imperforatie de canal lacrimo nazal: cum facem masaj eficient?

Options imperforatie de canal lacrimo nazal: cum facem masaj eficient?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mami_de_ perlutza
Postat: Friday, April 11, 2008 9:29 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Hello,

dragele mele,sunteti magnifice, sunt foarte fericita ca v-am descoperit (cautam cu google chestii despre alaptat)... va rog ajutor...ne apropiem cu pasi repezi de 6 luni, varsta la care, daca nu se rezolva prin masaj imperforatia va trebui sa o rezolvam chirurgical...Pediatra mi-a zis doar sa-i masez partea aceea in care nasucul se imbina cu coltul interior al ochiului, dar ma tem ca poate nu sunt eu eficienta...nu mi-a zis sa folosesc niciun unguent sau ceva si mi se pare anevoios sa lucrez asa, piele (a degetului meu) pe piele (a nasulcului ei, care mai e si foarte delicata)...mai mult ca sigur ati vorbit deja despre asta, dar eu din pacate nu am timp sa caut acum topicul...Va raman datoare pentru orice tip si orice incurajare...

pupaturi
dya
Postat: Friday, April 11, 2008 10:15 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Ceva util sper sa gasesti ce te intereseaza. Eu zic ca masajul il poti face cu o crema care sa nu contina alcool si mare grija sa nu intre in ochisori.
Bine ati venit la noi .pupici flowers
ingerash
Postat: Friday, April 11, 2008 10:19 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Bine ai venit si insanatosire grabnica copilasuluipupici pupici pupici

Subscriu la ce a zis Dyaangel
Fluturas
Postat: Friday, April 11, 2008 3:19 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
mami de perlutza mama mea mi-a spus ca si eu am avut si pe vremea aceea ni i-a spus nimeni de masaj,ci din contra au urgentat sa "repare" chirurgical,pentru ca ar fi fost posibil sa raman cu probleme la ochi
cand am nascut-o pe karina,la fel a fost si ea.in schimb aici nu mi s-a spus nimic de interventie chirurgicala,sau probleme,ci doar masaj.ii faceam masaj,dar nu prea zilnic(de lene).pe la 3 luni deja disperam,sa nu ramana cu problema...doctorii vedeam ca nu intervin deloc,dupa ei,doar sa insist cu masajul,asa ca m-am pus serios pe masaj,ii faceam zilnic,chiar de cateva ori pe zi,fara crema,fara nimic si intr-o saptamana nu a mai avut nimic.de atunci nici nu am mai avut probleme

insanatosire grabnica si insista pe masaj,nu e nevoie de crema.dupa parerea mea e ca trebuie sa si apesi un pic acolo,ca doar trebuie sa desfunzi un canal,si nu merge doar cu "mangaiere"
mami_de_ perlutza
Postat: Friday, April 11, 2008 10:26 PM

multumesc mult tuturor.Butterfly, ma ajuta enorm sa aud ca la voi problema s-a rezolvat...a fost o pletrioada (cam pana la 5 luni) in care nu ma lasa nici pe mine sa-i masez inedita zona anatomica, de la 5 luni incoace insa m-a apucat panica si insist si eu cat pot...sa vedem daca reusim...

again, pupaturi si multumiri maxime tuturor, sunteti o comunitate calda si generoasa ca nicio alta
dya
Postat: Friday, April 11, 2008 10:32 PM

Multa sanatate ingerasului tau si te mai asteptam si pe la alte subiecte mai placute nu doar din astea cu problemeflowers .pupici pupici pupici
mami_de_ perlutza
Postat: Saturday, April 12, 2008 10:56 PM

Mersi mult Dya, cu siguranta ca o sa revin...Deocamdata constat ca avem ingerasi de aceiasi varsta.Voiam sa va intreb cum a fost penttru voi,daca ati alaptat si daca la un moment dat v-ati intors la serviciu...Ati reusit sa va mentineti lactatia prin pompare? Eu una am tras foarte tare de mine sa nu-mi pierd laptele si, dat fiind ca perlutza mea nu prea suge in timpul noptii, mi-am facut un obicei din a-mi pompa dimineata un san in timp ce ea il suge pe celalalt...iar seara, inainte de culcare fac la fel fiindca ea e prea obosita sa suga la amandoi si am ocazia sa-i dau in biberon o parte din productia de dimineata...Ah, si probabil ar trebui sa postez chestia asta in topicul legat de alaptare, dar al meu copil nu a refuzat niciodata sanul doar pentru ca de la 6 saptamani i-am dat si in biberon lapte (tot de-al meu, pompat)...In concluzie: sa fi ajuns oare pompatul meu o psihoza, nenecesara, ca toate psihozele slimentata de teama de a-mi pierde laptele? Voi cum ati facut?

va pup in graba
dya
Postat: Saturday, April 12, 2008 11:38 PM

Mami da am alaptat 2 luni jumate dar am avut niste necazuri si nu am reusit sa mentin lactatia . Sa nu cadem de tot off-topic eu zic sa ne mutam cu discutiile la topicul potrivit ... uite AICI mai sunt mamici care au copilasi apropiati de virsta minunilor noastre si chiar ne-ar face placere sa ni te alaturi.
Pupam pelutza si pe mami.pupici pupici pupici
Fluturas
Postat: Sunday, April 13, 2008 12:28 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
mami_de_ perlutza wrote:
multumesc mult tuturor.Butterfly, ma ajuta enorm sa aud ca la voi problema s-a rezolvat...a fost o pletrioada (cam pana la 5 luni) in care nu ma lasa nici pe mine sa-i masez inedita zona anatomica, de la 5 luni incoace insa m-a apucat panica si insist si eu cat pot...sa vedem daca reusim...

again, pupaturi si multumiri maxime tuturor, sunteti o comunitate calda si generoasa ca nicio alta

eu sper sa treceti peste asta doar cu masaj,ca auzisem ca e tare urat cand trebuie intervenit chirurgical
pupici pupici de la noi
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed