In legatura cu indemnizatia pt cresterea copilului

Options In legatura cu indemnizatia pt cresterea copilului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bulinutza
Postat: Monday, June 16, 2008 11:01 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Am si eu o intrebare si rog pe cineva daca stie sa-mi raspunda...

Din studentie, luna noiembrie 2004 am lucrat la o firma cu jumatate de norma,cu contract individual de munca. Din febraurie 2007 si pana in prezent lucrez la aceeasi firma cu norma intreaga.
Daca de luna viitoare, din luna iulie 2008 pana la sfarsitul anului trec din nou pe jumatate de norma si raman insarcinata in perioada urmatoare, beneficiez de indemnizatie pt bebe???? Sau e mai bine sa raman la norma intreaga???

Situatia e asa de incurcata deaorece eu practic incep sa ma pregatesc pt un examen de specialitate si nu lucrez efectiv. Va rog mult sa-mi raspundeti daca stiti exact, sau macar unde ma pot adresa, tinand cont de faptul ca lucrez pt o firma din Cluj, domiciliul il am in Sibiu , iar eu locuiesc in Arad....hohot hohot hohot
Da, stiu...e un haos total in viatza mea...banghead

Va pup si va multumesc,
Laura
Postat: Monday, June 16, 2008 12:14 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Eu m-am interesat daca as putea sa platesc vreo taxa si, in cazul in care as ramane insarcinata, as beneficia de indemnizatie. Am rascolit netul si am dat de o persoana competenta sa-mi raspunda la intrebare. Nu pot plati nicio taxa si sa beneficiez de indemnizatie, dar daca as lucra undeva cu jumatate de norma, as lua indemnizatia( conditia era ca in momentul nasterii copilului sa am cel putin 12 luni cotizate).
bulibuli
Postat: Monday, June 16, 2008 12:24 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
din cate stiu eu (sunt in aeeasi situatie ca tine) beneficiezi de indemnizatie fara probleme, atata timp cat angajatorul ti-a platit asigurarea.. multa bafta la specialitate, si eu am ex acus!!
bulinutza
Postat: Monday, June 16, 2008 12:28 PM

E platit tot, vroiam sa stiu daca are vreo importantza ca sunt angajata cu jumatate de norma sau norma intreaga...daca e de ajuns cat am lucrat pana acum...uff
Multumesc fetelor...
bulibuli
Postat: Monday, June 16, 2008 12:31 PM

bulinutza wrote:
E platit tot, vroiam sa stiu daca are vreo importantza ca sunt angajata cu jumatate de norma sau norma intreaga...daca e de ajuns cat am lucrat pana acum...uff
Multumesc fetelor...

Ajuuunge, sigur!! Acum mai nou iei si Elevitul gratuitsic deci numai sa faci bebe mai ramane dance
petro
Postat: Monday, June 16, 2008 9:12 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Speram sa fie cu ochisori luna asta!pupici pupici pupici
deeana
Postat: Monday, August 11, 2008 9:43 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna! Ma numesc Andreea si sunt insarcinata in luna a 2 a, fiind si studenta in anul 3. As dori sa stiu daca pot primi vreun ajutor (indemnizatie, alocatie, etc) din partea statului avand in vedere ca nu lucrez. Multam!
bulibuli
Postat: Monday, August 11, 2008 10:34 PM

off, din pacate nu cred ca vei primi indemnizatie, alocatie sigur da, ca primeste orice copil.. analize si medicamente gratuit , cele care se dau la gravide, da, dar indemnizatie din cate stiu eu, nusorry
Lilly of the valley
Postat: Monday, August 18, 2008 9:32 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
plata indemnizatiei are in vedere impozitul pe profit, nu alte contributii. e posibil sa primesti.
Emilia3
Postat: Monday, October 27, 2008 8:35 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/5/2008
Postari: 68
Locatia: Rm.Valcea
Plata indemnizatiei nu are nici o legatura cu impozitul pe profit ci benficiara de indemnizatie sa fi fost angajata cu contract de munca in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, deci sa fi fost asigurata in sistemul public de asigurari sociale.
cristinaflorina
Postat: Monday, October 27, 2008 8:45 PM

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Chiar am si eu o intrebare. De noua lege cu 85% din salariu am inteles ca eneficiaza si cele care sunt deja in concediu de crestere copil. Oare asa sa fie. Si daca da din cite am inteles trebuie sa fi cotizat la stat ultimele 12 luni daca eu intru acum in noiembrie in CIC prind 2 luni cu 8 milioane dupa vechea lege aceste 2 luni intra in cele 12 care se iau in calcul sau 12 luni lucrate efectiv.. Voi ce stiti. (sper ca nu v-am ametit)fool
floryro
Postat: Monday, October 27, 2008 9:55 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
mariuta wrote:
plata indemnizatiei are in vedere impozitul pe profit, nu alte contributii. e posibil sa primesti.

'Problema'mea e ca lucrez la o firma, dar contractul de munca abia luna asta il semnez....acum cateva zile am aflat ca sunt insarcinata...inainte sa lucrez la firma asta, am lucrat cu contract de munca in italia, timp de 9 luni, pana in iunie. Din iunie pana in prezent nu am mai lucrat nicaieri. Cele 12 luni inaintea nasterii trebuie sa fie consecutive...conteaza doar impozitul pe profit platit in Ro? unde as putea gasi raspunsurile? Chiar ma sperie faptul ca am ramas insarcinata, dar ne dorim copilul...si poate din cauza temerii incep sa-mi fac zeci de probleme... HELP!
Emilia3
Postat: Tuesday, November 4, 2008 6:26 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/5/2008
Postari: 68
Locatia: Rm.Valcea
Plata contributiei nu are legatura cu impozitul pe profit, ci cu contractul de munca.Adica sa fi lucrat consecutiv 12 luni inaintea datei nasterii copilului. Cunosc cazuri care nu au primit indemnizatia pentru cateva zile diferenta.Pentru detalii suplimentare mergi la casa de asigurari sociale din orasul tau, la compartimentul juridic.
bulinutza
Postat: Friday, December 18, 2009 11:40 AM

Am vazut ca eu am deschis topicul asta si acum ma reintorc la el...
Problema mea e un pic mai complexa si de aceea v-as ruga daca ma puteti ajuta cu o informatie...

Intrebarea mea este daca voi putea beneficia de indeminizatia de crestere a copilului, situatia mea fiind urmatoarea:

- in perioada februarie 2007 - 1 februarie 2009 am lucrat cu carte de munca la o firma din Cluj
- din 1 octombrie 2008 am lucrat concomitent cu contract de asociere la Facultate, pana in 22 februarie 2009 cand in urma examenului pe post am inceput sa lucrez cu contract de munca la Facultate
- am o intrerupere pe cartea de munca de la firma din Cluj si pana la angajarea la Facultate intre 1 februarie 2009 - 22 februarie 2009, timp in care oricum cred ca a fost in vigoare contractul de asociat...nu????
- aaaa...si incepand cu 1 octombrie 2009, frecventez un modul de pedagogie cu durata de 2 ani, la zi.

Nu stiu daca am explicat suficient de bine...sper ca ati inteles...

kali
Postat: Friday, December 18, 2009 12:43 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
bulinutza wrote:
Am vazut ca eu am deschis topicul asta si acum ma reintorc la el...
Problema mea e un pic mai complexa si de aceea v-as ruga daca ma puteti ajuta cu o informatie...

Intrebarea mea este daca voi putea beneficia de indeminizatia de crestere a copilului, situatia mea fiind urmatoarea:

- in perioada februarie 2007 - 1 februarie 2009 am lucrat cu carte de munca la o firma din Cluj
- din 1 octombrie 2008 am lucrat concomitent cu contract de asociere la Facultate, pana in 22 februarie 2009 cand in urma examenului pe post am inceput sa lucrez cu contract de munca la Facultate
- am o intrerupere pe cartea de munca de la firma din Cluj si pana la angajarea la Facultate intre 1 februarie 2009 - 22 februarie 2009, timp in care oricum cred ca a fost in vigoare contractul de asociat...nu????
- aaaa...si incepand cu 1 octombrie 2009, frecventez un modul de pedagogie cu durata de 2 ani, la zi.

Nu stiu daca am explicat suficient de bine...sper ca ati inteles...

Bulinuta, ca sa poti beneficia de indemnizatie, ar trebui sa fi platit impozit pe venit o perioada de 12 luni in ultimul an anterior datei nasterii copilului. Adica, daca tu nasti in ian.2010, se ia in calcul perioada ian.2009-ian.2010.

Nu am inteles care e situatia din 22 febr. 2009 pana acum (inca ai contract de munca la facultate?), deci nu-mi pot da cu parerea. Daca in acest timp ai platit impozit pe venit, atunci da, poti beneficia... daca, insa, ai pauza... din pacate nu.
Daca singura ta nelamurire e pauza 1-22 febr.2009, atunci nu-ti fa griji, ca vei lua indemnizatie.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed