Icterul fiziologic

Options Icterul fiziologic
Subiectul anterior · Subiectul urmator
simo
Postat: Sunday, January 11, 2009 12:23 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
kali wrote:
Problema e ca mi-l face tare somnolent, nu suge foarte bine dupa aceea si mi-e frica sa nu se "deregleze" productiamaseluta de lapte.
Eh, trecem noi si de asta si ne facem baieti marimajoreta

Nu folosesti pompa ?
petro
Postat: Sunday, January 11, 2009 12:29 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Mie mi s-a spus in spital ca daca face icter acasa sa-l tin in fata unei ferestre inchise prin care intra soarele. Sa bata soarele direct pe el. Iar daca nu-i trece in 3 zile sa ma duc inapoi cu el la spital. De medicamentatie nu mi s-a spus nimic. Darius nu a facut nici in spital si nici acasa icter asa ca am scapat. Vom vedea la urmatorul (cand va fi). Multa sanatate lui Eric, kali.
kali
Postat: Sunday, January 11, 2009 12:35 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14166
simo wrote:
Nu folosesti pompa ?

La mine pompa e total ineficienta. Nu-mi pot explica de ce; asa a fost si la Alexia. Mai bine storc cu mana decat cu pompa, fie chiar si electrica... iar eu obosesc repede.
Acum nu mi-am mai luat una avand experienta primului copil... am asteptat sa o incerc pe cea din spital, sa vad daca-mi foloseste la ceva... si nu mi-a folosit.

Petro, multumim!
cristinaflorina
Postat: Sunday, January 11, 2009 1:45 PM

Intrat: 1/12/2008
Postari: 1309
Locatia: bucuresti
Edy l-a facut in maternitate dar l-a facut foarte mare si l-a pus la lampa UV dar i-a tecut destul de repede.
shirel
Postat: Sunday, January 11, 2009 6:37 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11713
Locatia: israel
kali wrote:
Trecem si noi pe-aici; vad ca ce nu am patit cu Alexia le trag cu Eric, asa... pentru mai multa experienta...
Micutul meu inca are icter. E o forma foarte usoara- asa a fost de la inceput, incat medicul de familie nici macar nu si-a dat seama ca ar mai avea ceva cand l-a vazutalcool.
Medicul pediatru a zis ca icterul care se prelungeste mai mult de 3 sapt. nu e tocmai ok. Ma rog... peste 1 sapt. (vineri) mergem iar la control. Intre timp cica trebuie tinut la lumina si dat 1 fenobarbital/ zi. Problema e ca mi-l face tare somnolent, nu suge foarte bine dupa aceea si mi-e frica sa nu se "deregleze" productiamaseluta de lapte.
Eh, trecem noi si de asta si ne facem baieti marimajoreta

Kaly,exact ca la noi Eden nu a avut icter dar Oshri a avut o forma foarte usoara.Aicea mi-a spus ca prin alaptare ii va trece si chiar asa a fost a disparut dupa 2 saptamani ,eu nu cred ca i-as fi dat pastile drept sa-ti spun fiind intr-o forma usoara de icter.
Ei,mami ai inceput deja sa simti diferenta dintre fetita si baietel?pupici pupici pupici
kali
Postat: Sunday, January 11, 2009 6:51 PM

shirel wrote:

Ei,mami ai inceput deja sa simti diferenta dintre fetita si baietel?pupici pupici pupici

Am simtit-o de ceva vreme- mai exact de cand mi-am primit "botezul" de mamica de baietel- a se citi pipilit fix intre ochi.
Ca si comparatie intre copii, Eric e mai sclifosit si mai sensibil, desi cuminte si el... aaaaa, si mai atasat de tzitzi.

Eu oricum sunt topita dupa el, asa cum e el... cu veleitati de barbat din fasha; e o dulceata de bebelus!
kali

Postat de 2 orisorry
kali

Shirel, si eu am stat pe ganduri daca sa-i dau sau nu pastilele. Asa ca am incercat sa ma informez si am ajuns la concluzia ca e justificat tratamentul.
Am aflat ce-mi spusese si medicul: fenobarbitalul e un inductor enzimatic care accelereaza metabolizarea produsilor de degradare ai bilirubinei. Un icter prelungit e foarte periculos pentru ca o concentatie mare de bilirubina in sange poate penetra bariera encefalului si se ajunge la retard.
Asa ca am hotarat sa nu risc si sa urmez sfatul doctorului.

mommy
Postat: Sunday, January 11, 2009 11:20 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Si Mihaita a avut un icter pronuntat care a durat destul de mult. Si noi i-am dat fenobarbital (prescris de dr) seara si era mai somnolent intradevar, dar nu l-a tinut mult somnolenta. Kali, daca zici ca e "atasat de titi", nu renunta el asa usor la supt.
Anca
Postat: Monday, January 12, 2009 11:44 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/26/2006
Postari: 291
Locatia: Arad
Cand avea Andi 4 saptamani, am chemat dr pediatru acasa ptr un consult si deabea atunci am aflat ca mica portocala era asa de la icterul prelungit. De cum a intrat pe usa doc a zis "e cam galben". Ca tratament am primit fenobarbital (pe care nu l-am dat, nu mai tin minte detaliile, de ce) si un foarte bun hepatoprotector, Liv 52, care se pare ca l-a ajutat vizibil, ptr ca in scurt timp toate s-au reglementat. Culoarea i-a revenit, nu mai era asa molesit si si-a reglat si orarul de masa foarte bine (se trezea sa pape la 3 ore - 3 ore jumate). Tin minte ca dupa nastere am stat in spital 5 nopti, din care 2 le-a petrecut la lampa si eram disperata cand mi-l lua acolo, mai ales ca nici nu auzisem sa-i tina asa de mult pe altii. Oricum, noptile de la lampa au fost cosmarul meu, si acum imi aduc aminte cum il gaseam plangand, gol si cu caciulita stransa pe ochi pale (foarte barbar obicei).
PIF
Postat: Saturday, May 9, 2009 11:22 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si fetita mea a facut in a treia zi dupa nastere, eram inca in spital, icter fiziologic, care in a 4-a zi a necesitat expunerea la lampa de fototerapie. a facut 2 cure la lampita si apoi a fost ok.
PIF
Postat: Saturday, May 9, 2009 11:23 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si fetita mea a facut in a treia zi dupa nastere, eram inca in spital, icter fiziologic, care in a 4-a zi a necesitat expunerea la lampa de fototerapie. a facut 2 cure la lampita si apoi a fost ok.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed