Instinctul matern

Chestionar intrebare: Instinctul matern este intradevar un instinct?
Alegere Voturi Statistici
Da, ne nastem cu el 3 37%
Nu, e ceva ce se invata sau se dobandeste in timp 5 62%
Nu stiu 0 0%

Options Instinctul matern
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Wednesday, May 1, 2013 2:46 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
roxinthya wrote:
Ce pot sa spun este ca inainte dormeam ca o valiza uitata in gara iar acum ma trezesc si cand fac copii febra sau sunt pe punctul de a pati ceva rau( cazut din pat, etc).
Idem!
Aaaaaa, si sa va povestesc de prima zvacnire a instinctului matern!hohot
Primul meu copil era nou-nascut iar eu aveam maaari probleme cu trezitul. Intr-una dintre primele mele nopti ca mamica auzeam , ca prin vis, ca plange copilulplans plans si visam ca ma trezescsic , ca il alaptezsic , ca il schimbsic si ca il pun la loc la nanisic si nu intelegeam ce are de plange intr-unaplans plans plans , ce-i mai trebuie!ras Abia intr-un tarziu, cand plansul s-a preschimbat in urlete, am realizat eu ca bietul bebelus era flamand , ud si transpirat de atatea tipete zadarnice!Lol
mikaela
Postat: Thursday, May 2, 2013 2:58 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
EU cred ca instinctul matern se invata, se obtine atunci cand tii bebele in brate si ai grija de el si-l iubesti. Cand iei o decizie buna in ce priveste bebele cred ca e mai mult o actiune intuitiva decat instinctuala. Sunt mame care adopta copii si-i iubesc la fel de mult sau poate mai mult ca mama naturala, mama adoptiva a obtinut si invatat instinctul matern.

Se pare ca si tatii au instict matern ras http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2310354/Maternal-instinct-myth-Mothers-fathers-equally-good-recognising-babys-cry.html
alexandrabogdan
Postat: Thursday, May 2, 2013 7:27 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
nu stiu dc e instinct matern dar un al 6-lea simt am si eu in ceea ce o priveste pe Sara
Ariel
Postat: Thursday, May 2, 2013 8:36 AM

Nivel: Membru

Intrat: 3/20/2013
Postari: 28
Locatia: Iasi
Stiu ca mamele au un "al 6-lea simt" prin care, dintr-o mie de copii care plang, ele isi pot da seama care e al lor dupa sunetul pe care il face. Si asa si este, eu as recunoaste-o pe Clara dintr-o mie, fara probleme.
aurishta
Postat: Thursday, May 2, 2013 8:43 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Eu nuBlushing , de multe ori aud vreun copil plangand pe afara si mi se pare ca este Angelica, cu toate ca ea este in casa!alcool
Adina
Postat: Thursday, May 2, 2013 11:51 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/19/2012
Postari: 684
Locatia: Landshut,Germania
aurishta wrote:
Eu nuBlushing , de multe ori aud vreun copil plangand pe afara si mi se pare ca este Angelica, cu toate ca ea este in casa!alcool

Nici eu! Trebuie sa ciulesc urechile bine sa-mi dau seama ca e fiica-mea! Oricum s-au schimbat lucruri, nu stiu daca este instinctul matern dar inainte de Timea dormeam de putea iubitul linistit sa plece la disco si eu nimic...acum aud si nenorocita aia de suzeta cum cade din pat in camera cealaltabanghead ...dar pe sot...tot nu!Hilar
mikaela
Postat: Thursday, May 2, 2013 1:06 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
E grija, e responsabilitate, e frica de a nu se intampla ceva rau in timp ce tu dormi etc etc...eu nici cand tre' sa calatoresc departe sau pt mai multe zile nu pot sa dorm bine, ma foiesc si-mi fac griji si pandesc bagajul la fiecare juma' de ora alcool hohot

EU daca nu mi-as tine plodul in brate si nu as sta cu el macar cateva zile, nu cred ca i-as recunoaste plansul, ma refer ca nou-nascut, de unde si ideea ca instinctul matern se invata din timpul petrecut cu bebelul, din obisnuinta de a fi cu el, din a-l cunoaste pe bebe. Acum am uneori impresia ca fii-mea ma striga desi ea se joaca frumos, am o a treia ureche care e plina de imaginatie Crazy Hilar
bereea
Postat: Thursday, May 2, 2013 1:34 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22727
Dintotdeauna mi-au placut copiii si am stiut sa ma comport cu ei, dar instinctul matern nu s-a activat pana nu mi-am tinut pruncul in brate. Imediat dupa nastere o aveam in brate si nu simteam nimic, parca eram golita de orice sentiment.Tremuram din cauza efortului depus, nu vroiam decat sa fiu lasata in pace.Dupa cateva ore (nici acum nu-mi dau seama cum am rezistat cateva ore bune departe de ea), am cerut sa o vad.Mi-au adus-o, am luat-o in brate, am privit-o si ceva s-a declansat in mine.Abia atunci mi-am dat seama ca sunt mama , ca am copil si ca sunt in stare sa fac orice ca ei sa-i fie bine.
Da, instinctul matern s-a decalnsat dupa nastere, dupa ce am constientizat ce am devenit si ce responsabilitati am.Si azi sunt o leoiaca care e in stare sa sfasie orice sau pe oricine ii face rau puiului meu.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed