Infectii respiratorii acute

Options Infectii respiratorii acute
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Postat: Thursday, November 3, 2011 8:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Mari,azi chiar ma gandeam cum mai esti!Ce ma bucur sa citesc sa sunteti acasa...mai bine.Dumnezeu sa va aibe in paza Luipupici computerlove .Odihniti va bine!iloveyou
marivic
Postat: Thursday, November 3, 2011 8:23 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Multumesc,GIULYA,....sper sa ne odihnim,eu mai mult as vrea,caci de luni ma asteapta o saptamana grea .sper sa ne odihnim zilele acesteahearts
clalina
Postat: Friday, November 4, 2011 12:02 AM

Intrat: 10/25/2010
Postari: 1585
Locatia: italia
Mari bine ca a trecut si Doamne ajuta in continuare, m-a socat ceea ce am citit! Nu stiu ce se intampla in lumea asta au aparut fel de fel de virusi, de boli ....... sunt ingrozita! Dumnezeu sa ne fereasca si sa ne pazeasca! Te pup cu drag!computerlove
mirela74chris
Postat: Friday, November 4, 2011 7:49 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Mari Doamne ajuta ,sa fie Bogdan bine.De inteles cu efortul,trebuie sa inteleaga,e marisor.Multa sanatate va doresc.Ai grija de tine si de copii.O sa treaca si asta.computerlove pupici
marivic
Postat: Friday, November 4, 2011 9:00 AM

Asa este,CLALINA,sunt mult mai rezistenti,mai agresivi,.....offfffffff,.....uff uff
MIRELA,sa dea Dumnezeu,....stiu,i-am explicat,dar mi-e teama totusi ca va uita....totusi este un copilpale pale sper sa treaca cat mai repede,....a fost ca un cosmar,....
bereea
Postat: Friday, November 4, 2011 9:15 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Doamne, Mioara, prin ce ati trecut.Sanatate multa si tie si lui victor.De inteles va intelege ai sa vezi, ca e baiat destept.Va pup si ma rog pentru voicomputerlove
marivic
Postat: Friday, November 4, 2011 11:10 AM

Multumesc,Brandusacomputerlove Nu cu Victoras am avut probleme,ci cu Bogdanpale Sper ca Victor sa nu aiba si el,....azi am fost si ne-am facut si noi analizele de mononucleozacry cry
gabyta
Postat: Friday, November 4, 2011 12:08 PM

Intrat: 1/20/2011
Postari: 3242
Locatia: spania (Ro -Sebes AB)
OFFFFF Marivic draga mea , acum am terminat de citit de la cap la coada prin ce ai trecut,doamne ajuta, sa treaca totul cu bine,Bogdanel va intelege care e situatia , e baiat mare si destept ,incet ,incet o sa reveniti la normal ,trebuie sa te linistesti si tu ca vezi ca toti au nevoie de tine, incerca sa nu te mai stresezi,ia ceva vitamine ceva ptr caderea parului si tot stresul prin care ai trecut.Te-au lovit toate odata,moartea mamei,spitalul,stresul,,,,e normal sa te simti rasusa de toate ,dar tu esti o luptatoare si o sa fie bine pana la urma toate ,ai sa vezi.Eu va doresc multa sanatate la TOTI,in special la Bogdan si doamne doamne e cu voi ,nu iti pierde increderea.Pupicipupici pupici pupici computerlove
giulia_mamik
Postat: Monday, November 14, 2011 10:09 PM

Fetelor,am o intrebare si o voi posta aici ca sa nu deschis alt topic de aiurea.Daria a facut laringita acum o luna.De atunci lucrurile au decurs normal fara nici un semn de recidiva.In seara asta am observat insa o tuse seaca si o oarecare dificultate in a respira.I am dat ACC,un fervex si niste aerius ca sa poata dormi linistita.Insa ma bate un gand sa merg din proprie initiativa sa i fac un exudat si o fungigrama.Intrebarile mele prinvind aceasta analiza sunt:
-credeti ca ceea ce ii dau eu va influenta rezultatul?
-inainte nu se bea si nu se mananca nimic,nu?
-cat timp dureaza asteptarea rezultatelor?
-aveti idee cam cat costa?(am citit pe undeva ca e destul de scumpicel dar oricum il facem)

M am gandit ca poate glade-ul care il tin in priza ar fi cauza.L am scos insa nu cred sa fie aceasta cauza tusei.Oricum ma alarmeaza oarecum tusea asta.Ultima oara am ajuns in insuficienta respiratorie la urgenta,dupa cum stiti!uff
monica irimia
Postat: Tuesday, November 15, 2011 7:06 AM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
giulia_mamik wrote:

-credeti ca ceea ce ii dau eu va influenta rezultatul?
-inainte nu se bea si nu se mananca nimic,nu?
-cat timp dureaza asteptarea rezultatelor?
-aveti idee cam cat costa?(am citit pe undeva ca e destul de scumpicel dar oricum il facem)

M am gandit ca poate glade-ul care il tin in priza ar fi cauza.L am scos insa nu cred sa fie aceasta cauza tusei.Oricum ma alarmeaza oarecum tusea asta.Ultima oara am ajuns in insuficienta respiratorie la urgenta,dupa cum stiti!uff

Giulia, iata raspunsurile mele:

- Medicamentele mentionate de tine mai sus nu vor influenta rezultatul
- Inainte de recoltare nu se consuma nimic si nici nu se spala pe dinti
- Cred ca rezultatele se vor da in perioada 5-7 zile (nu sunt sigura)
- Nu cred ca te va ajunge mai mult de 80 lei.
- Posibil ca glade-ul sa fie cauza, la noi asa a fost si de aceea am desfiintat tot ce aveam de acest gen.

Sanatate multa! computerlove
kali
Postat: Tuesday, November 15, 2011 9:13 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
monica irimia wrote:

Giulia, iata raspunsurile mele:

- Medicamentele mentionate de tine mai sus nu vor influenta rezultatul
- Inainte de recoltare nu se consuma nimic si nici nu se spala pe dinti
- Cred ca rezultatele se vor da in perioada 5-7 zile (nu sunt sigura)
- Nu cred ca te va ajunge mai mult de 80 lei.
- Posibil ca glade-ul sa fie cauza, la noi asa a fost si de aceea am desfiintat tot ce aveam de acest gen.

Sanatate multa! computerlove

Subscriu.
Rezultatul la exudat ti-l da cam in 3-4 zile.
Desi nu am facut niciodata doar exudat, am impresia ca e in jur de 30 ron ( deci nu sunt foarte sigura ) + vreo 15 pentru antibiograma, daca e cazul, pe care o platesti ulterior.
giulia_mamik
Postat: Tuesday, November 15, 2011 2:25 PM

Fete dragi,multumesc pt raspuns!Am sunat la doctor si mi a zis sa i dau biseptol.Am sunat pe urma la laboratorul unde ne facem noi de obicei analizele sa intreb daca modifica cu ceva rezultatul analizei daca ii administrez biseptol si mi a zis ca da!Nu stiu cum sa fac.Cred ca ne vom trezi maine dimineata mai devreme ca sa fim la 7 jumatate la laborator si pe urma sa ajungem si la gradinita.Si ii dau de maine biseptol!Nici nu stiu cum sa procedez.Ii curge nasucul si tuseste nitel.Are si rosu in gat observ!Si sincer nu i as mai da iar antibiotic fara sa stiu exact ce si cum are.Aaaaa si prinvind pretul e chiar ok-19 lei exudatul,12 lei antibiograma.O fungigrama la fel costa.Pt linistea mea o sa o facem si pe asta.Rezultatul intr o zi sau doua am inteles!
Pt tuse asta seaca doctora mi a recomandat niste mucosolvan...asta o sa i l dau.Nu are treaba.De faringosept am uitat sa intreb dar presupun ca doar antibioticul influenteaza rezultatuluff .Offf fetelor,cand vad cum raceste de des imi vine sa mi iau campii.In anii din urma nu imi racea asa!O singura raceala pe sezon avea.Toamna asta vad ca o tragem lunarbanghead
kali
Postat: Tuesday, November 15, 2011 2:30 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Biseptolul este antibiotic ( da, da, stiu... si eu am crezut multa vreme ca nu e... )... de aceea si influienteaza rezultatul. Asteapta pana maine, spun eu.
giulia_mamik
Postat: Tuesday, November 15, 2011 2:35 PM

Si eu stiam ca e un antibiotic dar foarte usor.Tin minte ca si noua ne mai dadea mama in copilarie/adolescenta.IN fine,doctora mea a zis ca nu e musai sa fac exudatul dar na... daca eu vreau!Cred ca o voi schimba.Cand cu laringita mi a dat tratament de enterolocolita!La 2 zile am ajuns la urgenta cu mandra ca nu respiranervi .Eu nu o acuz direct dar doctora de garda a zis ca daca i ar fi ascultat plamanii cu atentie si ar fi dat seama ca nu e chiar o enterocolitatoanerele uff

Vad cum se prezinta cand o scot de la gradinitauff .Poate e mai binescratch
oanamaria
Postat: Tuesday, November 15, 2011 5:52 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Giulia tu fa ce e mai bine pentru micuta ta !Da uneori doctorii se grabesc si mai gresesc cu diagnosticul din pacate .
Sa ne tii la curent si multa sanatate .computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed