Indemnizatia pentru cresterea copilului ar putea reveni la o suma fixa

Chestionar intrebare: Vi se pare o masura corecta in contextul crizei ?
Alegere Voturi Statistici
Da, sa fie egalitate pentru toti 0 0%
Nu, copiii nu ar trebuii sa sufere 13 72%
Da, dar sa nu se aplice retroactiv 5 27%

Options Indemnizatia pentru cresterea copilului ar putea reveni la o suma fixa
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Postat: Monday, May 17, 2010 10:43 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1829
Locatia: Romania-Bucuresti
Mamele protesteaza, luni, incepand cu ora 12:00 in fata Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale fata de masura Guvernului de a diminua cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Mamele revoltate vor lua cu ele la protest si bebelusii si vor purta banderole negre in semn de doliu pentru "inmormantarea" pe care o pregatesc guvernantii. La protest sunt asteptati si tatii care nu sunt de acord cu intentia Guvernului de micsorare a indemnizatiei.

Mamele au strans peste 28.000 de semnaturi intr-o petitie pe internet prin care cer sa nu le fie redusa indemnizatia pentru copii. Vor inainta lista cu semnaturi Ministerului Muncii.

Ultima varianta agreata de guvernanti este reducerea cu 25% de la 1 iunie a indemnizatiei lunare pentru cresterea si ingrijirea copiilor.

Scaderea va fi aplicata la cuantumul rezultat din echivalentul a 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, a declarat consilierul premierului pe probleme economice, Andreea Vass-Paul.

Mai multe detalii aici.
g_nicoleta2000
Postat: Monday, May 17, 2010 3:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Nu am mai semnat nici o petitie pentru ca ma indoiesc ca ar binevoi cineva cu putere de decizie sa o si citeasca. Chiar credeti ca in tara noastra au importanta petitiile?
In fine, cred ca era de asteptat scaderea indemnizatiilor, cand le-au facut 85% am ramas uimita la maxim de unde are statul atata bani de dat si intre timp m-am lamurit de unde. As indemna la calm, 600 lei ar trebuie sa para grozavi ca daca dupa 6 luni de monitorizare FMI nu se indreapta nimic s-ar putea sa ramanem bolnavi de nervi si fara nici un ban de indemnizatie.
Acum aruncati cu rosii!ras
bereea
Postat: Monday, May 17, 2010 6:13 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Eu ma gandesc ca in multe alte tari mamele au dreptul doar la 3 luni de concediu de maternitate...dupa care fiecare se descurca cum poate.
praslea_cel_voinic
Postat: Monday, May 17, 2010 6:39 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2349
Locatia: Far, far away...
Aici e un an concediul de maternitate, si banii...55%...conditii in care chiria nu scade in acest timp, toate se scumpesc ca peste tot....
misha
Postat: Monday, May 17, 2010 7:37 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Da mai fetelor, dar eu cred ca totusi nu se poate compara situatia din tara cu cea din afara. Cat inseamna 600 lei, 150 euro/luna? Ar putea oricine in afara tarii sa se intretina cu acesti bani cand preturile sunt la fel de mari peste tot, inclusiv in Romania? Cel putin in afara ai mai multe sanse de a-ti gasi un serviciu, pe cand in tara la ora actuala...
alexandrabogdan
Postat: Monday, May 17, 2010 7:41 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
misha, perfect de acord cu tine. nu se poate face comparatie intre romania si alte tari. au vad f bine la cumnata mea care e in germania, mama singura a 2 copii si se descurca destul de bine cu ce ii da statul german pt copiii.acolo sunt ajutate mamele, si incuraja natalitatea.
bereea
Postat: Monday, May 17, 2010 7:42 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Dupa 3 luni, ca sa ai un serviciu trebui ori sa platesti bona, ori sa o dai la cresa , adica sa platesti cam 400 de euro pe luna.Nu cred ca e usor, nu? cel putin mie nu mi-a fost usor deloc
alexandrabogdan
Postat: Monday, May 17, 2010 7:50 PM

pai in romania in primul rand nu sunt crese civilizate ca sa zic asa.
praslea_cel_voinic
Postat: Monday, May 17, 2010 7:56 PM

Eu nu ma plang, multumesc lui Dumnezeu ca suntem sanatosi ca asta conteaza cel mai mult...Nu zic ca nu e greu acasa, e foarte greu...dar...nu e roz in afara si nu intru in detalii ca nu are rost...Eu spuneam ca o comparatie...computerlove
alexandrabogdan
Postat: Monday, May 17, 2010 8:02 PM

pe noi , mamicile din ro, asta nu ne ajuta cu nimik. noi traim in tara asta nasola... si trebuie sa ne descurcam cum putem.
praslea_cel_voinic
Postat: Monday, May 17, 2010 8:05 PM

Alexandra computerlove pupici
Mishapupici , peste tot este criza computerlove
Mai bine nu ma bagam in vorba ca uite unde am ajuns hainoroc computerlove
Ely
Postat: Monday, May 17, 2010 11:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Asa este la 3-4 luni incepi serviciul,ceea ce mi se pare inuman.Nici 2 ani,da nici 3-4 luni,bebe nici nu-si tine caputul bine,mama abia incepe sa-si revina,ai impresia ca faci bebe pentru stat.Pacat ,tare urata legea in Portugalia,Italia cred ca si aici inca nu m-am interesat.uff Adevarul este ca preturile in tara sunt la fel sau un pic mai mari ca in celelalte tari.Intr-adevar este greu si in strainatate,dar in tara cred ca ar fi si mai greu cu salariile obtinute.Aici la mamele care nasc dau 2.500 euro trusoul bebeului,dar trebuie sa ai peste 2 ani de stat aici.Am inteles ca din cauza crizei din ianuarie nu se mai dau.uff
shirel
Postat: Tuesday, May 18, 2010 8:21 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
Eu chiar invidiam Romania pentru concediul lui de maternitate pe care il aveti acolo,bani stiu ca niciodata nu ajung in comparatii cu preturiile si cerintele unui copil,dar totusi la voi este o suma cat de cat la noi i-as strange pe astia de gat tunete fiindca natalitatea este foarte mare concediul de maternitate este de 3 luni cu posibilitate de prelungire de inca trei luni dupa care trebuie sa te intorci la servici sau daca nu sa-ti dai demisia asa cum am facut-o eu fiindca nu acceptam ca copii mei sa creasca prin crese sau cu o persoana straina de la 6 luni!alcool alcool .Indemnizatia pe copil este vesnic acelasi suma adica 140 de sekeli ceea ce vine in euro vreo 30 de euro ,vi se pare normal banghead banghead pot sa-i cumpar doua pachete de pampers.La nastere daca este prima nastere te incurajeaza si-ti da un premiu sic banghead banghead de 1500 de sekeli -300 de euro dar pe urma in functie de cate nasteri ai avut suma scade si ajungi iar la 100 de euro amarati cu care nu poti cumpara nimic.Asa ca ce sa mai zic daca nu as avea o stare materiala buna nu stiu cum m-as fi putut descurca cu ajutorul lor.toanerele toanerele
Fluturas
Postat: Tuesday, May 18, 2010 9:34 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
Ely wrote:
.Am inteles ca din cauza crizei din ianuarie nu se mai dau.uff

nu prea cred.am auzit si eu varianta asta,dar in ianuarie am intrebat si au zis ca nu e adevarat.eu i-am primit,si sora mea chiar prin ianuarie(mi se pare)ca i-a primit.poate intre timp sa ii fi scos,dar oricum era un super ajutor.

ps.iti trimit pm
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, May 18, 2010 1:36 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Cand s-a dat 85% nu a fost nimeni multumit nici atunci, tara tot de kk era si noi romanii tot vesnic nemutumiti am fost. Tot timpul cu plansul si cu bocitul si mai putin cu facutul. De asta suntem condusi asa de grozav, ca-i meritam.
Pe mamici nu ar trebui sa le umfle plasul defel, cred ca nu se pot compara cu un pensionar care are 3-400lei pensie si este chiar incapabil sa mai faca un ban.

Shirel, am ramas uimita ca la voi scade suma in functie de nasteriuff , totusi lumea face copii si-i cresc mari si asa, punem barbatii la treabatopai
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed