Infidelitatea

Options Infidelitatea
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Thursday, June 7, 2012 8:15 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Fetelor, daca vreti sa scapati de tati nenorociti va invat eu un trick:platiti-i bine sa semneze o declaratie de negare a paternitatii.Declaratia asta e secretul,certificatul copilului va primi la numele tatalui o binecuvantata liniuta si voi nu tre sa mai cereti voie nimanui sa va luati copiii orunde vreti.Eu am facut asta innainte de a pleca din tara .Am plecat doar dupa ce m-am vazut stapana deplina pe viata copilului .Daca va intereseaza va dau detalii,aici nu pe pm, ca sa stie toata lumea ca asa cum se face se poate si desfacebox2
Imi pare rau prin ce treceti, povesti triste de viatacry
laly
Postat: Thursday, June 7, 2012 8:22 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/18/2012
Postari: 806
Locatia: madrid
endy wrote:
Laly sa nu uiti de ingerasul tau , fa tot ce poti sa fie linga tine !V-a fi greu dar daca actualul te iubeste te v-a ajuta Nu lasa timpul si distanta sa se astearna intre voi
niciodata n-am uitat de ea si nici nu pot si nici nu vreau.am lasat-o la un an si jumatate sperand la o viata mai buna,la un viitor mai bun pt familia mea,dar se pare ca eu n-am contat pt el.deci am pierdut o casa,bani nu mai zic,acum ma lupt pt fata si nu stiu ce sa mai fac sa o am langa mn.am noroc ca sotul e o persoana buna si ma sprijina mult .si unele colege de munk imi spuneau nu stiu cum poti sa stai fara fata,dar ca sa ma intorc in romania n-am unde sa ma duc,ma duc la parinti si trebuie sa ma intretina ei,de 10 ani ei sau mutat la tara si oraselul e mic si nu e de munk,nu as putea trai acolo.e adevarat ca fata e atasata mai mult de bunica ei pt ca ei nu au invatat-o ca are mama si cand ma duceam in vacanta eram buna numai cand ma duceam cu traista,fata vrea sa stea cu mine si acum cand am fost in ianuarie nu a lasat-o sa vina la mn acasa m-am dus zilnic s-o vad dar nu e aceeasi chestie nu ai intimitate vin acolo toti si stau in gura ta,fata i-a zis s-o lase sa vina sa stea cu mine,mi-aduc aminte ca in prima zi cand sa plec m-a intrebat-mama vi si maine?si cand la ce ora ma duc.sunt multe rani ca sa zic asa
laly
Postat: Thursday, June 7, 2012 8:24 PM

t-mihaela wrote:
Fetelor, daca vreti sa scapati de tati nenorociti va invat eu un trick:platiti-i bine sa semneze o declaratie de negare a paternitatii.Declaratia asta e secretul,certificatul copilului va primi la numele tatalui o binecuvantata liniuta si voi nu tre sa mai cereti voie nimanui sa va luati copiii orunde vreti.Eu am facut asta innainte de a pleca din tara .Am plecat doar dupa ce m-am vazut stapana deplina pe viata copilului .
daca ar fi totul asa de simplu.eu nu stiu ce sa-i mai zic si ce sa mai fac sa semneze o imputernicire
ildi
Postat: Thursday, June 7, 2012 8:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
in italia e aproape imposibil sa se anuleze paternitatea,trebuie dovezi solide,de la sine,àsta nu va renunta niciodata,doar si ptr faptul de a-mi pune bete in roate
t-mihaela
Postat: Thursday, June 7, 2012 8:49 PM

Trebuie sa tratezi doar cu el fara sa sa stie toate neamurile sa nu-l influenteze.Practic el te da pe tine in judecata ca ai trecut pe numele lui un copil care nu-i al lui.Aduci dovezi de la medc ca nu e apt sa faca copii sau dovedeste ca in acea perioada suferea de ceva sau era in alta locatie etc ,va ganditi voi la ceva.Copilul are" dreptul la parinti"de aceea cand se naste indiferent cine vine si spune la primarie ca e tata ala e trecut sau e trecut sotul din oficiu , nu conteaza daca el e sau nu tatal biologic.Daca "tatal" incepe sa aiba dubii ca e copilul lui are dreptul sa nege paternitatea ,e un proces scurt, la mine a durat vreo 2 luni totul.Insa trebuie vorbit cu avocatul sa nu se fi schimbat ceva in lege mai recent.E simplu, mai simplu decat crezi , e doar kestiune de bani ,trebuie sa-l orbesti sa-i iei rasuflarea cu o suma bunicica.
Apoi atentie mare, judecatorul te va intreba "Cine e tatal copilului?" pentru ca acest copil are dreptul la parinti.Tu tre sa spui ca nu stii,un oarecare strain care a plecat din tara si i-ai pierdut urma ,sau ca l-ai facut la betiealcool ,scuze dar trebuie sa te injosesti putin sa convingi judecatorul ca esti ,,,stii tu cum dar crede-ma ca se merita, pentru copilul tau sa-l ai langa tine si sa fii stapana pe el se merita orice.Pe mine m-a intrebat cine-i tatal si am zis ca habar n-am ,eram studenti faceam chefuri dese,nah...Mi-era rusine de vroiam sa se dechida pamantul sa ma inghita dar a trecut.Am obtinut tutela deplina. Neaparat vorbeste cu un avocat chestiunea asta ,trebuie sa incerci macar.
Roxie
Postat: Thursday, June 7, 2012 8:53 PM

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
laly wrote:
niciodata n-am uitat de ea si nici nu pot si nici nu vreau.am lasat-o la un an si jumatate sperand la o viata mai buna,la un viitor mai bun pt familia mea,dar se pare ca eu n-am contat pt el.deci am pierdut o casa,bani nu mai zic,acum ma lupt pt fata si nu stiu ce sa mai fac sa o am langa mn.am noroc ca sotul e o persoana buna si ma sprijina mult .si unele colege de munk imi spuneau nu stiu cum poti sa stai fara fata,dar ca sa ma intorc in romania n-am unde sa ma duc,ma duc la parinti si trebuie sa ma intretina ei,de 10 ani ei sau mutat la tara si oraselul e mic si nu e de munk,nu as putea trai acolo.e adevarat ca fata e atasata mai mult de bunica ei pt ca ei nu au invatat-o ca are mama si cand ma duceam in vacanta eram buna numai cand ma duceam cu traista,fata vrea sa stea cu mine si acum cand am fost in ianuarie nu a lasat-o sa vina la mn acasa m-am dus zilnic s-o vad dar nu e aceeasi chestie nu ai intimitate vin acolo toti si stau in gura ta,fata i-a zis s-o lase sa vina sa stea cu mine,mi-aduc aminte ca in prima zi cand sa plec m-a intrebat-mama vi si maine?si cand la ce ora ma duc.sunt multe rani ca sa zic asa

Laly, sa nu le permiti sa iti faca asa ceva! Pai si tu ai stat si n-ai zis nimic la asta? Cum adica sa ii interzica copilului TAU sa vina la tine? M-am umplut de nervi eu acum numai cand am citit.
t-mihaela
Postat: Thursday, June 7, 2012 9:08 PM

Laly, stiu ca situatia e delicata ca am stat si eu patru ani jumate fara copil pana l-am adus langa mine dar trebuie sa te impui cu orice pret in viata copilului.Nu lasa timpul sa devina dusmanul vostru, fii agresiva.Da telefoane dese, trimite pakete fetii o data pe luna ,fa kestii spectaculoase sa te tina minte,spune-i ca o iubesti si arat-i.Nu te lasa invinsa de timp asta e cel mai de temut dusmat in asemenea situatii, anormalul devine normal , bunica devine mama foarte usor. E lupta ta impotriva tuturor, stiu ca e greu .Trimite-i poze cu tine si scrie jos"mami te iubeste"fii prezenta prin orice mijloc ,sa-ti simta rasuflarea in ceafa toti. Sunt multe de spus, am mai spus si la alte topicuri la vremea respectiva si le repet de cate ori e nevoie sau vad mame care trec cam prin ce am trecut si eu.Singura diferenta intre noi e ca ai mei au invatat copilul ca are o mama care il iubeste ,ai tai cam joaca feste dar ii educi tu pana la urma ,le arati tu cine-i mama bataus
kali
Postat: Thursday, June 7, 2012 9:13 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
t-mihaela wrote:
Fetelor, daca vreti sa scapati de tati nenorociti va invat eu un trick:platiti-i bine sa semneze o declaratie de negare a paternitatii.Declaratia asta e secretul,certificatul copilului va primi la numele tatalui o binecuvantata liniuta si voi nu tre sa mai cereti voie nimanui sa va luati copiii orunde vreti.Eu am facut asta innainte de a pleca din tara .Am plecat doar dupa ce m-am vazut stapana deplina pe viata copilului .Daca va intereseaza va dau detalii,aici nu pe pm, ca sa stie toata lumea ca asa cum se face se poate si desfacebox2

Chiar daca nu vor sa faca asta - si multora le creste orgoliul asa, peste noapte... - e suficient sa ai custodia copiilor si nu-ti mai trebuie acordul lui pentru nimic. Cu hotararea definitiva de divort defilezi oriunde vrei si faci ce doresti in numele lor. Vorbim de legile romanesti, bineinteles.

Ce sa spun... asta asa, ca faza zilei, cumva... eu l-am incercat pe ex-ul meu - cand inca nu stia ca s-a pronuntat divortul - rugandu-l sa-si dea acordul sa ies cu copiii din tara, in vacanta, si nu a catadisit nici macar sa se intereseze unde si cum se face asta. Fiind in Italia, dus cu pluta, m-a instiintat cu o zi inainte de plecare ca a intrebat un carabinier alcool si i-a spus ca datorita faptului ca suntem in U.E.alcool pot scoate copiii din tara fara grija ( cred ca nu are rost sa va spun ca noi mergeam in Turcia - si el stia asta ).

Eh, minti sunt multe... si cretze pe deasupra. alcool

bulibuli
Postat: Thursday, June 7, 2012 10:48 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Roxie wrote:

Laly, sa nu le permiti sa iti faca asa ceva! Pai si tu ai stat si n-ai zis nimic la asta? Cum adica sa ii interzica copilului TAU sa vina la tine? M-am umplut de nervi eu acum numai cand am citit.

exact asta a fost si reacti mea.. cum sa-ti interzica sa stai cu copilul tau cat esti in tara?? e de neconceput..
ildi
Postat: Friday, June 8, 2012 12:18 AM

t-mihaela wrote:
Trebuie sa tratezi doar cu el fara sa sa stie toate neamurile sa nu-l influenteze.Practic el te da pe tine in judecata ca ai trecut pe numele lui un copil care nu-i al lui.Aduci dovezi de la medc ca nu e apt sa faca copii sau dovedeste ca in acea perioada suferea de ceva sau era in alta locatie etc ,va ganditi voi la ceva.Copilul are" dreptul la parinti"de aceea cand se naste indiferent cine vine si spune la primarie ca e tata ala e trecut sau e trecut sotul din oficiu , nu conteaza daca el e sau nu tatal biologic.Daca "tatal" incepe sa aiba dubii ca e copilul lui are dreptul sa nege paternitatea ,e un proces scurt, la mine a durat vreo 2 luni totul.Insa trebuie vorbit cu avocatul sa nu se fi schimbat ceva in lege mai recent.E simplu, mai simplu decat crezi , e doar kestiune de bani ,trebuie sa-l orbesti sa-i iei rasuflarea cu o suma bunicica.
Apoi atentie mare, judecatorul te va intreba "Cine e tatal copilului?" pentru ca acest copil are dreptul la parinti.Tu tre sa spui ca nu stii,un oarecare strain care a plecat din tara si i-ai pierdut urma ,sau ca l-ai facut la betiealcool ,scuze dar trebuie sa te injosesti putin sa convingi judecatorul ca esti ,,,stii tu cum dar crede-ma ca se merita, pentru copilul tau sa-l ai langa tine si sa fii stapana pe el se merita orice.Pe mine m-a intrebat cine-i tatal si am zis ca habar n-am ,eram studenti faceam chefuri dese,nah...Mi-era rusine de vroiam sa se dechida pamantul sa ma inghita dar a trecut.Am obtinut tutela deplina. Neaparat vorbeste cu un avocat chestiunea asta ,trebuie sa incerci macar.

si cu testul DNA cum ramine?daca cere sa-l faca,rezultatul e clar ca buna ziua.iarta-ma,am citit repede si am mitea in patru colturi,am inteles acum,de acord cu el sa faci declaratia.la mine nu e cazul,caci as pierde pensia alimentara,in plus,nu lucrez,casa e a lui,nici casatoriti nu suntem,asa ca,sunt cam naspa.acum a inceput ca sa plec din casa,trebuie sa ma informez daca are dreptul sa ne scoata din casa.nu ca mi-ar faca placere sa stau,dar momentan nu am unde sa ma duc.
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 12:20 AM

Roxie wrote:

sa nu ma intelegeti gresit dar inainte ii trimiteam pachete la craciun la pasti de ziua ei bani,darvazand asa am cam rarit si banii si pachetele,in schimb vara cand mergeam o imbracam cu hainele care i le cumparam.pt ca ii cumpar multe haine nu avea timp sa le imbrace pe toate chiar daca se schimba de 2-3 ori pe zi(facea parada modeiras)normal hainele care aveau eticheta i le-am dat acasa si dulciuri etc.sa aflu in vara trecuta ca hainutele i le cumpara tatal ei nu eu.intr-adevar era mai mica si nu stia dar acum fiind mai marisoara sper sa tina minte.mai vb cu ea la telefon la fosta cumnata,dar mi-e si rusine sa o mai sun sa o deranjez ca acuma suntem si cu procesul,pe el nu-l mai sun de mult timp pt ca niciodata nu e acasa si daca e acasa n-are chef sa mi-o dea la telefon.nu stiu cine a zis sa ma impun sa mi-o dea ,credeti ca n-am facut-o?aproape in fiecare vara ne luam la bataie,intr-o vara m-am intors cu o vanataie la un brat,ca nici nu stiam de unde si cum mi s-a facut.
laly
Postat: Friday, June 8, 2012 12:22 AM

bulibuli wrote:

exact asta a fost si reacti mea.. cum sa-ti interzica sa stai cu copilul tau cat esti in tara?? e de neconceput..
noi am mai avut un proces acum vreo 4 ani si are stabilire de domiciliu la el,si profita de ocazie cu acea hartie si ma freaca cu nervii cum vrea
ildi
Postat: Friday, June 8, 2012 12:52 AM

laly wrote:
noi am mai avut un proces acum vreo 4 ani si are stabilire de domiciliu la el,si profita de ocazie cu acea hartie si ma freaca cu nervii cum vrea

laly,daca mergi impreuna cu fata sa-i cumperi lucrurile,ea va stii cine le-a cumparat.julia,zice ca toate cele i le-am cumparat eu,chiar daca banii sunt a lui taica-su.te-ai gandit sa-i iei un celular la a mica,sa-l tina sa o poti suna?stiu ca la copii nu e indicat,dar...
praslea_cel_voinic
Postat: Friday, June 8, 2012 5:38 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
laly wrote:

Sa nu dati cu rosii dar...stiu ca oriunde in lumea asta mama are prioritate in fata tatalui cand e vorba de copii, in fata legii. Intreb si eu ca fetele: cum de sta la soacra si nu la mama ta? Imposibil sa nu fie o cale. Daca te certi mai rau faci, mai bine te duci la un avocat si vezi ce te sfatuieste. Are el custodia deplina a fetitei? De ce? Cum sa-ti fie rusine sa deranjezi pe cineva cand e vorba de copilul tau? Asa cum a spus si t-Mihaela, fa-te simtita in viata ei in orice forma, nu te uita ce si cum, trimite pachetele la ai tai si roaga-i pe ei sa le duca. Bafta multa!
alimami
Postat: Friday, June 8, 2012 7:19 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
kali wrote:

Chiar daca nu vor sa faca asta - si multora le creste orgoliul asa, peste noapte... - e suficient sa ai custodia copiilor si nu-ti mai trebuie acordul lui pentru nimic. Cu hotararea definitiva de divort defilezi oriunde vrei si faci ce doresti in numele lor. Vorbim de legile romanesti, bineinteles.

Ce sa spun... asta asa, ca faza zilei, cumva... eu l-am incercat pe ex-ul meu - cand inca nu stia ca s-a pronuntat divortul - rugandu-l sa-si dea acordul sa ies cu copiii din tara, in vacanta, si nu a catadisit nici macar sa se intereseze unde si cum se face asta. Fiind in Italia, dus cu pluta, m-a instiintat cu o zi inainte de plecare ca a intrebat un carabinier alcool si i-a spus ca datorita faptului ca suntem in U.E.alcool pot scoate copiii din tara fara grija ( cred ca nu are rost sa va spun ca noi mergeam in Turcia - si el stia asta ).

Eh, minti sunt multe... si cretze pe deasupra. alcool

Din nefericire nu ai dreptate.Dupa Noul Cod Civil se da CUSTODIE COMUNA (singura exceptie la asta e daca celalalt parinte e decazut din drepturile parintesti).Nu se decade asa usor din drepturile parintesti,asa ca poti avea custodie comuna si cu sotul/sotia plecat/a in strainatate,si cu un alcoolic..oricum. Deci,eu nu pot sa-mi duc fata nicaieri in afara tarii fara acordul lui,desi suntem divortati, tocmai pt ca avem custodie comuna.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed