Idei pentru pachetel

Options Idei pentru pachetel
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Postat: Sunday, September 19, 2010 9:41 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
t-mihaela wrote:
Am si eu dureri de cap cu paketul ,ieri le-am trimis pe amandoua cu paine unsa cu nutella de nervi si le-am spus ca o s ale trimit fara nimic de-acum incolo sa faca foamea la scoala .M-am saturat de fitze la mancare si figuri si pe bune ca le trimit in Pakistan sa vada pe viu ce inseamna un bob de orez.Ieri am stat doua ore in bucatarie sa fac spaghette cu carne si la cina ce crezi ..." prea miroase mancarea a carne"alcool

Subscriu !Aceeasi probleme am si eu nu te speria ,tu macar ai unde sa -i trimiti hohot hohot hohot hohot dar eu ?hohot hohot
astazi fiica mea spunea ca ce ea s-a saturat de pachetelul pe care il pun mereu ca deja se rad copii de ea .,scuze si ce ma interesaza pe mine daca numai asta mananci tu ?Am tras cu ea o adevarata conferintza despre pachetelul de mancare ,problema este ca nu am voie sa-i pun carne ,plus ca ea vine acasa la ora 2 si mancam pranzul impreuna ceilalti copii nu ,raman la un club pana la 4 si de aceea parinti le pun tot felul de mancaruri in pachetel la masa de 10 dimineatza!
Aaa ea si mananca dimineatza la 7 acasa nu stiu chiar ce mai vrea.Dar astazi a incurcat-o cu mine fiindca am intarziat cu conferintza mea nu am mai ramas sa ma joc cu ea la gradi putin asa cum faceam si altadata.
Dupa fapta si rasplata ,nu?sic sic ras

Chiar acum citeam ca voi puneti la pachetel si iaurturi ,au frigidere acolo sau este frig si se pastreaza numai bun de baut ,ca eu i-as pune -i place mult lui Eden dar nu am vazut frigider si sunt sigur ca se strica de la caldura pana la 10 .Uffff.
Mai recomandati-mi si mie ceva dar numai cu lactate ,sa vad ce mai pot adauga si schimba.mai tarziu vin cu ideii interesante acuma trebuie sa fug am ceva treburi!pupici
marivic
Postat: Sunday, September 19, 2010 3:07 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
ROXANEL,am inteles.ok.de aceea ii pui atata mancare,...problema este ca Vic nu ar mancaplans plans Momentan se chinuie Alex cu el cu masa de pranz acasa,eu sunt ,,de serviciu''cu VICTOR,saptamana viitoareras
Pofta buna tuturor piticilor1pupici
sousourel
Postat: Sunday, September 19, 2010 4:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
shirel wrote:

Mai recomandati-mi si mie ceva dar numai cu lactate ,sa vad ce mai pot adauga si schimba.mai tarziu vin cu ideii interesante acuma trebuie sa fug am ceva treburi!pupici
Papanasi? Branzoaice?
ioana0023
Postat: Sunday, September 19, 2010 8:49 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/24/2010
Postari: 2383
Locatia: Romania
Fetita mea e in clasa a 7-a si invata dupa amiaza de la 13:30. iar dimineata mananca acasa inainte de a pleca, depinde ce avem la masa in ziua respectiva, daca eu sunt la servici isi mai face ea un ochi sau cartofi pai, dar deobicei are mancare lasata deja. Iar la scoala nu-i un nimic, ii las banuti, fiindca nu vrea sandwich zice ca nici un copil nu vine cu sandwich. Peste strada este o cofetarie si isi ia pizza la felie, si o sticluta cu apa...si o punga de covrigei sau olla, sau altceva...
Cam totii copii din clasa de la ea, vin cu bani si nu vreau sa se simta altfel fata de ceilalti.
annes
Postat: Tuesday, September 21, 2010 11:57 PM

Nivel: Membru

Intrat: 8/27/2010
Postari: 73
Locatia: dr tr severin
Surpriza cu branza sau hot dog un tedi si o prajiturica.Acesta este pachetelul finutului meu
topai
mikaela
Postat: Wednesday, September 22, 2010 2:17 AM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Pentru copiii iubitori de legume: telina tulpina, taiata bucatele de lungimea detetului si umpluta cu brinza Philadelphia sau orice crema de branza. Sau sandwich cu ton =ton din conserva, se adauga telina taiata f. marunt si ceapa (dupa preferinte), maioneza si se puna pe paine. Se poate manca rece sau calda, cu rosii si felii de branza deasupra.
Sau faceti un "dipping" din smantana si condimente si tot asa, bucatele de legume sa le manance cu dipping.. Incercati cu google diferite retete de dip, ranch, veggie dip etc. Sau fructe si cu branza de vaci, sau cornulete cu mini-hotdog, cu ciuperci etc.
Pentru a mentine mancarea rece in pachet, in cazul in care nu au frigidere la scoala, inghetati apa intr-un bidonas si adaugati-l in pachet. Se mentine rece si se topeste greu.
Fiica-mea abia a facut 2 ani, si mananca telina si ton, e inebunita dupa ce am prezentat mai sus, ii place sa se unga ea si sa inmoaie in sosuri. Dar pentru copii ma marisori, nu stiu in ce masura functioneaza ideile de mai sus...se merita incercat totusi.
Spor si sa ma tineti la curent ca sa invat pentru moaca mea micuta pentru viitorras
bereea
Postat: Wednesday, September 22, 2010 8:15 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
n-as putea sa-i pun peste la scoala.Totusi miroase.
mikaela
Postat: Wednesday, September 22, 2010 12:03 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Bebele meu o sa-mi spuna ca miroase cand se va duce la scoala...pana atunci mai am noroc. Dar vezi, eu nu m-am gandit ca ar miroase la scoala, m-am gandit ca ar fi ceva sanatos de mancare. Ai dreptatefool
delfinasa
Postat: Wednesday, September 22, 2010 4:29 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Pentru azi i-am pus un sandwich cu phila si salam uscat, un mar, animal crackers, un Gogurt si un suc Caprisun. Apa are de ieri.

Am descoperit de ce nu mananca pachetul...colegii vin cu tot felul de comentarii..."ce e asta?", "iii, cum poti sa mananci orez?", "mie nu-mi place salamul" si uite-asa nu mananca pachetul din cauza comentariilor. I-am zis sa se mute la alta masuta sa manance si sa se duca la invatatoare sa-i spuna. O sa-i scriu si eu un email s-o pun in tema. Nu e corect ca elevii care-si aduc pachet de acasa sa fie shicanati de cei care mananca acolo. Si mai au si o politica de antibulling zic ei foarte stricta.

Nu m-ar deranja sa-i pun peste. Ei ii place somonul foarte mult. Chiar aseara am facut si maine o sa incerc sa-i pun o bucata. Nu miroase ca alt peste si cred c-o sa-l manance.
Mikaela, ii pun si eu baby carrots si felii de castraveti, grape tomatoes. Telina tulpina nu-i place, niciodata n-a mancat. La fel ardei, nu se atinge. Cu dippul e mai greu ca e lichid si se fac purcelusi. La noi la scoala ne-a zis sa nu le punem mancare lichida.
danab
Postat: Thursday, September 23, 2010 9:00 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu am scapat de pachetel, ca mananca la gradinita, dar anul trecut am trecut si eu prin stresul asta. Ii puneam un iaurtel actimel ( edestul de mic si are capacel), un minisendwich cu sunca de pui, crenwusti taiat in doua pe lungime, snitel de pui, branza topita, 1/2 mar. Intr-o dimineata m-am grabit si am uitat sa-i pun pachetelul in cutiuta de gradinita si sa trezit mititica la gradi ca nu are nimic, noroc de cornul cu laptele, ca i-a dat dna sa manace cornul gratuitras fool
shirel
Postat: Thursday, September 23, 2010 12:35 PM

Delfineasa,te inteleg perfect si Eden mi-a povestit ca colegii ei rad de ea ca mananca aproape mereu aceeasi lucru,asta fiindca este dorintza ei fiindca este prietentioasa la mancare sic .I-am explicat cum sunt copii si de ce comenteaza imi place ca totusi intelege situatia si face fatza problemelor cu copii trebuie sa si invetze ca nu tot ce spun ceilalti este bine si ca lumea din jur mereu va avea ce comenta ,inclusiv copii fie la gradi ,fie la scoala.Le-a inchins gura a doua zi cu pufuleti si napolitane le-a dat mita acuma nu mai comenteaza deloc!hohot hohot hohot I-am explicat ca ceilalti copii trebuie sa manance altceva deoarece ei nu merg la pranz acasa asa cum merge ea si nu mananca masa de pranz cu mami acasa,asa ca ei pot si au motiv serios sa nu te inteleaga.
Cateva idei haioase de pachetel!sic Voi veni si cu ceva retzete sanatoase poate vor fi de ajutor!

shirel attached the following image(s):
andy.jpg butterfly.jpg cookie.jpg dragon.jpg flowers.jpg giraffe.jpg harry.jpg helen.jpg hen.jpg kitty.jpg mermaid.jpg monkey.jpg octopus.jpg owl.jpg piano.jpg pig.jpg poohbear.jpg spider.jpg

Anelise
Postat: Thursday, September 23, 2010 2:04 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Vai, Shirel, m-ai dat gata! love Ce frumoase sunt! angel
shirel
Postat: Thursday, September 23, 2010 2:54 PM

Liz wrote:
Vai, Shirel, m-ai dat gata! love Ce frumoase sunt! angel

In tradevar iti vine sa le mananci cu ochii!Eu cand mai am timp ma mai prostesc cateodata,i-am facut lui Eden pisica,ursul ,flori dar cand trebuie sa pregatesti doi copii pentru gradi dimineatza nu prea imi ramane timp si de decoratii!
delfinasa
Postat: Thursday, September 23, 2010 6:00 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
cool Misto ideile de ornare...Asa-i mai aranjez si eu mancarea Karinei, dar daca nu e infometata, mai mult se joaca, le rearanjeaza ea, mai toarna ketchup, mustar, le invarte si suceste si pana la urma ne lalaim 2 ore in care ia 2 dumicati maseluta.
Shirel, tot e bine ca mananca pranzul acasa cu tine...asa faceam si noi cand era part-time la gradi, nici micul dejun nu-l lua acolo ca o hraneam eu acasa inainte. La full-time a trebuit sa ia pranzul si snack dupa trezire acolo, n-aveam ce sa fac, nu puteam sa-i dau pachet. Oricum plateam mancarea pe toata ziua.
La scoala acum nu platim obligatoriu mancare, de-aia am si rasuflat usurata in ideea ca-i dau eu ceva mai sanatos decat ce-i dau ei acolo. Numai ca astia pici de kindergarten au pauza de pranz devreme, la 11, dupa 2 ore de cand incep orele, iar ea fiind mancata bine cand pleaca la scoala, sanwichul/caserola raman neatinse. Dupa amiaza o ia foamea in mod sigur si atunci au doar snack time 5 minute in clasa in timp ce fac ore, in care doamna le spune sa-si scoata ce au de snack de acasa, nu sandwichuri si caserole. Si uite-asa fii-mea sta cam nemancata pana la 3:30, iar la vecina ia un snack ca sa poata manance cina cu noi acasa la 6. A slabit de ii numar coastele si face niste sclifoseli la mancare ca deh, s-a obisnuit cu snacks mai mult...nu va spun cat o astept pe buni saptamana urmatoarebounce...cand i-am zis ca se poate sa mearga la pauza de pranz sa manance cu ea acolo, a zis ca se va duce zilnic sa se asigure ca mananca fata ras.
raly
Postat: Thursday, September 23, 2010 6:51 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Shirel ce dragute sunt,ti mila de ele sa le papi!sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed