Infidelitatea

Options Infidelitatea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 7:28 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/18/2012
Postari: 806
Locatia: madrid
VA MULTUMESC LA TOATE PT SFATURI SI CA MA SPRIJINITI,FACE F MULT CAND NU MAI STII LA CINE Sa apelezi si cum
ildi
Postat: Friday, June 8, 2012 8:06 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
laly wrote:
ILDI E ITALIAN SOTUL?EU ZIC CA TREBUIE SA-I VB JULIEI SI IN ROMANA CA SA VB DE AMANDOUA SI FA CE E MAI BN PT AMANDOUA DUPA CUM AI SPUS ORI CU EL ORI FARA.E DOAR PREZENT CA SA FA FACA RAU

da,e italian,insa nu mi-a permis niciodata sa vb cu julia nici romana nici maghiara
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 9:36 PM

ildi wrote:

da,e italian,insa nu mi-a permis niciodata sa vb cu julia nici romana nici maghiara
imi pare rau ca l-ai ascultat si el f rau ca ti-a cerut asta eu vreau ca fetele mele sa vb cat mai multe limbi.nu conteaza trecutul ci prezentul si viitorul.asa ca apuca-te incet incet si invat-o.el nu vrea pt ca se gandeste ca o pui impotriva lui sau nu stiu.eu as fi cea mai fericita sa stiu ca fetele mele stiu mai multe lucruri ca mn.de ex sotul meu nu mi-a zis niciodata asta.uneori ii cant si ii vb in romaneste.si invata si el,uneori ma surprinde cand ma suna de la munk sa ma intrebe ce mai fac imi vb in romaneste.nu stie f multe dar face mult intentia,cum e cand raspunzi la telefon si te saluta in romaneste si-ti zice ce faci?bine?poate e o prostie dar face mult
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 9:47 PM

petronella vroiam sa te intreb cum ti-ai prins sotul cu alta?ai zis ca a plecat cu afaceri in alta tara,la cateva mii de km e cam greu sa ai pe cineva ca sa-ti spuna ce face.si e tipic ca barbatii sa dea vina pe soacre,si fostul meu la fel face cu toate ca au trecut atatia ani de la despartire nu poate supera
SorinaVas
Postat: Wednesday, August 8, 2012 12:40 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Sotul meu a fost infidel si am avut un soc...m-a inselat cu o tipa pe care o consideram prietna...a fost groaznic pentru mine...intrasem intr-o depresie, cred...aveam insomnii si nu mai aveam pofta de mancare..vedeam viata gri....ce perioada groaznica a fost..am divortat, iar familia si prietenele m-au ajutat sa trec peste ...am mai gasit si site-ul mesaj editat de moderator, unde am gasit informatii despre depresie si chiar si sfaturile unui psihiatru..acum parca m-am mai linistit si sunt mai bine. Sanatate si voua!
Lory2pac
Postat: Thursday, May 30, 2013 2:15 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/30/2013
Postari: 18
Locatia: Anglia
Acum 3 ani si jumatate am descoperit ca ,concubinul meu ma insela cu o asa zisa prietena. Acem impreuna un baietel in varsta de aproape sapte ani in iulie,deci la momentul acela copilul meu avea trei ani si jumatate.El incepuse sa se schimbe comportamental,in ultimul an al relatiei noaster 2009-2010,ma refer la violenta,a inceput sa devina foarte nervos si foarte violent. Eu eram singura care lucra,la un depozit de legume fructe ,incarcator descarcator,ca sa va imaginati,locuiam cu chirie,ne era destul de greu dar pt baiatul meu as fi mers si in genunchi daca era nevoie,sa stiu ca ii pot oferice e mai bun.Lui nu ii pasa de nimic,de copil nu mai vorbesc. Dupa nenumarate batai,o zi da una nu,stiam cand ma bate si cand nu ,am decis sa aflu motivul pt care iau bataie mereu,deoarece el nu avea o expilcatie de ce se comporta asa,cel putin asa imi spunea. Dupa ce l- am urmarit mai atent,controlat tel si mesaje,am descoperit ca ma insela cu o fata de 16 ani tinand cont ca el avea 32 ,fata fiind nepoata proprietarului unde noi locuiam cu chirie.Am avut curajul pt prima oara in viata mea sa il confrunt ,ceea ce nu imi pare rau ca am facut-o,pt ca tot acest timp el a avut grija sa ma abuzeze fizic,emotional si psihic incat eram terifiata de el,numai daca ii auzeam numele incepeam sa tremur. Deci m- am hotarta sa il iau la intrebari despre descoperirea pe care o facusem,ca drept raspuns am primit o bataie sora cu moarte,am parasit domiciul conjugal cu ambulanta,in coma pentru 3 saptamani. Spitalul a sezsizat politia,parintii mei au venit la spital,nu m- au putut recunoaste,parintii mei sunt oameni modesti,cu frica lui Dumnezeu ,intr-o situatie nu prea roz pt ei,insemnand ca locuiau tot cu chirie,deci nu puteam cere prea mult de la ei,in conditiile in care el nu ii accepta pe parintii mei deloc,ba mai mult ma ameninta ca daca spun cuiva desprece se intampla in casa noastra,imi va omori parintii,mi- a spus-o asa de des incat am inceput sa cred. Spitalul a sesizat politia,sectia de politie din cartierul 23 august,care bineinteles au venit ,au facut ancheta,si tot ce a primit fostul meu concubin a fost a amenda administrativa de 500 lei. Dupa 3 sapt de coma m- am trezit, si am hotarât ca nu ma mai intorc la el ,indiferent ce se va intampla. Am avut o lupta de dus cu mine insumi,pt ca tot ce vroiam era copilul,el stiind ca vreau copilul ma santaj sa ma intorc,nu ca i-ar fi pasat de copil. A trebuit sa imi petrec o luna de zile pe strazi,nu ma puteam duce la nimeni,pt ca el ma cauta si riscam sa le fac probleme si celorlalti,asa ca in luna februarie,un frig de ingheta apele eu eram pe strazi intro bluzita si o vesta pe mn,adidasiii gauriti,nu va pot pivesti ce greu mi- fost. Ma plimbam cu tramvaiul si autobuzul toata ziua ca sa ma adapostesc de frig,seara ma duceam la Mitropolie si dormeam acolo,acei oameni m-au inteles si acceptat. Dupa 2saptde stat asa am decis sa plec la tara la rude,stiind ca nu va veni akolo,dar a aflat unde sunt,si a inceput sa suneacolo,pana intr-o seara cand a sunat si mi- a cerut sa vorbesc pt ultima oara cu baiatul meu ,in varsta de trei ani si jumatate atunci,la telefon ,pt ca el se va sinucide si va omorisi copilul. Nu va pot explica prin ce stari am trecut atunci,eram cu el la telefon,copilul plangea,si pe alt telefon vbm cu politia si cu ambulanta,am intrebat copilul unde este,sa imi spuna ce vede pt ca nu stia unde este,mia spus ca vede un pod cu trenuri,Dumnezeu mi-a dat atunci minte si am tras concluzia ca era la pasarela basarab,am trimis politia acolo,si intr-adevar l-au gasit acolo,beat,copilul avea un biletel in. Buzunar si certificatul de nastere,in caz ca murea si il gasea cineva sa stie cine e. A venit protectia copilului sect 1 au luat copilul ,am vbt la tel si ramasese stabilit ca a doua zi sunt in buc sa imi iau copilul. Am ajuns in buc a doua zi,protectia copilui insotita de parintii mei,si surpriza ,acolo mi se spu e ca iau dat copilul bunicii paterne,care venise de la tara sa stea cu fiul ei in aceste momente,deci copilul meu a ajuns inapoi in mai ile celui care i- a pus viata in pericol.Am invercat sa am o conversatie cu el ,sa iau copilul,a refuzat definitiv,am incercat sa caut solutii ,si m-am sus la protectia copilului sect 3 ,cerandu-le sa se duca la adresa si sa ia copilul de acolo. Au facut verificari si s- a confirmat ca minorul era cu tatal liui,pe cand el a fost incrediintat bunicii de catre protectia xopilului sect 1 ,asa ca l-au invitat la sediu sa avem o discutie amiabila in interesul copilului. M-au pus sa astept intr-o alta camera pana cand el ajungea acolo cu copilul,ca sa nu ne intalnim si sa devina violent. Asteptand in cealalta camera aud un copil plangand si strigand dupa mama lui,ca orice mama ,mi-am recunoscut copilul,am iesit repede din acea camera sa vad ce se intampla,copilul meu era oparit pe mana,se oparise cu apa fiarta de la un aparat de apa,pt ca tatal lui nu avea timp sa se uite dupa el. A venit directoarea si impreuna am decis ca e mai bine ca eu impreuna cu un reprezant si copilul,sa mergem la spital,tatal sa stea si sa stepte. El a refuzat categoric,asa ca nefiind timp de contraziceri am acceptat sa vina si el. In drum spre spital,a insistat sa ma intorc la el,copilul era la mn in brate,am incercat sa fiu foarte politicoasa si sa ii explic ca nu mai putem fi impreuna. Am ajuns l sp victor babes ,el se da jos din microbuz,imi smulge copilul din brate,apuca o bata de basseball ce era in masina intre scaunele din fata,si incepe sa ma loveasca,totul in fata copilului meu,a reprezentatntului protect copilului si soferul acesteia. Nimeni nu a intervenit,doamna de la protectia copilului a sunat la politie,el cand a auzit de politie a fugit cu tot cu copil. Am ramas cu 4 dinti scosi,plina de sange,iarasi mergem la politie,declaratii,politia incerca sa dea de urma lui sa gaseasca copilul,pana intr-un final el accepta sa se intalneasca doar cu mama lui careia sa ii dea copilul. Nu putea interveni nimeni pt ca aveam drepturi egalesi daca el refuza sa imi dea copilul ei nu puteau face nimic. Am scos certificat medico legal,al 2lea,iar el a mai primit o amenda. In luna martie am hotarat sa parasesc tara,dezamagita de toata lumea,si sa plec in grecia sa imi starng un ban pt a putea sa ajung in instanta,sa imi fac o situatie materiala buna pt a imi lua copilul. Am incercat sa vbsc cu copilul la tel,sa il vad ,mi sa refuzat total,mi se interzice de catre tata,am fost la elcu tatal meu ca imi vad copilul si am plecat batuta iar, lasand in urma declaratii la politii si alt certificat medico legal. M- a pus sa semnez o hartie in care specifica ca ii datorez 10000 de euro si ca renunt la copil. Am lasat grecia pt ca nu mai era de munca,si ama juns in anglia. Aici mi- am cu oscut sotul,care are si el 2copii dintr-o casatorie,el este american,lucreaza in usa air force,im-a ajutata sa deschid proces de custodie in romania,ma sustine din toate pubctlee de vedere,impreuna avem o fetita de 11 luni,pe care mie frica ca baiatul meu nu o va cunoaste niciodata.am deschis proces anul trecut,pe toata durata procesului tatal minorului a fost in puscarie pt conducere cu permis suspendat,m avut ancheta sociala in anglia in care scrie clar ca am conditii fbu e pt a imi creste copilul,am adus adev de venit,acte din anglia,martori ca mi-am intrtinut copilul pe toata aceasta per,dovezi,chitante,si in martie acest an s-a dat decizia,tatal primeste copilul,mama plateste pensie alimentara,judecatorul rec ca tatal are un comportament violent,ca eu am conditii mai bune,si cu toate astea i sa dat lui copilul. Astazi cand va scriu am avut apelul,caci am facut apel,la decizie,maine se va da decizia,si daca nu e favorabila urmeaza recursul care se va judeca la buc ,pt ca pana akm neam judecat la slobozia ,unde locuieste copilul acum,intrun sat,intro casa cu 2 camere,impreuna cu 6 adulti dintre care unul este invalid. Nu stiu de ce justitia din Romania nu este corecta,cam asta e povestea mea,as vrea sa stiu de la voi cam ce as mai putea face sa imi iau baiatul langa mn?
TatyKS
Postat: Thursday, May 30, 2013 2:57 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Dumnezeule prin cate ti-a fost dat sa treci pale ... iti doresc din inima sa fie verdictul in favoarea ta . Hands Nicio mama nu ar trebui sa treaca prin asa ceva ! Justitia noastra este atat de nedreapta plans ... imi este greu sa ma exprim dupa cate am citit ... ramai fara cuvinte . Mult noroc iti doresc si minti luminate judecatoriloruff .
bereea
Postat: Thursday, May 30, 2013 3:38 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22722
Nici nu pot sa cred ca este adevarat ceea ce povestesti.De ce atat violenta, atata lipsa de educatie, de civilizatie...si ponoasele le trage un copil nevinovat.Cum este posibil ca copilul sa fie incredintat unui astfel de "tata"? Lupta cu dintii, draga mea, du-te la televiziuni , trebuie sa-ti iei inapoi baiatul.
TatyKS
Postat: Thursday, May 30, 2013 3:41 PM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
La noi pana nu iese circ mediatic nu se rezolva nimic ... off ... e si asta o solutie.Cray
aurishta
Postat: Thursday, May 30, 2013 3:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Teribil!plans Stiu ca este o fundatie care apara drepturile victimelor violentei domestice....poate dansii ar sti mijloacele legale ca sa faci fata situatiei!
kali
Postat: Thursday, May 30, 2013 3:53 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Parca-i scenariu de film... trist...
LilianaD
Postat: Thursday, May 30, 2013 4:28 PM

Intrat: 2/22/2011
Postari: 5016
Locatia: Germania
Lory2pac wrote:
si in martie acest an s-a dat decizia,tatal primeste copilul,mama plateste pensie alimentara,judecatorul rec ca tatal are un comportament violent,ca eu am conditii mai bune,si cu toate astea i sa dat lui copilul.

Cum a fost motivata sentinta ?
Lory2pac
Postat: Thursday, May 30, 2013 5:51 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/30/2013
Postari: 18
Locatia: Anglia
LilianaD wrote:

Cum a fost motivata sentinta ?
. Decizia a fost motivata astfel....curtea de cide ca domiciliul minorului sa fie stabilit la tata,mama trebuie sa plateasca pensie alimentara pentru a ajuta la cheltuielile de crestere si educare a minorului( nu se specifica cat) , curtea recunoaste ca tatal are un comportament violent fata de mama,ca mama ofera conditii net superioare de crestere,dar pentru ca s-a produs o ruptura intre mama si copil,mama trebuie sa isi reia relatia cu minorul,sa introduca rand pe rand noii membri ai familiei din care face parte,si lasa la intelegerea noastra in legatura cu vizitele mamei la minor. Helllo...acum vin u si intreb...cum sa reiau legatura cu minorul daca el refuza categoric....daca eu ajung in satul ala acolo si plec numai cu politia sau salvarea?....lui nu ii paasa de nimik si nimeni ....el e mai presus de lege de tot.si ii dau dreptate ,pt ca legea cam este de partea lui,cum i se poate incrediinta lui copilul si sa primeasca pensie alimentara,atata timp cat el la dosar nu a depus nici o cerere ca vrea minorul sau ca vrea pensie...ba mai mult la si gura infatisare la care s- a prezentat,a facut misto de judecator,atunci cand i s-a cerut sa aduca martori,spunanad ca va aduce 20 nu unul,bineintels ca nu a adus nici unul,si mai mult si-a dat arama pe fata in fata judecatorului,tipand si dand cu pumniii in pereti in sala de judecata. Judecatorul a cerut sa fie audiat minorul,copilului iii este teama de tata,si va spunece vrea tatal sa spuna,avocata mea a cerut ca atunci ca d minorul este audiat sa fie si un psiholog prezent,initial judecatorul a spus ok,dar la termen cand a fost audierea minorului,a fost doar tatal copilul si judecatorul,cerandui avocatei mele sa paraseasca sala,avocata a incercat sa protesteze,la care judecatorul a replicat,nu aveti incredere in mine? Mi-e sila de justitia din romania,si mi-e mila de copilul meu,ca din cauza unor incompetenti trebuie sa stea sa traiasca in niste conditii medievale,unde toata ziua este insultat de catre bunicii paterni ca fiind idiot sau prost,ptca tatal. Nu este prezent niciodata,si daca ar fi nu iar pasa,mai nou tatal a iesit ieri din sanatoriu de plamani de la giurgiu ,dupa sase luni de sanatoriu. Am incercat sa aflu ce a avut,nu am putut afla,si din vechile relatiii comune pe care le avem,nimeni nu vbste ca le e frica d el. Va multumesc tuturor pt sustinere,ma bucur totusi ca este in romania o lege care o apara pe femeie de violenta domestica,golul meu in viata este sa ma duc si sa vbsc lumii despre violenta dimestica pt ca tiu sigur ca sunt sute de femei care accepta si tac din gura,batai de la sotu.
LilianaD
Postat: Thursday, May 30, 2013 6:45 PM

Intrat: 2/22/2011
Postari: 5016
Locatia: Germania
Hmmmm...e ceva putred la mijloc....NuStiu Tu ce faci, te poti prezenta la procese? Poate avocata ta nu e suficient de.....convingatoare.
E greu, dar nu te da batuta.angel
kali
Postat: Thursday, May 30, 2013 7:19 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
In orice situatie se are in vedere interesul superior al minorului; pe de o parte inteleg cum a gandit judecatorul si - nu uita, totusi - ca totul se bazeaza pe o ancheta sociala, pe niste rapoarte intocmite de asistentii sociali si pe niste declaratii ale martorilor. El incearca sa judece din ambele puncte de vedere.
Unul este comportamentul tatalui asupra sotiei si altul asupra copilului. Tot asa cum o sanatate precara nu te descalifica din " meseria " de parinte.
Nu spun , legea din Ro e prost facuta si de multe ori sentintele sunt absurde... si tu ai gresit ( desi nu cred ca ti se poate reprosa asta tinand cont de cosmarul prin care ai trecut... in fine... ).

Tu trebuie sa mergi in vizita insotita de politie. Din punct de vedere al relatiei cu tine e adevarat ca s-a produs o ruptura - de aceea spuneam ca inteleg decizia judecatorului.
Dincolo de violenta, tu l-ai abandonat... nu ai fost prezenta in viata lui... nu esti statornica si probabil ca asta vrea sa vada judecatorul: implicare. Ia-l si pe sotul tau in vizita... nu-ti gasi justificari pentru ca nu l-ai vazut. Legile s-au mai schimbat fata de acum 3 ani; de cand cu femeia aia impuscata de sotul ei si politistii sunt mult mai receptivi la plangerile facute de femeile abuzate...

In fine... mai bine te sfatuiesti cu avocatul pentru ca e greu de inteles toate datele problemei - sunt si multe detalii, cum ar fi ca eu nu inteleg cu te-a putut obliga sa renunti in scris la copil -, insa eu as incerca sa merg si pe cai mai putin ortodoxe. Cu siguranta, daca traieste in saracie, i-ar surade o suma de bani ca sa cedeze...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed