Ingrijirea parului la adolescenti

Options Ingrijirea parului la adolescenti
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Saturday, April 29, 2017 8:29 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17430
Locatia: Bucuresti
Asa cum trebuie sa aiba grija de tenul lor, tot asa trebuie invatati cum sa isi ingrijeasca si parul, cu atat mai mult cu cat tot mai multe fete adopta un stil ciufulit, cu mult gel sau spuma sau fixativ, vopsit in fel si chip si asa mai departe.

Trebuie sa isi cunoasca tipul de par (normal, gras, uscat, etc) si in functie de acesta sa foloseasca produsele cosmetice de ingrijire potrivite (sampon / balsam / masca de par...).

Multe adolescente si nu numai aleg sa se spele pe cap in fiecare zi, lucru complet eronat pentru ca acest lucru nu va face decat sa ingrase mai rau parul si in timp sa ii subtieze firul de par si acesta sa se rupa mult mai usor. Recomandat este sa se spele pe par la 3 zile.

De asemenea, nu trebuie sa foloseasca intensiv spuma de par sau fixativul, dar nici placa de par.

Placa pentru intinsul parului este recomandat sa se foloseasca maxim 1 data pe luna, desi stiu persoane care au ales sa o foloseasca si zilnic, chiar daca stiu ca nu este recomandat.

In cazul in care optati pentru clasica coada de cal sau pentru coc, trebuie sa aveti grija sa nu strangeti prea tare elasticul si mai ales sa nu faceti acest lucru zilnic. Si acest obicei poate duce la subtierea firului de par si caderea mai usoara a lui.

Dupa spalarea parului, este bine ca acesta sa fie sters cu un prosop si apoi lasat sa se usuce natural, nu cu foehnul. Daca totusi alegeti sa folositi foehnul, trebuie sa il tineti la o distanta de cca 30 cm de par, intrucat caldura puternica ii dauneaza firului de par.

Daca alegeti sa va vopsiti, nu uitati sa faceti mai intai un test cutanat. Daca nu apar simptome, puteti utiliza vopseaua, dar nu stati mai mult decat este indicat in prospect. Nu se va intampla nimic in plus, doar riscati sa va ardeti parul.

Neaparat nu optati pentru permanent dupa vopsit si nici invers !!!

Daca aveti matreata puteti sa alegeti un sampon special (fie din cele pe care le gasiti in farmacii, fie sampon normal, dar recomandat contra matretii).

Din cand in cand este binevenita si o masca pentru par !

Alice are parul foarte lung si nu ma inteleg cu ea sa il mai scurteze putin, chiar daca i s-a tocit la varfuri. Foloseste sampon pentru par cu tendinta de ingrasare, balsam, se spala cam la 3 zile pe cap, dar din pacate se usuca numai cu foehnul pentru ca nu are rabdare sa stea sa i se usuce toata claia de par natural...

Nu foloseste inca placa de par, daca vrea parul ondulat si-l impleteste dupa baie in codite si a doua zi il are ondulat...

bereea
Postat: Saturday, April 29, 2017 9:13 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22498
Fiica-mra se spala pe par o zi da si una nu. De nevoie!
shirel
Postat: Monday, August 7, 2017 1:33 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Nu am crezut ca ajung si eu pe aici c-am devreme dar asta este mofturi de adolescenta si la Eden ..nu prea vrea sa se spele pe cap cica vrea raste cum este parul la africani ras Greu o conving si adevarul ca are un par ca al meu tare dificil care cu cat il speli cu atat areti ca o matura.Acuma am notat pe calendar zile inainte ca doar asa mai tine cont de ceva.sic alcool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed