimentata cu lapte praf cu gust mai prost decat cel matern (NAN sau Similac) si DACA tetina va fi cu orificiu mic (Avent sau B_free- am uitatde pe ce melaeguri esti, dar la noi numai cele 2 firme au tetine similare mamelonului, si s-ar putea kiar farlin sa aiba , dar nu am avut si nu pot spune nimic de ei), atunci sunt sanse sa mai poti alapta, adica bebelina sa nu-ti refuze sanul.

Daca vei mai avea lapte si bb refuza sanul, si daca esti sigura ca esti rezistenta la stress, poti cumpara o pompa electrica (e mai eficienta decat cea manuala) si te poti mulge si sa-i dai lapticul tau, atat cat e si cat va mai fi.Cand nu va mai fi suficient, daca te tin nervii (este foarte stresant sa vezi cat scoti si cat are nevoie bebelul, cred ca a fost cel mai stresant lucru din viata mea de mamica), te poti mulge in continuare si ii dai atat cat iese, apoi ii dai completare formula, dar o formula mai rea la gust decat laptele matern.

Iti tinem pumnii sa iasa operatia bine, sa te simti si tu bine, si sa fii linistita ca bebelina ta va fi ingrijita.Sa ne tii la curent cu tine si cu bebe si, indif cum va fi, noi suntem alaturi de tine.

g_nicoleta2000
Postat: Sunday, March 12, 2006 10:43 AM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Iubita noastra Monique, nu uita sa te mulgi in spital ca sa mai ai laptic la intoarcere acasa.
Multig regulat ca sa nu pierzi lactatia. Asa fac si MOI si vad ca sanul cel beteag produce in laptic
Vesna
Postat: Sunday, March 12, 2006 10:51 AM

Intrat: 2/27/2006
Postari: 1307
Locatia: Bucuresti
Monique, multa sanatate, operatie reusita si reintoarcere acasa grabnica! Mult laptic!
Elia
Postat: Sunday, March 12, 2006 2:23 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Monique, eu am citit despre mamici care s-au operat de diverse chestii si au putut alapta la cateva ore dupa operatie, asa ca intreaba-ti doctorul daca nu iti poate da medicamente care sunt compatibile cu alaptatul. Am citit ca de multe ori doctorii nu cauta asa ceva fie pt ca nu stiu ca alaptezi, fie pt ca nu le-ai spus ca vrei sa continui cu alaptatul, fie pt ca sunt comozi, dar cica la aproape toate medicamentele exista si un echivalent care e compatibil cu alaptatul.

Oricum, chiar daca nu poti alapta o saptamana, nu ar trebui sa fie probleme dupa, pentru ca in general la varsta asta copiii nu sunt prea incantati de ideea de a fi intarcati(la varste mai mici e mai probabil sa refuze sanul dupa o intrerupere si folosirea biberonului). Am citit ca in situatii unde e absolut necesara folosirea biberonului, e bine ca o alta persoana, nu mama, sa ii dea laptele copilului, astfel incat copilul sa asocieze mama cu papatul la san si lte persoane cu biberonul si sa se creeze mai putina confuzie. Si intr-adevar cica forma tetinelor e foarte importanta si debitul, ca daca e prea rapid se leneveste bebe si nu mai vrea sa munceasca la san.

Succes la operatie si alaptare lunga si fara probleme dupa.
taki
Postat: Sunday, March 12, 2006 2:36 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
monique wrote:

Succes la operatie si insanatosire grabnica!
Anaida
Postat: Sunday, March 12, 2006 2:46 PM

Postari: 1855
Si eu iti urez insanatosire grabnica...sa revii cat mai repede printre noi! pupici pupici
AdrianaC
Postat: Sunday, November 26, 2006 7:14 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
M-am hotarat ca in maxim 2 luni sa il intarc pe Andrei. Spun in maxim 2 luni pentru ca vreau sa o fac treptat, nu deodata.

Aveti ceva sfaturi pentru mine de cum as putea sa ii tai din mesele de laptic, in conditiile in care el s-a cam invatat sa adoarma la mine numai la san (daca il adoarme mama mea, adoarme si fara sa suga, dar mama de la 1 decembrie nu o sa mai vina).

De asemenea, ce pot face sa il conving sa bea ceai sau apa noaptea in loc de laptic de la mami?
Mela
Postat: Sunday, November 26, 2006 10:14 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
eu as zice sa nu il inveti noaptea cu apa sau ceai,o sa te trezesti la el tot de atatea ori ca si cand sugea.eu nu i-am dat nimic cand am intarcat-o(1 an si 1 luna) si acum doarme toata noaptea.mai plange in somn cand ii ies maselute,dar nu sta treaza,nu cere nimic.

invata-l tot cate putin cu laptic din comert,ziua atrage-i atentia cu altceva.e foarte greu,eu am vrut sa fug in lume in perioada aia,dar o sa reusesti.
bafta multa!
Alina
Postat: Monday, November 27, 2006 11:00 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Eu ambii copii i-am intarcat deodata. Cred totusi ca intarcarea treptata e mai usor de acceptat. Zilnic introdu-i cate putin laptic, ori din comert, ori vezi tu, ca el sa inceapa sa-l accepte. Despre nopti nu stiu ce sa-ti zic. Dupa intarcare, si Catinca si Tudor s-au mai trezit cateva nopti pentru a cere apa, eu ceai nu le dau, pentru ca ceaiul il consider medicament. Acum doar uneori se mai trezesc de sete.

Trauma psihica prin care am trecut la intarcarea lui Tudor o cunoasteti cu totii. Si acum am momente cand regret pasul facut. Iti doresc mult succes si sa depasesti usor acest moment. pupici
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, November 29, 2006 1:49 PM

Eu am intacat-o pe Alex la 40 de zile de la decesul tatalui meu si principala motivatie a fost lipsa lapticului din sani. Era o perioada deosebit de stresanta si nu mai era mare laptic in sani dar Alex era consecventa si sugea de 2-3 ori pe zi si o data sau de doua ori pe noapte nefiind deranjata ca nu curge mai nimic din san.
Apoi eram si terminata psihic, pur si simplu ma cam saturasem de alaptat noaptea si brusc m-a traznit ideea de a nu-i mai da laptic de la san noaptea indiferent cat de tare se supara. Ma asteptat la nopti de cosmar, imi era frica ca o sa boceasca noptile de o sa ne mute vecinii din bloc dar surpriza: a smiorcait cam 3 nopti Fara prea mare taraboi dupa care a dormit frate de la 8 seara pana la 7 dimineata fara sa se mai trezeasca nici macar dupa apa. Cred ca daca-mi spunea cineva ca tine intarcarea peste noapte nu credeam. Si papa tzatzica peste zi la somnul de amiaza si la cel de seara+canitza cu latic praf.
Dupa 2 saptamani de cand dormea fara tzatzica noaptea am facut marele pas de a intarca si peste zi si iar imi era o frica teribila ca nu o adoarma niciodata cu o jucarie in brate parasindu-mi mie sanul. A bocit taaaaare de tot, ziceai ca o torturez, imi venea sa scot sanul sa il bag in gura aia tipatoare si sa taca odata dar eram si eu franta de la atata tzoncanit asa ca am mangaiat-o, am stat langa ea si nu am parasit-o si pana la uram a adormit. Asa a facut cam 5-6 zile dupa care a acceptat ca gata cu tzatzica. A mai avut cateva crize in prima luna cand inca isi mai amintea de tzatzica si ma tragea de bluza dar decizia fusese luata si nu m-am mai intors inapoi. Probabil daca luam niste suplimente de stimulare a lactatiei ma puneam pe picioare dar sincer va spun ca-mi doream sa o intarc pentru simplu motiv ca nu mai puteam suporta psihic.
Eu nu am avut nici cea mai mica problema fizic vorbind. Nu am luat nici o pastila, nu s-a umflat nimic doar atat ca acum mi se pare ca am niste sani tare amarati. Saracutii au muncit din greu 15 luni asa ca-i cred si pe ei si acum ii masez frumos in fiecare seara in semn de multumire.firstprize
Kiki
Postat: Wednesday, November 29, 2006 1:59 PM

Nico, esti tare haioasa! hohot hohot hohot
Bine ca s-a terminat si ca Alex a acceptat intarcarea! pupici pupici pupici
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, November 29, 2006 2:13 PM

Kiki wrote:
Nico, esti tare haioasa! hohot hohot hohot
Bine ca s-a terminat si ca Alex a acceptat intarcarea! pupici pupici pupici

oare oare o fi de bine?ras
Kiki
Postat: Wednesday, November 29, 2006 2:22 PM

g_nicoleta2000 wrote:

oare oare o fi de bine?ras

Da' de ce ar fi de rau? scratch
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed