Idei de activitati cu si pentru cei mici

Options Idei de activitati cu si pentru cei mici
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bulibuli
Postat: Monday, March 17, 2014 10:29 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
TatyKS wrote:

Era maxim de fericitCheek Kiss .

Cred si eu!! Clap

Si al meu a gustat plastilina, si-a satisfacut curiozitatea, a vazut ca nu e buna si s-a linistit.. in rest nu prea mai baga prostii in gurita, a depasit perioada..

Azi am facut impreuna (mai mult mami) floricele din "sarma pufoasa" (nu stiu cum sa-i zic altfel:))) si am oferit buchetelul bunicii: "Uti foli!" ("uite flori" adica.. asa ofera el flori - romantic ca taxo:)))

Apoi ne-am distrat cu plastilina, am taiat-o cu cutitul, am facut "pizza" si am oferit fiecarui membru al familiei cate o felie, am mai modelat diverse palariute colorate pt personaje de poveste, animalute, cifre, etc. Am batut "cuie" (bete de chibrit/scobitori) in plastilina si apoi le-am extras cu patentul... d'astea..

O alta idee care mi-a placut si pe care o voi pune in aplicare in curand:

bulibuli
Postat: Tuesday, March 18, 2014 3:10 PM

Sa lasam urme:

Superbe:

roxinthya
Postat: Tuesday, March 18, 2014 3:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
Buli esti un izvor nesecat!Bravoo Multumim de idei!Cheek Kiss
Timp sa avem - am noroc cu mama ca le citeste ea in timpul zilei ca altfel....
marcel buta
Postat: Friday, May 9, 2014 12:38 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/9/2014
Postari: 2
Din punctul meu de vedere dezvoltarea armonioasa la copii se face la fel ca si la adult prin sport. Eu pentru copilul meu am ales ca si resursa de miscare tricicleta. Asta bineinteles pana la 4 - 5 ani cand o vom inlocui cu o bicicleta. Chiar daca baietelul meu are numai 2 ani, va spun din proprie experienta ca a devenit un mic dependent de calculator si de televizor. Dar, de cand i-am cumparat micutului tricicleta totul s-a schimbat. A indragit-o atat de mult incat nu mai vrea sa stea in casa sub nici o forma. De cand se trezeste si pana doarme de amiaza ar sta tot afara . Adora sa stea in tricicleta si sa ne plimbam in aer liber. Mare avantaj am acum. Am scapat de dependenta de televizor si laptop :) si in plus de asta ne dezvoltam armonios si sanatos, stam mult in aer liber, ne bucuram de natura si suntem mult, mult mai vesel si bine dispus. Pur si simplu o adora. Intrucat are multa personalitate, cand am cumparat tricicleta mesaj editat de moderator l-am lasat pe el sa aleaga. A preferat-o verde, a fost prima pe care a pus degetelul in momentul cand rasfoiam paginile sitului web de pe care am comandat-o. Asadar, daca doriti o dezvoltare armonioasa pentru mucutii vostrii, apelati cu incredere in prima faza la o tricicleta. Dupa parerea mea n-o sa va para rau.
ingerash
Postat: Monday, May 12, 2014 7:46 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Super topic! Bulibuli,daca ai nevoie de inspiratie contribui si eu.Pup scumpetea DistanceKiss
bulibuli
Postat: Monday, May 12, 2014 10:42 PM

Si noi avem tricicleta si masinuta ride-on, ambele indragite in mod egal.. si asta fara sa fi fost dependenti vreodata de laptop sau tableta - de fapt piciul meu nici nu stie ce-s alea.. Big Surprise Oricum, stand la curte petrecem f mult timp afara acum de cand s-a incalzit... mai sunt zile ploioase cand trebuie sa inventam activitati sa nu se plictiseasca in casa. De multe ori e ajutorul mamei in bucatarie, da pe razatoare, modeleaza aluat, a vopsit si oua de Paste.

Ultima gaselnita (imi pare rau ca nu am facut poze) - ieri, in gradina, i-am construit un traseu pt mingiute din niste resturi de burlan si jgheaburi, i-am dat vreo 3 mingiute si 2 ore n-am stiut ca am copil... bucurie mare, ami ales ca aveam si o fetita in vizita, s-au jucat de mama focului, au aranjat si rearanjat traseul de n-spe ori, a fost super tare!! MAine, daca e frumos, poate repetam figura, sunt sigura ca se va bucura...

Ingeras, desigur.. pentru asta am si deschis topicul, sa participam toate cu idei nastrusnice de activitati pt cei mici! Cheek Kiss
ingerash
Postat: Tuesday, May 13, 2014 12:17 PM

Pentru aceasta etapa,activitatile pe masuta luminoasa sunt foarte atragatoare.De la studiat obiecte,scoici,palmute....David e fan hearts

Apoi colorat,explorat in natura(crengute,frunze,conuri,castane,pietre,hranit pasari),joaca cu nisip uscat sau umed(din care se pot face bulgarasi).
bulibuli
Postat: Tuesday, May 13, 2014 2:34 PM

de unde ai masuta luminoasa??
ingerash
Postat: Tuesday, May 13, 2014 8:08 PM

bulibuli wrote:
de unde ai masuta luminoasa??

Nu este a noastra,era la cresa,ieri am avut un curs si David a fost o ora la cresa.Acolo a descoperit masa.Dar se poate improviza acasa.O cutie transparenta sau semitransparenta,pui folie de aluminiu si o instalatie de brad simpla,cu beculete albe sau galbene....apoi pui capacul la cutie si cam atat,restul depinde de voi ce vreti sa studiati,forme giometrice colorate,scoici,pietricele.
Alta activitate.Un borcan umplut cu apa si sclipici.O incantare pentru copii sa vada "tornade" sau manuta prin borcan hearts
bulibuli
Postat: Friday, May 16, 2014 1:54 PM

Alte idei, la pun aici sa nu le pierd:

Panza de paianjen lipicioasa din scoci, prin care incercam sa aruncam mingiute de hartie:

bulibuli
Postat: Wednesday, June 25, 2014 1:53 PM

zilele astea, daca tot am fost amandoi in arest la domiciliu, am incercat sa ne mai ocupam timpul cu una alta:

roxinthya
Postat: Wednesday, June 25, 2014 2:58 PM

Sa mananc u boticul ala concentrat!Cheek Kiss coeur
roxinthya
Postat: Wednesday, June 25, 2014 2:58 PM

Sa mananc eu boticul ala concentrat!Cheek Kiss coeur
monica irimia
Postat: Wednesday, June 25, 2014 4:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Ce bine e ca stati la casa! dance Bibi e un scumpel concentrat pe activitati interesante. hearts Foarte frumos, imi place!
bulibuli
Postat: Friday, June 27, 2014 9:05 AM

Pentru acest weekend mi-am propus sa incercam reteta asta: https://ursuletinazdravani.wordpress.com/2012/06/23/baloane-uriaaaaase-de-sapun/
Sper sa-mi iasa, ca vreau sa o repetam cand avem si alti copii in vizita, cred ca ar fi super distractiv!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed