Homeschooling

Options Homeschooling
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Wednesday, May 25, 2016 6:42 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
firstprize
Vin si eu cu vesti...Darya sta acasa azipale Parca am un deja vu.Am trecut cu Dia fix prin aceeasi problema dar nu am stit sa gestionez,o fortam sa mearga la scoala ...parca o vad,plangea si ma implora sa n-o trimit ,plus atunci era tara noua scoala noua limba noua ....Eu ,nu su nu ,Maria Sa scoala ti-e mama tata si D-zeu pt ca eu asa am fost crescuta si atat stiam.
marivic
Postat: Wednesday, May 25, 2016 9:13 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13404
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Ce tare....Super tare......am sa citesc si eu cu sete toate aceste informatii.Mi se pare,EXTRAORDINAR daca as putea face asa ceva .....yes
aurishta
Postat: Wednesday, May 25, 2016 10:26 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
scratch
t-mihaela wrote:
firstprize
Vin si eu cu vesti...Darya sta acasa azipale Parca am un deja vu.Am trecut cu Dia fix prin aceeasi problema dar nu am stit sa gestionez,o fortam sa mearga la scoala ...parca o vad,plangea si ma implora sa n-o trimit ,plus atunci era tara noua scoala noua limba noua ....Eu ,nu su nu ,Maria Sa scoala ti-e mama tata si D-zeu pt ca eu asa am fost crescuta si atat stiam.
pale pale Da, din pacate ceea ce s-a pierdut nu mai poate fi readus pale ,dar sta in mana noastra sa nu mai reeditam greseala.
Astazi am fost la ultima sedinta cu parintii de anul acesta, la clasa Patriciei.....am fost cam trista...are rezultate medii in catalog, dar eu STIU ca are lacune mari la romana si mate, lacune pe care n-are cum sa le remedieze daca va continua in ritmul asta. Un coleg de-al ei este in situatie de corijenta/repetentie...il stiu pe baiat de mic, cu greu a trecut din clasa in clasa...pale Ma intrebam in petto, de ce il lasa repetent abia acum? De ce n-au facut-o inca din cl a 1-a sau a 2-a, cand ar fi fost un timp mult mai potrivit pentru asezarea bazelor....scratch Iata-l acum, la 14 ani, blazat, rusinat, descurajat, bravand cu glume de "gras"...pale ...greu sa mai "prinda trenul" din urma....plans
aurishta
Postat: Tuesday, September 13, 2016 11:23 AM

O tanara absolventa in sistem hs tocmai a trecut de examenul de bacalaureat de la noi...iata si ceea ce spune ea! http://dsacademy.org/blog/2016/09/12/homeschooling-experience/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+dsacademy%2FAXEw+%28DaySpring+Academy%2FHigh+School%29
shirel
Postat: Tuesday, September 13, 2016 7:16 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Eu ma minunez si va apreciez si stimez enorm ptr ceea ce faceti si ganditi ptr copii voastri.Aici eu am deocamdata incredere in scoala primara,am copii care sunt foarte buni la invatzatura dar recunosc cu mana pe inima ca si ma tin de ei ,i sustin si ajut nu prin rezolvarea problemelor si exercitiile scolare ci prin sustinerea psihologica ,prin sigurantza de a avea incredere in propiile lor fortze.Sunt alaturi de ei sentimental si sunt in legatura zilnica cu scoala,cu profesorii cu tot ce se intampla pentru a lua innitiativa in cazul cand va fi nevoie de ajutorul meu.Ajuta enorm aici ca cei de la scoala sa vada un parinte care este interesant de situatia copilului si asta si in cazul cand este un copil bun si destept.Colaborarea dintre parinte cu profesorii si copii aici dau rezultate excelente aici la noi (dar difera binenteles de laa scoala la scoala ).
Voi faceti un efort enorm dar se merita si inteleg perfect cat este de greu si cat timp necesita dar se merita pe deplin...puteti sa ne aduceti si exemple despre cum lucrati si ce program aveti !!Toate datele imi sunt bine venite si ptr noi celelalte!Bravoo Bravoo Bravoo
aurishta
Postat: Wednesday, September 14, 2016 6:11 PM

Shirel, computerlove computerlove
Iata aici un articol al unei mamici care s-a hotarat pentru hs : https://4inaventura.wordpress.com/2016/09/13/66/
bereea
Postat: Thursday, September 15, 2016 9:13 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
shirel wrote:
,am copii care sunt foarte buni la invatzatura dar recunosc cu mana pe inima ca si ma tin de ei ,i sustin si ajut nu prin rezolvarea problemelor si exercitiile scolare ci prin sustinerea psihologica ,prin sigurantza de a avea incredere in propiile lor fortze.Sunt alaturi de ei sentimental si sunt in legatura zilnica cu scoala,cu profesorii cu tot ce se intampla pentru a lua innitiativa in cazul cand va fi nevoie de ajutorul meu

Exact asa gandesc si eu si-i sunt alaturi oricand are nevoie!Cred ca acesta este secretul reusitei
Tzepii
Postat: Friday, September 16, 2016 9:49 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1830
Locatia: Romania-Bucuresti
Dragos Bucur si Dana Nalbaru au hotarat sa-si retraga fiica Sofia de la scoala, in favoarea sistemului home schooling.

Quote:
Dana Nalbaru, fosta membra HI-Q, a decis sa îsi retraga definitiv fiica de la scoala.

"Am retras-o pe Sofia de la scoala. De tot. Am ales ca ea sa invete in sistem home schooling despre lucrurile care ii plac si fara constrangeri, fara competitii impuse, fara note sau calificative. Ne-am gandit bine inainte de a lua aceasta decizie si ne-am "facut temele" inainte de a ne arunca spre un asemenea viitor. Am vorbit cu oameni care isi educa in mod similar copiii, citim mult despre asta si ne-am asumat inclusiv schimbarea ritmului nostru de viata, constienti fiind ca noi vom fi cei care va trebui sa o ajutam si sa o sustinem in tot acest proces. Vom descoperi alaturi de ea o gramada de lucruri, sunt sigura. Sunt sigura ca vor fi si momente dificile, dar am incredere in noi, ca echipa si, unde-s doi puterea creste, nu-i asa?", a povestit Dana Nalbaru.

Articolul intreg aici.
kali
Postat: Monday, September 19, 2016 3:08 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
MiraCeti wrote:
Sunt mama a trei copii de 11, 9 si 5 ani si as vrea stiu cum ii pot inscie pe cei mici la una din acele scoli umbrela si daca ma poate indruma cineva spre o scoala cu taxe cat mai mici. Din start pare putin complicat dar sunt deja peste 500 de familii in sistemul homeschooling.
aurishta
Postat: Monday, September 19, 2016 8:28 PM

http://homeschooling.urbankid.ro/2014/08/20/cum-alegi-scoala-umbrela/
http://homeschooling.urbankid.ro/2014/04/30/cat-te-costa-sa-ti-educi-acasa-copilul/
aurishta
Postat: Tuesday, September 27, 2016 3:38 PM

In ultima vreme , s-a discutat foarte mult despre hs...tot felul de persoane si-au dat cu parerea,pro sau contra, de la oameni obisnuiti si pana la ministrul Educatiei. Majoritatea au o caracteristica in comun: nu cunosc personal nici macar o familie care face acest lucru cu copiii sai, ceea ce este egal cu necunostinta de cauza! Nu este gresit sa ne spunem parerea, dar a crede ca aceasta parere este cea mai buna, cu siguranta este gresit!
Am citit astazi un articol scris de catre o fetita de 13 ani care este acum in al doilea an de hs....va asigur ca in acest rastimp, pe langa faptul ca a invatat, a facut lucruri remarcabile care ar fi fost imposibil de realizat daca nu ar fi avut flexibilitatea, versatilitatea pe care o ofera scoala acasa! Va invit sa ii cititi randurile...sper ca in curand sa scrie mai pe larg despre perceptia personala asupra hs-ului! Deocamdata, doar impresiile ei de elev in timpul in care a fost la scoala publica!
http://crestemoameni.ro/experienta-scoala/
kali
Postat: Wednesday, September 28, 2016 9:18 AM

Aurishta, pana la urma voi ati optat pentru hs sau doar tatonezi terenul?
aurishta
Postat: Wednesday, September 28, 2016 2:37 PM

Suntem deja in al doilea an de hs! Intre timp, am cunoscut si am stabilit relatii cu cateva familii care isi scolarizeaza copiii acasa, deasemenea!
kali
Postat: Thursday, October 20, 2016 11:33 AM

Si cum e? Va descurcati? E mai usor sau mai greu decat ai crezut?
In ce fel si cat te solicita pe tine si la cat timp se ridica timpul dedicat predarii/invatarii/temelor pentru copil?
aurishta
Postat: Thursday, October 20, 2016 2:14 PM

La inceput, recunosc, am avut temeri...la concret, insa, am constatat ca este mult mai usor si pentru mine, si pentru copil! Flexibilitatea programului este nepretuita, pot sa aleg ce instrumente de invatare consider ca sunt potrivite, pot gestiona timpul alocat fixarii notiunilor exact cat este nevoie, pot personaliza oricat de mult intregul proces! Sunt foarte incantata si foarte multumita de turnura luata de dezvoltarea copiilor pe toate planurile. Pana acum nu m-am lovit de inconveniente, dar asta tine, probabil, si de propriul standard de evaluare a progresului. Am mai spus asta.....ceea ce urmaresc eu, in principal, este formarea caracterului...performantele academice sunt in planul secund si tin foarte mult de abilitatile personale ale fiecarui copil. La Angela, de pilda, fiindca este mica si la inceput, acord o atentie deosebita acuratetii fiecarei achizitii...cu unele materii merge mai repede, cu altele, mai lent. Global vorbind, i-as da o nota maxima! Sa vedem cum va fi pe viitor...pentru ciclul primar imi fac zero griji!
Ai intrebat ceva legat de durata orelor....de la doua in sus....uneori facem si sase ore, daca se dovedeste a fi foarte "prinsa" de ceea ce face. De pilda, uneori, Angela face ore intregi de mate....citeste foarte mult si foarte variat, deja scrie si ilustreaza povestioare....mai nou, concepe materiale pentru a-si invata prietenele sa vorbeasca englezasic ...sunt copilaresti, desigur, dar intentia conteaza si eu vreau sa i-o cultiv!
Aaaaa...si era sa uit ceva ce lipseste scolarilor, in general: castigarea unui timp pentru viata proprie! Cu alte cuvinte, mai facem si altceva cu viata in afara de a ne invarti in jurul scolii si temelor!sic
CU Gabriel, baiatul de cl a 10-a, este mai usor...el are autonomie ...este necesara doar supraveghere si subliniere, acolo unde este cazul. In rest, ridicarea presiunii de deasupra lui a avut exact efectul scontat: invata natural, cu placere, isi poate selecta resursele, poate pune accentul pe domeniile care il intereseaza, flexibilitatea de care are mare nevoie, fiind sportiv de performanta, ii foloseste mult...are o dezvoltare foarte buna pe toate planurile!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed