Icterul fiziologic

Options Icterul fiziologic
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Thursday, January 31, 2008 10:00 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Kiki wrote:

Icterul fiziologic

Este o situatie frecvent intalnita la nou-nascuti, care se refera la coloratia galbena a pielii si a albului ochilor, datorita unui exces de bilirubina din sange. Bilirubina este o substanta rezultata din distrugerea celulelor rosii imbatranite din sange. Bilirubina trece prin ficat si este eliminata in bila, prin intestin (prin fecale).

La nastere, ficatul bebelusului este inca imatur si nu poate "procesa" toata bilirubina produsa prin distrugerea celulelor rosii.
Drept urmare, nivelul de bilirubina din sange creste si determina aparitia icterului. Icterul apare la 50% dintre copilasii sanatosi, nascuti la termen si care au o greutate normala la nastere. Aceasta forma de icter apare intre a doua si a cincea zi de viata si dispare cam in una - doua saptamani, fara sa cauzeze nici o problema.

In afara celui fiziologic, icterul mai poate aparea la prematuri si la un mic procent (de 1 - 2%) dintre nou-nascutii alaptati natural. Acesta din urma se datoreaza unor substante existente in laptele matern care scad eliminarea bilirubinei prin intestin. Apare la patru - sapte zile si poate persista intre trei si zece saptamani.

Trebuie sa amintim si de icterul din incompatibilitatea de grup sau de Rh. Daca bebelusul are o grupa de sange diferita de a mamei, organismul mamei produce niste substante, numite anticorpi, care distrug celulele rosii ale fatului. Acest lucru creste cantitatea de bilirubina din sange si icterul apare inca din prima zi de viata.
Incompatibilitatea poate fi prevenita printr-o injectie administrata mamei la 72 de ore dupa nastere.

Rody
Postat: Thursday, January 31, 2008 10:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Mersi.Am inteles acum.Elo nu a facut asa ceva!pupici
MNiko
Postat: Thursday, January 31, 2008 10:07 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Rody wrote:
Mersi.Am inteles acum.Elo nu a facut asa ceva!pupici

Cu placere. Si eu am impresia mereu ca Cristina nu a facut asa ceva, dar de fapt a facut o forma usoara care i-a trecut din maternitate. Nici n-a fost nevoie sa stea sub lampa UV
Rody
Postat: Thursday, January 31, 2008 10:12 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
MNiko wrote:

Cu placere. Si eu am impresia mereu ca Cristina nu a facut asa ceva, dar de fapt a facut o forma usoara care i-a trecut din maternitate. Nici n-a fost nevoie sa stea sub lampa UV

Elo chiar na facut icter si era curiosa sa vad cauza.Poate bb2 il face,cine stie.Mersi!
raly
Postat: Friday, February 1, 2008 7:52 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25864
Locatia: M e d i a s
Alexandra felicitari si multa sanatate bblui!Acum e mai bine?
ingerash
Postat: Friday, February 1, 2008 9:09 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
Icterul este o consecinta acumularii unei cantitatii mari de bilirubina in sange . Bilirubina este produsa prin distrugerea celulelor rosii din sange si a hemoglobinei .
Hemoglobina este o proteine care se gaseste in hematii si are rolul de a transporta oxigenul de la plamani la tesuturile din intreg corpul.
Icterul la nou-nascuti apare de obicei in aproximativ 24 de ore de la nastere .
Mai este si icterul nuclear care este consecinta a unei cantitatii foarte mari de bilirubina si poate cauza leziuni cerebrale , pierdere de auz , retard mintal si tulburarii de comportament.
Important in tratarea acestei bolii este hranirea sugarului de 8-10 ori in 24 de ore , are nevoie de hidratare si supraveghere , icterul fiziologic , trece de la sine .
Este bine daca fac acum icterul si nu in perioada varstei a doua cand da complicatii si risc de ciroza
Roxanel
Postat: Friday, February 1, 2008 9:09 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Alexandra eu de abia acum am vazut ca esti in Uk. Mami eu zic ca trebe sa mergi la spital cu bebe. Cum de ti-au dat drumul daca avea icter chiar daca o forma usoara. Noua ne-au facut de trei ori analiza de icter caci fiica-mea era cam negricioasa si cum ei vad numai copii albi si transparenti ne-au testat de 3 ori ca sa fie siguri.

Ce ti-au zis de la spital? A facut acasa icter sau cand erati deja in spital?
georgy_adinutza
Postat: Friday, February 1, 2008 1:29 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 3065
Locatia: Bucuresti
Roxanel wrote:
Alexandra eu de abia acum am vazut ca esti in Uk. Mami eu zic ca trebe sa mergi la spital cu bebe. Cum de ti-au dat drumul daca avea icter chiar daca o forma usoara. Noua ne-au facut de trei ori analiza de icter caci fiica-mea era cam negricioasa si cum ei vad numai copii albi si transparenti ne-au testat de 3 ori ca sa fie siguri.

Ce ti-au zis de la spital? A facut acasa icter sau cand erati deja in spital?

roxanel ...eu si la prima si la a doua fata , amn iesit din spital cu icter intens....asa ca ...
AlexandraL
Postat: Friday, February 1, 2008 2:29 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Avea din spital o forma usoara de icter,mi-au dat drumul cu el asa.A fost si moasa acasa si a observat ca are icter,dar nu mi-a zis nimic.

De aseara a inceput sa se simta mai bine,slava Domnului,a mancat din 2 in 2 ore,zambeste.

Va multumesc pt raspunsuri.
oanalaurisa
Postat: Friday, February 1, 2008 2:44 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
alexandra_lazar wrote:
Avea din spital o forma usoara de icter,mi-au dat drumul cu el asa.A fost si moasa acasa si a observat ca are icter,dar nu mi-a zis nimic.

De aseara a inceput sa se simta mai bine,slava Domnului,a mancat din 2 in 2 ore,zambeste.

Va multumesc pt raspunsuri.

Relaxeaza-te,ti-am zis ca si eu am venit cu Mira acasa tot cu o forma de icter si acum a disparut complet si e bine mersi.pupici
danab
Postat: Saturday, February 2, 2008 10:42 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Copilul cu icter trebuie supravegheat deoarece icterul fiziologic poate degenera in icter nuclear. ( Alexandru Predoi - un baietel care a avut icter fiziologic degenerat in icter nuclear)
Fluturas
Postat: Sunday, February 3, 2008 12:10 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
mai fetelor,aici nu se pun copii la nici o lampa uv.eu tin minte ca la darius mi-au spus sa il tin la soare,si atat.acum,nepoata mea a avut si a tinut-o cam doua saptamani si nu i-au facut nimic.au lasat-o acasa si nici la control nu i-au spus sa mearga
mihaela75
Postat: Sunday, February 3, 2008 5:43 AM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Si Arti a avut icter.Daca e forma usoara mergi acasa si pui bebele la lumina ,apoi la doua saptamani mergi iar la dr sa vada in ce stadiu e. Noua ne-a facut analize ca am insistat eu , avea o culoare galben-negru .Analizele au iesit cu valori normale asa ca am continuat cu tinutul la geam.Abia pe la o luna a inceput sa se deschida Articutz la culoare si acum e alb ca branza bounce
kali
Postat: Sunday, January 11, 2009 12:13 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14134
Trecem si noi pe-aici; vad ca ce nu am patit cu Alexia le trag cu Eric, asa... pentru mai multa experienta...
Micutul meu inca are icter. E o forma foarte usoara- asa a fost de la inceput, incat medicul de familie nici macar nu si-a dat seama ca ar mai avea ceva cand l-a vazutalcool.
Medicul pediatru a zis ca icterul care se prelungeste mai mult de 3 sapt. nu e tocmai ok. Ma rog... peste 1 sapt. (vineri) mergem iar la control. Intre timp cica trebuie tinut la lumina si dat 1 fenobarbital/ zi. Problema e ca mi-l face tare somnolent, nu suge foarte bine dupa aceea si mi-e frica sa nu se "deregleze" productiamaseluta de lapte.
Eh, trecem noi si de asta si ne facem baieti marimajoreta
simo
Postat: Sunday, January 11, 2009 12:21 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
Si Casi a avut icter cam de pe la 5 zile si l-a tinut cam pana la 1 luna. Era interesant ca era mai creol la fata (mi-ar fi placut sa ramana asa, acum e alb ca mine ), cred ca chiar din cauza lui. Noi nu am facut nimic special, nici doctorita nu ne-a spus sa facem nimic, ne-a spus ca trece de la sine si asa a fost.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed