infectiile urinare la copii

Options infectiile urinare la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danamaria
Postat: Wednesday, October 24, 2007 9:35 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
sunt disperata
i-am facut andreei analize la urina, iar la sumar urina i-a iesit ca are flora microbiana
urocultura inca nu i-a iesit, abia vineri vom avea rezultatele
nu stiu ce sa zic, nu m-am mai confruntat cu asa ceva, e grav?, se trateaza? exista tratamente naturiste pentru tratament infectiile urinare la copii ?
daca aveti ceva informatii despre acest subiect, va rog din suflet, spuneti-mi
o mamica tare,tare speriata
Mami2x
Postat: Wednesday, October 24, 2007 10:23 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 9/16/2007
Postari: 408
Locatia: departe si totusi aproape
danamaria wrote:
sunt disperata
i-am facut andreei analize la urina, iar la sumar urina i-a iesit ca are flora microbiana
urocultura inca nu i-a iesit, abia vineri vom avea rezultatele
nu stiu ce sa zic, nu m-am mai confruntat cu asa ceva, e grav?, se trateaza?
daca aveti ceva informatii despre acest subiect, va rog din suflet, spuneti-mi
o mamica tare,tare speriata

Nu ne-am confruntat, din fericire...asa ca ajutor nu pot sa-ti ofer decat sa te incurajezpupici
De tratat imi imaginez ca se trateaza, asteapta toate rezultatele si te va sfatuii cu siguranta medicul si va hotara cel mai bun tratament.
Nu e usor sa astepti, mai ales cand e vorba de copilul taupale , dar asta e singura optiune. Iti tinem pumnii si ne rugam sa fie totul bine cu micutaflowers
danamaria
Postat: Wednesday, October 24, 2007 4:42 PM

iti multumim ca esti alaturi de noi, parca, parca ne simtim mai curajoase
love
LIA
Postat: Wednesday, October 24, 2007 7:03 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/6/2006
Postari: 309
Locatia: Bucuresti
Eu m-am confruntat cu asa ceva, dupa ce am dus-o pe Cristiana la cresa. Se trateaza, dar trebuie sa ii repeti urocultura destul de des, cam o data pe luna, o perioada mai mare de timp, ca sa poti sa tratezi din timp daca apare ceva, si n-ar strica sa ii faci si o cistografie, sa fii sigura ca nu face infectia urinara din cauza vreunei malformatii a aparatului urinar (Doamne fereste!). Exista un vaccin numit Urovaxom, dar e bine sa vorbesti cu medicul pediatru despre asta.
MNiko
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:47 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Am si eu o problema cu Cristina. Nu prea stiu unde s-o postez, dar s-ar putea sa tina de acest subiect. De cateva zile Cristina tot duce mana la pasarica si se vaita. Pe mine nu ma lasa s-o ating si plange cand reusesc s-o fac si tot spune "buba". Nu este iritata, este doar rosie intre labii, dar la suprafata nu se vede nimic. Aseara am reusit sa ii dau cu bepanthene acolo(nici nu stiu daca e bine sau nu dar imi era mila de ea cum plangea ca o ustura) si s-a mai redus din roseata aia. In plus azi dimineata a facut pipi foarte des si mult: la 8 cand s-a trezit, la 8.30(aici a fost putin de tot- a udat doar chiloteii), la 8.45 si la 9.10, ceea ce nu face de obicei. Toata saptamana trecuta la cresa a stat fara pampers si fara sa faca pe ea, in conditiile in care sunt pusi la olita la 9, la 11 si la 13, program pe care l-am observat la ea si cand am tinut-o acasa acum 2 saptamani. Seara, dupa ce o iau de la cresa, cam tot asa am observat ca face cam la 2 ore indiferent cat lichid bea. Numai aseara a fost un pic mai des si dimineata.
La 9.10 i-am pus pampers ca nu mai rezist eu sa schimb chiloti+pantaloni din 20 in 20 de min. Pana acum am schimbat deja un pampers cu pipi. Nu stiu ce sa cred:poate fi infectie urinara? sau raceala? Cum pot s-o ajut?
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, November 10, 2007 12:19 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Mihaela, nu prea ma pricep la infectii urinare dar cred ca ar trebui sa fie si febra prezenta, nu? Sau asa inteleg eu infectiile... S-ar putea sa fie racita uff Multa sanatate la piticutzapupici
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, November 10, 2007 2:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
Miha...urinarile dese pot fi semn de infectie urinara...daca zice si "buba" si iti arata acolo, poate ca o ustura... in general, din cate stiu eu, la infectiile urinare, uretra este "iritata" si da o senzatie de usturime, mancarime, arsura...si de aia poate zice buba.uff

acum... legat de roseata din zona labiilor... este posibil sa aibe si o candidoza vaginala. nu te speria, am mai auzit de cazuri de acest gen la copilasi mici si nu e chiar un capat de lume, asa cum ar putea suna. eu zic ca cel mai bine ar fi sa o duci la pediatrul vostru sa o vada si el si sa tratati corect orice ar fi. ma gandesc ca la cresa este posibil, mai ales daca zici ca nu a avut scutec, sa fi luat ceva...

draguta de ea, imi pare asa de rau pt ea. multa sanatate si fuga la dr. daca persista problema si nu ai unde sa o duci peste we asta, suna-ma si te duc eu la pediatra noastra.pupici
sousourel
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Multa sanatate Cristinuta!pupici Du-o pe mami la doctor si totul se va limpezipupici
PS infectii urinare fara febra am avut eu, dar in cazul copiilor nu prea stiu daca apare obligatoriu sau nu.
MNiko
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:23 PM

Multumesc fetelor de raspunsuri. O sa ma duc la doctor, dar numai marti pot ajunge. Intre timp Cristina s-a mai linistit sub efectul bephantenului. Azi i-am pus pampers toata ziua si totusi nu afacut asa de mult pipi. In schimb se simte dupa miros ca e ceva mai "acid", lucru de care nu-mi dadeam seama cand era fara pampers. Am mai avut niste episoatde de genul asta mai de mult si se reglau din alimentati. Totusi nu-mi dau seama ce alimente duc la urina asta. In plus am vazut ca unul din medicamentele pe care le ia ea acum poate da in cazuri foarte rare dificultati de mictiune iar celalalt mancarimi si eczeme ale pielii.
danamaria
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:42 PM

eu sunt Stan Patitul, asa pot sa-ti dau citeva detalii despre acest subiect, pina acum m-am tot documentat
e posibila infectie urinara si fara febra la copii.
pipi fac mai putin (cantitativ) si mai des.
urina e usor tulbure si poate avea un miros specific.
este posibil ca bebelul sa aiba si dureri cind face pipi, sau nu.
de asemenea este posibil ca simptomatologia prezentata de tine sa fie de la medicamentatie asa cum banuiesti si tu.
noi iti dorim ca asa sa fie , ar fi mai usor.
oricum chiar daca e infectie urinara cu tratament adecvat si igiena corespunzatoare(in special in cazul fetitelor) se rezolva, cel putin eu asa sper pentru ca andreea mea abia a incheiat un tratament pentru infectie urinara si abia luni vom avea rezultatele la urocultura dupa tratament.
va imbratisam si va dorim sanatate si un week-end fara griji sau probleme
MNiko
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:48 PM

Danamaria multumec de info. Nu o doare si nici nu o ustura cand face pipi, numai cand o ating sau cand incerc sa o streg intre atunci se tot fereste. Pipi, desi des nu mi s-a parut putin cantitativ. E adevarat ca si bause aseara mult lichid, dar in mod obisnuit facea in timpul somnului mai mult decat a facut noaptea trecuta si nu dimineata. Miros are un miros pe care asa cum am scris si mai sus l-am mai intalnit si care a disparut in cateva zile dandu-i mai mult lichid, iar culoarea este cea obisnuita, nu mai inchisa.
danamaria
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:55 PM

nu-ti face griji se pare ca e o alarma falsa, deci nu cred sa fie infectie urinara dar, totusi e bine sa mergi sa verifici la doctor
va imbratisam si sa ne dai vesti despre cum au evoluat lucrurile
MNiko
Postat: Saturday, November 10, 2007 9:58 PM

danamaria wrote:
nu-ti face griji se pare ca e o alarma falsa, deci nu cred sa fie infectie urinara dar, totusi e bine sa mergi sa verifici la doctor
va imbratisam si sa ne dai vesti despre cum au evoluat lucrurile

Multumesc,pupici
Deuta
Postat: Monday, November 12, 2007 11:12 PM

buna fetelor!Noi nu am avut probleme de asa gen, dar la 3 luni imi pare, nu mai tin minte exact, am dat analizele la urina si erau rele.Asistenta medicala m-a intrebat daca am spalat fetita , sticluta inainte de a a recolta urina ,lucru pe care nu-l facusem, caci nu stiam.Am inteles ca in pahar direct trebuie sa faca, nici asa n-am facut, de unde sa stiu eu cind i-o veni sa faca micuta,era prea mica sa o tin in pozitia in care ar putea face(cel putin asa credeam).
Succese voua si multa sanatate la micuti!
Deuta
Postat: Monday, November 12, 2007 11:18 PM

am uitat sa scriu ca analizele erau gresite, din cauza ca nu am spalat-o dimineata probabil, era de pe somn si i-am pus repede o sacosa sa nu o scapras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed