info pensii private

Options info pensii private
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lori16ro
Postat: Friday, August 10, 2007 7:52 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
http://www.europensia.ro/
lori16ro
Postat: Wednesday, August 15, 2007 9:04 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
http://www.europensia.ro/content/view/251/31/
Kiki
Postat: Wednesday, September 26, 2007 8:37 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
lori16ro wrote:
Miri
Postat: Wednesday, September 26, 2007 9:43 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Voi ati decis deja la ce societate sa va inscrieti?Sau v-ati inscris deja?oare
stele_pe_cer
Postat: Wednesday, September 26, 2007 9:47 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Miri wrote:

Da, noi ne-am inscris amandoi la ING.
Miri
Postat: Wednesday, September 26, 2007 9:49 PM

ok!thumright
fdianamaria
Postat: Friday, September 28, 2007 8:12 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
citeam in Ziarul financiar : "Generali Fond de Pensii, una dintre cele 17 companii de administrare a fondurilor de pensii private obligatorii (pilonul II), a obtinut in primele zece zile de vanzare a acestor produse 76.000 de semnaturi." OARE??
Voi spre cine va indreptati? Sunt foarte curiasa de tendinte si mai ales de motivatiile voastre...pupici
Lilly of the valley
Postat: Friday, September 28, 2007 8:26 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
ING am optat si eu
1 tot aici mi-am facut si o polita de asigurare cu acumulare pt pensie facultativa
2 si nu in ultimul rand e lider pe piata.
Miri
Postat: Saturday, September 29, 2007 2:25 PM

ING am ales si eu.thumright
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 29, 2007 7:26 PM

Postari: 5089
noi am ales Generali. ne-am facut in vara asta la ei politele de asigurare pt calatorie si ne-au placut f mult ca maniera de abordare a clientilor si ca seriozitaate.

eu am la ING o asigurare de viata, sunt si ei ok insa am vrut sa incercam si altceva. e bine sa ai mai multe optiuni deschise in acelasi timp.hainoroc
oana_nicole
Postat: Thursday, October 4, 2007 10:44 AM

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Pensii private obligatorii

Pensiile obligatorii administrate privat (Pilonul II) de pensii sunt destinate numai salariatiilor cu varsta de pana la 35 de ani. Persoanele cu varste intre 36 si 45 de ani pot adera optional la un astfel de fond de pensii. Acest sistem consta in transferarea a 2% din cei 9,5% din venitul brut catre CAS. Acest procent va creste treptat, cu 0,5/ an urmand sa atinga 6%, pana in anul 2015.

Perioada de aderare la un fond de pensii private obligatorii este cuprinsa in intervalul 17 septembrie 2007 - 16 ianuarie 2008. Persoanele care nu s-au inscris dupa aceasta data vor fi distribuite aleatoriu prin intermediul unui soft. In prezent pe piata pensiilor private obligatorii isi desfasoara activitatea 17 fonduri.

Pensia, acordata de stat si cea privata obligatorie sunt complementare, ceea ce inseamna ca in momentul in care impliniti varsta de pensionare prevazuta de lege veti beneficia de ambele.

Pensia VIVA (Aviva Societate de Administrare a unui Fond de Pensii Privat S.A.)

AZT Viitorul Tau (Allianz Tiriac Pensii Private)

ING Fond de Pensii

Generali Pensii Private - Aripi

BT AEGON - VITAL

OTP

BRD - Fond de Pensii

AIG Pensii Private

Interamerican Pensii

Prima Pensie (Administrat de Fondul de Pensii Prima Pensie)

Omniforte (Administrat Omniasig Pensii Private)

BCR Pensii

Pensii Private Bancpost

AG2R Fond de Pensii SA (Administrat de Fondul de Pensii Administrat Privat Alfa)

Marfin Fond de Pensii SA

Fiducia Pensii (Administrat de MKB Romesterra Fond de Pensii SA.)

KD Pensii (Administrat de KD Fond de Pensii)

SURSA
oana_nicole
Postat: Thursday, October 4, 2007 10:53 AM

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Dictionar Pensii Private

Activele unui Fond de Pensii Administrat Privat - instrumentele financiare, inclusiv Instrumentele Financiare derivate, precum si numerarul, rezultate ca urmare a investirii Activelor Personale ale Participantilor.

Activul personal - suma acumulata in contul unui participant, egala cu numarul de unitati de fond detinute de acesta, inmultite cu valoarea la zi a unei unitati de fond.

Activul net total al Fondului de pensii Administrat Privat la o anumita data - valoarea care se obtine prin deducerea valorii obligatiilor Fondului din valoarea activelor acestuia la acea data.

Actul individual de aderare - un inscris prin care o persoana isi manifesta actul de vointa de a fi parte la contractul de societate civila, precum si acceptul cu privire la continutul Prospectului Schemei de Pensii Private.

Agentul de marketing - persoana fizica sau juridica mandatata de administrator sa obtina acordul de aderare a participantilor.

Beneficiarul - mostenitorul participantului, definit conform prevederilor Codului Civil.

Beneficiile colaterale - orice avantaje, precum facilitati banesti sau cadouri, altele decat cele care rezulta din calitatea de participant sau de beneficiar al unei Pensii Private.

Contractul de administrare - contractul incheiat intre administrator si participant, care are ca obiect administrarea Fondului de Pensii.

Contributiile - sumele platite de catre participanti si/sau in numele acestora la un Fond de Pensii Administrat Privat

Depozitarul - institutia de credit din Romania, autorizata de Banca Nationala a Romaniei, in conformitate cu legislatia bancara, ori sucursala din Romania a unei institutii de credit, autorizata intr-un stat membru al Uniunii Europene sau apartinand Spatiului Economic European, avizata de Comisie pentru activitatea de depozitare, potrivit legii, careia ii sunt incredintate spre pastrare, in conditii de siguranta, toate Activele fiecarui Fond de Pensii Administrat Privat.

Fondul de Pensii Administrat Privat - denumit in continuare Fond - reprezinta Fondul constituit prin contract de societate civila, incheiat intre Participanti, in conformitate cu prevederile Codului Civil referitoare la Societatea civila particulara si cu dispozitiile legii.

Institutia de colectare - institutia care are ca atributie legala colectarea contributiilor individuale de asigurari sociale

Institutia de evidenta - institutia care are ca atributie legala evidenta asiguratilor din sistemul public de pensii.

Instrumentele financiare - valori mobiliare (actiuni, obligatiuni), instrumente ale pietei monetare (depozite, certificate de depozit, certificate de trezorerie, titluri de stat), titluri de participare la organismele de plasament colectiv, instrumente financiare derivate (optiuni, contracte futures, contracte forward etc).

Participantul - persoana care contribuie sau/si in numele careia se platesc contributii la un Fond de Pensii AdministratPrivat si care are un drept viitor la o Pensie Privata.

Pensia Privata - suma platita periodic Participantului sau Beneficiarului, in mod suplimentar si distinct de cea furnizata de sistemul public.

Provizionul tehnic - un volum adecvat de active corespunzator angajamentelor financiare rezultate din portofoliul de investitii care acopera riscurile biometrice si pe cele privind investitiile, calculat folosind tehnici actuariale.

Obiectivul Fondului de Pensii Privat - il reprezinta cresterea activelor Fondului, prin investirea acestora intr-un mod care sa asigure securitatea,profitabilitatea, calitatea si lichiditatea lor, in scopul constituirii,pentru fiecare Participant, aunui activ personal care sa furnizeze o pensie privata, in conditiile legii. Investirea se face in interesul participantilor si al Beneficiarilor, respectand principiile de diversificare prudentiala a activelor si de evitare a concentrarii pe un anumit risc.

SURSA
taki
Postat: Thursday, October 4, 2007 11:32 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Miri wrote:

O sa-mi fac si eu azi la BCR.study
leut
Postat: Thursday, October 4, 2007 12:34 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Noi am ales ING pentru amandoi! Mai ramane sa incheiem actele.
yes yes yes
fdianamaria
Postat: Thursday, October 4, 2007 8:17 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Pe noi ne-au "sfatuit" la servici sa optam pentru AIG, pentru ca ne-au si silit sa devenim agenti la ei. S-au aliat cu ei si ni-i baga pe gat. toanerele
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed