Instinctul matern

Chestionar intrebare: Instinctul matern este intradevar un instinct?
Alegere Voturi Statistici
Da, ne nastem cu el 3 37%
Nu, e ceva ce se invata sau se dobandeste in timp 5 62%
Nu stiu 0 0%

Options Instinctul matern
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, April 24, 2013 9:22 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17764
Locatia: Bucuresti
De multe ori am auzit vorbindu-se de asa zisul instinct matern. Oare acest instinct matern chiar exista, ne nastem cu el sau e ceva ce se dobandeste ulterior, invatand, din experienta proprie sau a altora?

Eu sunt de parere ca acest instinct chiar exista. Mi s-a intamplat de mai multe ori sa actionez intr-un anumit mod, instinctiv, atunci cand a fost vorba de copii (fie ca era vorba de sanatate, de ceva ce faceau, daca sa ii las sau nu in excursie / tabara...). Intotdeauna acest instinct m-a facut sa actionez corect si s-a dovedit a fi exact actiunea care trebuia facuta la acel moment dat...

Voi ce parere aveti?
Vi s-a intamplat vreodata sa actionati instinctiv, in ciuda poate a recomandarilor medicilor sau a parerilor celor din jur si sa se dovedeasca ca ati luat cea mai buna decizie?
aurishta
Postat: Wednesday, April 24, 2013 9:44 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
AdrianaC wrote:

Eu sunt de parere ca acest instinct chiar exista. Mi s-a intamplat de mai multe ori sa actionez intr-un anumit mod, instinctiv, atunci cand a fost vorba de copii (fie ca era vorba de sanatate, de ceva ce faceau, daca sa ii las sau nu in excursie / tabara...). Intotdeauna acest instinct m-a facut sa actionez corect si s-a dovedit a fi exact actiunea care trebuia facuta la acel moment dat...

Subscriu! De multe ori mi s-a intamplat acest lucru!
kali
Postat: Wednesday, April 24, 2013 9:47 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
Eu i-as spune glasul sangelui - legaturi de sange sau cum s-ar mai putea numi -, pentru ca si copilul isi simte parintele si reactioneaza instinctiv.

Instinctul matern se traduce - dupa parerea mea - prin grija si compasiunea fata de ceilalti, in jocul cu papusile, dorinta de a avea copii, capacitatea de a-i ingriji pe cei care au nevoie de tine, etc., etc...

Vezi, eu am fata de copiii nascuti de mine aceasta intuitie care ma face sa actionez, insa nu si fata de ceilalti 2 ( la ei o iau logic ), desi instinct matern am. Pe de alta parte sotul meu isi simte la fel proprii copii desi nu am auzit vorbindu-se de instinct patern.
Sunnyday
Postat: Wednesday, April 24, 2013 10:00 PM

Nivel: Membru

Intrat: 2/28/2013
Postari: 51
Apropo de asta, mi-a ramas in minte un articol, de mult:

"Ce poate fi mai nobil decat sacrificiul unui parinte pentru binele copilului? (in cazuri rarisime, chiar sacrificiul suprem) Foarte frumos. Ups, era sa uit de cineva! Niste chestii mici, mici, mici de tot. Nucleotide sau asa ceva. Da, gene!

Ia sa facem noi recensamantul la gene! (nu ca la referendum, acela a fost o gluma nationala) Din 100 de gene ale tale oare cate sa existe in vietatea cu ochisori incantatori? Ma refer la copii identice! Ce zici de 50? Prin urmare, 50%!

Aha, si ce ziceam? Ziceam ca „tu” (serios, te-ai intrebat vreodata atenta cine esti tu?) te sacrifici. Esti altruista. Accepti un cost pentru ca un alt individ (sub un metru, deocamdata) sa se bucure de un beneficiu. Acesta este un nivel de interpretare, cel mai usor, pentru ca este vizibil: individ-individ.

Dar eu iti propun sa avem un pic mai multa profunzime! Hai sa „coboram” la un alt nivel. Unul mai subtil, desigur, cumva „invizibil” (cu ochiul liber). Si acolo, la nivelul genelor, ce gasim? (stim deja ca genele sunt egoiste) Gasim 50 de gene identice in individul cel mic.

Prin urmare, „tu” (ai raspuns la intrebarea cu cine esti tu?) esti altruist in raport cu el/ea (vietatea minunata) dar, daca ne uitam mai bine, pe un alt plan, observam ca genele tale se ajuta pe ele insele!

Maiculita, unde s-a dus altruismul? Prin comportamentele tale tu maximizezi sansele de supravietuire ale copilului tau dar, la un alt nivel, genele tale isi maximizeaza propriile sanse de supravietuire (pe generatia urmatoare). Nu, imi pare rau, mi-ar fi placut sa am eu o astfel de idee. Nu a avut-o nici Darwin. A fost nevoie de aproape 100 de ani, de la publicarea cartii de capatai a evolutiei, pentru ca cineva sa rezolve acest puzzle al altruismului. Un baiat pe nume Hamilton W.D. Genial, fara nici un dubiu.

De aici nu rezulta ca tu nu esti in continuare altruista atunci cand faci tot felul de sacrificii pentru copilul sau copiii tai. Ma bazez pe IQ-ul tau pentru a nu intelege altceva. Rezulta doar ca, in opinia mea, fascinat de continuitate, identitate si diferenta (in multiple domenii), nu e foarte clar cine suntem noi, eu si tu.

E clar, pe de alta parte, ca exista gene. Si noi, si noi, cine suntem?"

Sursa: www . adrian - nuta . ro / astazi-i-ai-verificat-scaunul-indeaproape/
mikaela
Postat: Thursday, April 25, 2013 2:14 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Pai si atunci mamele care-si omoara copiii nu mai au gene egoiste? Genele lor zic ceva de genul "gata, pana aici, nu mai vreau urmasi nasoli si egoisit ca mine, ia sa pun corpul asta al mamei sa faca o treaba altruista pt mine"? Mama se duce in instanta si zice "Ia stati putin, nu e vina mea, e vina genelor, mi-au dictat sa-mi omor plozii, eu sunt inocenta, buna si altruista scratch Cum e cu mama care s-a rugat la Doamne Doamne sa i se vindece copilul in loc sa-l duca la medic, in final copilul decedand? Aia s-a bazat pe instinct matern sau genele egoiste nu au mai fost egosite sau i s-au sters toate simturile? scratch
aurishta
Postat: Thursday, April 25, 2013 7:07 AM

Ofscratch , psihologia astascratch , cum complica ea lucrurile simple ale vietii....
CasandraE
Postat: Thursday, April 25, 2013 9:22 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/17/2012
Postari: 205
Sunnyday wrote:
De aici nu rezulta ca tu nu esti in continuare altruista atunci cand faci tot felul de sacrificii pentru copilul sau copiii tai

Misto articolul.
Am citit pe net un raspuns misto la replica "Investesc in copilul meu" :
"Ma scuzati, dar cam cu cat vreti sa-l vindeti dupa aia?" Hilar
kali
Postat: Thursday, April 25, 2013 9:26 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14340
aurishta wrote:
Ofscratch , psihologia astascratch , cum complica ea lucrurile simple ale vietii....

Eiii, doar daca vrei...
mikaela
Postat: Thursday, April 25, 2013 6:29 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
aurishta wrote:

hohot cool
Sunnyday
Postat: Tuesday, April 30, 2013 5:53 AM

:)) Ca om din interior, mie-mi pare ca o simplifica, atat timp cat nu esti tu ala prins in problema:P

Mamele care isi omoara pruncii au cateva problemute la etaj, cu toate ca daca e sa ma iau dupa curentul cu genele, mai sunt multe alte specii in natura care fac asta. Oricum, in a noastra sunt bolile psihice care ne indeamna sa omoram alti oameni.

Primul an de facultate ni s-a spus ca altruismul nu exista. De atunci s-a repetat ideea asta prin fiecare curs care avea treaba cu partea sociala a vietii.
aurishta
Postat: Tuesday, April 30, 2013 9:17 AM

Sunnyday wrote:
:))

Primul an de facultate ni s-a spus ca altruismul nu exista. De atunci s-a repetat ideea asta prin fiecare curs care avea treaba cu partea sociala a vietii.
Ba da, exista! Probabil ca aceia care sustin aceasta teorie au despicat firul in patru intr-atat incat nimic nu mai exista pentru ei!
Iar vizavi de mamele care isi ucid pruncii si carora li se gaseste justificarea faptelor prin probleme la "comitetul central", este discutabil cata vreme exista sute de milioane de femei care comit avort fara urma de remuscare si fara ca genele sa le transmita vreun mesaj de protejare a propriului material genetic.
Sunnyday wrote:
:)) ... mai sunt multe alte specii in natura care fac asta. Oricum, in a noastra sunt bolile psihice care ne indeamna sa omoram alti oameni.
Mai sunt si cimpanzeii care sufera de acelasi gen de "problemute", ei ucigandu-si semenii cam in acelasi fel in care o fac oamenii.
Sunnyday
Postat: Wednesday, May 1, 2013 10:45 AM

Daca e sa disecam putin firul in 4, in momentul in care dam bani cersetorilor, de exemplu, o facem ca sa ne simtim noi, in sinea noastra, mai bine, pentru ca omul ala ne-a provocat mila si sa compensam emotia. Sau sa ne vada altii cat de milosi suntem. Sau sa dam un exemplu de buna-vointa celorlalti, pentru ca noi credem intr-o lume mai buna. Adica, la baza, tot sta un sentiment egoist.

Iar in ceea ce priveste avortul, eu cred ca e de vina perspectiva sociala: multi nu considera copilul om, inca. SI il privesc ca si cum ai inlatura o bucata nedorita din corp... o tumora, o unghie, etc. Ca si acolo tot propriile gene sunt. Doar ca noi consideram ca nu e fiinta, inca.

Sunt zeci de specii: pisicile, cainii - de la care avem pretentia ca-s putin mai evoluate, lacustele, speciile care isi abandoneaza ouale... Adica s-ar putea, pentru cei care cred in Darwin, sa fi mostenit defectul asta de la inaintasii nostri.
aurishta
Postat: Wednesday, May 1, 2013 10:53 AM

Sunnyday wrote:
... pentru cei care cred in Darwin, ...
As crede in Darwin daca si-ar putea dovedi teoria. Dar , deocamdata, este doar o teorie, asa ca nu putem face afirmatii pertinente pe baza ei. Cu "s-ar putea" in fatza putem sa hoinarim pe orice coclauri.
aurishta
Postat: Wednesday, May 1, 2013 11:21 AM

Sunnyday wrote:
... in momentul in care dam bani cersetorilor, de exemplu, o facem ca sa ne simtim noi, in sinea noastra, mai bine, pentru ca omul ala ne-a provocat mila si sa compensam emotia. Sau sa ne vada altii cat de milosi suntem. Sau sa dam un exemplu de buna-vointa celorlalti, pentru ca noi credem intr-o lume mai buna. Adica, la baza, tot sta un sentiment egoist.
Nu este valabil in orice caz! Si mi se pare ca, incet-incet, o dam in Freud!
roxinthya
Postat: Wednesday, May 1, 2013 1:14 PM

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Ce pot sa spun este ca inainte dormeam ca o valiza uitata in gara iar acum ma trezesc si cand fac copii febra sau sunt pe punctul de a pati ceva rau( cazut din pat, etc).
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed