Idei pentru pachetel

Options Idei pentru pachetel
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Monday, August 11, 2008 8:48 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Le dati copiilor un pachetel cu mancare la ei?

Daca da, in ce le puneti mancarea si cam ce le dati la ei?

Hai sa vedem idei de pachetel, ca eu va trebui sa "intru in paine" in curand si habar nu am ce sa ii dau la ea. ras

Nu as vrea sa o obisnuiesc sa isi cumpere singura crontanitoare de mancare, pentru ca nu as face decat sa o mai umflu putin cu pompa si nici nu vreau sa o invat cu bani pe mana de acum.

Iarasi, sper sa priceapa sa nu manance decat in pauze, cand li se permite, si nu si in timpul orelor, caci pe Alice daca o apuca foamea, trebuie sa manance atunci ceva ras

Ma gandeam sa ii pun niste sandwichuri, cu paine feliata, cascaval, sunca, pateu de ficat, crenwurst.

Poate si un iaurt ceva? O prajiturica sau o feliuta de cozonac / chec?

Mancarea cred ca o sa i-o pun intr-o casoleta sau o sa ii infasor sandwichurile in folie de aluminiu.

Trebuie sa ii pun si un prosopel sau servetele de hartie / umede...

Alte idei ... Voi ce le-ati pregatit sau aveti de gand sa le pregatiti piticutilor ca pachetel?
Alina
Postat: Monday, August 11, 2008 9:13 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Catinca intotdeauna mananca dimineata inainte de a pleca, un mic dejun foarte bogat. Deci la scoala ii dau fructe, rareori biscuiti , fara sandwich sau altceva. Am eu un fix cu sunca, salamul, etc, care sta in cutiuta. Asadar ii dau o banana sau un mar taiat, mai putin fructe zemoase sa nu se murdareasca sau un pachet de biscuiti. E super OK asa. In mod normal nu ar mai trebui sa manance nimic pana vine acasa, dar...
katy_lumika
Postat: Monday, August 11, 2008 9:31 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Si Luana mananca dimineata insa vrea si la scoala pachetelchitara Ii puneam un sandwich cu unt si cascaval, cu branza topita, unt cu jambon de curcan, cu snitel, de obicei cu ce-i place ei. Sau daca nu mai simtea nevoia de pachet ii puneam un fruct. In zilele cand avea dansuri voia neaparat pachet si-l manca in jurul orei 11 sa nu aiba burtica plina cand danseaza.
AdrianaC
Postat: Monday, August 11, 2008 10:28 AM

Ar fi si asta o idee sa manance bine acasa ca sa nu mai manance acolo, dar...

1. Poate sa i se faca pofta cand ii vede pe alti copii ca mananca

2. Pot sa "rada" de ea ca ea nu are de mancare (nu stiu, zic si eu, cine stie cum mai e in ziua de azi la scoala ras)

3. Poate sa o apuce una si alta pe la scoala de la mancatul de dimineata si tare as cam vrea sa ocoleasca toaletele de la scoala uff
katy_lumika
Postat: Monday, August 11, 2008 10:37 AM

AdrianaC wrote:
Ar fi si asta o idee sa manance bine acasa ca sa nu mai manance acolo, dar...

1. Poate sa i se faca pofta cand ii vede pe alti copii ca mananca

2. Pot sa "rada" de ea ca ea nu are de mancare (nu stiu, zic si eu, cine stie cum mai e in ziua de azi la scoala ras)

3. Poate sa o apuce una si alta pe la scoala de la mancatul de dimineata si tare as cam vrea sa ocoleasca toaletele de la scoala uff

1. Pofta i se va face categoric.
2. Nu rade nimeni de ea daca nu are pachetel...sunt alte motive mai importante pentru ei.
3. Nu ai cum sa eviti sa nu mearga la toaleta, verifici daca sunt ok si asta e, ce-o sa faci, o sa-i impui sa nu mearga sa-si faca nevoile?
AdrianaC
Postat: Monday, August 11, 2008 10:39 AM

katy_lumika wrote:

1. Pofta i se va face categoric.
2. Nu rade nimeni de ea daca nu are pachetel...sunt alte motive mai importante pentru ei.
3. Nu ai cum sa eviti sa nu mearga la toaleta, verifici daca sunt ok si asta e, ce-o sa faci, o sa-i impui sa nu mearga sa-si faca nevoile?

1. Mai ales lui Alice ras
2. Posibil, habar nu am ce si cum mai e acum prin scoli
3. As cam pune-o sa se abtina, in fond sta 4 ore, nu o zi intreaga. Sa se termine acasa si gata. Eu una nu prea calcam pe la toaleta la scoala in clasele 1-4 ras
TeosOf
Postat: Monday, August 11, 2008 11:27 AM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
La toalete, daca nu-i plac cum arata, s-ar putea sa nu aiba nicio "chemare" pana nu ajunge acasa. In clasele I - IV, nici Isabelle nu le folosea. Acum, doar in situatii de urgenta.

Dimineata manca si Isabelle acasa, iar la scoala ii dadeam biscuiti, mar, rareori sandvisuri. Sticla cu apa sa nu uiti sa-i dai, e cea mai importanta. Pachetelul nu i l-am pus in cutiuta, ca nu mai incapea in ghiozdan. Ai sa vezi ca vor avea multe carti, prea multe. Poate sau mai schimbat "regulile" acum, dar noi parintii mereu ii spuneam invatatoarei sa renunte la atatea carti, dar ea "Nu!!!", ca asa trebuie sa se lucreze dupa cat mai multe.
Ca sa tina cutiuta separat in mana, nu-i prea placea Isabellei, asa ca-i inveleam totul in folie, le puneam intr-o punguta, il inghesuiam in ghiozdan si asta era pachetelul.
Servetele e bine sa aiba si umede si uscate.
Cristy
Postat: Monday, August 11, 2008 11:50 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Noi aici suntem putin impartiti;

Eden - manaca orice - salata de avocado (de mute ori ii dau 1/2 de avocado si un covrig, nu mai fac salata) salata de oua, branza alba cu castraveti felii, branza cascaval, humus, salam, pastrama, crema de alune, ciocolata, unt cu miere

Shachar - doar salam, ciocolata si branza alba

Le mai fac cateodata si scrob dintr-un ou la amandoua cu branzuta alba

In completare le pun fruct sau leguma (betisoare de castravete, ardel, morcov, rosii cherry intregi si ce mai pica prin frigider)
Fructe banane, mere, pere etc....

De baut doar apa in sticluta....

Eu folosesc cutia de sandvichuri din motive ecologice, dar fiecare cum crede angel
Cristy
Postat: Monday, August 11, 2008 11:54 AM

Cat despre toalete, sa o inveti cum sa folosesca in mod igienic, adica sa puna hartie iginica in jurul toaletei, sa nu se aseze direct ...etc....
AdrianaC
Postat: Monday, August 11, 2008 1:07 PM

Ufff, oare cand or sa puna si la noi toalete din acelea cu capacul imbracat in folie, care apesi pe un buton si se schimba folia inainte sa te asezi?

Cred ca poate nepotii mei sa prinda asa ceva angry
Cristy
Postat: Monday, August 11, 2008 2:43 PM

AdrianaC wrote:
Ufff, oare cand or sa puna si la noi toalete din acelea cu capacul imbracat in folie, care apesi pe un buton si se schimba folia inainte sa te asezi?

Cred ca poate nepotii mei sa prinda asa ceva angry

Adriana sunt pachetele "pentru poseta" de hartii speciale pentru colac, adica cu gaura in mijloc, poate gasesti sa ii cumperi, daca nu pur si simplu invatata cum sa faca cu hartia, Eden deja s-a invatat, si nu prea se aseaza in orice loc, insa Shachar nu fool si imi este asa frica uff

Cred ca poate fi mutata discutia la un topic cu igiena bobocului la scoala angel
t-mihaela
Postat: Monday, August 11, 2008 4:59 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Poate gasesti ghiozdan cu "lunch bag" atasat sau cum ii zice, eu i-am trimis Dianei anul trecut si zice ca-i foarte util numai acolo pune pachetul.E ca o borseta si se prinde de ghiozdan cu clesti .
AdrianaC
Postat: Monday, August 11, 2008 5:28 PM

Aha ! Buna ideea Miha ! O sa ma uit si dupa asa ceva.

Sunt foaaarte curioasa ce struto-camila o sa ii iau pana la urma ras. Cu ce se gaseste la noi, cu ce o sa ii mai placa si ei, cu ce o sa caut si eu ... mare mirare sa gasesc ghiozdanul perfect.

Dar asta e, pana la urma e doar un ghiozdanel.

Apropos, daca mai gasiti poze cu ghiozdanele, sa imi aratati si mie.pupici
katy_lumika
Postat: Monday, August 11, 2008 5:40 PM

Uite ce i-am gasit eu Luanei, sa vedem daca va fi pe placul ei:018: :

Kiki
Postat: Monday, August 11, 2008 6:08 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
katy_lumika wrote:
Uite ce i-am gasit eu Luanei, sa vedem daca va fi pe placul ei:018: :

Sa pui ghiozdanelul si la topicul de ghiozdane ca sa fie mai usor de gasit! pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed