Indrazneste sa ai incredere in tine!

Options Indrazneste sa ai incredere in tine!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Postat: Saturday, January 10, 2009 10:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
Cred ca vi s-a intamplat de multe sa fiti nemultumite de voi?De multe ori va invinovatiti chiar si atunci cand nu voi sunteti cauza problemelor ?Acum este momentul sa invatam sa avem mai multa incredere in noi.Aveti sa ma intrebati de ce increderea in sine este asa de importanta,......este deoarece ne poate ajuta sa mergem mai departe indiferent de incercariile prin care trecem ssi fiecare dintre noi trecem prin ele.
De multe ori cand nesiguranta pune stapinire pe noi asta nu poate decat sa ne faca sa fim negativiste sa ne temem de esec sa nu ne putem concentra si....sa ne fie frica sa ne traim clipa.
Dupa cum stiti nu ne-am nascut cu o lipsa de incredere in noi(cand privim la copii nostri vedem cata incredere au in ei in tot ce fac
chiar si lucruri rele ras ) ci am dobandit-o si.......dupa cum prea bine stiti orice invat are si un dezvat!ras
Ce-ati zice sa invatam impreuna cum sa avem mai multa incredere in noi,sa invatam sa avem mai mult curaj in tot ceea ce facem si sa reusim cu adevarat?
carla
Postat: Saturday, January 10, 2009 10:36 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Shirel,eu sunt numai ochi si urechipupici
Fluturas
Postat: Saturday, January 10, 2009 10:46 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
shirel,thumleft thumleft ,chiar mi-as dori sa pot invata si eu asta,pentru ca am maaaare nevoie
shirel
Postat: Saturday, January 10, 2009 10:56 PM

La multe dintre noi poate ,eu nu va cunosc trecutul si familia ca sa dau exemple dar de multe ori se intampla ca inca din copilarie persoanele apropiate noua sa uite sa ne aduca laude pentru reusite dar nu au pierdut nici o ocazie de a ne sublinia greselile.Asta o faceau deobicei parintii nostri cand ne spuneau de multe ori"uf,nu esti in stare de nimic nici macar de...."Tot timpul ne acordau prea multa atentie lucrurilor pe care nu le facem si pe care am fi putut
sa le facem.De asta de multe ori acuma in educatia lui Eden (deocamdata) imi
impun sa-i laud lucrurile pe care le face si nu pe cele pe care ar trebui sa le faca.
Ajungem cateodata sa ne criticam si chiar sa ne pecdepsim aspru cand nu putem duce la capat ce ne-am propus si asta o facem fiindca asa ne-am obisnuit dar uitam ca poate de multe ori ne propunem sa realizam lucruri imposibile de realizat.Toate astea la un loc adunate si impreuna cu faptul ca tot timpul avem nevoie de Ok altora in felul cum aratam,ce imbracam si ce facem duc la instalarea lipsei de incredere.
Din propia mea experienta stiu ca "Nu POT "functioneaza ca o autosugestie foarte puternica daca astea iti spui in gand automat mintea va rememora toate persoanele care ti-au spus ca nu poti precum si toate doveziile pe care insuti le-ai adunat in timp si chiar ajungi la un moment dat sa crezi cu adevarat ca nu poti si sa renunti la ideea pe care ai avut-o fara nici macar sa o incerci.ras
.
shirel
Postat: Saturday, January 10, 2009 11:03 PM

Ma bucur ca sunte-ti pregatite sa invatati asta si eu una mi-a luat ceva timp sa ajung sa gandesc si sa execut asa cum o fac acum,am avut si eu probleme cu asta imi era pur si simplu rusine sa indraznesc sa cred in mine si sa ma accept asa cum sunt.Ma credeti?
ingerash
Postat: Saturday, January 10, 2009 11:34 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
yes yes yes ma bucur mult ca ai deschis acest topicdance dance coeur Evenimentele din ultima perioada,cele cu copii si soacra m-au cam zdruncinat.Atata m-am acuzat....si acum ca copilasi sant langa mine...trebuie sa fiu ciupita mi se pare un visangel coeur coeur ,un vis foarte frumos.
Ce da rezultate este terapia cu oglinda:018: thumright
Ana
Postat: Saturday, January 10, 2009 11:36 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Shirel ceea ce vei face aici imi pare ceva interesant asa ca te voi urmari cu sufletul la guracoeur coeur coeur coeur coeur felicitari!!!iloveyou iloveyou
shirel
Postat: Saturday, January 10, 2009 11:38 PM

Nu este ceva imposibil si nu este chiar asa de greu pe cat se crede dar trebuie sa depunem un efort si asta pe o perioada nedeterminata daca vom putea tine cont de cateva aspecte sau reguli vem vedea ca vom emana incredere si asta ne va ramanea pentru totdeauna.
Dupa cum v-am mai spus noi ne-am nascut cu increderea in noi si pe parcurs am pierdut-o dar ea se afla in noi numai ca trebuie sa o intarim.
Primul si cel mai important pas este sa invatam sa ne placem pe noi insune pentru ca oamenii sa ne percepte exact asa cum vrem noi sa ne perceapa.Si trebuie sa incetam sa ne mai facem comparati cu prietenii
sau cunoscuti nostri care au facut ceva mai bine.Haideti sa ne facem fiecare o lista pentru noi si care sa contina numai calitatiile si punctele noastre tari( si sunt sigura ca fiecare dintre voi aveti destule ras )si de fiecare data cand ne simtim "la pamant" sa citim
lista pentru a ne reaminti ca nu suntem cu nimic mai prejos decat ceilalti.Sa vedeti ca in scurt timp veti incepe sa va acceptati si sa aveti cat mai multa incredere in voi.
Oriunde ne-am duce sa spunem interviu,banca ,sa cunoastem pe cineva eu stiu ce mai, sa ne repetam in gand ca putem sa facem o impresie buna si chiar
stiti ceva in fiecare zi sa notam asa inainte de culcare si cand ne-au adormit copii exact cum postam pe forum sic cel putin 4 lucruri pe care le-am facut bine.
Ha,ha,ha sa vedeti ca veti ramane uimite de cat de bune sunteti si folositoare pentru ceilalti.
shirel
Postat: Saturday, January 10, 2009 11:48 PM

inger7 wrote:
yes yes yes ma bucur mult ca ai deschis acest topicdance dance coeur Evenimentele din ultima perioada,cele cu copii si soacra m-au cam zdruncinat.Atata m-am acuzat....si acum ca copilasi sant langa mine...trebuie sa fiu ciupita mi se pare un visangel coeur coeur ,un vis foarte frumos.
Ce da rezultate este terapia cu oglinda:018: thumright

Nu ma intreba ,ingeras cat de greu mi-a fost la inceput sa stau in fata oglinzi pur si simplu sa ma privesc in ochi pina m-am obisnuit si am inceput sa ma inteleg si sa ma primesc exact asa cum sunt deci sa ma privesc inauntrul meu si sa ma accept.
ingerash
Postat: Sunday, January 11, 2009 12:16 AM

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27673
Locatia: u.k.
shirel wrote:

Nu ma intreba ,ingeras cat de greu mi-a fost la inceput sa stau in fata oglinzi pur si simplu sa ma privesc in ochi pina m-am obisnuit si am inceput sa ma inteleg si sa ma primesc exact asa cum sunt deci sa ma privesc inauntrul meu si sa ma accept.

Am avut parte de o transformare ,ma priveam in oglinda acum multi ani,nu aveam o impresie buna despre mine si intr-o zi,m-am vazut frumoasa,am avut incredere sa ma privesc in ochi si sa-mi zic ca-mi place de mine.Minunata stare de spirit am avut.hearts coeur
Cred ca am suferit o trauma cand eram departe de copii,in subconstient,acum sant cu eiangel dar soacra mi-a trimis niste fotografi care m-au intristat.Trebuie sa uitthumright
Ana
Postat: Sunday, January 11, 2009 1:05 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
inger7 wrote:

Am avut parte de o transformare ,ma priveam in oglinda acum multi ani,nu aveam o impresie buna despre mine si intr-o zi,m-am vazut frumoasa,am avut incredere sa ma privesc in ochi si sa-mi zic ca-mi place de mine.Minunata stare de spirit am avut.hearts coeur
Cred ca am suferit o trauma cand eram departe de copii,in subconstient,acum sant cu eiangel dar soacra mi-a trimis niste fotografi care m-au intristat.Trebuie sa uitthumright
fff frumos inger...plus ca tu esti destul de frumoasa nu te admirai degeabapupici pupici coeur coeur iloveyou
Rody
Postat: Sunday, January 11, 2009 1:09 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Shirel,te-a spus cineva ca esti deosebita,daca nu iti spun eu"ESTI DEOSEBITA MAMI"pupici angel hearts iloveyou coeur grup campfire
Miha15
Postat: Sunday, January 11, 2009 7:31 AM

Nivel: Membru

Intrat: 11/12/2008
Postari: 88
Locatia: Timisoara
Shirel, Rody are dreptate. Este extraordinar ceea ce faci.Intradevar, daca ai incredere in tine reusesti orice si este lucrul cel mai important.Da, este greu sa-ti recapeti increderea odata pierduta dar merita efortul.Totul este sa eliminam pesimismul si negativismul.
cristinaflorina
Postat: Sunday, January 11, 2009 9:16 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Shirel frumos topic ai deschis si folositor, mie una imi trebuie ca in ultima vreme tare pesimista sunt dar de multe ori problemele pe care le intimpini te fac sa fi asa.Dar poate cu topicul asta ma aduci si pe mine pe linia de plutirepupici
raly
Postat: Sunday, January 11, 2009 9:21 AM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25864
Locatia: M e d i a s
Shirelbravo bravo bravo bravo firstprize firstprize thumright
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed