In legatura cu indemnizatia pt cresterea copilului

Options In legatura cu indemnizatia pt cresterea copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bulinutza
Postat: Friday, December 18, 2009 1:26 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
kali wrote:

Bulinuta, ca sa poti beneficia de indemnizatie, ar trebui sa fi platit impozit pe venit o perioada de 12 luni in ultimul an anterior datei nasterii copilului. Adica, daca tu nasti in ian.2010, se ia in calcul perioada ian.2009-ian.2010.

Nu am inteles care e situatia din 22 febr. 2009 pana acum (inca ai contract de munca la facultate?), deci nu-mi pot da cu parerea. Daca in acest timp ai platit impozit pe venit, atunci da, poti beneficia... daca, insa, ai pauza... din pacate nu.
Daca singura ta nelamurire e pauza 1-22 febr.2009, atunci nu-ti fa griji, ca vei lua indemnizatie.

Multumesc mult, kali...

Da,eu din 22 februarie 2009 si pana in prezent am lucrat la facultate exceptand concediile medicale care oricum se iau in considerare...

Nelamurirea mea era legata de perioada 1-22 febr 2009, cand am intrerupere pe cartea de munca, dar cand teoretic este inca in vigoare contractul de asociat tot cu facultatea. Am mai intrebat pe cineva azi si-mi spunea ca si pt contractul de asociat se platesc CAS si impozit ca si pt contract de munca....sper sa fie ok...uff
fdana
Postat: Tuesday, January 19, 2010 10:49 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna
Nu stiu daca pun intrebarea mea bine aici dar totusi incerc
Pot primi indemnizatia pt bebeu(intra in prenatal) daca sunt in somaj?Am ramas in somaj di august 2009 iar inainte am avut 10 ani de munca.Somajul meu ar trebui sa se termine in august iar nasterea sa fie pe la sf lunii iunie -inceputul lunii iulie.Va multumesc
tiramisu
Postat: Saturday, January 30, 2010 8:19 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Am si eu o intrebare in legatura cu indemnizatia de crestere a copilului: Matei al meu s-a nascut in iulie, iar concediul de matenitate l-am luat din luna septembrie (pana atunci am avut concediu postnatal) Intrebarea mea e urmatoarea: Concediul de maternitete mi se termina in iulie sau in septembrie?
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, January 30, 2010 10:18 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
tiramisu wrote:
Am si eu o intrebare in legatura cu indemnizatia de crestere a copilului: Matei al meu s-a nascut in iulie, iar concediul de matenitate l-am luat din luna septembrie (pana atunci am avut concediu postnatal) Intrebarea mea e urmatoarea: Concediul de maternitete mi se termina in iulie sau in septembrie?

cred ca te referi la concediul de ingrijire a copilului pana la 2 ani sau...la ce? ce intelegi prin concediu de maternitate?
tiramisu
Postat: Sunday, January 31, 2010 9:10 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 8/4/2009
Postari: 488
Locatia: Ardeal
Da, la concediul de ingrijire a copilului pana la doi ani ma refer.
kali
Postat: Sunday, January 31, 2010 9:55 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
... iulie- cand implineste copilul 2 ani.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, January 31, 2010 2:09 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
tiramisu wrote:
Da, la concediul de ingrijire a copilului pana la doi ani ma refer.

cum a zis Kali, in iulie! trebuie sa te prezinti la serviciu in, cel tarziu, ziua urmatoare expirarii concediului. sau mai devreme, daca doresti!
Diana&Bogdan
Postat: Monday, June 27, 2011 6:54 PM

.....deci sa fi fost asigurata in sistemul public de asigurari sociale.....

buna, eu am nascut in ianuarie 2001, am cotizat in sistemul public de asigurari sociale, prin contract individual 5 ani, inclusiv luna in care am nascut. mi s-a spus ca nu am dreptul la indemnizatie, deci nu beneficiez decat de alocatia copilului. medicamente sau analize gratis????? cred ca glumiti hohot lapte praf, nici atat.
Irinuca
Postat: Tuesday, June 28, 2011 9:23 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/22/2010
Postari: 923
Locatia: Acasa
pai ti-au spus si de ce???
pe mine m-au pus la spital la urgente sa platesc analizele la sange ale baiatului, date de pediatrul de garda...
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, June 29, 2011 12:13 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Diana&Bogdan wrote:
.....deci sa fi fost asigurata in sistemul public de asigurari sociale.....

buna, eu am nascut in ianuarie 2001, am cotizat in sistemul public de asigurari sociale, prin contract individual 5 ani, inclusiv luna in care am nascut. mi s-a spus ca nu am dreptul la indemnizatie, deci nu beneficiez decat de alocatia copilului. medicamente sau analize gratis????? cred ca glumiti hohot lapte praf, nici atat.

2001 sau 2011? ce contributii ai platit? ce motivare ti s-a dat?

laptele praf se acorda in alt regim, nu are legatura daca mama sau tata este sau nu asigurat/a.
Diana&Bogdan
Postat: Monday, July 4, 2011 8:50 PM

Lilly of the valley wrote:

2001 sau 2011? ce contributii ai platit? ce motivare ti s-a dat?

laptele praf se acorda in alt regim, nu are legatura daca mama sau tata este sau nu asigurat/a.

scuze, 2011. cica s-a schimbat legea la 1 iunie 2010 cand a luat Boc tot sic si pt a avea dreptul la indemnizatie ar fi tb sa fac alt contract cu casa de asigurari de sanatate (CAS). asta e tot ce am inteles de la domnisoara respectiva care era vizibil deranjata ca i-am intrerupt pauza de cafea de la 10 dimineata.
AlinaC
Postat: Wednesday, July 13, 2011 7:32 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/8/2010
Postari: 230
Locatia: AR
Buna,
Am o nelamurire in legatura cu Indemnizatia pentru copil daca ma puteti ajuta cu informatii:

Am nascut in 15 August 2009 fetita. Înainte de a împlini 2 ani va veni pe lume fratiorul ei.
Din câte stiu eu se va trece dintr-un concediu in altul......
Nelamurirea mea tine de începerea celui de-al doilea concediu!
Trebuie sa anun? angajatorul sau ce acte trebuie sa fac pe cine sa instiintez?
Adica sa nu Ma astepte in 16 August la lucru ras
andreeahana
Postat: Thursday, July 14, 2011 11:00 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/18/2008
Postari: 554
Locatia: cluj-napoca
AlinaC wrote:
Buna,
Am o nelamurire in legatura cu Indemnizatia pentru copil daca ma puteti ajuta cu informatii:

Am nascut in 15 August 2009 fetita. Înainte de a împlini 2 ani va veni pe lume fratiorul ei.
Din câte stiu eu se va trece dintr-un concediu in altul......
Nelamurirea mea tine de începerea celui de-al doilea concediu!
Trebuie sa anun? angajatorul sau ce acte trebuie sa fac pe cine sa instiintez?
Adica sa nu Ma astepte in 16 August la lucru ras

eu din cate stiu trebuie sa iti depui iara dosarul pt indemnizatie ca si cand l-ai depus pt fetita
AlinaC
Postat: Thursday, July 14, 2011 5:32 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/8/2010
Postari: 230
Locatia: AR
Multumesc Andreea!

Am întrebat la noi la lucru la resurse umane cum se procedeaza in cazul in care se na?te un copil in timp ce mama se afla in ingrijirea primului copil.
Acesta este raspunsul. Îl pun in cazul in care se mai afla cineva in cazul meu:
Va trebui sa faci in felul urmator:

-          sa te duci la primarie si sa ceri o adeverinta cu indemnizatia de concediu de crestere a copilului pe ultimele 6 luni, pentru ca noi sa iti calculam concediul medical.

Pentru  a obtine indemnizatia de crestere copil pentru cel de-al doilea, este obligatoriu sa ai minim 42 de zile de Concediu post natal, deci va trebui sa faci o cerere de intoarcere la lucru (iti dam noi model), apoi in aceeasi zi o cerere de intrare in concediu pre-natal.

Vei sta in prenatal pana nasti, apoi post-natal (in total pre si post cele 126 zile), apoi vei intra in concediu de ingrijire copil"

Ma duc Maine dimineata Dupa adeverinta la primarie.

O seara racoroasa!
miriam
Postat: Wednesday, July 3, 2013 9:53 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4984
Locatia: bh
La prima nastere am avut o contabila care stia mai multe, ea s-a ocupat de tot, acum avem una pt care eu trebuie sa ma interesez ce acte am nevoie si unde trebuie duse pt a intra in prenatal.Daca ma puteti ajuta cu ceva informatii cum a-ti procedat voi, va multumesc!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed