IKEA si in Romania !

Options IKEA si in Romania !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oana_nicole
Postat: Tuesday, November 13, 2007 11:03 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Catalogul Ikea 2008 (Romania) il gasiti si pe net, AICI. Cred ca asta e si ideea, sa consulti inainte catalogul lor, dupa care sa mergi in magazin "la sigur". Dar, ce sa facem, sunt si o gramada de "gura-casca", veniti doar la plimbare si la "joaca" acolo. uff
Jasmine
Postat: Tuesday, November 13, 2007 11:59 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 6/24/2007
Postari: 208
Locatia: Bucuresti
oana_nicole, in catalog nu gasesti toate produsele, evident, la fata locului iti vin mai multe idei.
O fi adevarat ca unii vin doar la distractie dar ce sa le faci, sa-i dai afaradiablo ? Orice magazin are interes sa-i intre cat mai multi oameni, chit ca vin doar in plimbare, poate-poate vad ceva interesant sau folositor si cumpara.
Nu prea pleaca lumea cu mana goala de acolo.
Roxanel
Postat: Tuesday, November 13, 2007 12:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Oana_Nicole, sa stii ca de multe ori produsul nu se potriveste perfect descrierii din catalog. Noua ni s-a intamplat de cateva ori la IKEA. Ma refer la luciul mobilei, la striatii si asa mai departe.

Plus ca in catalog nu sunt trecute chiar toate, toate modele. Cele nou sosite nu sunt adaugate imediat. Si ca sa fiu sincera prefer sa pun mana cum se zice decat sa-mi fac planul ca tiganul de acasa si dupa aceea sa nu se potriveasca.

Si cum zice Jasmine, chiar daca nu am gasit ce-am vrut tot am luat altceva in loc ca sa nu plec cu mana goala. ras
oana_nicole
Postat: Tuesday, November 13, 2007 12:46 PM

Jasmine wrote:
oana_nicole, in catalog nu gasesti toate produsele, evident, la fata locului iti vin mai multe idei.
O fi adevarat ca unii vin doar la distractie dar ce sa le faci, sa-i dai afaradiablo ? Orice magazin are interes sa-i intre cat mai multi oameni, chit ca vin doar in plimbare, poate-poate vad ceva interesant sau folositor si cumpara.
Nu prea pleaca lumea cu mana goala de acolo.

Jasmine, trebuie sa te contrazic putin... Inteleg ce vrei sa spui, insa este aplicabil genului de retail de tip mall sau hipermarket (Carrefour, Cora, etc.). Conceptul IKEA este exact cel despre care vorbeam mai sus, iar in catalogul lor sunt cuprinse toate produsele de baza din sezonul respectiv. Poate ca nu sunt incluse toate articolele/efectele auxiliare, asta da. Sa fim seriosi, la noi nu mergi la Ikea in plimbare si te trezesti ca iti cumperi un mobilier nou pentru dormitor sau pentru bucatarie. Poate o lenjerie de pat, o veioza sau cel mult o masuta de cafea... De asta spun eu ca, daca doresti achizitionarea unui mobilier, pleci de acasa cu temele facute. Este un magazin care se adreseaza cu precadere clasei de mijloc, iar la noi posibilitatile economice nu permit deocamdata celor din aceasta clasa sa isi remobileze/redecoreze casa o data la 3-4 ani (sau chiar mai repede), asa cum se intampla in alte tari.

Roxanel wrote:
Oana_Nicole, sa stii ca de multe ori produsul nu se potriveste perfect descrierii din catalog. Noua ni s-a intamplat de cateva ori la IKEA. Ma refer la luciul mobilei, la striatii si asa mai departe.

Aici sunt perfect de acord cu tine. Sigur ca e posibil ca, in realitate, produsul respectiv sa nu corespunda cu acela din catalog. Si normal ca o sa te uiti la celelate canapele, presupunand ca asta intentionezi sa cumperi. Sa vezi cum sunt facute, daca iti plac, daca se potrivesc, etc. Repet, ce vroiam sa subliniez este ca vii sa cumperi o canapea, chiar daca te razgandesti la fata locului... Dar nu vii sa iei canapea si te trezesti ca iti cumperi mobila de dormitor. In fine, teoretic e foarte posibil, eu una as fi in stare de asa ceva, fiindca sunt foarte "rapida" si impulsiva in luarea deciziilor. Dar, totusi, nu in Romania. Sper ca m-am facut, cat de cat, inteleasa. pupici
mihaela75
Postat: Tuesday, November 13, 2007 3:21 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Mamici, nu va faceti probleme cu calaritul paturilor si cataratul pe mobile.IKEA este un magazin "show room " adica "pe incercate" , produsele expuse in show room " se cheama "floor model " si nu se mai pun in vanzare, asa-s ele destinate sa faca pe plac copiilor sau patintilor curajosi sa le incerce.Nu cred ca vanzatoarele va interzice sa incercati produsul pt ca Ikea ca firma nu interzice asta,ba te si invita la un pui de somn sub frunza de copacras Cat despre gura casca , sa fiu eu sanatoasa de cate ori intru in magazine de gura casca si ies cu plasele pline.Producatorii stiu asta asa ca incurajeaza cascatul gurii.firstprize Spor la cumparaturichitara
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, November 25, 2007 3:24 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Roxanel wrote:

Plus ca in catalog nu sunt trecute chiar toate, toate modele. Cele nou sosite nu sunt adaugate imediat. Si ca sa fiu sincera prefer sa pun mana cum se zice decat sa-mi fac planul ca tiganul de acasa si dupa aceea sa nu se potriveasca.

cry Deci catalogul nu contine toate produsele lor.. vroiam si eu masutze si scaunele pt camera Alexandrei dar nu le au in catalogul onlineplans Si cu aglomeratia din Bucuresti nu-ti prea arde de plimbare. Ikea mai are magazine si in alte orase inafara de Bucuresti?

Miri
Postat: Sunday, November 25, 2007 8:54 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Din cate stiu eu, este primul magazin deschis in Ro, cel din Bucuresti...poate ma insel!oare
oana_nicole
Postat: Monday, November 26, 2007 8:29 AM

Miri, nu te inseli. Magazinul din Bucuresti este (deocamdata) singurul magazin Ikea din Romania.
fdianamaria
Postat: Monday, December 10, 2007 6:39 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
MOMENTAN....sic
oana_nicole
Postat: Friday, December 14, 2007 9:49 AM

fdianamaria wrote:
MOMENTAN....sic

Stii tu ceva si nu ne spui? ras
baditaflorin
Postat: Friday, July 9, 2010 10:01 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cristy wrote:
Au foarte mare succes Ikea in Israel, se va deskide si al doilea magazin peste 2 luni... ceea ce pentru tara mica ca Israelul este ceva.
Eu spun doar ca nu sunt multumita de produsele lor, am cumparat un "fagure" ( rafturi deschise) si cand m-am mutat a trebuit sa fie desfacut si remontat, s-a distrus aproape in totalitate. De asemenea am cumparat 2 covoare de la ei, dupa 6 luni s-au destramat.... sincera sa fiu nu mai am incredere in produsele lor, daca e sa fie, prefer mobila din lemn masiv....lucrate cu trebuie.... chiar daca sunt mai scumpe putin dar sunt mai trainice...

M-am impacat foarte bine cu tacamurile si produsele de bucatarie, de asemenea au decoruri frumoase pentru camerele de copii.

flowers flowers flowers flowers flowers

Buna fetelor , am ajuns aici cautand pareri despre ikea. Intradevar preturile sunt de nota 10, poate 11 . Dar calitatea din pacate este invers proportionala.

Totusi acum refac camera copilului si ma intereseaza niste manere pentru copii. Aveti idee daca la ikea gasesc butoni si manere pentru mobilier de copii? Cat de calitative sunt ?

pupici pupici pupici
TatyKS
Postat: Friday, July 9, 2010 10:08 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Eu am luat cateva obicete de mobilier si de decorat si am fost multumitapupici . Acum depinde mult si de gusturi.
Bafta la gasit ce cauti.
Eu una nu refuz nicioadata o iesire la Ikea , asa ca da o fuga si vezi ce gasestipupici .
marivic
Postat: Friday, July 9, 2010 10:25 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
IKEA este cat de cat aproape de mine,asa ca fetelor daca planuiti o vizita la IKEA,sper sa treceti si pe la mineras
miriam
Postat: Wednesday, February 29, 2012 8:30 AM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4986
Locatia: bh
Fetelor a cumparat cineva online de la Ikea?
miriam
Postat: Wednesday, February 29, 2012 2:13 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4986
Locatia: bh
Am nevoie de un pat pt copii, si am vazut destul ieftin la ei ...nu prea comanda nimeni mobila pe internet, stiu, dar cum sa merg eu la Bucuresti doar sa-l vadnervi
Despre acesta este vorba.

miriam attached the following image(s):
pat ikea.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed