Hr?nirea prelungit? cu biberonul produce deficien?? de fier

Options Hrănirea prelungită cu biberonul produce deficienţă de fier
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Monday, March 5, 2007 6:36 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Hranirea copiilor cu biberonul poate creste riscul aparitiei deficientei de fier care provoaca anemie si probleme de învatare.

Cercetatorii au descoperit existenta deficientei de fier ca fiind de 6% pentru copiii albi, 8% pentru copiii negrii si 17% pentru copii de descendenta mexicana. Cu cât acestia sunt hraniti cu biberonul mai mult cu atât deficienta este mai mare.

Indiferent de copil, cu cât bea mai mult lapte cu atât se obisnuiesc mai mult cu biberonul si sansele de aparitie a anemiei sunt mai mari.

Deficienta de fier afecteaza 3,8% din copiii hraniti cu biberonul mai putin de 12 luni, 11,5% pentru 13-23 luni si 12,4% pentru 24-48 luni.

Este important ca parinti sa faca tranzitia copilului devreme, preferabil la 9 luni, pentru ca la 12 luni sa renunte complet la biberon.

Laptele este important pentru copii, dar dupa un an acestia nu trebuie sa primeasca mai mult de doua cani de lapte pe zi pentru ca le scade apetitul. Hrana trebuie acum sa fie bogata în fier, cum ar fi fasolea, carnea, cerealele, ouale si legumele cu frunze verzi.

(Sursa – ABC News)
g_nicoleta2000
Postat: Monday, March 5, 2007 1:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Acum pricep denumirea topicului. De vina este laptele baut nu faptul ca este administrat cu biberonul. Deci ar trebui sa nu depaseasca 500ml de lapte pe zi si acesta sa nu fie administrat imediat dupa masa; fierul nu se absoarbe in prezenta calciului.
danab
Postat: Monday, March 5, 2007 2:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu nu-i dau sa manance lactate la aceeasi masa cu alimentele bogate in fier. Ii dau outul la o masa, si maxim la 2 ore un iaurt sau lapte.
miraa
Postat: Monday, March 5, 2007 3:01 PM

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
eu gresescuff
mi papa dimineata outul si cv carnita si apoi un bol de cereale cu lapte...si sugeebanghead
mihaela75
Postat: Monday, March 5, 2007 5:07 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
nici eu n-am stiut de treaba asta.Stiu ca mama nu ne lasa sa bem lapte dupa masa dar nici ea nu stia de ce , zicea ca " nu face bine ",era regula.Uite ca regula era buna scratch
Cris-DL
Postat: Monday, March 5, 2007 5:21 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6845
Locatia: over the rainbow
miraa wrote:
eu gresescuff
mi papa dimineata outul si cv carnita si apoi un bol de cereale cu lapte...si sugeebanghead

Si eu gresesc uff la fel procedam si noi .... intai papam suncutza, brnzica, out, etc si pe urma lapte cu cereale sau biscuiti uff

Multumim de info, Cris flowers
bontocel
Postat: Monday, March 5, 2007 7:55 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/30/2006
Postari: 381
Locatia: galati
Si asa mai aflaram si noi ca laptele impiedica absortia fierului. pupici...multeeee , dar multe greseli mai fac eu cu alimentatia Elenei scratch
Multumim de informatii Kiki pupici
De bibe nu stiu cand o sa am "rabdarea" necesara sa ma chinui s-o adorm vreo ora (ca cam asa ii ia daca nu-i dau bibe in gurabanghead)
bontocel
Postat: Monday, March 5, 2007 7:57 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/30/2006
Postari: 381
Locatia: galati
pale Iertati-mi kcofonia ras
sousourel
Postat: Monday, March 5, 2007 9:35 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Noi am renuntat la bibe de vreo doua luni uff ... dar intr-adevar nu asociem laptele/ iaurtul cu mesele de fructe/ carne/ legume.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed