Insuficienta de col uterin

Options Insuficienta de col uterin
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Fluturas
Postat: Tuesday, December 22, 2015 10:20 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Dupa o lipsa semnificativa, revin. ..tot aici...poate aici gasesc raspuns la intrebarile mele.am cautat pe forum daca mai e vreun subiect despre asta, dar nu am gasit. In caz ca e, moderatorii pot muta subiectul
Deci, e cineva care trece sau a trecut prin asta?. Ce se poate face? E posibil ca dupa o nastere (sau 3 in cazul meu) naturala, fara nici o problema sa se iveasca problema asta?sa ma explic....in aprilie am pierdut o sarcina la 16 saptamani, iar acum o saptamana o alta sarcina la 19 saptamani. Prima data mi-au spus ca a fost o infectie la lichidul amniotic.acum astept rezultatele la controlul de 6 saptamani, dar pare ca e asta:insuficienta de col uterin.
Orice informatie e binevenita
miriam
Postat: Tuesday, December 22, 2015 1:47 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4969
Locatia: bh
Ooo Fluturas, imi pare raucomputerlove
Nu stiu sa ti raspund ca nu am trecut prin asa ceva, dar iti doresc sanatate si sa gasesti cauza, sa va puteti indeplini visul de a mai avea un bebe!
ingerash
Postat: Tuesday, December 22, 2015 2:20 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
Nu am auzit de asa ceva....imi pare rau draga mea plans
bulibuli
Postat: Tuesday, December 22, 2015 2:45 PM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
La noi se numeste col incompetent sau incompetenta de col uterin, adica un col care nu sta inchis pentru a putea tine sarcina, este moale, scurt, deschis. Pentru asta se poate face cerclaj. In plus trebuie evitat orice efort sau contractie, practic stai cam toata sarcina la pat.
AdrianaC
Postat: Tuesday, December 22, 2015 3:03 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Fluturas, gasesti un articol aici
Fluturas
Postat: Tuesday, December 22, 2015 3:40 PM

Bulibuli, asa se spune si aici, doar ca pe net am gasit denumirea in romaneste de insuficienta de col uterin. E acelasi lucru, mai putin conteaza denumirea.ce parere ai despre faptul ca dupa 3 nasteri fara probleme sa se intample asta.aici, doctorii au ramas putin surprinsi cand am spus ca nu am avut nici o problema nici in sarcini, nici la nasteri, ba din contra. ..am dus peste
Multumesc mult fetele, a fost greu, dar incet incet trecem peste si speram, intr-o zi, sa avem surioara mult dorita
Fluturas
Postat: Tuesday, December 22, 2015 3:43 PM

AdrianaC wrote:
Fluturas, gasesti un articol aici

Multumesc, am citit articolul asta, dar nu gasesc nicaieri nimic despre faptul ca se intampla dupa o sarcina normala,si asta vreau sa stiu daca a mai trecut careva, ce li s-a spus din partea medicilor.
Oricum voi pune multe intrebari cand merg in control
misha
Postat: Tuesday, December 22, 2015 4:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Draga Fluturas, imi pare asa rau sa aud ca ai mai pierdut un ingeras! Sa te intareasca Bunul Dumnezeu! Ma bucur sa te vad optimista si dispusa sa mai incerci pentru fetita mult dorita!computerlove
Poate ca aceasta afectiune vine tocmai ca efect al celor 3 nasteri. Ce greutate au avut copiii tai la nastere? Si colul meu s-a modificat in urma nasterilor, plus ca sarcina am petrecut-o mai mult in pat si la primul copil si la al treilea. Asa cum spunea si bulibuli, cerclajul si odihna la pat te-ar putea ajuta sa duci sarcina la bun sfarsit, mai ales acum ca ai fost diagnosticata. Plus ecografii regulate care sa masoare marimea colului in timpul sarcinii.

PS. In articolul postat de Adriana spune despre traume obstretice anterioare...si nasterea in sine poate fi o trauma pentru o zona atat de sensibila cum este colul, ma gandesc. Plus simptomele pe care le mentioneaza articolul gen presiune pelvica, dureri abdominale...eu le-am simtit din plin la toate sarcinile. La prima sarcina mi s-a deshis colul la 6 luni, dupa care am dus sarcina la bun sfarsit numai cu tratament impotriva contractiilor si repaus aproape total la pat. Ma ridicam doar sa merg la toaleta si sa mananc. In rest, culcata. E mai greu cand deja mai ai alti copii si atatea indatoriri!
Fluturas
Postat: Tuesday, December 22, 2015 5:22 PM

Misha, multumesc mult. Deocamdata nu sunt in stare sa mai incerc,mi-e frica.a fost prea greu,a fost viata mea in joc. . . . poate peste cativa ani,desi imi doresc f mult si cunoscandu-ma...cine stie ce imi trece prin cap in cateva luni
Despre cerclaj nu s-a mai putut, cand am ajuns la urgenta aveam deja punga de apa coborata f jos si fisurata, desi ma gandesc ca a inceput cu dilatatie si daca as fi fost mai supravegheata, s-ar fi putut face ceva.pe mine nu ma anunta nimic...nici o durere, nimic, direct sangerarea
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed