info pensii private

Options info pensii private
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oana_nicole
Postat: Monday, October 8, 2007 10:01 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Peste 450.000 de persoane si-au ales pensia privata obligatorie

Numarul persoanelor care au aderat in perioada 17 septembrie-1 octombrie 2007 la un fond de pensii privat obligatoriu (Pilonul II) se ridica la 457.415, cele mai multe adeziuni revenind ING Fond de Pensii - 247.420, Aviva Fond de Pensii - 64.622 si Generali Fond de Pensii - 31.003.
Cifrele au fost comunicate de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) in baza rapoartelor depuse de 14 administratori din cei 17 autorizati sa activeze pe Pilonul II, conform unui comunicat al institutiei.
Urmatoarele locuri sunt ocupate de Interamerican Fond de Pensii - 28.132, Allianz-Tiriac Fond de Pensii - 26.948, AIG Fond de Pensii - 20.773, BRD Fond de Pensii - 20.130, Omniasig Fond de Pensii - 6.574, OTP Fond de Pensii - 6.160, BT Aegon Fond de Pensii - 2.033, BCR Fond de Pensii - 1.955, Bancpost Fond de Pensii - 874 si Prima Fond de Pensii - 791.
Administratori AG2R Fond de Pensii, KD Fond de Pensii, Marfin Fond de Pensii si MKB Romexterra Fond de Pensii nu au depus primul raport bilunar, se arata in comunicatul CSSPP.
Campania de aderare la Pilonul II a fost initiata la 17 septembrie. Timp de patru luni, angajatii cu varsta sub 35 de ani pana la 31 decembrie 2007 vor fi obligati sa adere la un fond de pensii obligatorii administrate privat. Optional, salariatii intre 36 si 45 de ani pot adera la un astfel de fond.

SURSA
taki
Postat: Tuesday, October 16, 2007 12:34 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
taki wrote:

O sa-mi fac si eu azi la BCR.study

Rectific, mi-a facut "firma" la Omniasig!
leut
Postat: Tuesday, October 16, 2007 12:36 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Noi am semnat...ING a ramas!ras
mommy
Postat: Tuesday, October 16, 2007 12:57 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si noi am semnat la ING.
leut
Postat: Tuesday, October 16, 2007 1:00 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Miru wrote:
Si noi am semnat la ING.

Si tu esti locuitor in tara ING?hohot Imi place reclama!yes Mai ales ca reclama...cu pescarul pe balta si cu mana pe burta e placerea lui IUli! Deja imaginatia a luat-o razana!hohot
oana_nicole
Postat: Wednesday, October 17, 2007 1:38 PM

S-a lansat portalul care permite aplicarea online pentru o pensie privata
Kiki
Postat: Wednesday, October 17, 2007 1:43 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Fetelor, stiti care este termenul pana la care se poate opta pentru o pensie privata? scratch
oana_nicole
Postat: Wednesday, October 17, 2007 2:01 PM

Kiki wrote:
Fetelor, stiti care este termenul pana la care se poate opta pentru o pensie privata? scratch

"Perioada de aderare la un fond de pensii private obligatorii este cuprinsa in intervalul 17 septembrie 2007 - 16 ianuarie 2008. Persoanele care nu s-au inscris dupa aceasta data vor fi distribuite aleatoriu prin intermediul unui soft."
mommy
Postat: Wednesday, October 17, 2007 2:05 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
leut wrote:

Si tu esti locuitor in tara ING?hohot Imi place reclama!yes Mai ales ca reclama...cu pescarul pe balta si cu mana pe burta e placerea lui IUli! Deja imaginatia a luat-o razana!hohot

Si mie imi place reclama, sa stii ca atunci cand ma gandesc la pensie ma vad fie cu nepotii la plimbare, fie cu mosul meu la pescuit! mos hohot
Dar am ales compania pt ca este mare, este alta decat cea la care am deja o polita de asigurare, iar agentul este nasa mea, asa ca am semnat la ea.
MNiko
Postat: Wednesday, October 17, 2007 9:57 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Totul despre fondurile de pensii private obligatorii
fdianamaria
Postat: Thursday, October 18, 2007 5:30 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Noi mai stam...nu ne grabim deloc. Nu are rost sa ne inscriem inca daca tot mai e asa de mult pana in ianuarie...pupici pupici
codruta
Postat: Tuesday, October 23, 2007 11:39 AM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
daca bine am inteles eu,fondurile astea de pensii sunt supravegheate de o Comisie,care garanteaza contributiile fiecaruia.Ce n-am inteles, ce importanta mai are optiunea mea ca indiferent de fondul ales,eu la pensie primesc tot suma cu care am contribuit, minus comisioanele.
Ce se intampla cu cei care nu lucreaza in prezent dar vor avea venituri si vor contribui la pensia de stat dupa 17 ianuarie 2008? Si pe astia ii distribuie aleator sau pot opta singuri pt fondul de pensie privata?
oana_nicole
Postat: Tuesday, October 23, 2007 4:35 PM

Autoritatea care coordoneaza intreaga activitate privind pensiile private este Comisia de Supraveghere a Sitemului de Pensii Private (C.S.S.P.P)

Intr-adevar, fiecare viitor aderent la fondul de pensii private are drept de libera alegere. Se poate opta pentru un fond cu risc mai mare, un fond de risc mediu sau un fond cu risc scazut. Fondurile de pensii private acreditate pun la dispozitie prospectul schemei de pensii administrata privat. Asta inseamna ca se poate evalua planul pe care administratorul fiecarui fond si l-a facut pentru a investi banii, putand astfel alege, pe baza indicatorilor de risc si/sau al notorietatii administratorului unul dintre fonduri. Asadar, atentie la cum se investesc banii si ce comisioane se percep.

Daca ai timp, uite aici am gasit niste raspunsuri foarte la obiect la multe intrebari frecvente pe tema pensiilor private obligatorii.

Referitor la cei care pana la data de 17 ianuarie 2008 (data la care expira perioada in care poti alege un fond de pensii private obligatorii) nu sunt angajati cu carte de munca sau nu au un venit din care se platesc contributii la stat - acestia nu mai pot beneficia de pilonul II. Dupa aceasta data, ramane ca statul sa gaseasca o formula pentru a ii introduce in sistemul de pensii private obligatorii si pe cei care se vor angaja de la anul. Exista insa optiunea unei pensii private optionala, adica pilonul III de pensii, dar la fel va trebui sa existe un salariu sau un venit din care sa se poata plati lunar contributia la fondul privat de pensii.
MNiko
Postat: Saturday, October 27, 2007 12:21 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Fondurile de pensii din Romania, mai sigure decat cele europene

Lovitura pentru fondurile de pensii!
Jasmine
Postat: Thursday, November 1, 2007 11:01 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/24/2007
Postari: 208
Locatia: Bucuresti
Eu ING sotul Avivafool
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed