Idei pentru pachetel

Options Idei pentru pachetel
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TeosOf
Postat: Monday, August 11, 2008 6:40 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Cristy wrote:

Eden - manaca orice - salata de avocado (de mute ori ii dau 1/2 de avocado si un covrig, nu mai fac salata)

Cum se face salata de avocado? Sunt innebunita dupa avocado. Chiar si aseara am mancat unul.
Cand nu-i faci salata, in ce-l pui, ca am vazut ca se oxideaza cam repede?
katy_lumika
Postat: Monday, August 11, 2008 7:03 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Kiki wrote:

Sa pui ghiozdanelul si la topicul de ghiozdane ca sa fie mai usor de gasit! pupici

Apoi am vazut ca sunt pe alt topic...daca ai cum muta-l tu cu tot cu postareras
Cristy
Postat: Monday, August 11, 2008 7:42 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
TeosOf wrote:

Cum se face salata de avocado? Sunt innebunita dupa avocado. Chiar si aseara am mancat unul.
Cand nu-i faci salata, in ce-l pui, ca am vazut ca se oxideaza cam repede?

Toc avocado cu furculita pun lamaie, sare putin piper (dupa gust si usturoi), daca nu il tai in doua si pun putina lamaie pe el (eu pun mancarea in cutie asa ca se pastreaza foarte bine). Si mai pun si lingurita sa el poata manca ras

Mai nou puneam copiilor cereale, la noi sunt pungi de chioco si lapte de 200 ml si le punem cerealele in pungulita, am boluri micute de plastic si erau tare bucuroase ras

Noi nu mancam micul dejun, si au pauza de masa la ora 10:00 cand toti mananca asa ca pt mine capitolul "pachetelul cu mancare" este foarte important
TeosOf
Postat: Monday, August 11, 2008 8:45 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Multumesc Cristy. Abia astept sa-mi fac. Eu pt mine am intrebat, caci la noi, dupa cum cred ca stii, nu poti sa-i dai asa mancare la scoala.

Kiki, multumesc. Acum am vazut ca mi-ai aranjat mesajul.
Mariuca
Postat: Saturday, September 12, 2009 11:54 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
alte idei? ca incepe scoala si iar incep sa ma stresez
Roxanel
Postat: Tuesday, August 3, 2010 11:03 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Si noi am dezbatut daca sa-i dau Antoniei pachetel la scoala sau sa platesc si sa manance o masa calda la scoala in fiecare zi. Am ales sa-i dau pachetel 4 zile din 5 iar o zi sa o las sa manace la scoala.

Pentru pachetel m-am gandit la sandwich-uri cu cascaval, sunculita, ou fiert, snitel, un fruct, un iaurtel, un biscuite, etc. Cate putin din fiecare. Nu o sa-i dau chestii cu care sa se poata murdarii si mai mult mancare uscata. O sa o las sa manace si la scoala caci nu vreau sa se simta altfel decat ceilalti dar numai o zi pe saptamana caci mancarea de aici nu mi se pare sanatoasa deloc.
ingerash
Postat: Tuesday, August 3, 2010 11:24 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Madalina din septembrie va fi full-time si va manca la nursery,mancarea este foarte buna,supe,piureuri,pui,peste,legume,fructe,lapte,cereale.Ionut cu pachetel de acasa si cred ca o sa il lasam sa pape de la scoala,inainte de vacanta i-am platit o masa si mi-a povestit ca ia placut.In scoala nu au voie cu suc acidulat,doar apa plata,fructe,legume,sandwish cu branza,sunca,pui sau peste;fara cips-uri,ciocolata,dulciuri.

Roxanel,ce le ofera de mancare?
Roxanel
Postat: Tuesday, August 3, 2010 11:32 AM

ingerash wrote:
Madalina din septembrie va fi full-time si va manca la nursery,mancarea este foarte buna,supe,piureuri,pui,peste,legume,fructe,lapte,cereale.Ionut cu pachetel de acasa si cred ca o sa il lasam sa pape de la scoala,inainte de vacanta i-am platit o masa si mi-a povestit ca ia placut.In scoala nu au voie cu suc acidulat,doar apa plata,fructe,legume,sandwish cu branza,sunca,pui sau peste;fara cips-uri,ciocolata,dulciuri.

Roxanel,ce le ofera de mancare?

Nu am vazut inca meniul dar din cate am auzit, nelipsiti sunt cartofii prajiti, carnatii, fasolea, pastele si piftelele cu sos. Meniul se va distribui parintilor saptamanal si in functie de ce au voi alege o zi cand va manca cu ceilalti copii.
ingerash
Postat: Tuesday, August 3, 2010 11:47 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Roxanel wrote:

Nu am vazut inca meniul dar din cate am auzit, nelipsiti sunt cartofii prajiti, carnatii, fasolea, pastele si piftelele cu sos. Meniul se va distribui parintilor saptamanal si in functie de ce au voi alege o zi cand va manca cu ceilalti copii.

Intr-adevar nu suna bine meniul.
Ionut cand a mancat la scoala a avut supa de legume,piure de cartofi,garnitura de legume,friptura de pui,salata de fructe si iaurt.
Cauta site-ul scoli unde va invata si asa afli cam ce le oferathumright
Roxanel
Postat: Tuesday, August 3, 2010 12:01 PM

ingerash wrote:

Intr-adevar nu suna bine meniul.
Ionut cand a mancat la scoala a avut supa de legume,piure de cartofi,garnitura de legume,friptura de pui,salata de fructe si iaurt.
Cauta site-ul scoli unde va invata si asa afli cam ce le oferathumright

M-am uitat deja dar nu pun meniul online, si oricum acum sunt in vacanta.
delfinasa
Postat: Tuesday, August 10, 2010 7:16 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Pentru mine este deja stresant numai gandul ce sa includ in pachet sa si manance si sa fie si consistent pana la 4 cand iese de la scoala, de fapt pana la 6 cand ajung eu acasa sa mancam dinner.
Dimineata va manca cu mine acasa, dar pranzul si un snack pana termina sunt problema. Daca nu va manca pachetul, fapt de care ma tem cel mai mult, va trebui sa-i punem bani in cont la cafeterie sa manance ce mananca majoritatea copiilor, adica prostii. De astea mananca fara probleme si acum la gradinita si nu o roaga nimeni sa bage in gura.
Eu i-am luat un lunch bag termal care tine mancarea calda si laptele/apa/sucul rece. Sa vedem daca-l va si folosi uff.
Pachetul zilnic ma gandesc sa contina cam ce a scris si Roxanel. Mi-ar placea sa-i dau o supa/ciorbita intr-o caserola ca am din astea etanse, dar nu cred c-o s-o manance, plus ca se face purcelusa. Sa nu mai spun ca nu sta nimeni s-o ajute sa-si desfaca caserola, nici sa i-o incalzeasca, sa stranga masa s-o puna in punga s-o aduca acasa...e maaare bataie de cap.
Roxanel
Postat: Tuesday, August 24, 2010 10:51 AM

Fetelor haideti ca m-am documentat si am gasit pe net un menu echilibrat. Mie mi-a placut cum suna si am zis ca poate vreti si voi idei.

Evident ca se poate adapta in functie de ce si nu ii place copilului, in functie de posibilitati, alergii, etc. Va pun si linkul dar si niste tabele excel pe care le-am creat ca sa fie mai usor. Eu una am de gand sa le printez si in functie de ce mananca fiica-mea sa ma conformez. Ideile sunt de la Food Standard Agency din UK. Menu-ul este in engleza dar usor de descifrat, zic eu.

Este ptr copii de la 9-12 ani. Ramane sa adaptati voi pentru copii 6-7-8 ani.

Va pup si spor la imaginatie.

delfinasa
Postat: Tuesday, August 24, 2010 2:56 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Azi i-am pus in lunch bag mancare pentru pranz si snacks: un sandwich cu ham si phila, un iaurt, cativa crackers cu seminte, o banana, un nectar de mango si o sticluta cu apa. Iese la 3:30 si eu o ridic la 5:40...nu cred ca i-am pus prea multa mancare pentru toata ziua.

Roxanel, daca te ajuta, uite aici meniul la scoala noastra pe 2 luni: http://www.spotsyschools.us/foodservice/LinkClick.aspx?fileticket=MmrOakHpSxM%3d&tabid=2459&mid=4972
http://www.spotsyschools.us/foodservice/LinkClick.aspx?fileticket=2gPvZrOx%2fEw%3d&tabid=2459&mid=4972
Irinuca
Postat: Tuesday, August 24, 2010 10:41 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/22/2010
Postari: 923
Locatia: Acasa

Roxanel , ai vorbit in prealabil la scoala sa vezi meniul sau doar il banuiesti ?
Maria nu a avut carnati , cartofi prajiti , etc deloc !
Meniul oricum e diversificat , e un fel de bufet cald cu cel putin 4 optiuni calde , obligatoriu gatite la bucataria lor , din ingrediente proaspete ( nimic congelat , semipreparat etc ).
Noi am ales meniul scolii pentru ca o masa calda nu se compara cu un sandewich etc. Fructele sunt nelipsite si foarte variate . Meniul e tiparit saptamanal ! si distribuit parintilor !
Pastele calde si pizza stiu ca erau de minim 3 ori pe saptamana , variind ( carbonara , bologneze ). Primesc si lapte si snack de legume si fructe proaspete in pauze !
Plus ca in primele doua saptamani am fost invitati si noi parintii sa ne alaturam lor la minim doua mese de pranz sa le urmarim obiceiurile , sa aducem sugestii pentru imbunatatirea meniului etc .

Ca sa nu mai spun ca pentru 10 lire pe saptamana am un stres in minus ! ras

Oana
Roxanel
Postat: Wednesday, August 25, 2010 2:57 PM

Irinuca wrote:

Roxanel , ai vorbit in prealabil la scoala sa vezi meniul sau doar il banuiesti ?Ca sa nu mai spun ca pentru 10 lire pe saptamana am un stres in minus ! ras

Oana

Nu am vazut meniul dar am dedus mai ales ca Antonia merge aici la gradi de la varsta de 1 an si in 3.5 ani am vazut de toate. Paine prajita cu fasole, carnati, miel, etc. M-am decis oricum sa alternez mesele de la scoala cu ceea ce ii voi da eu, in functie de ce menu au. Pe 2 e prima zi de scoala si ma voi informa. Voi decide atunci.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed