Impartasanie copii 0-1 an

Options Impartasanie copii 0-1 an
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Postat: Tuesday, June 20, 2006 9:29 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Fetelor, de la ce varsta ati lasat copii sa ia Sfanta impartasanie ... daca asa se numeste. Stiti la biserica cand la da vin sau mai stiu eu ce. Mie mi-e putin frica ca lingurita aia intra in gurita la 20-30 de copii iar parca sa-i dau vin la 2.5 luni mi se pare prea devreme. Sau nu e vin? Eu merg la biserica dar nu am luat-o niciodata caci mi-a fost frica sa beau dupa altii. Voi cum ati procedat? pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, June 20, 2006 9:52 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Eu l-am impartasit prima data la 40 de zile. Iar pana acum, inca de cateva ori si niciodata nu am avut probleme cu el! Dar, sincera sa fiu, nici nu m-am gandit cati copii sunt impartasiti cu aceeasi lingurita!
Roxanel, noi, cand eram mici, ne dadeam guma din gura unul altuia si nu pateam nimic! Acum, nu poti sa nu impartasesti fata de frica microbilor! Te duci inainte de slujba, la poarta altarului si daca ajungi mai devreme (eu ma duc pe la 8.30 - 9.00), poate ai bafta sa fii prima!
kali
Postat: Tuesday, June 20, 2006 9:57 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14166
Sincer, din acelasi motiv nu am dus-o nici eu in fiecare duminica la impartasit. Cu atat mai mult cu cat a fost epidemia asta de rujeola!uff
Am impartasit-o la 40 de zile si dupa botez, dar mi-am adus lingurita de acasaalcool, desi a fost singura atunci. E si asta o solutie... dar ce facem cu vinul in care se inmoaie lingurita cu saliva altuia?!
banghead Eu inca nu am ajuns la o solutie care sa ma linisteasca asa incat zic ''pas'' deocamdata.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, June 20, 2006 12:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Pt mine singura solutie viabila a fost sa renunt la impartasanie, care pt.noi oricum nu semnifica nimic.Nu sunt de acord sa ii dau lui Matei alcool, fie el si 3 ml intr-o lingurita sterila sau nu.Alcoolul tot alcool este, si nu are ce cauta in nici o cantitate in organismul unui copil.Cand a fost botezat, nu i s-a dat vin, ci numai lingurita noastra inmuiata in vin si tot mi s-a parut prea mult, prin faptul ca a "trebuit" sa recutgem la acest obicei care, privit in amanunt, nu are nici o actiune asupra persoanei respective.

Pe de alta parte, eu am fost impartasita inca din scutece de catre bunica, si absolut niciodata nu m-am imbolnavit din cauza microbilor luati prin intermediul lingurtiei de impartasanie, dar, acum ce sa mai crezi, pe vremea ceea nici nu erau atatea boli si atatia nespalati sau...cine stie...
leut
Postat: Tuesday, June 20, 2006 12:24 PM

Intrat: 2/15/2006
Locatia: Galati
Eu, dupa botez, am mai impartasit-o pe Alex de vreo doua ori si nu m-am temut nici o clipa ca s-ar putea imbolnavi. Impartasania presupune "curatenie", mai mult trupeasca ce-i drept, asa incat nu ma gandesc la altceva decat la faptul ca al meu copil e "in grija lui Dumnezeu". sunny
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, June 20, 2006 12:45 PM

leut wrote:
nu ma gandesc la altceva decat la faptul ca al meu copil e "in grija lui Dumnezeu". sunny

Eu ma gandesc ca si fara impartasanie e in grija Domnului...oare gresesc?Ma gandesc ca alte religii nu au aceasta impartasanie si tot sunt ocrotiti...
leut
Postat: Tuesday, June 20, 2006 9:42 PM

Intrat: 2/15/2006
Locatia: Galati
Conteaza foarte mult ceea ce simti, si e bine sa faci asa cum iti dicteaza inima...fara intrebari si fara atat de multe raspunsuri...cred!sunny
sousourel
Postat: Tuesday, June 20, 2006 11:02 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Stele, eu cred ca toti suntem in grija Domnului... angel
Insa impartasania e unirea propriu-zisa cu Cristos, de aceea suntem, zic eu, privilegiati fata de cei care fac parte din alte culte.
Eu mi-am impartasit copilul de fiecare data cand am considerat ca nu va scuipa afara (in sensul ca era putin flamand ras ) si voi continua sa-l impartasesc.
mihaela75
Postat: Wednesday, June 21, 2006 1:06 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
De ce nu va duceti cu lingurita voastra?oare Si mie mi-ar5 fi frica de lingurita aia trecuta prin 100 de guri.Prost obicei!nu Ar trebui cineva sa-i spuna preotului ca nu e igienic ba chir foarte periculos.
Elia
Postat: Wednesday, June 21, 2006 1:39 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu imi impartasesc amandoi copiii aproape in fiecare duminica si slava Domului sunt sanatosi, mai sanatosi decat multi copii care nu se impartasesc. John are 2 ani si 3 luni si nu a luat antibiotic NICIODATA, a fost racit de 2 ori si a avut diaree inca de cateva ori. Jodie Kate nu a avut absolut nimic niciodata, mai putin o febra care a durart cateva ore si a trecut fara medicatie.

Impartasania nu este o joaca, este ceva sacru (pentru cei ce cred in ea si ii inteleg semnificatia) asa ca din punctul meu de vedere nu merge nu hai sa ne aducem lingurita de acasa si alte alea. Ce, la botez s-a gandit cineva sa isi aduca cristelnita de acasa? Si acolo intra mii de copii si de tigani si orfani pe care nu ii spala nimeni, si copii bolnavi. Credeti ca dezinfecteaza cineva cristelnita cu spirt? Va spun eu ca nu. Atunci cand facem un act de crdinta (cum e botezul sau impartasania) trebuie sa il facem cu credinta, altfel nu prea mai are rost sa il facem, asa doar ca act ritual. Impartasania nu este un act ritual, iar "vinul" nu este vin ci este sangele lui Hristos. Cel putin asa cred sau ar trebui sa creada cei ce primesc Impartasania. Daca nu credem in asta, de ce sa o mai luam? Daca nu este trupul si sangele lui Hristos, ce este impartasania? De ce o luam? EU cred ca trebuie sa ne gandim serios inainte de a face ceva si sa decidem ce ne dicteaza inima.

Mie, inima mea mi-a spus ca trupul si sangele lui Hristos vor spala toti microbii de pe lingurita si ca este foarte foarte important ca (,) copiii mei sa primasca Sfanta Impartasanie.

Si off topic oarecum, vreau sa va spun ca acum 3 ani, cand nu era biserica ortodoxa in China, am mers pana in Japonia, la Tokyo, de Paste, ca sa ma pot impartasi. Profitati de faptul ca aveti biserici aprope, ca nu toti sunt la fel de norocosi.
delfinasa
Postat: Wednesday, June 21, 2006 1:52 AM

Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Subscriu in totalitate la ceea ce-a scris Fredelia...niciodata nu mi-am pus problema in cate guri a intrat lingurita de impartasanie si nici nu imi voi face vreodata probleme din cauza asta; tot ce e sfintit, este pur si punct...eu o impartasesc pe Karina de cate ori ma duc la biserica, mai ales cand sunt sarbatori...inainte sa ne mutam stateam la 10 minute cu masina de biserica romaneasca si ma duceam mai des, dar acum chiar ca numai la sarbatori ma duc, ca fac o ora cu masina, iar daca e trafic peste o ora...saptamana asta spre sfarsit poate ajung, mai ales c-o sa fie sarbatoare mare sambata.
mihaela75
Postat: Wednesday, June 21, 2006 4:35 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Fetelor,mie tot mi-e frica de lingurita aia.nu uff
misha
Postat: Wednesday, June 21, 2006 11:19 AM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Sunt intru totul de acord cu ce a scris Freedelia!
Dragele mele, Sfanta Impartasanie face parte din cele 7 Taine: Botezul, Mirungerea, Spovedania, Impartasania, Cununia, Preotia, Maslul.Poate multe dintre voi nu stiu destule despre toate acestea, asa cum si eu mai am foarte multe de aflat, dar promit sa-mi gasesc timp sa va aduc informatii si argumente in acest sens...cat despre faptul ca se impartaseste atata lume cu o lingurita si se pot transmite boli si restul, asta nu e decat o inselatorie de la diavol...de ce sa ne unim noi cu Hristos?Caci asta e vinul si painea despre care spuneti, insusi trupul si sangele lui Hristos. Nu va lasati amagite si impartasiti-va copiii si chiar voi, dupa ce v-ati marturisit, bineinteles si ati primit dezlegare sa luati Sf. Impartasanie.
Eu o impartasesc pe Maria aproape in fiecare duminica, de cand am botezat-o, si nu numai ca nu a patit nimic, dar asa cum a spus cineva mai sus, nu am avut pana acum probleme de sanatate sau altceva...ba din contra:am un copil linistit, vesel, frumos si sanatos!...si pentru asta ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu.
Ely
Postat: Wednesday, June 21, 2006 12:58 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Si eu sunt pentru impartasanie si intru totul de acord cu ce a scris Freedelia si nici nu m-am gandit vreodata la asa ceva cum ca ar lua microbi ,abia astept sa o botez pe Karina si sa o impartasesc .
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, June 21, 2006 1:46 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
freedelia wrote:

Impartasania nu este o joaca, este ceva sacru (pentru cei ce cred in ea si ii inteleg semnificatia) asa ca din punctul meu de vedere nu merge nu hai sa ne aducem lingurita de acasa si alte alea. Ce, la botez s-a gandit cineva sa isi aduca cristelnita de acasa? Si acolo intra mii de copii si de tigani si orfani pe care nu ii spala nimeni, si copii bolnavi. Credeti ca dezinfecteaza cineva cristelnita cu spirt? Va spun eu ca nu. Atunci cand facem un act de crdinta (cum e botezul sau impartasania) trebuie sa il facem cu credinta, altfel nu prea mai are rost sa il facem, asa doar ca act ritual. Impartasania nu este un act ritual, iar "vinul" nu este vin ci este sangele lui Hristos. Cel putin asa cred sau ar trebui sa creada cei ce primesc Impartasania. Daca nu credem in asta, de ce sa o mai luam? Daca nu este trupul si sangele lui Hristos, ce este impartasania? De ce o luam? EU cred ca trebuie sa ne gandim serios inainte de a face ceva si sa decidem ce ne dicteaza inima.

Delia, ai pus punctul pe "i"... si eu m-am tot gandit ca intr-adevar sunt atatia oameni bolnavi si suferinzi care pot purta tot soiul de virusi si exista teoretic si chiar si practic un risc de a contacta ceva minune... insa, se spune ca la impartasanie si la botez copiii nu se imbolnavesc (nu racesc) si nu iau microbi... mie personal mi-e cam scarba cand trebuie sa iau din lingurita cu care a luat unul inaintea mea insa ma gandesc ca Dumnezeu ne protejeaza...
eu chiar duminica trecuta l-am impartasit pe Andrei si il duc la o manastire unde preotul ii citeste si dezlegari... nu m-am gandit niciodata sa imi duc lingurita mea si sunt convinsa ca el nu ar accepta pt ca am inteles ca trebuie sa fie cele de la manastire...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed