Infectii respiratorii acute

Options Infectii respiratorii acute
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanamaria
Postat: Thursday, October 27, 2011 7:07 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Off!Si eu care credeam ca zi e mult mai bine!
Cred ca ti-e foarte greu sa-ti sti copilul singurel in spital ,dar e pe maini bune si ii va prinde bine ,iar tu nu te puteai impari in doua .
Nu pot decat sa te incurajez si sa te rog sa linistesti ca altfel nu judeci limpede daca esti asa de agitat.
Eu cand ma agit uit si cum ma cheama ,dar daca stau si ma linistesc imi vin cele mai bune idei si reusesc sa-mi fac un plan de atac.
Inceraca sa te si odihnesti ca altfel mai patesti si tu cine stie ce de la obosela mai ales ca si tu ai fost bolnavioara si ai organismul slabit.computerlove
marivic
Postat: Thursday, October 27, 2011 7:56 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
oanamaria wrote:
Off!Si eu care credeam ca zi e mult mai bine!
Cred ca ti-e foarte greu sa-ti sti copilul singurel in spital ,dar e pe maini bune si ii va prinde bine ,iar tu nu te puteai impari in doua .
Nu pot decat sa te incurajez si sa te rog sa linistesti ca altfel nu judeci limpede daca esti asa de agitat.
Eu cand ma agit uit si cum ma cheama ,dar daca stau si ma linistesc imi vin cele mai bune idei si reusesc sa-mi fac un plan de atac.
Inceraca sa te si odihnesti ca altfel mai patesti si tu cine stie ce de la obosela mai ales ca si tu ai fost bolnavioara si ai organismul slabit.computerlove

OANA,multumesc de incurajare.pupici Asa este,cand sunt agitata,nici nu mai stiu ce vb,i-am spus si dr la spital ca nu stiu ce mai am in cap.M-a intrebat cat a avut la nastere,...i-am spus ca nu mai stiu,nu mai imi amintesc in acel moment.M-a luat cu altele si mi-am amintit,...mi-a zis ca sunt foarte agitata si euuff uff Acum am vb cu sefa mea si mi-a spus ca daca ma interneaza si zic cei de la spital sa stau cu el,sa stau,ca se descurca fara mine,trebuie sa se descurce gradinita,grupa mea fara mine.Mai rau este cu Vic ca incepe scoala de luni si nu am cu cine sa-l las,...as avea o varianta sa-l las la soacra mea care este batrana dar care nu se deplaseaza si nu-l poate duce la scoala,deci ar absenta de la scoala o perioada,.....Nu stiu ce sa fac?Nu va suparati ca svriu aici,dar nu mai am putere sa caut topicuri adecvate,....Mii de scuzesorry sorry sorry sorry sorry Am vb cu sefa si a zis sa nu ma duc maine la munca ,sa stau sa-i fac de mancare lui Bogdan.Am sa-i fac ceiut de tei cu miere si compot de mere,ca sa i le duc calde.(am sa i le infasor in ziar si cred ca voi ajunge cu el cald,cu toate ca spitalul este foarte departe de minebanghead banghead )OANA,MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL!computerlove computerlove computerlove
Anelise
Postat: Thursday, October 27, 2011 8:05 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Daca il poti lasa pe Victor la bunica, lasa-l si stai si cu Bogdan macar o seara in spital. angel Eu asa as face! pupici
marivic
Postat: Thursday, October 27, 2011 8:33 PM

Asa am sa fac,LIZ,...sau macar voi incerca;am sa vb cu dr.daca am s-o gasesc maine,sa o roggrup
Am gasit aceasta informatie pe net:

Pentru ca este o boala contagioasa ce se transmite pe cale aerogena, pacientul trebuie izolat la domiciliu si tinut in afara colectivitatilor

Amigdalele palatine sunt doua mase de tesut limfoid situate de o parte si de alta a radacinii limbii, la nivelul faringelui. |n mod normal, amigdalele sunt de aproximativ aceeasi marime si au aceeasi culoare roz ca mucoasa faringiana din jur. Principala lor functie este de a creste imunitatea la infectiile uzuale ale organismului si de a proteja gatul si plamanii de infectii. Amigdalele sunt foarte active in copilarie, atingand dezvoltarea maxima intre 5 si 10 ani. Anginele (amigdalitele) acute sunt inflamatii acute ale faringelui, in special a amigdalelor palatine, aparute prin agresiunea unui germen patogen (bacterie sau virus). Cei mai afectati sunt copiii, dar boala poate aparea la orice varsta. Factori favorizanti pot fi: atmosfera poluata, variatiile de temperatura, deficient ele imunologice, colectivitatile.

Cum recunoastem o angina acuta?
Are un debut brusc, cu durere in gat, febra, frison, oboseala, lipsa apetitului, tuse iritativa, amigdale marite in volum, rosii si cu depozite albicioase, ganglioni mariti in volum.

Cum tratam angina acuta?
Este o boala infecto-contagioasa ce necesita prezentarea la medic. Tratamentul anginelor acute de etiologie virala consta in: repaus la pat, alimentatie lichida, tratament simptomatic antitermic si antiinflamator. In cazul anginelor bacteriene se instituie tratament antibiotic, in functie de germenul patogen. Angina acuta de origine virala dureaza aproximativ 4-6 zile, si cea bacteriana, 7-10 zile.

Ce complicatii pot aparea?
Daca nu e tratata in mod corespunzator, o angina acuta se poate complica cu un abces
intraamigdalian, flegmon periamigdalian sau stare septica.

Cum prevenim infectiile acute amigdaliene? Prin...
...evitarea factorilor favorizanti amintiti mai sus;
...cresterea rezistentei organismului;
...administrarea de vaccinuri polimicrobiene.

Vizita la medic e obligatorie!
Exista mai multe tipuri de angine acute:
angine rosii (virale) din boli infecto-contagioase (gripa, oreion, rujeola), infectii cu adenovirusuri si echovirusuri;
angine bacteriene eritemato-pultacee in infectii cu streptococ beta hemolitic de grup A, stafilococ auriu, klebsiela, pneumococ, haemophilus influenzae;
angine ulceroase ca acelea din herpes, zona zoster, afte, pemfigus.
angine parazitare si micotice.
Autor: Dr. Codruta Luparu Medic primar ORL, Spitalul CFR 2

Asta ca sa stiti si voi ce urata e si cand aveti nevoie (sper sa nu aveti nevoie)sa vedeti simptomatologia .Uffff,mi-e teama sa nu fie ceva rau,grav,stare septica,...chestii din astea.De ce ma gandesc la asta?Pt ca fetelor,nu am vazut pana acum la nici unul din copiii mei sa-i miroasa gurita atat de uratplans plans plans Nu am cum sa va descriu starea mea,dar sper din tot sufletul sa ma intelegeticry cry cry
monica irimia
Postat: Thursday, October 27, 2011 8:38 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Mari, daca ai fi mai aproape, l-as lua la mine pe Victoras. angel

O prietena buna, o vecina, pana la urma chiar si cu bunica batrana si cu instructiuni clare copilului. Sigur va intelege Victoras.
Bogdanel se va vindeca rapid si indata il vei avea acasa. Doamne Doamne sa fie cu voi si sa va vegheze! computerlove majoreta
Edit: Mari, nu te gandi la ce-i mai rau. Si baietelului meu ii miroase gura foarte urat cand e racit si are secretii abundente in gat. Cred ca e normal.
marivic
Postat: Thursday, October 27, 2011 8:57 PM

monica irimia wrote:
Mari, daca ai fi mai aproape, l-as lua la mine pe Victoras. angel

O prietena buna, o vecina, pana la urma chiar si cu bunica batrana si cu instructiuni clare copilului. Sigur va intelege Victoras.
Bogdanel se va vindeca rapid si indata il vei avea acasa. Doamne Doamne sa fie cu voi si sa va vegheze! computerlove majoreta
Edit: Mari, nu te gandi la ce-i mai rau. Si baietelului meu ii miroase gura foarte urat cand e racit si are secretii abundente in gat. Cred ca e normal.

MONICA,computerlove computerlove Din pacate,prietena mea cea mai buna,lucreaza si eauff ,vecina,nu am,bunauff singura ramane soacra,...sa vedemuff uff Iti multumesc din suflet pt.gandurile bune,incurajatoare si frumoase.computerlove
bulibuli
Postat: Thursday, October 27, 2011 9:29 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
mari, nu mai fi asa speriata, gasesti tu o solutie cu vic. iar bogdan n-are cum sa nu-si revina, in cateva zile de antibiotic intravenos o sa vezi ca se pune pe picioare, e mult mai eficient si mai bine pt el. nu se poate asfixia din cauza amigdalelor, mult mai grava era laringita.. pana la urma inteleg ca nu s-a confirmat diangosticul de mononucleoza, nu? poate manca aproape orice, numai sa poate el inghiti - lichide si semisolide, pasate, etc. fara sare, bineinteles. intreaba-l ce ar vrea el sa manance si aia ii faci. e bine sa se alimenteze pe cat posibil si sa consume lichide. stai linistita ca o sa treaca si asta.pupici pupici
ingerash
Postat: Thursday, October 27, 2011 10:25 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Marivic,sa-i faci niste piure de cartofi sau legume,pilaf cu morcov ras fin si putina carnita de pui taiata marunt marunt (este indicat sa nu dea in diaree de la atatea lichide).Multa sanatate,ma rog pentru voipupici computerlove
clalina
Postat: Thursday, October 27, 2011 11:25 PM

Intrat: 10/25/2010
Postari: 1585
Locatia: italia
Of Doamne, Mari si eu sunt alaturi de tine cu sufletul si am sa ma rog pt Bogdanel si cred si eu ca ar fii mai bine sa-l lasi pe Victor la soacra ta si sa te ocupi de Bogdanel in perioada asta. Victoras e destul de maricel si el si sigur se va descurca cu bunica iar daca v-a lipsi o zi , doua de la scoala nu cred ca-i problema recupereaza dupa. Te imbratisez cu drag si Doamne ajuta!computerlove Fii tare si incearca sa dormi.
monique
Postat: Thursday, October 27, 2011 11:25 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Marivic, imi povestesc medicii ca trei dintre cele mai intalnite situatii in care miroase respiratia urat sunt: infectiile (unde se incadreaza si Bagdanel), viermisorii sau cariile (suprainfectate). Asa incat stai linistita, veti trece peste asta. Important este sa gandesti pozitiv si sa faci cumva sa il insotesti. I-ar face tare bine! Fetele ti-au dat multe sfaturi utile! Te pup si sper sa auzim vesti bune! Sanatate multa!coeur
Mela
Postat: Friday, October 28, 2011 11:01 AM

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mari,sanatate multa lui Bogdan.stii,Mihaita are o infectie la amigdale,sunt mari,lipite una de alta,are puncte albe pe ele,mi-a facut febra,i-a mirosit respiratia,exact cum zici de Bogdan,am fost si eu cu el la spital,la pediatra copiilor,i-a prescris antibiotic,il luam acasa.
o sa fie bine,numai nu te gandi la tot felul de prostii! stiu cat iti e de greu...in situatii de-astea trebuie sa te ajute si soacra-ta,indiferent in ce relatii esti cu ea e totusi bunica lui Victor,cred ca ar sta cu el daca ai vorbi cu ea.
o imbratisare puternica pentru tine computerlove
oanamaria
Postat: Friday, October 28, 2011 12:39 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Mari te astept cu vesti bune !Stiu ca ai o zi grea azi ma gandesc la tine!iloveyou
giulia_mamik
Postat: Friday, October 28, 2011 5:22 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Mai Mari,prin ce treci tu acolo!Offf,sper si ma rog deja situatia sa fie schimbata in bine iar Bogdanel sa fie pus pe picioare!Tine ne la curentpupici computerlove

Dariei inca ii curge nasucul,mai tuseste...asta la doua saptamani dupa laringita.Ma cam tem sa nu recidivezecry
clalina
Postat: Monday, October 31, 2011 11:56 PM

Intrat: 10/25/2010
Postari: 1585
Locatia: italia
Mari ma gandesc la voi! computerlove computerlove computerlove
giulia_mamik
Postat: Tuesday, November 1, 2011 12:39 AM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Mari,asteptam un semn.Sper ca deja sunteti bine,acasapupici computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed