Infidelitatea

Options Infidelitatea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alimami
Postat: Friday, June 8, 2012 7:22 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
praslea_cel_voinic wrote:

Sa nu dati cu rosii dar...stiu ca oriunde in lumea asta mama are prioritate in fata tatalui cand e vorba de copii, in fata legii. Intreb si eu ca fetele: cum de sta la soacra si nu la mama ta? Imposibil sa nu fie o cale. Daca te certi mai rau faci, mai bine te duci la un avocat si vezi ce te sfatuieste. Are el custodia deplina a fetitei? De ce? Cum sa-ti fie rusine sa deranjezi pe cineva cand e vorba de copilul tau? Asa cum a spus si t-Mihaela, fa-te simtita in viata ei in orice forma, nu te uita ce si cum, trimite pachetele la ai tai si roaga-i pe ei sa le duca. Bafta multa!

Tot asa,din nefericire,mama NU are prioritate, ci parintii au drepturi si obligatii EGALE(chiar daca nu si le exercita tot timpul si chiar daca barbatii cred ca numai femeile au obligatii fata de copii).
TatyKS
Postat: Friday, June 8, 2012 7:37 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
uff Fetelor, imi pare asa rau pentru ce vi se intampla!Sper din suflet sa va rezolvati problemele si sa fiti linistite langa puiutii vostripupici .
kali
Postat: Friday, June 8, 2012 10:57 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
alimami wrote:

Din nefericire nu ai dreptate.Dupa Noul Cod Civil se da CUSTODIE COMUNA (singura exceptie la asta e daca celalalt parinte e decazut din drepturile parintesti).Nu se decade asa usor din drepturile parintesti,asa ca poti avea custodie comuna si cu sotul/sotia plecat/a in strainatate,si cu un alcoolic..oricum. Deci,eu nu pot sa-mi duc fata nicaieri in afara tarii fara acordul lui,desi suntem divortati, tocmai pt ca avem custodie comuna.

Intr-adevar, am postat in graba si trebuia sa fiu mai explicita.
Ai dreptate partial.
Se da custodie comuna in mod obisnuit - mai ales in cazul in cazul in care divortul este inaintat la cererea ambilor soti ( culpa comuna ) si se continua cu o relatie de bun simt atat intre fostii soti cat si intre tata si copil.

Ei, daca e vorba de culpa exclusiva a sotului, in functie de caz, se are in vedere interesul superior al copilului si atunci se poate da in continuare custodie unui singur parinte. Uite:
Art. 398

Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte

(1) Daca exista motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanta hotaraste ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata numai de catre unul dintre parinti.

(2) Celalalt parinte pastreaza dreptul de a veghea asupra modului de crestere si educare a copilului, precum si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

Ce vroiam sa spun eu: nu alegeti calea usoara. Daca motivul divortului e dumnealui, atunci mergeti pe culpa exclusiva - e putin mai dificil... divortul dureaza mai mult si sunt necesare dovezi/martori. Dar, ma gandesc ca nicio femeie nu divorteaza de amuzament.

In cazul in care se pastreaza bunele relatii intre soti, nu vad nicio problema chiar si la custodia comuna, insa daca nu - si e vorba de pus bete in roate - atunci solutii exista pentru rezolvarea problemei. Sotul poate fi obligat de catre instanta sa-si dea consimtamantul pentru vacanta copilului in strainatate - de ex., daca refuza cu rea intentie.

Sunt multe variabile aici si ar fi multe de discutat... lucurile nu sunt batute in cuie nici in justitie - trebuie sa stii, doar, ce sa ceri si pe ce sa mizezi.

alimami wrote:

Tot asa,din nefericire,mama NU are prioritate, ci parintii au drepturi si obligatii EGALE(chiar daca nu si le exercita tot timpul si chiar daca barbatii cred ca numai femeile au obligatii fata de copii).

Asta e tot teorie. Practic, este o acceptare tacita ca mama e cea mai in masura sa creasca copiii si e favorizata in cazuri obisnuite.

Petronella
Postat: Friday, June 8, 2012 10:57 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/14/2010
Postari: 942
Locatia: Timisoara
Dragelor va Multumesc din suflet ca îmi sunte?i alaturi!
ieri am conduso pe mama la aeroport... Am decis împreuna cu ea ca momentan e mai bine sa plece , pana se remediaza situa?ia, deoarece el a dat vina pe ea pentru ce a facut . banghead
Mama mea e nevinovata , niciodata nu sa bagat in rela?ia mea de când sunt cu el. Ea a venit sa ma ajute cu fata o perioada de timp si asta am decis împreuna cu el si atunci nu a fost nici o problema. Ii cunosc jocul lui murdar, acum cauta sa dea vina pe oricine numai sa pace el nevinovat. Bineinteles ca el când si-a facut planul de vacanta, nu si-a trecut pe lista si ce se va întâmpla daca eu îl voi descoperi. Si sunt sigura, ca daca eu nu îl descopeream , el î?i continua via?a ca si cum nimic nu sa întâmplat .
Acum jumatate de ora m-au sunat cei de la serviciile sociale si pe data de 14 luna asta trebuie sa ne prezentam amândoi la ei pentru un fel de consiliu.
V-am spus ca aici la noi dupa ce depui actele pentru divor? , legea iti acorda 6 luni de reflexie si in acest timp automat intervin cei de la serviciile sociale. Eu in calitate de mama ma voi supune legilor de aici si voi face tot ce îmi sta in putere pentru copilul meu, chiar daca dupa divor? feti?a va trebuiesc stea si cu mine si cu el si chiar daca voi depinde de semnatura lui ori de câte ori voi dori sa parasesc tara cu ea.
Daca am fi trait in România... Si-ar fi gasit hainele cenu?a , scos afara din casa , fara copil si fara nici un ban, plus o uria?a pensie alimentara...dar eu sunt in tara lui si trebuie sa ma supun regulilor de aici.
sorry
alexandrabogdan
Postat: Friday, June 8, 2012 11:16 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
nu-mi pot imagina durere mai mare decat sa ti se ia copilul de lg tine sau sa nu ti se dea voie sa il vezi.
t-mihaela
Postat: Friday, June 8, 2012 3:52 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Pettronela, mult succes, daca divortul e amiabil se poate trai si asa, multe familii o fac ,chiar si despartiti participa la viata copilului in mod placut si responsabil.

Laly,revino in viata fetii,fa-ti un plan de atac ,fa-te prieten cu dusmanii, fa-ti din cumnata un aliat,reia legaturi vechi .Eu iti sugerez sa incepi un proces de tutela ,voi nu sunteti casatoriti deci nu vei avea hotarare de divort care sastabileasca ce-i cu copilul.Daca obtii tutela macar partiala ,o data pe luna sa zic tot e bine , ai legea de partea ta , poti sa facii ce vrei in timpul ala , va duceti la mall, refaceti legaturile,o sa ti-o aduca el de buna voie acasa . Si conteaza mult pentru copil sa afle ca mama s-a luptat pentru el la un moment dat ,fata creste va intelege lucruri, te va intreba de ce n-ai cerut niciodata tutela in justitie ,vor veni intrebari la care trebuie sa ai raspunsuri ,ea va fi judecatorul tau ,ochii aiai mici de copil te vor pune la zid .

Fetelor care trimiteti bani acasa la copii, nu uitati "Verba volant ,scripta manet"...nu trimiteti asa in vant, trimiteti cu dovada , tu tre sa dovedesti la un moment in viata ta ca ai participat la cresterea copilului.Eu am pastrat cam toate chitantele de la Western Union si chitantele de la posta de la pachete.Desi am o familie care m-a ajutat in tot timpul asta eu tot puneam raul inainte ...m-a invatat Kaze ca el e mai cu pioarele pe pamantca mine.Taica-meu a avut politia acasa sa vada ce se intampla, de ce copilul e lasat in grija bunicilor, trebuiau sa raporteze daca copilul e abandonat sau nu.Deci statul se implica in cazurile de copii lasati cu bunicii,daca parintele plecat nu poate doved ca s-a implicat in crsterea copiluli sansele de tutela ii scad considerabil.
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 4:00 PM

Intrat: 1/18/2012
Postari: 806
Locatia: madrid

Sa nu dati cu rosii dar...stiu ca oriunde in lumea asta mama are prioritate in fata tatalui cand e vorba de copii, in fata legii. Intreb si eu ca fetele: cum de sta la soacra si nu la mama ta? Imposibil sa nu fie o cale. Daca te certi mai rau faci, mai bine te duci la un avocat si vezi ce te sfatuieste. Are el custodia deplina a fetitei? De ce? Cum sa-ti fie rusine sa deranjezi pe cineva cand e vorba de copilul tau? Asa cum a spus si t-Mihaela, fa-te simtita in viata ei in orice forma,nu te uita ce si cum, trimite pachetele la ai tai si roaga-i pe ei sa le duca. Bafta multa!
ILDI AM VRUT SA-I DAU UN TELEFON MOBIL DAR STIU CA DUPA PUTIN TIMP NU-L MAI ARE SI O SA BAGE MOTIVUL CA I S-A STRICAT.REPET EU NU AM FOST CASATORITA CU EL CU ACTE SI DE AIA AM PIERDUT MULTE.MAMA MEA NU ESTE IN TARA CA SA MA AJUTE CA SA ZIC ASA.BINEINTELES CAND ERA MAMA EI II TRIMITEAM BANI SI PACHETE PT CA ERAM SIGURA CA II AJUNG,IAR PARINTII MEI NORMAL CA SUNT DE PARTEA MEA ORICE S-AR INTAMPLA,CHIAR SI EI AU FOST BATUTI DE DOMNUL IN CAUZA,MI-E F GREU SA VA POVESTESC PT CA UNELE LUCRURI NICI LA SOT NU I-AM POVESTIT,IAR CUSTODIA NU O ARE NICI UNUL,EL SE BAZEAZA PE FAPTUL CA ARE ACEL ACT CU STABILIREA DOMICILIULUI SI DACA MA IMPUN SARE LA BATATIE.POLITIA NU SE BAGA SI NICI PROTECTIA COPILULUI.SEFUL DE POST CA NU-L POATE OBLIGA CA SA MI-O DEA CI DOAR POATE SA MA INSOTEASCA SA O VAD.E F TRIST CA IN ROMANIA AI ATATA MACISM SI LEGILE SUS VARZA.
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 4:07 PM

T-MIHAELA AM PASTRAT TOATE CHITANTELE DE LA WESTERN UNION SI DE LA PACHETE,CUM I-AM CUMPARAT HAINE,NU LE AM PE TOATE PT CA AM MAI TRIMIS SI PRIN PERSOANE,CUM ESTE UN SAT LUMEA ESTE INVIDIOASA CA SUNT PLECATA AFARA SI SUNT TRATATA CAM RAU.CAND AM FOST LA PROTECTIA COPILULUI SA FAC O CERERE SAU CUM SE CHEAMA ,SA CONSTATE CA FETITA NU O INGRIJESTE TATAL,AM FOST UN PIC RESPINSA.AM FOST LA SCOALA SA VB CU INVATATOAREA FETEI LA FEL,I-AM CERUT SA-MI SPUNA SITUATIA SCOLARA SI CUM SE COMPORTA NU A VRUT(CU TOATE CA EU STIAM CA INVATA BINE)
t-mihaela
Postat: Friday, June 8, 2012 4:18 PM

Laly, fa-te rea.Inca esti mama cu drepturi ,zi-i invatatoarei clar si tuturor; " Sunt mama ei vreu sa stiu" .Iti trebuie mai multa incredere in tine , nu conteaza ca ai plecat , a trecut timpul , multi o fac de nevoie .Nimeni nu are dreptul pe lumea asta sa judece de ce o mama pleaca ,tre sa traiasca viata ei si apoi sa comenteze.Invatatoarea si toata lumea tre sa stie ca tu existi ,piseasza-i pana le zbori creierii din cap ...ei ca m-am enervat alcool
Plus, hartia aia cu domiciliul e praf in ochi, nu e act de interdictie...Laly, tu tre sa vorbesti pe tema asta cu cineva ,vad la tine un sentiment de vinovatie, tu nu esti vinovata cu nimic, esti o mama care inecarca sa revina in viata coplului, ai dreptul la recunoastere.E o drama prin ce treci, exista rezolvare fara vanatai.
ildi
Postat: Friday, June 8, 2012 4:30 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
t-mihaela wrote:
Laly, fa-te rea.Inca esti mama cu drepturi ,zi-i invatatoarei clar si tuturor; " Sunt mama ei vreu sa stiu" .Iti trebuie mai multa incredere in tine , nu conteaza ca ai plecat , a trecut timpul , multi o fac de nevoie .Nimeni nu are dreptul pe lumea asta sa judece de ce o mama pleaca ,tre sa traiasca viata ei si apoi sa comenteze.Invatatoarea si toata lumea tre sa stie ca tu existi ,piseasza-i pana le zbori creierii din cap ...ei ca m-am enervat alcool
Plus, hartia aia cu domiciliul e praf in ochi, nu e act de interdictie...Laly, tu tre sa vorbesti pe tema asta cu cineva ,vad la tine un sentiment de vinovatie, tu nu esti vinovata cu nimic, esti o mama care inecarca sa revina in viata coplului, ai dreptul la recunoastere.E o drama prin ce treci, exista rezolvare fara vanatai.

mihaela,se vede ca esti o luptatoare!imi place modul taud ea gandi!o sa-ti cer sfaturi si in privinta problemei mele,poate e mai indicat in topicul "stare de spirit"pupici
t-mihaela
Postat: Friday, June 8, 2012 5:28 PM

Poate tre sa ne mutam la "Munca in strainatate " am un deja- vu,cred ca acolo am spus ce spun si aici .E bine de descarcat sufletul, altfel vezi lumea cand te usurezi si vezi ca nu esti singur.campfire Pe mine ma doare ca fenomenul asta de plecari la munca in strainatate dureaza de ceva vreme si nimeni nu misca un pai sa consilieze familiile .E deja la nivel national, se stie , se practica, majoritatea satelor sunt monoparentale sau bunico-parentalealcool Cei plecati sunt priviti ca niste infractori,blamati scosi la marginea societatii ca "au dat de bine" dar sfarsesc prin a fi santajati si inselati de propriile familii.Nu-i intreaba nimeni daca vor binele asta daca nu cumva in tara lor si langa familiile lor preferau acest bine.
Ildi,sper sa-ti gasesti linistea ,in statele civilizate nu prea poti alunga mama din casa asa usor, cauta legile si nu-ti pierde increderea in tine .
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, June 8, 2012 7:16 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Laly ia legatura cu un avocat in Romania, vorbeste cu el si vezi ce te sfatuieste, imposibil sa nu poti face ceva.
Petronellacomputerlove barbatii astia au ce au cu soacrele, intotdeauna dau vina pe ele cand fac ei ceva closedtopic Sa ai o vacanta placuta cu micuta si liniste multa! pupici computerlove Ai grija de tine!
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 7:21 PM

AI DREPTATE MIHAELA ,AICI DE EX DACA TE DUCI LA POLITIE SI FACI O PLANGERE PRIMA OARA IL ARESTEAZA SI DUPA IL IA LA INTREBARI.MIE ACUM CATVA ANI NU MAI STIU EXACT NICI NU A VRUT SA MA INSOTEASCA PANA LA EL ACASA SA-MI VAD FATA.VESTEA IN GHILIMELE PROASTA E CA NU AM CASTIGAT PROCESUL.NICI TATAL MEU NU INTELEGE BN CA SA-MI SPUNA EXACT CE SI CUM.CE A INTELES E CA IN VACANTA DE VARA AM DREPTUL LA O LUNA SA STEA CU MINE.SI CA SA PLECE DIN TARA AM NEVOIE DE SEMNATURA LUI,CEEA CE NU VOI OBTINE NICIODATA.PARTEA BUNA E CA N-O SA MAI FACA FIGURI CAND MA DUC SA O IAU,IAR DACA FACE MA DUC SI FAC PLANGERE.
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 7:23 PM

Laly ia legatura cu un avocat in Romania, vorbeste cu el si vezi ce te sfatuieste, imposibil sa nu poti face ceva.
Petronellacomputerlove barbatii astia au ce au cu soacrele, intotdeauna dau vina pe ele cand fac ei ceva closedtopic Sa ai o vacanta placuta cu micuta si liniste multa! pupici computerlove Ai grija de tine!
AI DREPTATE CAND AM FOST IN IANUARIE MI-A ZIS ATATA TIMP CAT LOCUIESC LA MAMA MEA NU VREA SA MI-O DEA ADIK CAND MA DUC IN ROM. NU AM IN ALTA PARTE UNDE SA STAU.CE FAC MA DUC LA HOTEL NU-S BOGATA
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 7:26 PM

ILDI E ITALIAN SOTUL?EU ZIC CA TREBUIE SA-I VB JULIEI SI IN ROMANA CA SA VB DE AMANDOUA SI FA CE E MAI BN PT AMANDOUA DUPA CUM AI SPUS ORI CU EL ORI FARA.E DOAR PREZENT CA SA FA FACA RAU
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed